DARMOWY AUDYT SEO

Jak stopka na stronie wpływa na SEO?

7 min czytania
Jak stopka na stronie wpływa na SEO?
Kategoria Pozycjonowanie

Stopka to nieodłączny element niemal każdej strony internetowej. Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy jest on jednak konieczny i jak wpływa na pozycjonowanie witryny. Trzeba pamiętać, że umieszczenie stopki w serwisie powinno być zrealizowane w sposób zgodny z kilkoma ważnymi zasadami. W tym artykule omówimy zatem, czym jest stopka na stronie i jak wpływa na SEO.

Spis treści:

Czym jest stopka na stronie internetowej?/ Stopka na stronie - czym jest?

Stopka na stronie to element, z którym spotykamy się niemal przy każdej wizycie na danej witrynie. Mimo że nie pojawia się w każdym serwisie, wszyscy użytkownicy wiedzą, że znajduje się na samym dole strony. Aby więc zapoznać się z informacjami zawartymi w stopce, należy przescrollować całą witrynę.

Stopka na stronie internetowej jest kluczowym elementem dla każdego jej użytkownika. Pozwalam zapoznać się z najważniejszymi informacjami o firmie oraz ustalić dane kontaktowe.

Wyświetlana na poszczególnych podstronach serwisu. Niezależnie od miejsca, w którym znajduje się użytkownik, ma on dzięki niej dostęp do ważnych informacji o przedsiębiorstwie, które pomagają mu podjąć decyzję dotyczącą zakupu.

Warto też wspomnieć, że wygląd stopki w przypadku każdej firmy jest dość zróżnicowany. Najważniejsze informacje przedstawić można bowiem w formie jednej kolumny, dwóch, a nawet trzech. Można także dodać specjalne widżety lub treści graficzne. Trzeba jednak pamiętać, że stopka na stronie nie jest głównym elementem serwisu, a wyłącznie przydatnym dodatkiem, dlatego też nie powinna być rozbudowana bardziej niż pozostałe treści witryny.

Sprawdź: Wskaźniki efektywności marketingu – jak mierzyć?

Stopka na stronie – co powinna zawierać?

Trzeba pamiętać, że stopka na stronie bezpośrednio wpływa na doświadczenia użytkowników. Ważne jest zatem, aby kompleksowo zoptymalizować informacje znajdujące się na dole witryny.

W stopce powinny znaleźć się dane ułatwiające konsumentom podejmowanie określonych działań związanych z nawiązywaniem relacji z firmą. Poniżej przedstawiamy listę elementów, które warto umieścić w stopce na swojej stronie. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie z wymienionych czynników powinny znaleźć się w tej sekcji. Wyboru należy dokonać na podstawie celów danej firmy, charakterystyki branży czy oczekiwań potencjalnych klientów. Jakie elementy warto więc rozważyć podczas tworzenia stopki?

Jednym z najważniejszych elementów każdej stopki na stronie internetowej są informacje o bezpośredniej działalności firmy. Klienci powinni bez problemu ustalić, czym zajmuje się dane przedsiębiorstwo, jakie świadczy usługi, czym wyróżnia się w branży i jakie ma osiągnięcia. Trzeba jednak pamiętać, że z tego typu informacjami nie warto przesadzać, gdyż można zostać uznanym za niewiarygodnego przedsiębiorcę.

Kolejnym elementem jest sekcja z danymi kontaktowymi. Powinny się w niej znaleźć takie elementy, jak: adres głównej siedziby i wszystkich lokalnych oddziałów, nazwa firmy, adres email, godziny otwarcia, numer telefonu.

W przypadku przedsiębiorstw zajmujących się stacjonarną sprzedażą warto umieścić w stopce mapę dojazdu wraz z niezbędnymi wskazówkami. Dzięki temu osoby zainteresowane daną usługą nie będą miały problemu z ustaleniem adresu lokalu.

Stopka na stronie jest też doskonałym miejscem do umieszczenia formularza kontaktowego. Poza udostępnieniem go w zakładce kontaktowej warto ulokować skróconą postać kwestionariusza w stopce. Dzięki temu żaden użytkownik nie będzie miał problemów z nawiązaniem kontaktu z firmą.

Tworząc stopkę, nie można zapomnieć o szczegółowych danych rejestrowych firmy. Powinny się w niej znaleźć następujące elementy: typ działalności, numery NIP, REGON, KRS i wszystkie inne niezbędne w kontekście księgowym informacje.

Wiele marek wykorzystuje stopkę na stronie jako miejsce do zapisów do newslettera. Jako że element ten jest widoczny na każdej podstronie serwisu, użytkownicy mogą go szybko zidentyfikować i bez problemów zapisać się na listę mailingową.

Wszyscy wiemy, jak ważne w marketingu są social media. Warto więc wypromować swoje profile, umieszczając je w stopce. Dzięki temu rozwiązaniu każda osoba, która zakończyła już eksplorowanie witryny, będzie miała możliwość przejścia na media społecznościowe firmy, a jej kontakt z marką zostanie maksymalnie wydłużony.

W stopce warto umieścić regulamin i politykę prywatności. Bardzo korzystnie wpływa to na wiarygodność przedsiębiorstwa, nie ujmując jednocześnie aspektom wizualnym strony internetowej.

W wielu przypadkach w stopce na stronie internetowej umieszczane są wszelkiego rodzaju dowody społeczne, certyfikaty, przyciski call to action, informacje o prawach autorskich oraz partnerach. Trzeba jednak pamiętać, że sekcja ta nie powinna być rozbudowana bardziej niż główna treść serwisu, dlatego, tworząc stopkę, warto umieścić w niej informacje najważniejsze z punktu widzenia danej firmy.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Pozycjonowanie a stopka na stronie

Na wstępie warto zaznaczyć, że chociaż stopka na stronie zawiera bardzo ważne informacje z punktu widzenia użytkowników, nie ma zbyt dużego wpływu na pozycjonowanie witryny. Należy więcej uznać ją jako istotny dodatek, a nie kluczowy element strategii SEO.

Stopka na stronie ma jednak bezpośredni wpływ na doświadczenia użytkowników. Element ten ułatwia bowiem nawigację w witrynie oraz bezpośredni kontakt z obsługą firmy. Jako że algorytm Google uwzględnia wskaźniki UX, obecność zoptymalizowanej stopki na stronie może pośrednio wpływać na SEO.

Warto też wspomnieć o słowach kluczowych w stopce. Sekcja ta jest doskonałym miejscem do umieszczenia trudnych fraz w postaci nieodmienionej. Co więcej, podlinkowanie tych terminów korzystnie wpływa na ruch w witrynie oraz zwiększa świadomość klientów na temat świadczonych usług.

Ponadto w stopce warto umieścić linki do podstron. Wszelkiego rodzaju ważne dokumenty, takie jak polityka prywatności, regulaminy, zakładki rejestracji czy formularze logowania, to tylko kilka przykładów, jakie należy uwzględnić w tej sekcji. Nie mają one bezpośredniego wpływu na pozycjonowanie, lecz ulokowanie ich w stopce może znacznie ułatwić eksplorowanie zawartości serwisu zarówno wyszukiwarkom, jak i odbiorcom.

Sprawdź: Inwestycja w firmę projektującą strony internetowe: przykuj uwagę wymagającego klienta

Stopka na stronie internetowej – najczęstsze błędy

Mimo że stopka na stronie w niewielkim stopniu wpływa na pozycjonowanie witryny, należy uważać, aby podczas jej tworzenia nie popełnić żadnych błędów. Zdarza się, że przedsiębiorcy, chcąc maksymalnie wykorzystać potencjał tego elementu, przesadzają z jego optymalizacją, co bardzo niekorzystnie wpływa na SEO.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest upychanie słów kluczowych i linków w stopce. Nadużywanie tych elementów jest szybko identyfikowane przez wyszukiwarkę Google, która przykłada szczególną wagę do jakości prezentowanych użytkownikom treści.

Częstym problemem jest także powtarzanie odnośników. Każda podstrona w serwisie powinna zawierać unikalne treści oraz intuicyjną strukturę nawigacji. Trzeba bowiem pamiętać, że o ile użytkownicy zwykle nie zauważają takich sytuacji, roboty Google z pewnością uwzględnią tego typu błędy podczas budowania rankingu wyszukiwarki.

Błędem, o którym wspomnieliśmy wcześniej, jest zbyt rozbudowana stopka na stronie. Trzeba pamiętać, że jest ona jedynie dodatkiem do witryny i nie powinna być obszerniejsza niż główna treść w witrynie.

Podsumowanie

Stopka na stronie internetowej to bardzo ważny element każdego serwisu. Jak widać, stworzenie idealnej stopki nie jest jednak łatwym zadaniem. Aby uniknąć wszelkich błędów i maksymalnie wykorzystać jej potencjał, warto skonsultować się z profesjonalną agencją interaktywną. Specjaliści opracują skuteczną stopkę, a także uwzględnią w niej informacje, dzięki którym sprzedaż i konwersja znacznie wzrosną.

Magdalena Antoń
Studentka ekonomii na UWM w Olsztynie, którą przygoda z SEO, mimo że rozpoczęta stosunkowo niedawno, pochłonęła bez reszty. Specjalizuje się w tworzeniu wartościowych treści, a jej marzeniem jest napisanie własnej powieści. Uwielbia się rozwijać, a zamiłowanie do copywritingu podziela z sympatią do ekonomii i matematyki.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 1

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Czy warto pozycjonować stronę internetową samemu?
Czy warto pozycjonować stronę internetową samemu?
Pozycjonowanie witryny może przerosnąć osobę bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. W tym artykule rozważymy za i przeciw takiego rozwiązania.
Podstawy marketingu cyfrowego – w jaki sposób dotrzeć do potencjalnego klienta?
Podstawy marketingu cyfrowego – w jaki sposób dotrzeć do potencjalnego klienta?
Działania marketingu internetowego są niezbędne, jeśli przedsiębiorca chce uzyskać zamierzone cele biznesowe. Sprawdźmy, w jaki sposób zdobyć klientów.
Jak szybko publikować większą ilość zdjęć na Instagramie?
Jak szybko publikować większą ilość zdjęć na Instagramie?
Zastanawiałeś się kiedyś, jak dodawać zdjęcia na Instagramie? To nie jest żaden wstyd, że jeszcze nie wiesz jak to robić! Naucz się z nami!

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę