Jak powinien wyglądać przyjazny interfejs użytkownika?

Jak powinien wyglądać przyjazny interfejs użytkownika?

Burst/pexels.com

O skuteczności interfejsu decyduje integralność z pozostałymi elementami strony. Wielu twórców witryn podejmuje wysiłki celem zbudowania prostego w obsłudze narzędzia, które przypadnie do gustu niemal każdemu internaucie. Nie jest to proste zadanie ze względu na złożoność procesu projektowania, jednak warto powziąć wszelkie wysiłki, aby interfejs graficzny w 100% spełnił swoją funkcję. Jak zatem zbudować solidne, przyjazne narzędzie komunikacyjne? O tym (i nie tylko) przeczytasz w przygotowanym artykule. Nie zwlekaj, znajdź patent na pozyskanie uwagi najbardziej wymagającego użytkownika sieci!

Brak znaku równości między interfejsem graficznym i tekstowym

Samo pojęcie interfejs użytkownika odnosi się do nawiązywania relacji pomiędzy człowiekiem a urządzeniem. System zazwyczaj odnosi się do skonkretyzowanych reakcji internauty. Co więcej, można pokusić się o wyróżnienie różnego rodzaju interfejsów, a do klasycznych zaliczymy: tekstowy, graficzny oraz naturalny.

GUI – czym jest?

Graficzny interfejs użytkownika (rozwinięty skrót od anglojęzycznego sformułowania: Graphical User Interface) to jedna ze sztampowych klasyfikacji interfejsów. Jego zadaniem jest tworzenie wizualnego sposobu przedstawienia widoków na pulpicie wraz z paskiem menu oraz ikonami. To graficzna prezentacja wszelkich poleceń możliwych do zrealizowania przez użytkownika witryny.

W przypadku interakcji z komputerem bądź telefonem komórkowym istotną rolę odgrywa urządzenie wskazujące (np. myszka). Za wykonanie konkretnej czynności odpowiada kursor pojawiający się na ekranie. Dlaczego projektowanie GUI ma tak duże znaczenie w kontekście poprawy komfortu odbiorcy odwiedzającego zasoby strony? Jakie cechy powinien mieć przyjazny interfejs użytkownika? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dalszej części naszego wpisu.

Sprawdź: Wszystko, co musisz wiedzieć na temat reklamy cyfrowej

Wyróżniki przyjaznego interfejsu użytkownika

Choć istnieje wiele sposobów, aby przyciągnąć wzrok użytkownika, nie ma jednej, złotej receptury, która przyniosłaby oczekiwane rezultaty w każdym przypadku. Pozornie może wydawać się, że projektowanie interfejsu to troska wyłącznie o estetykę, jednak w rzeczywistości sytuacja wygląda nieco inaczej. Duże znaczenie ma forma komunikacji z konkretnym systemem. Zebraliśmy w całość kilka wskazówek, które warto uwzględnić przy procesach kreacyjnych interfejsu. O jakich kryteriach mowa?

 • Numer 1. Niezawodność. Przyjazny interfejs to taki, który nie podlega uszkodzeniom, jest solidny i wykazuje całkowitą poprawność w działaniu. Wobec tego projektanci powinni mieć zasób informacji dotyczących ilości przeprowadzonych transakcji czy częstotliwości obsługi klientów.
 • Numer 2. Funkcjonalność. Nic tak nie frustruje, jak brak zrozumienia komunikatów systemowych. Z tego względu interfejs informujący użytkownika o możliwych trudnościach i kolejno powziętych krokach jest niezwykle wartościowy.
 • Numer 3. Konsekwencja. Zachowana koherencja w obszarze graficznym i technicznym interfejsu skutkuje zadowoleniem internautów.
 • Numer 4. Szybkość. Nikt nie lubi długo czekać na załadowanie się wszystkich elementów witryny. Czynności powzięte w obszarze usprawnienia strony powinny uwzględniać zoptymalizowanie jej tempa.
 • Numer 5. Intuicyjność. Prawidłowo zaprojektowany interfejs powinien być przejrzysty i czytelny dla korzystającego z jego zasobów. Istotne jest stworzenie odpowiednich grafik oraz dopasowanie ich względem preferencji i nawyków użytkowników.
 • Numer 6. Responsywność. Nie można doprowadzić do sytuacji, podczas której odczytywanie treści będzie niemożliwe ze względu na zmieniające się parametry użytkowanego sprzętu. Interfejs ma sprawdzać się na ekranach laptopa, a jego właściwy odczyt powinien mieć miejsce także na takich urządzeniach, jak smartfony czy tablety.

Techniki projektowania interfejsu użytkownika

Proces projektowania interfejsu użytkownika jest nieco złożony i składa się z kilku etapów. Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że wdrażanie wszelkich modyfikacji odbywa się za sprawą metodologii User Centred Design (w skrócie UCD). Pierwszym zadaniem, z którym przyjdzie Ci się zmierzyć, będzie sformułowanie wstępnej hipotezy oraz wdrożenie wstępnych planów. Kompleksowy projekt podlega testom z udziałem użytkowników. To działanie ma na celu znaleźć nieprawidłowości, zlikwidować je oraz wprowadzić konieczne zmiany.

Źródło: freestocks.org/unsplash.com

Każdy krok w projektowaniu interfejsu wiąże się z wachlarzem zupełnie innych narzędzi. Zaleca się, aby początkowe prace rozpocząć od przeglądu konkurencji oraz pomysłów. Często wykorzystywaną ideą jest budowanie person oddających charakter przyszłego konsumenta oraz jego potencjalnych potrzeb.

Projektowanie to nie tylko poszukiwanie możliwych, nowatorskich sposobów na stworzenie przyjaznego interfejsu. Niezwykle ważne jest przeniesienie konkretnej idei na grunt rzeczywisty, a na tym etapie pomocne okazuje się tworzenie szkiców na kartce papieru.

Wszystko zależy od użytkownika

Tak naprawdę powodzenie realizacji konkretnego projektu zależy od wrażeń użytkowników. Jeżeli będą one korzystne, możesz spodziewać się częstszych, wielokrotnych odwiedzin internautów. Negatywne odczucia mogą skutkować zaniechaniem dalszych aktywności w obrębie platformy internetowej. Na sukces funkcjonalności interfejsu wpływa ocena i satysfakcja klienta, dlatego ich tworzenie to zadanie trudne, wymagające wielu wysiłków. Jesteś gotowy na takie wyzwanie?

Interesuje Cię ten temat? Napisz do naszych specjalistów z agencji iCEA.

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: SXO
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 7
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Inwestycja w firmę projektującą strony internetowe: przykuj uwagę wymagającego klienta

  Inwestycja w firmę projektującą strony internetowe: przykuj uwagę wymagającego klienta

  Dowiedz się, co możesz zyskać, współpracując z agencją projektującą strony.
  Jak ważne jest UX dla e-commerce?

  Jak ważne jest UX dla e-commerce?

  Działania konkurencji są nieobliczalne. Choć wielu przedsiębiorców pragnie znaleźć się w rankingowej czołówce Google, zadanie to spędza im sen z powiek.
  Narzędzia do map ciepła na stronie internetowej – do czego służą i czym się różnią?

  Narzędzia do map ciepła na stronie internetowej – do czego służą i czym się różnią?

  Dużym wyzwaniem jest stworzenie strony internetowej, która będzie spełniała potrzeby użytkownika. Za pomocą jakich narzędzi wkraść się w łaski internauty?
  DARMOWY AUDYT SEO

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę