DARMOWY AUDYT SEO

Jak stworzyć płatną kampanię w Internecie – czyli wszystko o Google Ads

4 min czytania
Jak stworzyć płatną kampanię w Internecie – czyli wszystko o Google Ads
Kategoria Pozycjonowanie

Każda firma, której zależy na zwiększeniu rozpoznawalności w sieci i pozyskaniu nowych klientów, powinna zainteresować się narzędziami takimi jak Google Ads. To system reklamowy stworzony przez autorów najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej, który pozwala dotrzeć do ogromnego grona odbiorców. Sprawdź, co warto wiedzieć o płatnych kampaniach Google Ads.

Spis treści:

Widoczność strony w wynikach wyszukiwania to podstawa sukcesu w sferze online. Możemy ją zwiększyć na różne sposoby – warto zaznaczyć, że ruch na witrynie dzieli się na organiczny i nieorganiczny. Źródłem tego pierwszego są wyniki dla konkretnych fraz wprowadzanych przez internautów. O pozycji strony decyduje jakość jej zawartości, dopasowanie do słów kluczowych, szybkość działania i wiele innych czynników, które wspólnie składają się na strategię SEO lub pozycjonowania. Ruch nieorganiczny pochodzi z kolei z płatnych kanałów – system Google Ads należy właśnie do tej grupy. Jest to reklama w Internecie, która pojawia się nad „standardowymi” wynikami wyszukiwania, jak również na stronach należących do sieci reklamowej Google (GDN – Google Display Network). Ten rodzaj marketingu wymaga pewnej inwestycji, jednak spory zasięg sprawia, że może się ona dość szybko zwrócić.

Kampanie Google Ads są dostępne w wielu rodzajach, a najpopularniejszy z nich to reklamy tekstowe w wynikach wyszukiwania. To jednak nie jedyna opcja – możemy skorzystać również z reklam graficznych, kampanii wideo, kampanii produktowych czy treści dostosowanych do lokalizacji. Płatne kampanie Google są rozliczane w różnych modelach:

 • CPC (Cost Per Click) – określona stawka za kliknięcie; w przypadku treści wideo stosuje się CPV (Cost Per View) – opłatę za obejrzenie reklamy,
 • CPM/CPT (Cost Per Mille/Thousand) – stawka za tysiąc wyświetleń,
 • CPA (Cost Per Action) – płatność za określone działanie po kliknięciu reklamy, na przykład pozostawienie danych kontaktowych (CPL – Cost Per Lead), zamówienie (CPO – Cost Per Order) czy sprzedaż produktu lub usługi (CPS – Cost Per Sale).
Sprawdź: Reorientacja atrybucji Google AdWords – co musisz mieć na uwadze?

Jak stworzyć kampanię Google Ads? Początkowe kroki

Zanim rozpoczniemy przygotowywanie kampanii, potrzebne będzie nam konto Google Ads. Możemy je utworzyć za pomocą uproszczonego formularza lub korzystając z „trybu eksperta”, który pozwoli dokładniej dostosować opcje reklamy. Zakładanie konta jest równoznaczne z utworzeniem pierwszej kampanii. Na samym początku powinniśmy określić cel reklamy – dla przykładu, promocja sklepu internetowego będzie skupiać się prawdopodobnie na zwiększeniu sprzedaży. Google Ads umożliwia wybór spośród kilku różnych celów, które pomagają zdecydować, jaki typ kampanii będzie odpowiedni.

 

Kolejnym krokiem jest wybranie, w jakim miejscu mają pojawiać się reklamy. Po ustaleniu tych dwóch najważniejszych kwestii uzyskujemy opcję wprowadzenia dodatkowych informacji o firmie – zdecydowanie warto skorzystać z tej możliwości, by odbiorcy mogli łatwiej skontaktować się w sprawie naszych usług lub produktów.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Ustawienia kampanii: budżet, grupa docelowa i rozszerzenia

Następnie możemy wybrać najlepszą dla nas metodę rozliczenia i określić planowany średni budżet dzienny. Większy nakład pozwoli nam dotrzeć do liczniejszego grona odbiorców. Google zaleca, aby reklamodawcy z Polski ustalali budżet w wysokości co najmniej 25 złotych, jednak wartość ta będzie znacznie się różnić w zależności od branży, możliwości naszej firmy i licznych innych czynników. W kolejnym etapie możemy określić słowa kluczowe, jak również lokalizację – grupa docelowa reklamy i jej charakterystyka powinny zadecydować o tym, jakie ustawienia tutaj wprowadzimy. Frazy w Google Ads są zbierane w grupy; powinniśmy zadbać, by każda z nich zawierała słowa kluczowe powiązane z konkretnym produktem.

Przydatną opcją z pewnością okażą się również rozszerzenia kampanii. Dzięki tej funkcji możemy na przykład wprowadzić dodatkowe linki wyświetlające się przy reklamie, jak również numer telefonu naszej firmy. Po wypełnieniu wszystkich informacji związanych z ustawieniami kampanii możemy przejść do utworzenia właściwych reklam. Proces ten będzie się różnić w zależności od rodzaju kampanii: w przypadku kampanii tekstowych będziemy musieli przede wszystkim wprowadzić nagłówki, opisy i linki. To już prawie koniec – na koniec pozostaje tylko wprowadzenie danych płatności. Po rozpoczęciu kampanii warto regularnie monitorować jej efekty, by móc w razie potrzeby dostosować strategię marketingową.

Artykuł powstał we współpracy ze stronami: jasportowiec.pl, techjoy.pl, onetrace.pl, lovihomi.pl.

iCEA Group
Jesteśmy międzynarodową agencją digital marketingu, która od 2007 roku wyznacza standardy w pozyskiwaniu i konwertowaniu ruchu. Z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO, SEM i UX z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 6

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Strony Q&A jako element strategii optymalizacji treści
Strony Q&A jako element strategii optymalizacji treści
Chcesz zwiększyć ruch na swoich stronach internetowych? Wykorzystaj w tym celu strony Q&A! Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej.
Reklamy z listą produktów Google – top 7 porad
Reklamy z listą produktów Google – top 7 porad
Prowadzisz sklep internetowy? Chcesz zacząć reklamować swoje produkty w sieci? Sprawdź, od czego zacząć, wykorzystując PLA!
Czy istnieje tanie pozycjonowanie stron?
Czy istnieje tanie pozycjonowanie stron?
Zastanawiasz się, czy warto oszczędzać na pozycjonowaniu strony? Niestety, tanie usługi często bazują na nietarualnych linkach i innych praktykach, których stosowanie może skończyć się karą od Google.

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę