DARMOWY AUDYT SEO

Jak poradzić sobie z uszkodzonymi linkami?

Jak poradzić sobie z uszkodzonymi linkami?

Edward Jenner / pexels.com

Prowadząc stronę internetową, zależy Ci, aby stała się jak najbardziej widoczna w sieci internetowej. Jedną z metod wpływających na pozycjonowanie oraz listy rankingowe wyszukiwarek jest strategia link buildingu. Zdarza się jednak, że coś pójdzie nie tak. Po pewnym czasie podczas korzystania z zawartości danej strony natrafiamy na błąd. To pierwszy sygnał informujący o uszkodzonym linku. Czy wiesz, jak wpływa na wizerunek strony oraz w jaki sposób go naprawić?

Link, czyli inaczej hiperłącze, to odsyłacz do danej strony internetowej. Najczęściej spotyka się go w tekście, ale można umieszczać je w dowolnym miejscu. Można je również wykorzystać do nakierowywania użytkownika na konkretną stronę bądź podstronę – mowa wówczas o zakotwiczonej frazie w strukturze adresu URL (Exact Match Anchor) lub w kontekście pozycjonowania strony.

Zdarza się jednak, że link nie działa poprawnie a my dostajemy informację o słynnym błędzie 404, informującym nas, że dana strona nie istnieje. Uszkodzony link bądź martwy link, to odnośnik prowadzący donikąd.

Sprawdź: Czym są broken links?

Linkowanie a SEO

Strategia budowania linków wewnętrznych i zewnętrznych to jedna z najpopularniejszych praktyk SEO. Im więcej wysokiej jakości linków, tym większy wpływ na rankingowanie pod kątem wyników wyszukiwania.

Niestety działa to również odwrotnie – użytkownik, który często napotyka w ramach jednej strony na wiele niedziałających linków rezygnuje z jej korzystania. Spada wówczas ruch na stronie, klikalność, współczynnik konwersji, a także obniża się jej całościowa jakość analizowana przez roboty Google.

Linkowanie wewnętrzne

Są to wszystkie linki umieszczone w obrębie pozycjonowanej domeny, a które pomagają nawigować użytkownika po jej platformie. Warto pamiętać, że nie zawsze są one zawarte w tekście. Dla lepszego pozycjonowania powinno się je umieszczać również w materiałach multimedialnych, takich jak obrazy czy wideo. Dużą pomocą w tym kontekście może okazać się menu okruszkowe jako jedna z metod wsparcia wewnętrznego linkowania. Jest to dodatkowy sygnał dla robotów indeksujących, które otrzymują informację o czytelności strony.

Linkowanie zewnętrzne

W tym przypadku mowa o linkach umieszczanych na innych stronach, niż nasza własna. Najpopularniejsze formy linkowania zewnętrznego to katalogi, social media, guest posting, fora i grupy internetowe, artykuły sponsorowane. Jest to dodatkowe wsparcie w kontekście czynników rankingowych Google. Ich wartość ocenia Algorytm Pingwin, dla którego nie liczy się ilość, a jakość witryny posiadającej link.

Przyczyny uszkodzonych linków

 • Nieprawidłowy adres URL (błąd w pisowni),
 • zmieniona struktura adresu URL, która nie została zaktualizowana,
 • link przeniesiony bądź usunięty,
 • zakłócenia spowodowane zainstalowanymi wtyczkami,
 • ograniczenia zapory lub geolokalizacji.

Jak zidentyfikować uszkodzone linki?

Pamiętaj, że jak Cię widzą, tak Cię piszą. Zadbaj więc o poprawne linki, które będą stanowić wiarygodne źródło. Aby móc naprawić dany link, najpierw należy go zlokalizować. Oto lista najczęściej pojawiających się błędów informujących o martwym linku:

 • kod 400: przeglądarka wymaga aktualizacji,
 • status 401: brak odpowiednich uprawnień do uzyskania dostępu,
 • błąd 402: łącze nie istnieje lub jest przestarzałe,
 • błąd 404: strona nie została odnaleziona podczas ostatniej wizyty robota indeksującego,
 • błąd 410: specjalny błąd Google, mówiący, że strona nie istnieje.

W jaki sposób naprawić uszkodzony link?

Istnieje wiele darmowych i płatnych narzędzi pomagających je znaleźć, np.: Google Analytics, Google Search Console, Screaming Frog, Ahrefs, Broken Link Checker czy SEMrush. Możesz wówczas skontaktować się z linkowaną witryną i poprosić ją o naprawienie błędów. Inną opcją jest wykonanie odpowiedniego audytu SEO przeprowadzonego przez specjalistów marketingu i webmasterów.

Wskazówka 1: Sprawdź błędy indeksowania Google – wszystko masz dostępne w raporcie.

Wskazówka 2: Unikaj głębokich linków.

Wskazówka 3: Skorzystaj z przekierowania 301.

Jak naprawić uszkodzony link na WordPressie?

Jeśli Twoja strona internetowa nie jest mocno rozbudowana, możesz sprawdzić każde hiperłącze ręcznie. Naprawienie błędów jest kluczowe dla procesu budowania i utrzymania witryny. W przypadku WordPressa zacznij od zainstalowania wtyczki Broken Link Checker, która automatycznie wyszuka problematyczne linki. W ten sposób zaoszczędzisz swój czas i otrzymasz pewniejszy wynik!

Wnioski

Każdy link przez nas wykorzystywany wpływa na ocenę jakości naszej strony internetowej. Jeśli okaże się, że w obrębie witryny znajduje się wiele uszkodzonych linków, możemy utracić rzetelność budowanego wizerunku. Strona może zostać oflagowana sygnałem jako niebezpieczna, co jest konkretnym komunikatem do zrezygnowania z niej (pojawia się wówczas ostrzeżenie „odwiedzenie tej strony internetowej może mieć szkodliwy wpływ na Twój komputer). Dodatkowo witryna z martwymi linkami może trafić na czarną listę wyszukiwarek, co doprowadzi nawet do usunięcia jej z indeksu. Zadbaj więc o umożliwienie indeksowania Twojej witryny, aby móc wdrażać kolejne strategie optymalizacji.

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 5

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Pozycjonowanie branży jubilerskiej
  Pozycjonowanie branży jubilerskiej
  Pozycjonowanie branży jubilerskiej to niełatwe zadanie. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby proces ten przyniósł satysfakcjonujące efekty!
  Czy umiejscowienie słów kluczowych na stronie ma znaczenie?
  Czy umiejscowienie słów kluczowych na stronie ma znaczenie?
  Czym jest keyword positioning i jak wpływa na efekty optymalizacji? Podpowiemy Ci, dlaczego rozmieszczenie słów kluczowych na stronie jest tak ważne!
  Mieszarki tekstów pod SEO – czy korzystanie z nich ma jeszcze sens?
  Mieszarki tekstów pod SEO – czy korzystanie z nich ma jeszcze sens?
  Tworząc content na stronie WWW, chcesz wyróżnić się wyjątkowością w morzu tematycznie zbliżonych treści. Czy są mechanizmy, które zrobią to za Ciebie?

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę