Jak tworzyć nagłówki, które przyciągną odbiorców?

Jak tworzyć nagłówki, które przyciągną odbiorców?

Startup Stock Photos/pexels.com

Celem każdego internetowego twórcy jest stałe przyciąganie nowych odbiorców. Jednym z najlepszych na to sposobów jest wówczas tworzenie wartościowych treści, które kompleksowo odpowiedzą na pytania grupy docelowej, gwarantując jej jednocześnie wiele pozytywnych doświadczeń. Trzeba jednak pamiętać, że każdy tekst powinien być zoptymalizowany od A do Z. W artykule omawiamy jeden z jego najważniejszych elementów, czyli nagłówek. Czym jest i jak powinien wyglądać? Przekonajmy się!

Czym jest nagłówek?

Wiele osób wciąż zastanawia się, co to jest nagłówek i czemu służy. Otóż jest to wyróżniony, krótki tekst na początku każdego akapitu, w przybliżeniu określający jego tematykę. Co ważne, jest bezpośrednio związany z niemal każdym tekstem zarówno w sieci, jak i offline.

Ten krótki tekst na szczycie każdego artykułu i poszczególnych akapitów jest swego rodzaju wskazówką, informującą odbiorców o zawartości danego fragmentu. Trzeba bowiem pamiętać, że współcześni użytkownicy rzadko decydują się na przeczytanie całego wpisu. Zwykle wybierają wyłącznie akapity najbardziej przydatne dla nich w danej chwili. Jak mają zidentyfikować temat danego fragmentu? Istotną rolę odgrywają w tym właśnie nagłówki! Należy dodać, że aby spełniały swoje zadanie, powinny zostać zoptymalizowane. Na co zwrócić wówczas szczególną uwagę?

Sprawdź: Czym jest rebranding?

Optymalizacja nagłówków – o czym warto pamiętać?

Optymalizacja nagłówków to stosunkowo łatwy proces. Niemniej jednak na każdym jego etapie możemy popełnić wiele błędów, które niekorzystnie wpłyną na doświadczenia użytkowników i proces indeksacji. Pojawia się więc pytanie: jak stworzyć nagłówki, które skłonią odbiorców do zapoznania się z artykułem? Oto kilka sprawdzonych porad.

Słowa kluczowe

Tworząc nagłówki, należy pamiętać o zastosowaniu odpowiednich słów kluczowych. Można je zidentyfikować za pomocą prostych w obsłudze narzędzi, takich jak Google Search Console, Ahrefs, Keyword Tool czy Google Analytics. Aby jednak maksymalnie wykorzystać potencjał tego rozwiązania, trzeba zwrócić szczególną uwagę na liczbę fraz w każdym nagłówku. Ich nadużywanie w tych miejscach może zaszkodzić wizerunkowi strony i narazić ją na spadki w rankingu.

Dopasowanie do treści

Każdy nagłówek powinien być naturalny, angażujący, ciekawy i niepowtarzalny. Dodawanie śródtytułów, które w żaden sposób nie nawiązują do treści danego akapitu, jest bardzo słabym pomysłem. Użytkownicy szybko zidentyfikują bowiem ten problem i stracą zaufanie do marki, co znacznie zwiększy współczynnik odrzuceń. Warto więc upewnić się, że nagłówki odwołują się do treści artykułu, a ich struktura skutecznie zachęca odbiorców do zapoznania się z danym fragmentem.

Hierarchia nagłówków

Optymalizując nagłówki, należy też pamiętać o ich hierarchii. Warto dodać, że wykorzystanie pełnego ich zasobu w większości przypadków nie jest konieczne. Mimo że mamy dostęp do nagłówków od H1 do H6, zakres tych znaczników powinien być dostosowany do struktury treści, a przede wszystkim jej długości.

Dlaczego warto tworzyć interesujące nagłówki?

