DARMOWY AUDYT SEO

Jak poprawić swój autorytet w sieci za pomocą SEO?

6 min czytania
Jak poprawić swój autorytet w sieci za pomocą SEO?
Kategoria Pozycjonowanie

Wyszukiwarka Google za pomocą algorytmów i robotów sieciowych ocenia jakość naszej strony internetowej, czego wynikiem jest lista rankingowa. Celem SEO jest zdobycie jak najwyższej pozycji w pierwszej karcie wyszukiwań. Dlaczego? Ponieważ jedynie 25% użytkowników internetu zagląda na dalszej pozycje. W związku z tym warto wiedzieć, czym są wytyczne E-A-T.

 • Expertise (eksperckość),
 • Authoritativeness (autorytet),
 • Trustworthiness (wiarygodność).

Każdy z wyżej wymienionych elementów warunkuje listę czynników rankingowych, a co za tym idzie naszą strategię optymalizacji i pozycjonowania. Autorytet jest szczególnie ważną wartością – nie tylko w oczach przeglądarki, ale i samych użytkowników. Im jest on bardziej stabilny, tym wyższa pozycja, co przekłada się na ruch, klikalność czy współczynnik odrzuceń. W tym celu koniecznie należy zadbać o link building, komentarze, oceny, recenzje, cytowania. Wpływają one na eksperckość oraz wiarygodność marki.

Spis treści:

SERM, czyli czym jest pozycjonowanie wizerunkowe?

Jak nazwa wskazuje, jest to połączenie SEO (Search Engine Optimization), czyli działań prowadzących do poprawienia widoczności strony internetowej w organicznych wynikach wyszukiwania, oraz PR (Public Relations) – strategii budowania publicznych relacji.

Search Engine Reputation Management to, najprościej rzecz ujmując, działania mające na celu zbudowanie pozytywnego wizerunku marki w sieci, tak aby zacieśnić relacje między nią a klientem. SEO PR, jak często pisze się w skrócie, pozwala na zdobycie pochlebnych opinii na temat działalności firmy, co jest dziś szczególnie ważne ze względu na rosnącą konkurencję online i offline.

Korzyści z SERM:

 • zwiększenie ruchu na stronie,
 • podkreślenie wartości marki,
 • stworzenie grupy lojalnych klientów,
 • umocnienie pozycji rynkowej,
 • zwiększenie zaufania,
 • poprawienie zysków,
 • możliwość szybszego wyjścia z ewentualnego kryzysu wizerunkowego.

Google Alert jako narzędzie przydatne do analizy reputacji

Wyszukiwarka daje wiele możliwości sprawdzania, co inni o nas myślą. Jednym z takich narzędzi jest platforma Google Alert, która wysyła informacje na temat bieżących zdarzeń. Gdy zaznaczysz odpowiednie słowa kluczowe, przeglądarka wyśle Ci powiadomienie na temat pojawiających się wzmianek z użyciem naszej nazwy marki czy określonych fraz. Dzięki temu możesz szybko reagować na kryzysowe sytuacje wpływające na ruch na stronie i konwersję.

Istnieją również alternatywne aplikacje pozwalające monitorować reputację i autorytet w sieci. Warto więc skorzystać z Talkwalker, Social Searcher oraz Newspoint.

Sprawdź: Pozycjonowanie salonu fryzjerskiego

Optymalizacja pod kątem autorytetu – o co warto zadbać?

Audyt

Pierwszym krokiem do zaplanowania wizerunku jest przeprowadzenie niezależnego audytu eksperckiego naszej strony internetowej, jej pozycji rankingowej oraz obecnego PR-u. Audyt wprawdzie nie rozwiązuje problemów – jego celem jest ich wykrycie oraz przeanalizowanie, a także stworzenie planu działania. Dzięki niemu wiesz jednak, na czym stoisz, jakie są Twoje zalety i wady oraz co należy poprawić, aby wieść prym w SERP.

Analiza konkurencji

Kolejnym etapem jest zestawienie naszej pozycji z konkurencją, która działa na tym samym polu. Wykonaj dogłębny research na temat innych strony, a także opinii użytkowników. Pamiętaj, że kierujecie swoje treści do tej samej grupy odbiorców. Wyżej wspomniana usługa Google Alerts pozwala również na śledzenie wizerunku konkurencji – bądź więc o dwa kroki do przodu!

Odbiorcy

SERM stawia sobie za cel stworzenie stałej grupy odbiorców, którzy będą powracać na naszą stronę. Jednak aby tak się stało, musimy najpierw ustalić, kto będzie naszym odbiorcą. Postaraj się stworzyć profil internautów, wykorzystując zasoby Google Search Console i Google Analytics (zdobędziesz tam informacje na temat płci, wieku, miejsca zamieszkania, zainteresowań użytkowników).

Słowa kluczowe

Podstawa pozycjonowania to keywords. Jeśli znasz intencje wyszukiwania internautów, jesteś w stanie stworzyć bank haseł i fraz kluczowych, które są wpisywane do wyszukiwarki. Im lepsze dopasowanie, tym większa widoczność. Pamiętaj, że słowa kluczowe wpływają na optymalizację meta tagów, adresu URL, nagłówków, tytułów, śródtytułów oraz treści.

Ujednolicony content

Dochodzimy tym samym do jednego z kluczowych elementów, czyli treści. To ona ma największy wpływ na autorytet. Przede wszystkim musisz tworzyć autorskie materiały, które będą odpowiedzią na zainteresowania i problemy odbiorców. Jeśli wybrałeś już określone słowa kluczowe, zajmij się ustaleniem harmonogramu, a także tematyki swoich wpisów. Szczególnie ważne jest zachowanie spójności. Jak powiedział Bill Gates: „Content is King”. Jeśli stawiasz na merytoryczny content, postaraj się umieścić cytaty, przypisy oraz bio autorów. Będziesz dzięki temu bardziej godny zaufania.

Zewnętrzny link building

Strategia pozyskiwania backlinków to kluczowy element off-site SEO. Im więcej wartościowych linków przychodzących, tym lepsza pozycja w SERP. Jak je pozyskiwać?

Media społecznościowe

Pierwszym miejscem, które cieszy się ogromną (i wciąż rosnącą) liczbą użytkowników, są social media, czyli Facebook, Instagram, Twitter, TikTok. Tworząc interesujący content, zachęcasz użytkowników do udostępniania treści, a tym samym wpływasz na swoją rozpoznawalność. Dodatkowo za ich pośrednictwem możesz publikować więcej alternatywnych wpisów, w których możesz opowiedzieć o swojej historii, idei oraz celach, Przejrzystość – słowo klucz.

Blog

Drugim miejscem jest blogosfera, a dokładniej wpisy gościnne. Nawiąż współpracę na innym blogiem i stwórz wartościowy content. Dzięki temu pozyskasz nowych odbiorców, wpiszesz się w tkankę wirtualnej społeczności, a także przekierujesz ruch na swoją stronę.

Wirtualna wizytówka

Autorytet to również łatwy dostęp do danych i informacji na swój temat. Prowadząc biznes, zwłaszcza stacjonarny, warto stworzyć e-wizytówkę za pomocą platformy Google My Business. Jest to całkowicie darmowe narzędzie, które wpływa na pozycjonowanie. Zadbaj więc o aktualne dane, zachęcający opis, dodatkowe atrybuty wyróżniające Cię na tle konkurencji, zdjęcia oraz komentarze.

Opinie konsumenckie

Google śledzi zachowania użytkowników w sieci. Opinie i komentarze pozwalają poprawić konwersję nawet o 250%, a dodatkowo są czynnikiem rankingowym. Za najbardziej pożądane komentarze uznaje się te napisane naturalnym językiem i jednocześnie powiązane z tematyką witryny. Zadbaj o ich ciągłą moderację, aby podtrzymać relację z klientami. Nawet jeśli otrzymasz niepochlebną ocenę, masz możliwość wyjaśnienia sytuacji. Nie uciekaj od błędów, wyjaśniaj – odbiorcy to docenią.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Wnioski

Jak widzisz, dbanie o autorytet nie jest łatwym zadaniem. Trzeba mieć oczy dookoła głowy. Jeśli więc czujesz, że Cię to przerasta – skorzystaj z pomocy agencji SEO. Dzięki narzędziom oraz umiejętnościom specjalistów, z pewnością nie spadnie Ci włos z głowy.

iCEA Group
Jako iCEA Group jesteśmy czołową agencją SEO w Polsce, z siedzibą w Poznaniu, specjalizującą się w biznesowym podejściu do pozycjonowania stron internetowych. Od 2007 roku ustanawiamy standardy w branży SEO/SEM i z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 5

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Na czym polega błąd 410 oraz 404 na stronie?
Na czym polega błąd 410 oraz 404 na stronie?
Błędy HTTP na stronie mogą być zmorą każdego właściciela witryny internetowej. Należy poznać je wszystkie, aby móc sobie z nimi poradzić.
Na czym polega optymalizacja treści? Dowiedz się, dlaczego jest to długi proces!
Na czym polega optymalizacja treści? Dowiedz się, dlaczego jest to długi proces!
Treści na stronie internetowej należy optymalizować pod kątem SEO. Dlaczego? Dzięki temu możesz liczyć na wysoką pozycję w wyszukiwarce.
Sprawdź wtyczki SEO do WordPressa, które wspomogą pozycjonowanie Twojej witryny
Sprawdź wtyczki SEO do WordPressa, które wspomogą pozycjonowanie Twojej witryny
W związku z tym, jak wartościowym medium stał się internet, coraz więcej osób zadaje sobie pytania związane z szeroko pojętą […]

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę