DARMOWY AUDYT SEO

Jak zainstalować WordPress na serwerze?

8 min czytania
Jak zainstalować WordPress na serwerze?
Kategoria Pozycjonowanie

WordPress to najpopularniejszy i najczęściej wybierany System Zarządzania Treścią na świecie (CMS). Powodem tego są przede wszystkim brak kosztów wdrożenia, prosta obsługa i wiele możliwości. Założenie strony na WP zajmuje dosłownie chwilę, a cały proces może przeprowadzić osoba bez specjalistycznej wiedzy programistycznej. Komplikacje zaczynają się, gdy nadchodzi czas na zainstalowanie strony utworzonej w WP na serwerze. Ta czynność może sprawiać osobom początkującym trudności, jednak istnieją pewne sposoby na uproszczenie całego procesu.

Sprawdź, jak zainstalować WordPress w hostingu.

Spis treści:

Wybór i zakup hostingu

Istnieje wiele sposobów na stworzenie strony internetowej. Możesz zlecić to specjalistom, którzy za pomocą języka znaczników oraz języków programowania napiszą stronę od zera. Możesz też użyć darmowych kreatorów, które proponują gotowe szablony – w tym przypadku Twoja strona będzie gotowa w ciągu kilkunastu minut. Jednak utworzenie serwisu, a opublikowanie go to dwie różne kwestie. Stworzona strona musi zostać udostępniona innym użytkownikom Internetu. Do tego potrzebna jest domena (adres strony) oraz miejsce na serwerze.

Czym jest hosting?

Hosting to usługa świadczona przez firmę hostingową, która polega na udostępnianiu klientowi miejsca na serwerze lub całego serwera do wyłącznej dyspozycji. Płatność za taką usługę zazwyczaj przybiera formę comiesięcznego abonamentu. Istnieje też darmowy hosting, jednak nie jest rekomendowany dla profesjonalnych serwisów internetowych. Ma bowiem mocno ograniczone parametry, a do tego nie jest w pełni bezpieczny.

A czy każda strona potrzebuje serwera? Zdecydowanie tak. Bez miejsca na serwerze podłączonym do Internetu 24 godziny na dobę strona nie byłaby dostępna dla innych.

Rodzaje hostingu

Obecnie możemy wyróżnić kilka rodzajów hostingu. Różnią się one parametrami, sposobem działania oraz oczywiście ceną. Najpopularniejsze rodzaje hostingu/serwerów to:

  • Hosting współdzielony – to najtańszy rodzaj hostingu. W tym przypadku klient dzieli miejsce w serwerze z innymi właścicielami serwisów internetowych. Z tego względu możliwości są mocno ograniczone, a parametrów nie można dopasować do swoich potrzeb. Mogą również wystąpić problemy z wydajnością strony, jeśli inni klienci będą wykorzystywali większą część zasobów. Ogromną zaletą są niskie koszty, jednak ten rodzaj hostingu sprawdzi się wyłącznie do mało wymagających witryn np. firmowych stron informacyjnych.
  • Serwer VPS – w tym przypadku klient otrzymuje własne miejsce na serwerze, którego nie musi dzielić z nikim innym. Możliwości są znacznie większe, a do tego można dopasować serwer do własnych potrzeb. Nie trzeba się również martwić o bezpieczeństwo. Serwer VPS sprawdzi się zarówno do mało wymagających stron, jak i do większych serwisów np. sklepów internetowych. Jest on oczywiście droższy niż hosting współdzielony.
  • Serwer dedykowany – to najbardziej zaawansowane i dające najwięcej możliwości rozwiązanie. Z tego też względu jest to najdroższa opcja, z której korzystają bardzo rozbudowane serwisy np. sklepy internetowe z szerokim asortymentem, które dziennie generują bardzo duży ruch.

Jaki hosting wybrać dla WordPressa?

Hosting odpowiada za wydajność serwisu internetowego, dlatego jego wybór będzie miał wpływ na doświadczenia użytkownika, ale również na pozycję w wynikach wyszukiwania (wyszukiwarka Google zwraca uwagę m.in. na szybkość ładowania strony). Warto zatem dobrze przemyśleć decyzję. A jaki hosting będzie najlepszy dla WordPressa? Wiele zależy od wielkości serwisu, jaki zamierzasz prowadzić. Dla prostej strony WWW sprawdzi się nawet hosting współdzielony, jednak w przypadku rozbudowanego sklepu internetowego lepiej wybierać pomiędzy serwerem VPS a serwerem dedykowanym.

Sprawdź: Sprawdź wtyczki SEO do WordPressa, które wspomogą pozycjonowanie Twojej witryny

Jak zainstalować WordPress za pomocą autoinstalatora?

Najprostszym sposobem na zainstalowanie WordPressa na serwerze jest użycie tzw. autoinstalatora aplikacji. Taką czynność może wykonać każda osoba i nie potrzeba do tego programistycznej wiedzy.

Czym jest autoinstalator?

Autoinstalator to narzędzie, które pozwala w bardzo prosty i szybki sposób zainstalować WordPressa i wiele innych aplikacji użytkowych na serwerze. Proces jest uproszczony do absolutnego minimum, aby każda osoba mogła samodzielnie poradzić sobie z tym zadaniem. Tak naprawdę za pomocą kilku kliknięć może w pełni zainstalować WordPressa i sprawić, że będzie on gotowy do użytku. Konieczne będzie jedynie wypełnienie kilku pól istotnymi informacjami.

Jeśli nawiązałeś współpracę z firmą hostingową i wykupiłeś miejsce na serwerze, w swoim panelu administracyjnym powinieneś mieć do dyspozycji autoinstalator aplikacji, który obsługuje nie tylko WordPressa, ale i wiele innych, znanych na całym świecie systemów. Obecnie jest to standard i większość firm hostingowych oferuje swoim klientom taką opcję.

Instalacja WordPressa krok po kroku

W przypadku każdego hostingu cały proces instalacji WordPressa może wyglądać nieco inaczej, jednak podstawowe kroki powinny wyglądać podobnie.

  1. Zaloguj się do swojego panelu administracyjnego i znajdź zakładkę lub przycisk o nazwie Autoinstalator Aplikacji. W przypadku niektórych hostingów to samo narzędzie może mieć inną nazwę, dlatego, jeśli nie widzisz Autoinstalatora Aplikacji, poszukaj czegoś o podobnej nazwie. Oczywiście może zdarzyć się również tak, że taka usługa po prostu nie będzie dostępna, choć jest to mało prawdopodobne. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się ze swoją firmą hostingową.
  2. Wejdź w zakładkę lub kliknij przycisk autoinstalatora. Na ekranie wyświetlą Ci się różne opcje, czyli różne Systemy Zarządzania Treścią. Wybierz WordPressa i kliknij Instaluj.

    1. Po kliknięciu przycisku Instaluj Twoim oczom ukaże się krótki formularz, który koniecznie musisz wypełnić. Podstawowe dane do uzupełnienia to: domena, nazwa strony, login, hasło oraz adres e-mail administratora. W zależności od rodzaju hostingu i firmy hostingowej możesz zostać poproszony również o uzupełnienie innych danych.
    2. Kliknij przycisk Dodaj/Instaluj/Dalej – rozpocznie się automatyczny proces instalacji, który trwa zazwyczaj od kilkunastu, do kilkudziesięciu sekund.
    3. Gdy instalacja zostanie ukończona pomyślnie, system poinformuje Cię o tym, a na adres e-mail otrzymasz wiadomość zawierającą potrzebne dane.

    Czy autoinstalator aplikacji to dobre rozwiązanie?

    Skoro zainstalowanie WordPressa na serwerze za pomocą autoinstalatora aplikacji trwa zaledwie kilka minut, to dlaczego nie każdy korzysta z tej metody? Otóż wiele osób uważa, że automatyczna instalacja nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ może narazić stronę na niebezpieczeństwo w postaci ataków hakerskich. Czy to prawda? I tak, i nie. Niektóre autoinstalatory WordPressa pozwalają na bezpieczną instalację na serwerze, a inne nie. Od czego to zależy i jak rozpoznać bezpieczną funkcję? Znaczenie ma przede wszystkim to, w jak dużym stopniu system pozwala na personalizację procesu. Jeśli system automatycznie podpowiada Ci, w jaki sposób masz uzupełnić pola, a do tego nie pozwala na zmiany w wielu kwestiach, jest to sygnał, że taka instalacja WordPressa może nie być w pełni bezpieczna.

    Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na możliwość personalizacji i dodania zabezpieczeń do strony (np. certyfikat SSL) oraz na dostępną wersję WordPressa. W przypadku niektórych hostingów/paneli zarządzania hostingiem może zdarzyć się tak, że autoinstalator nie będzie obsługiwał aktualnego skryptu – to kolejny sygnał ostrzegawczy.

    Umów się na darmowy audyt Twojej strony
    DARMOWY AUDYT SEO

    Jak zainstalować WordPress na serwerze ręcznie?

    Jak zainstalować WordPress na serwerze, jeśli nie chcesz lub nie możesz korzystać z autoinstalatora? Trzeba to zrobić ręcznie, niestety ten sposób jest nieco bardziej skomplikowany.

    1. Wejdź na stronę https://pl.wordpress.org/download/ i pobierz oficjalną, aktualną wersję WordPressa za pomocą przycisku Pobierz WordPressa. Pamiętaj, aby korzystać wyłącznie z tego adresu URL. Jest to oryginalna i bezpieczna wersja oprogramowania.
    2. Na Twoim komputerze zapiszą się pliki instalacyjne systemu WordPress. Rozpakuj je za pomocą aplikacji WinRAR.
    3. Podobnie jak w przypadku metody z użyciem autoinstalatora zakładamy, że na tym etapie masz już własny hosting, wykupiony u firmy hostingowej. Zaloguj się zatem do swojego panelu administracyjnego lub skorzystaj z darmowego programu FileZilla, na którym będziesz mógł połączyć się ze swoim serwerem. Potrzebne do tego dane prawdopodobnie otrzymałeś na swój adres e-mail po zakupie pakietu hostingowego.
    4. Rozpakowane wcześniej pliki instalacyjne WordPressa prześlij na serwer, umieszczając je w głównym katalogu, w którym zainstalowana ma być strona. Może to potrwać kilka lub kilkanaście minut.
    5. Ponownie otwórz swój panel zarządzania usługą hostingową i poszukaj zakładki lub przycisku związanych z bazą danych MYSQL. W zależności od firmy hostingowej może on występować pod inną nazwą. Poszukaj przycisku Utwórz bazę danych i kliknij go.
    6. Uzupełnij wszystkie pola, o które prosi system (nazwa bazy danych, nazwa użytkownika, hasło).
    7. Po przesłaniu plików instalacyjnych WordPressa i utworzeniu bazy danych możesz rozpocząć właściwą instalację na serwerze. W tym celu musisz wywołać katalog, w którym umieściłeś pliki. Jeśli był to plik domeny, wpisz w wyszukiwarce adres swojej domeny. Na ekranie wyświetli się instalator.
    8. Kliknij przycisk Zaczynajmy! Zostaniesz poproszony o uzupełnienie wielu informacji dotyczących Twojego serwisu (dane administratora, nazwa bazy danych, tytuł witryny itp.). Podążaj za instrukcjami systemu.
    9. Gdy poprawnie uzupełnisz wszystkie wymagane pola, kliknij przycisk Zainstaluj WordPressa. Jeśli wszystko zakończy się pomyślnie, system odpowiednio Cię o tym poinformuje.

    Gotowe!

iCEA Group
Jesteśmy międzynarodową agencją digital marketingu, która od 2007 roku wyznacza standardy w pozyskiwaniu i konwertowaniu ruchu. Z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO, SEM i UX z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 10

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Jak zwiększyć ruch na stronie dzięki mediom społecznościowym?
Jak zwiększyć ruch na stronie dzięki mediom społecznościowym?
Media społecznościowe odgrywają ważną rolę w pozyskiwaniu wartościowego ruchu na stronie. Jak je wykorzystać, aby poprawić statystyki odwiedzin? Sprawdź!
Czy da się sprawdzić działania agencji SEO?
Czy da się sprawdzić działania agencji SEO?
Jeśli korzystasz z usług agencji SEO, skorzystaj też z bezpłatnych narzędzi, dzięki którym będziesz mógł monitorować jej działania na Twojej stronie!
Kluczowe wskaźniki internetowe – wszystko, co warto o nich wiedzieć
Kluczowe wskaźniki internetowe – wszystko, co warto o nich wiedzieć
Kluczowe wskaźniki internetowe odgrywają istotną rolę podczas pozycjonowania witryny. W tym artykule znajdziesz najlepsze sposoby na ich optymalizację!

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

  • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
  • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
  • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
  • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę
    Umów spotkanie