WordPress to najpopularniejszy i najczęściej wybierany System Zarządzania Treścią na świecie (CMS). Powodem tego są przede wszystkim brak kosztów wdrożenia, prosta obsługa i wiele możliwości. Założenie strony na WP zajmuje dosłownie chwilę, a cały proces może przeprowadzić osoba bez specjalistycznej wiedzy programistycznej. Komplikacje zaczynają się, gdy nadchodzi czas na zainstalowanie strony utworzonej w WP na serwerze. Ta czynność może sprawiać osobom początkującym trudności, jednak istnieją pewne sposoby na uproszczenie całego procesu.
Sprawdź, jak zainstalować WordPress w hostingu.
Istnieje wiele sposobów na stworzenie strony internetowej. Możesz zlecić to specjalistom, którzy za pomocą języka znaczników oraz języków programowania napiszą stronę od zera. Możesz też użyć darmowych kreatorów, które proponują gotowe szablony – w tym przypadku Twoja strona będzie gotowa w ciągu kilkunastu minut. Jednak utworzenie serwisu, a opublikowanie go to dwie różne kwestie. Stworzona strona musi zostać udostępniona innym użytkownikom Internetu. Do tego potrzebna jest domena (adres strony) oraz miejsce na serwerze.
Hosting to usługa świadczona przez firmę hostingową, która polega na udostępnianiu klientowi miejsca na serwerze lub całego serwera do wyłącznej dyspozycji. Płatność za taką usługę zazwyczaj przybiera formę comiesięcznego abonamentu. Istnieje też darmowy hosting, jednak nie jest rekomendowany dla profesjonalnych serwisów internetowych. Ma bowiem mocno ograniczone parametry, a do tego nie jest w pełni bezpieczny.
A czy każda strona potrzebuje serwera? Zdecydowanie tak. Bez miejsca na serwerze podłączonym do Internetu 24 godziny na dobę strona nie byłaby dostępna dla innych.
Obecnie możemy wyróżnić kilka rodzajów hostingu. Różnią się one parametrami, sposobem działania oraz oczywiście ceną. Najpopularniejsze rodzaje hostingu/serwerów to:
Hosting odpowiada za wydajność serwisu internetowego, dlatego jego wybór będzie miał wpływ na doświadczenia użytkownika, ale również na pozycję w wynikach wyszukiwania (wyszukiwarka Google zwraca uwagę m.in. na szybkość ładowania strony). Warto zatem dobrze przemyśleć decyzję. A jaki hosting będzie najlepszy dla WordPressa? Wiele zależy od wielkości serwisu, jaki zamierzasz prowadzić. Dla prostej strony WWW sprawdzi się nawet hosting współdzielony, jednak w przypadku rozbudowanego sklepu internetowego lepiej wybierać pomiędzy serwerem VPS a serwerem dedykowanym.
Najprostszym sposobem na zainstalowanie WordPressa na serwerze jest użycie tzw. autoinstalatora aplikacji. Taką czynność może wykonać każda osoba i nie potrzeba do tego programistycznej wiedzy.
Autoinstalator to narzędzie, które pozwala w bardzo prosty i szybki sposób zainstalować WordPressa i wiele innych aplikacji użytkowych na serwerze. Proces jest uproszczony do absolutnego minimum, aby każda osoba mogła samodzielnie poradzić sobie z tym zadaniem. Tak naprawdę za pomocą kilku kliknięć może w pełni zainstalować WordPressa i sprawić, że będzie on gotowy do użytku. Konieczne będzie jedynie wypełnienie kilku pól istotnymi informacjami.
Jeśli nawiązałeś współpracę z firmą hostingową i wykupiłeś miejsce na serwerze, w swoim panelu administracyjnym powinieneś mieć do dyspozycji autoinstalator aplikacji, który obsługuje nie tylko WordPressa, ale i wiele innych, znanych na całym świecie systemów. Obecnie jest to standard i większość firm hostingowych oferuje swoim klientom taką opcję.
W przypadku każdego hostingu cały proces instalacji WordPressa może wyglądać nieco inaczej, jednak podstawowe kroki powinny wyglądać podobnie.
Skoro zainstalowanie WordPressa na serwerze za pomocą autoinstalatora aplikacji trwa zaledwie kilka minut, to dlaczego nie każdy korzysta z tej metody? Otóż wiele osób uważa, że automatyczna instalacja nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ może narazić stronę na niebezpieczeństwo w postaci ataków hakerskich. Czy to prawda? I tak, i nie. Niektóre autoinstalatory WordPressa pozwalają na bezpieczną instalację na serwerze, a inne nie. Od czego to zależy i jak rozpoznać bezpieczną funkcję? Znaczenie ma przede wszystkim to, w jak dużym stopniu system pozwala na personalizację procesu. Jeśli system automatycznie podpowiada Ci, w jaki sposób masz uzupełnić pola, a do tego nie pozwala na zmiany w wielu kwestiach, jest to sygnał, że taka instalacja WordPressa może nie być w pełni bezpieczna.
Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na możliwość personalizacji i dodania zabezpieczeń do strony (np. certyfikat SSL) oraz na dostępną wersję WordPressa. W przypadku niektórych hostingów/paneli zarządzania hostingiem może zdarzyć się tak, że autoinstalator nie będzie obsługiwał aktualnego skryptu – to kolejny sygnał ostrzegawczy.
Jak zainstalować WordPress na serwerze, jeśli nie chcesz lub nie możesz korzystać z autoinstalatora? Trzeba to zrobić ręcznie, niestety ten sposób jest nieco bardziej skomplikowany.
Gotowe!
Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?
Rozpocznij
od bezpłatnej
konsultacji SEO
Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.