DARMOWY AUDYT SEO

GSC – jak sprawdzić indeksowanie witryny przez wyszukiwarkę?

4 min czytania
GSC – jak sprawdzić indeksowanie witryny przez wyszukiwarkę?
Kategoria Pozycjonowanie

Budowanie obecności w sieci to fundament każdej strategii sprzedażowej. Aby zaistnieć na internetowym rynku, trzeba kompleksowo zadbać o jakość i wydajność swojej witryny. Możliwe jest to dzięki wielu specjalistycznym narzędziom, takim jak Google Search Console. Jak z niego korzystać i co warto wówczas zbadać? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Spis treści:

Czym jest Google Search Console?

Google Search Console to narzędzie umożliwiające pozyskanie informacji na temat indeksowania witryny. Zapewnia dostęp do funkcji, które mogą zwiększyć widoczność strony na liście wyników wyszukiwania.

Indeksowanie to bardzo ważny proces, który warunkuje wyświetlenie strony w SERP. Za jego pośrednictwem Google określa wartość danej witryny i przypisuje jej odpowiednią pozycję w wynikach wyszukiwania. Warto więc kompleksowo zadbać o ten proces i poprawić jego efekt, a możliwe jest to dzięki Google Search Console.

Aby jednak umiejętnie operować tym narzędziem, warto poznać jego charakterystykę i ustalić, jak wykorzystać je w swojej strategii optymalizacyjnej.

Sprawdź: Sposoby weryfikacji witryny w Google Search Console

Jak korzystać z Google Search Console?

Google Search Console to niezwykle przydatne narzędzie, które umożliwia analizę stanu indeksowania witryny i pozwala zoptymalizować ją pod kątem wysokiej pozycji w SERP.

Powszechnie uważa się, że Google Search Console to podstawa działalności każdego internetowego twórcy. Dostęp do tego narzędzia jest bezpłatny, co dodatkowo zachęca do korzystania z jego funkcji.

Aby jednak używać go w sposób rzeczywiście skuteczny, należy zrozumieć jego kilka istotnych aspektów.

Google Search Console prezentuje wygląd witryny w wynikach wyszukiwania. Wyświetlane są wówczas dane strukturalne, które warto poprawić, aby pozycja strony w SERP wzrosła. Narzędzie jest również w stanie wskazać, gdzie kodowanie fragmentów rozszerzonych musi zostać zmodyfikowane, a także pozwoli Ci przetestować wprowadzone modyfikacje. Zyskujesz wówczas dostęp do istotnych informacji, na przykład raportów ulepszeń HTML podkreślających wszelkie problemy w kodzie, które wpływają na ranking witryny.

Google Search Console pozwala także ulepszyć witrynę pod kątem urządzeń mobilnych. Dostęp do szczegółowych danych na temat indeksowania gwarantuje stworzenie skutecznej strategii optymalizacyjnej, której efekty zapewnią wyższą pozycję w SERP.

Warto też dodać, że Google Search Console posiada raport Search Analytics gromadzący wszelkie istotne informacje, w tym podział kliknięć na słowo kluczowe, współczynniki klikalności i geograficzne wyniki słów kluczowych.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Problemy z indeksowaniem - jak je naprawić?

Jedną z największych zalet Google Search Console jest identyfikowanie i naprawianie problemów związanych z indeksowaniem, które uniemożliwiają witrynie osiągnięcie wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Aby zidentyfikować problemy z indeksowaniem, musisz pobrać raport “Zasięg w indeksie” z Google Search Console. Dzięki niemu ustalisz, które strony internetowe zostały zindeksowane przez Google. Warto dodać, że aby witryna osiągnęła najlepsze wyniki w SERP, wszystkie jej strony powinny zostać zindeksowane.

Jeśli okaże się, że jakiekolwiek problemy techniczne uniemożliwiają indeksowanie strony, zostanie to uwzględnione w raporcie z Google Search Console. Należy jednak pamiętać, że rozwiązywanie problemów opisanych w raporcie “Zasięg indeksu” jest często dość skomplikowane.

Najważniejszą kartą raportu, na którą warto zwrócić szczególną uwagę, jest karta błędów. Opisuje ona wszelkie nieprawidłowości witryny i pozwala ustalić, ile stron ma jakiekolwiek problemy. Możliwe jest wówczas zidentyfikowanie elementów wymagających kompleksowej optymalizacji. Często okazują się nimi adresy URL, przekierowania, błędy 404 czy niedopracowane metadane.

Indeksowanie to niezwykle istotny proces, który decyduje o pozycji witryny w wyszukiwarce. Boty Google analizują stronę pod każdym kątem i dokładnie oceniają jej wartość w celu zaprezentowania użytkownikom najtrafniejszych wyników. Aby więc maksymalnie wykorzystać potencjał swojej witryny, warto zoptymalizować jej wydajność i poprawić strukturę. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest zidentyfikowanie ewentualnych błędów i określenie obszarów, które wymagają szczególnej uwagi. Dostęp do tej usługi zapewnia Google Search Console, co czyni go niezwykle przydatnym narzędziem analitycznym.

Sprawdź: Nowości w Google Search Console – bądź na bieżąco!

Podsumowanie

Jak już wspomnieliśmy, indeksowanie to proces, który ma istotny wpływ na widoczność witryny w wyszukiwarce. Jednym z elementów strategii SEO powinna być więc kompleksowa optymalizacja strony pod jego kątem. Aby jednak wykryć wszelkie nieprawidłowości i zidentyfikować błędy w wydajności strony, konieczne jest skorzystanie ze specjalistycznych narzędzi. Jednym z nich jest Google Search Console. Umożliwia dostęp do raportu indeksowania, dzięki któremu wprowadzenie wszelkich poprawek okazuje się o wiele prostsze. Warto więc wdrożyć optymalizację indeksowania do swojej strategii, gdyż może okazać się czynnikiem poprawiającym efektywność strony internetowej i zapewniającym jej widoczność na liście wyników wyszukiwania.

W przypadku pytań nasza agencja SEO zaprasza do kontaktu.

iCEA Group
Jako iCEA Group jesteśmy czołową agencją SEO w Polsce, z siedzibą w Poznaniu, specjalizującą się w biznesowym podejściu do pozycjonowania stron internetowych. Od 2007 roku ustanawiamy standardy w branży SEO/SEM i z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 12

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Pozycjonowanie naturalne a płatne — co lepsze?
Pozycjonowanie naturalne a płatne — co lepsze?
Pozycjonowanie można podzielić na organiczne i płatne. Nasz ekspert wyjaśnia, jakie są zalety i wady obu sposobów budowania widoczności i czy któryś z nich jest lepszy.
Rich snippets, czyli jak wyróżnić się w Google
Rich snippets, czyli jak wyróżnić się w Google
Rich snippets przynoszą Twojej stronie internetowej wiele korzyści, mimo że nie są bezpośrednim czynnikiem rankingowym. Warto wiedzieć o tym nieco więcej!
Wskaźniki SEO – wszystko, co musisz wiedzieć!
Wskaźniki SEO – wszystko, co musisz wiedzieć!
Poznaj niezbędne wskaźniki SEO, które powinny współdziałać z każdą strategią na stronie internetowej.

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę