DARMOWY AUDYT SEO

Jak sprawdzić, kto jest właścicielem domeny?

Jak sprawdzić, kto jest właścicielem domeny?

JESHOOTS.com/pexels.com

Pierwszym krokiem do założenia własnej strony internetowej jest zakup i rejestracja odpowiedniej domeny. Skorzystanie z ciekawego, chwytliwego adresu jest jednak coraz trudniejsze, a wiele interesujących propozycji może już należeć do kogoś innego. Jak znaleźć właściciela domeny i dlaczego jest to tak istotna kwestia?

Co to jest domena? Najważniejsze informacje

Aby strona internetowa mogła być wyświetlana przez użytkowników, niezbędne będzie wykupienie tak zwanej domeny. To kluczowy element adresu witryny, który służy do jednoznacznej identyfikacji strony w ramach systemu DNS. Każde żądanie dotyczące konkretnego adresu URL przechodzi przez serwery DNS, które utrzymują wpisy o zarejestrowanych witrynach. Ich zadaniem jest „przetłumaczenie” URL na adres IP, który z kolei określa właściwą lokalizację serwera z zawartością danej strony.

Odpowiednia domena to bardzo ważny element wizerunku marki. Najbardziej skuteczne adresy są krótkie i łatwe do zapamiętania, jednak ich dostępność jest coraz mniejsza. Warto jednak zaznaczyć, że okres rejestracji zazwyczaj wynosi 1 rok. Jeśli jesteśmy zainteresowani danym adresem, możemy sprawdzić, do kogo domena należy, kiedy upływa jej ważność i czy będziemy w stanie zarejestrować ją na siebie po upływie tego okresu.

Domena składa się z kilku części, oddzielonych kropkami. Najważniejsze z nich to nazwa samej strony oraz TLD, czyli „Top-Level Domain” – „domena najwyższego poziomu”, znajdująca się na ostatnim miejscu w adresie. TLD pozwalają podzielić strony na różne kategorie według geografii lub przeznaczenia – wyróżniamy między innymi następujące domeny:

 • funkcjonalne – zawierają informację o rodzaju strony, są to np. końcówki .com, .net i .org;
 • makroregionalne – np. .asia czy .eu;
 • regionalne – w Polsce mogą to być m.in. .krakow.pl lub .waw.pl;
 • narodowe – m.in. .pl, .fr., .co.uk; w przypadku stron z USA możemy spotkać się z domenami .us, jednak znacznie częściej będą one zakończone na .com.
Sprawdź: Sposoby na weryfikację historii domeny internetowej

Jak znaleźć właściciela domeny?

Według obowiązujących regulacji ustalenie właściciela domeny będzie w niektórych przypadkach niemożliwe. Dane o tożsamości osób odpowiedzialnych za konkretną witrynę mogą być częściowo ukryte lub całkowicie tajne, jednak często są one publicznie dostępne. Jeśli są to informacje jawne, uzyskanie ich nie powinno stanowić żadnego problemu – wystarczy wiedzieć, z jakich narzędzi możemy skorzystać. Bez względu na tajność danych osobowych zawsze będziemy w stanie sprawdzić informacje o adresie IP, aktywności i dacie ważności.

Źródło: Kritsada Seekham/pexels.com

Sprawdzenie właściciela domeny jest możliwe dzięki protokołowi WHOIS, który jest w zasadzie wariantem protokołu TCP. Jest on używany do wysyłania zapytań do bazy danych DNS, które następnie często są gromadzone w ramach odpowiednich serwisów. W zależności od TLD będziemy musieli skorzystać z różnych stron, aby otrzymać dane o domenie. Istnieje również możliwość skorzystania z narzędzia WHOIS za pomocą wiersza poleceń lub terminala.

Czyja to domena? Sprawdzanie polskich stron

Wiemy już, jak istotna może okazać się atrakcyjna domena. Kto jest właścicielem adresu, który chcieliśmy zarejestrować? Jeśli jego końcówka to „.pl”, możemy skorzystać między innymi z portalu NASK – Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, czyli organizacji odpowiedzialnej za rejestrowanie polskich stron internetowych. Na witrynie znajdziemy sekcję WHOIS, w której możemy wprowadzić nazwę interesującej nas domeny (bez „www” na początku adresu). Aby uzyskać dostęp do informacji, musimy przejść przez zabezpieczenie reCAPTCHA.

Wyniki, które otrzymamy, mogą odpowiedzieć na pytanie „czyja to domena” i wiele więcej. Możemy dowiedzieć się między innymi o:

 • najnowszych modyfikacjach we wpisie o domenie (w tym o datach płatności);
 • stanie domeny,
 • okresie rozliczeniowym domeny (przede wszystkim o dacie wygaśnięcia),
 • abonamencie – są to na przykład informacje o tym, kto zarejestrował domenę;
 • nazwach serwerów, na których znajduje się strona;
 • zabezpieczeniach domeny przed przejęciem własności,
 • możliwości pierwokupu.
Sprawdź: Czym jest strona filarowa?

Dowiedz się, kto zarejestrował domenę z końcówką .com

Najlepszym wyborem w przypadku tego typu domen będzie udanie się na stronę who.is. Korzystanie z niej przebiega bardzo podobnie jak w przypadku witryny NASK – co więcej, również tutaj możemy znaleźć informacje o polskich stronach. Dodatkowa weryfikacja nie jest wymagana, a pozyskane informacje zawierają zazwyczaj te same dane, co wpisy dostępne poprzez portal NASK. Należy przy tym zaznaczyć, że domeny globalne nie są objęte regulacjami RODO – w ich przypadku powinniśmy zawsze być w stanie pozyskać dane o tożsamości właściciela.

Domena europejska – do kogo należy?

Jak znaleźć właściciela domeny europejskiej? Informacje o stronach z końcówką .eu są przechowywane w innej bazie danych, utrzymywanej przez organizację EURid. Oznacza to, że nie znajdziemy ich poprzez witrynę NASK lub who.is. Pozostałe części procesu, podobnie jak zakres prezentowanych danych, wyglądają jednak praktycznie tak samo.

Sprawdź: Jak przechwytywać domeny?

Ustalenie właściciela domeny. Która domena jest wolna?

Sprawdzenie właściciela domeny zwykle nie stanowi dużego problemu. Dzięki wpisom rejestrowym możemy ponadto określić, czy istnieje szansa na skorzystanie z wybranego adresu w przyszłości. Jeśli witryna jest utrzymywana od dłuższego czasu z regularnymi płatnościami, szanse na to są jednak dość niewielkie. Mimo tego czasami zdarza się, że domena została odsprzedana lub wróciła do puli dostępnych adresów – warto przez pewien czas obserwować informacje o interesujących nas domenach, zanim podejmiemy decyzję o rejestracji.

Aby szybko sprawdzić, czy domena jest wolna, nie musimy korzystać z dedykowanych narzędzi WHOIS. Zamiast tego możemy po prostu użyć jednej z wielu wyszukiwarek adresów dostępnych do rejestracji – często są one dostępne z poziomu serwisów umożliwiających rejestrowanie domen. Jeśli dany adres jest już zajęty, możemy liczyć na propozycje o podobnym brzmieniu, często różniące się jedynie końcówką.

Odpowiednia nazwa domeny może być kluczem do sukcesu biznesu

Przed założeniem strony internetowej warto poświęcić trochę czasu na wybór atrakcyjnej, chwytliwej domeny dopasowanej do nazwy firmy. Prezencja w internecie jest obecnie jednym z najważniejszych czynników decydujących o sukcesie przedsiębiorstwa – musimy zadbać, by użytkownicy mogli bez problemu znaleźć naszą stronę i zapamiętać jej nazwę. Domena stanowi pewną wizytówkę w sieci, przez co powinna być powiązana z nazwą lub rodzajem działalności.

Ze względu na coraz mniejszą dostępność domen ze standardowymi rozszerzeniami coraz większą popularnością cieszą się adresy z alternatywnymi, tematycznymi TLD. To ciekawy wybór w kontekście firm – prowadząc sklep online, możemy zarejestrować domenę z końcówką „.store” zamiast „.pl”, podczas gdy pizzeria może skorzystać z adresu kończącego się na „.pizza”. Musimy przy tym pamiętać, że niektóre końcówki cieszą się mniejszym zaufaniem ze strony użytkowników i algorytmów wyszukiwarek. Dotyczy to przede wszystkim najtańszych TLD z zazwyczaj dość egzotycznych krajów, które często są wykorzystywane przy rejestracji stron służących do przeprowadzania oszustw online. Jeśli chcemy zarejestrować domenę narodową, najlepiej zadbać o zgodność adresu z językiem strony – „.pl” wciąż pozostaje najlepszym wyborem dla polskich witryn.

Artykuł powstał we współpracy ze stronami: beasmetics.com, prettyfe.com

Chciałbyś zacząć pozycjonować swoją stronę? Zapraszamy do kontaktu! Nasi specjaliści z agencji SEO Grupa iCEA chętnie odpowiedzą na każde pytanie! Pozycjonowanie Twojej strony pomoże Ci rozwinąć skrzydła.

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 9
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Co to jest pozycjonowanie? Na czym polega SEO?
  Co to jest pozycjonowanie? Na czym polega SEO?
  Pozycjonowanie i SEO mają kluczowe znaczenie z punktu widzenia przygotowania takiej strony firmowej, która będzie w stanie przyciągać zainteresowanie użytkowników Internetu.
  5 podstawowych błędów w pozycjonowaniu stron
  5 podstawowych błędów w pozycjonowaniu stron
  Zarządzając e-sklepem, oczekujesz jak najlepszych rezultatów sprzedażowych? Aby zaistnieć w Internecie, podejmij się skutecznych, marketingowych praktyk.
  Jak ulepszyć profil w Google Moja Firma?
  Jak ulepszyć profil w Google Moja Firma?
  Jeśli nigdy nie słyszałeś o profilu w Google Moja firma, to najwyższy czas dowiedzieć się więcej na temat tego wspaniałego narzędzia od Google!

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę