DARMOWY AUDYT SEO

Jak mierzyć poziom zaufania w sieci? Trust Flow – czym jest i jak sprawdzić jego wynik?

5 min czytania
Jak mierzyć poziom zaufania w sieci? Trust Flow – czym jest i jak sprawdzić jego wynik?
Kategoria Analityka

Zajmując się strategią SEO, mamy dostępnych wiele narzędzi i programów, z których niekiedy trudno jest wybrać odpowiedni i najbardziej wiarygodny. Tylko Google zna w pełni swoje algorytmy, każde inne narzędzie będzie próbowało się do nich jedynie zbliżyć. Jednak tym, co odgrywa niebagatelną rolę podczas oceny danej strony, jest jej autorytet oraz jakość, które są oceniane przez pryzmat trzech wartości:

 • E – eksperckość (expertise),
 • A – autorytet (authority),
 • T – zaufanie (trustworthiness).

Są one szeroko opisane w dokumencie Search Quality Evaulator Guidelines, który stanowi podstawę dla pracowników Google podczas ręcznej weryfikacji stron oraz poprawności algorytmów. Niestety nie możesz o tym zapomnieć, od 2020 roku są one czynnikiem rankingowym, stąd niezwykle ważna jest umiejętność porozumiewania się z robotami wyszukiwarki. Jak można sobie w tym celu pomóc?

Spis treści:

Autorytet Domeny (Domain Authority) – Moz

Zacznijmy od początku, czyli od autorytetu domeny, który jest parametrem opracowanym przez firmę MOZ i porównuje się go do Algorytmu PageRank od Google. Ocenia on potencjał danej strony, biorąc pod uwagę jej związek z dziedziną, w której się plasuje oraz opublikowany content. Wynik ocenia się w skali od 1 do 100 – a więc im wyższy wynik, tym stabilniejszy autorytet. Przybliża tym samym poziom konkurencyjności danej witryny w organicznych wynikach wyszukiwania. Co ważne, wskaźnik ten jest aktualizowany na bieżąco, dzięki czemu możemy sprawdzać działanie strategii SEO lub SEM.

Swój wynik możesz sprawdzić za pośrednictwem bezpłatnego programu MozBar, Open Site Explorer lub w Keyword Explorer.

Sprawdź: Jak sprawdzić Trust Flow? O czym informuje nas parametr TF?

Trust Flow – Majestic Analytics

Z drugiej strony ocenia się również zaufanie strony, a o narzędzie do tego zadbała firma Majestic, tworząc parametr określający wiarygodność domeny na podstawie jakości linków przychodzących. Współczynnik ten pokazuje nam, z jaką stroną mamy do czynienia, a tym samym ma wpływ na diagnostykę witryn. Podobnie jak w przypadku autorytetu wynik ocenia się w skali od 1 do 100.

Trust Flow to jeden ze wskaźników, które należy brać pod uwagę, myśląc o pozycjonowaniu strony, a tym bardziej chcąc osiągnąć wysoką pozycję rankingową. Należy jednak pamiętać, że wysoki wynik otrzymują strony, do których prowadzą linki z popularnych, ugruntowanych już witryn.

Ciekawostka: Podobnym wskaźnikiem jest URL Rating od firmy Ahrefs, posługujący się tą samą skalą oceniania. Bierze on pod uwagę linki wewnętrzne i zewnętrzne. Warto zmierzyć oba te wskaźniki, aby porównać dane i otrzymać obiektywny wynik.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Citation Flow – Majestic Analytics

Ten wskaźnik również ocenia linki przychodzące, jednak tylko pod kątem ich liczby (nie jakości). Wynik również oceniany jest w tej samej skali. Mierzy się go dla danego adresu URL, określając tym samym jego wydajność.

Pamiętaj! Za najlepszą sytuację dla strony uznajemy moment, w którym Trust Flow i Citation Flow są na podobnym poziomie. Razem tworzą naturalny wygląd strony w oczach wyszukiwarki, ważne jest więc zachowanie złotego środka. Jeśli będziemy mieć zbyt duży wynik Citation Flow, możemy borykać się ze spamem bądź stronami o niskiej jakości, a tym samym narazić się na kary Google.

Dlaczego Trust Flow ma znaczenie?

 • mierzy ruch na stronie za pomocą linków zewnętrznych,
 • ocenia trafność witryny i jej dopasowanie,
 • daje możliwość sprawdzenia, jakie linki posiada konkurencja,
 • pozwala ocenić, czy wybrana strona jest dla nas dobrym źródłem.

Pamiętaj! Program Majestic pobiera wyłącznie dane historyczne, z tego powodu wynik Trust Flow nie zawsze ma odzwierciedlenie dla Google, ponieważ może wykorzystać nieaktualne już elementy.

Jak mierzyć poziom zaufania?

Aby sprawdzić swój wynik, wystarczy wejść na stronę majestic.com i podać adres URL witryny. Po dokonaniu analizy otrzymasz wynik Trust Flow oraz Citation Flow. Narzędzie to też udostępni Ci informacje na temat charakteru stron, które najczęściej linkują do wybranej witryny.

W jaki sposób poprawić swój wynik?

Na początek uprzedzamy – nie musisz dwoić się i troić, żeby mieć 100 punktów. Dlaczego? Według badań nawet takie witryny jak Google, Facebook czy Wikipedia mają Trust Flow na poziomie 70 punktów. Jeśli więc uzyskasz 20–30 punktów, możesz otwierać szampana. Co należy jednak zrobić?

Metoda 1: pozyskiwać nowe linki z zaufanych witryn.

Metoda 2: zastępować utracone linki.

Metoda 3: zgłaszać linki niskiej jakości przychodzące z innych stron.

Metoda 4: publikować wartościowy content, który będzie chętnie udostępniany.

Metoda 5: skorzystać z artykułów sponsorowanych i guest postingu.

Metoda 6: wykorzystać atrybuty linków (follow, nofollow, achor text).

Podsumowanie

Zaufanie jest w świecie SEO parametrem, który warto śledzić z uwagi na pozycję witryny. Chociaż nie ma jednoznacznego wpływu na Google, tworzy dla nas pewnego rodzaju zaplecze. Narzędzie od Majestic zapewnia niemal od razu widok podsumowania całej strategii linkowania. Page Rank nie jest już jedyną i najważniejszą metodą na weryfikację jakości i konkurencyjności strony. Wręcz przeciwnie – jest ich więcej i warto z nich skorzystać.

iCEA Group
Jesteśmy międzynarodową agencją digital marketingu, która od 2007 roku wyznacza standardy w pozyskiwaniu i konwertowaniu ruchu. Z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO, SEM i UX z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 9

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Trendy Google, czyli jak znaleźć najlepszy temat?
Trendy Google, czyli jak znaleźć najlepszy temat?
Czym są trendy Google? Jak mogą pomóc w tworzeniu wysokiej jakości treści? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania!
Do czego służy SEMrush?
Do czego służy SEMrush?
Istnieje wiele narzędzi umożliwiających analizę pozycjonującym strony internetowe. Jaki instrument e-marketingu sprawdzi się w tworzeniu strategii SEO?
Google Search Console – poradnik krok po kroku. Do czego służy GSC?
Google Search Console – poradnik krok po kroku. Do czego służy GSC?
Dzięki GSC możesz na bieżąco monitorować stan swojej witryny, jej skuteczność i wszystkie zmiany, które na niej zachodzą. Zobacz, jak w prosty sposób ujarzmić to narzędzie.

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę