Jak założyć i promować kanał na YouTube?

Jak założyć i promować kanał na YouTube?

Źródło: freestocks.org/pexels.com

Sama obecność w mediach społecznościowych jest już na tyle powszechna, że nie wystarczy, by wyróżnić się na tle konkurencji. Konieczne staje się dopasowanie do aktualnych standardów. Jednym z wiodących trendów jest rosnąca popularność formatu wideo. W tym celu warto zaangażować się w działalność na YouTube i samodzielnie wyreżyserować swój sukces.

Pierwsze kroki

Źródło: Skitterphoto/pixabay.com

Jak założyć kanał na YouTube? Wspomniany serwis stanowi jeden z filarów środowiska Google. Wystarczy, że założysz tam darmowe konto, aby zacząć tworzyć swój własny kanał. Jeśli do tej pory korzystałeś już z aplikacji Google (np. Gmail, Google+) możesz przyporządkować konto YouTube do tego samego profilu użytkownika.

Aby prowadzić skuteczny social media marketing, warto zwrócić uwagę na odpowiednie skonfigurowanie swojego kanału. Dzięki temu będzie on atrakcyjny dla potencjalnych odbiorców. Oprawa wizualna to podstawa. Koniecznie dodaj avatar, który będzie automatycznie budził skojarzenia z Twoją firmą. Warto przygotować również intrygujące i estetyczne zdjęcie w tle. Kolejnym krokiem jest uzupełnienie informacji na swój temat. Nie ma sensu redagować obszernego opisu, ponieważ bardziej zniechęci niż zachęci do przeczytania. Ogranicz się do 2-3 zdań na temat charakteru kanały, zainteresowań, planów na przyszłość, a następnie dodaj link do swojej strony internetowej. Całość uzupełnij odnośnikami do profili w innych kanałach social media.

Kwestie techniczne

Źródło: Pixabay/pexels.com

Wcześniej wspominaliśmy, że YouTube jest ściśle związany ze środowiskiem Google. W związku z tym Twój kanał również podlega procesowi pozycjonowania. Wprawdzie algorytm w dużej mierze opiera się na zainteresowaniu odbiorców, lecz możemy wskazać szereg trików, które mogą poprawić Twoją widoczność.

Wydawałoby się, że w obrębie YouTube króluje format wideo, lecz jest kilka miejsc, gdzie warto umieścić słowa kluczowe. Zacznijmy od tytułu, który jest jednym z elementów, na które zwracamy uwagę w pierwszej kolejności. Możemy wyróżnić dwie szkoły tytułowania materiałów. Pierwsza zakłada bazowanie na słowach kluczowych, np. „5 najlepszych samochodów do 10 tysięcy”. Dzięki temu odbiorcy szukają odpowiedzi w Google, zostaną przekierowani do Twojego nagrania. Ten format polecamy osobom, które prowadzą kanały zapewniające widzom wartościową wiedzę merytoryczną. Druga szkoła to domena vlogerów, którzy dwoją się i troją, aby dostarczyć rozrywki swoim fanom. Tacy twórcy częściej stawiają na abstrakcyjne, intrygujące tytuły, które pobudzają ciekawość użytkowników.

Słowa kluczowe należy umieścić również w opisie, tagach oraz nazwie pliku wideo. Nie myl ostatniego elementu z tytułem filmu. Poprzez nazwę pliku wideo rozumiemy nazwę jaką nosi nagranie na Twoim dysku twardym.

Jak prowadzić kanał?

Źródło: cottonbro/pexels.com

Skłamałbym gdybym powiedział, że charyzma i nietuzinkowa osobowość stanowią przepustkę do sukcesu. Czy w takiej sytuacji nieśmiały introwertyk jest skazany na porażkę? Wręcz przeciwnie. Nawet osoby, które krępują się podczas występów przed kamerą mogą zadbać o skuteczne reklamowanie marki przez YouTube. Wystarczy dzielić się swoją pasją i nikogo nie udawać. Użytkownicy bardzo łatwo wychwytują niespójny wizerunek. Boleśnie przekonali się o tym Łukasz Jakóbiak, a także DEYNN wraz z Danielem Majewskim. Warto też zadbać o unikalne podejście do wybranego tematu. Jeśli dane zagadnienie zostało już poruszone wielokrotnie, wcale nie oznacza, że zostało całkowicie wyeksploatowane. Wystarczy, że spróbujesz ugryźć tę kwestię z nieco innej strony.

Niektórzy zakładają, że przyciągnięcie widza i odnotowanie kolejnego wyświetlenia to już sukces. Algorytm YouTube zabezpieczył się na taka ewentualność. W efekcie bierze on pod uwagę czas jaki poświęcili Tobie poszczególni widzowie. Właśnie dlatego filmy letsplayerów cieszą się tak dużą popularnością. Często tworzą oni formaty opierające się na uwiecznieniu na kamerze ich zmagań z nową grą. Ukończenie fabuły może im zająć nawet kilkadziesiąt godzin. Cały zapis dzielą na epizody i tworzą z tego playlistę. Wielu fanów skrupulatnie ogląda wszystkie odcinki po kolei. Takie zabiegi gwarantują znaczący wzrost zasięgów na YouTube.

Skuteczne formy promocji

Dwa sposoby na promowanie swojej twórczości uwzględniliśmy już powyżej. Mowa tutaj o pozycjonowaniu w oparciu o słowa kluczowe, a także nagrywaniu stałych formatów składających się na playlisty.

Kolejną metodą jest współpraca z innymi twórcami. W tym przypadku możesz stworzyć film z gościnnym występem innego twórcy. Przed podjęciem inicjatywy warto zapoznać się z odbiorcami Twojego przyszłego partnera. Jeśli wśród nich znajdują się osoby, które mogą wzbogacić Twoją społeczność, śmiało przedstaw swoją propozycję.

W ramach współpracy możesz również udostępnić swój kanał innemu autorowi albo poprosić go o opublikowanie materiału u siebie. Taki zabieg nazywamy influencer marketingiem. Obecnie funkcjonują platformy pozwalające na zorganizowanie tego typu kampanii. Znajdziesz tam ogłoszenia zarówno twórców, jak i inwestorów.

Planując promocję kanału nie sposób nie wspomnieć o Google AdWords. To popularne narzędzie marketingowe pozwala na wyświetlanie reklam na YouTube. Przybierają one różne formy takie jak grafika, tekst, wideo. Mogą wyświetlać się ponad wynikami wyszukiwania jako proponowany film lub pojawiać się w trakcie oglądania filmu. Wszystkie reklamy tego typu stworzysz w panelu administracyjnym Google AdWords.

YouTube uosabia wszystkie zalety social media. Ponadto portal jest oczkiem w głowie Google, który od lat jest niekwestionowanym liderem w sektorze mediów internetowych. Dodatkowo na korzyść tego serwisu działają obecne trendy zakładające sukcesywny wzrost znaczenia formatu wideo. Bez wątpienia założenie kanału na YouTube ułatwi generowanie ruchu internetowego i może stać się motorem napędowym Twojego rozwoju.

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Oceń tekst

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Czy e-mail marketing jeszcze sprzedaje?

  Czy e-mail marketing jeszcze sprzedaje?

  Szukasz najlepszego kanału komunikacji z klientem? Być może w Twojej branży okaże się nim e-mail marketing. Sprawdź, jak realizować go tak, by nie trafić do folderu ze SPAM-em.
  Czym jest efekt ROPO?

  Czym jest efekt ROPO?

  Z pewnością nieraz mu uległeś. Znasz też wiele osób, na które działa regularnie. Sprawdź, o jakim efekcie mowa i czy możesz go zniwelować w swoim sklepie online.
  Krótka historia internetu: od zimnej wojny do zakupów online

  Krótka historia internetu: od zimnej wojny do zakupów online

  Zapraszamy na krótką podróż w czasie, która przypomni Ci, że Internet wcale nie jest z nami „od zawsze”, a świat online to nie tylko możliwości, ale też zagrożenia.
  Bezpłatny audyt

   Powiedz nam jaki zakres usług Cię interesuje,
   a skontaktujemy się w odpowiednim dla Ciebie terminie