Pozbawienie treści oryginalnych nagłówków niesie za sobą wiele poważnych komplikacji. Są bowiem nieodłącznym ich elementem na stronie internetowej, gwarantującym pozytywne doświadczenia odbiorców i znacznie lepsze pozycjonowanie w wyszukiwarce. To tylko kilka korzyści, dla których warto tworzyć interesujące nagłówki. Przyjrzyjmy się innym, ważnym aspektom.

Źródło: Christina Morillo/pexels.com

 • Łatwość odbioru – nagłówki dzielą tekst na krótsze fragmenty, dzięki czemu użytkownik nie ma problemu z odczytaniem całości materiału. Treść jest też wówczas znacznie bardziej zrozumiała i logiczna, co korzystnie wpływa na skłonność odbiorców do konwersji.
 • Łatwość zapamiętania – każdy nagłówek jest zwykle wyróżniony większą lub grubszą czcionką. Dzięki temu odbiorcy są w stanie zapamiętać jego treść na dłużej, przyporządkowując poszczególnym nagłówkom zagadnienia z konkretnych akapitów.
 • Korzystniejszy wygląd strony – tekst podzielony na mniejsze fragmenty za pomocą nagłówków jest nie tylko łatwiejszy w odbiorze, ale też bogatszy pod kątem wizualnym. Trzeba pamiętać, że większość współczesnych użytkowników ocenia strony internetowe na podstawie pierwszego wrażenia. Jeśli więc natrafią na obszerny blok tekstu, szanse na konwersję są dość niskie.
 • Lepsze pozycjonowanie – dzięki nagłówkom roboty wyszukiwarki są w stanie dokładniej ocenić tematykę danego fragmentu. Brak tych elementów może bardzo niekorzystnie wpłynąć na ten proces, pogarszając tym samym pozycjonowanie strony internetowej w Google.

Jak widać, nagłówki są bardzo ważnym elementem każdej treści. Wpływają nie tylko na doświadczenia docelowych odbiorców, ale też proces indeksacji. Ich optymalizacja powinna być zatem nieodłącznym elementem każdej strategii SEO.

Sprawdź: Najlepsza nazwa kanału YouTube – jaką wybrać i dlaczego jest tak ważna?

Oryginalność to podstawa!

Opracowanie wartościowych nagłówków nie jest zbyt skomplikowanym zadaniem. Powinno jednak nieodłącznie towarzyszyć każdej strategii content marketingu. Na co zwrócić wówczas szczególną uwagę?

Tworząc nagłówki, trzeba pamiętać o dwóch najważniejszych zasadach: każdy z nich powinien być interesujący i oryginalny. Kopiowanie śródtytułów czy niedbałość o ich angażujący charakter nie tylko nie przyniesie pożądanych efektów, ale też może bardzo niekorzystnie wpłynąć na pozycjonowanie strony internetowej. Warto więc skupić się na opracowaniu skutecznych nagłówków, wykorzystując przy tym odpowiednie słowa kluczowe i dobierając zagadnienia szczególnie popularne wśród grupy docelowych odbiorców.

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 6
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Ile trwa i jak sprawdzić indeksowanie strony w Google?
  Ile trwa i jak sprawdzić indeksowanie strony w Google?
  Wyszukiwarka Google jest dziś tak oczywistym elementem korzystania z sieci, że mało kto zastanawia się, jak dokładnie działa jej algorytm […]
  Wybór słów kluczowych dla początkujących
  Wybór słów kluczowych dla początkujących
  Zastanawiasz się, jak wybrać efektywne słowa kluczowe? Nie wiesz, gdzie ich szukać? W tym artykule poznasz sekrety tworzenia skutecznej kampanii SEO!
  Wielkie rozstrzygnięcie: czy każdy może zaprojektować stronę internetową?
  Wielkie rozstrzygnięcie: czy każdy może zaprojektować stronę internetową?
  Powszechność stron internetowych sprawia wrażenie, że nie ma nic trudnego w ich projektowaniu. Czy rzeczywiście projektowanie witryn jest takie proste?
  DARMOWY AUDYT SEO

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę