DARMOWY AUDYT SEO

Jak zaplanować budżet marketingowy na nowy rok?

10 min czytania
Jak zaplanować budżet marketingowy na nowy rok?
Kategoria Marketing

Jednym z najważniejszych aspektów skutecznego biznesu jest opracowanie kompleksowego budżetu marketingowego. Gwarantuje bowiem odpowiednie zarządzanie zasobami firmy przy pełnym wykorzystaniu potencjału sprzedaży. Dokładne zaplanowanie wydatków oraz ustalenie środków ich finansowania jest świetnym sposobem na stały rozwój marki, co sprzyja osiąganiu satysfakcjonujących efektów marketingu internetowego. Z czego jednak powinien składać się budżet firmy i jak go zoptymalizować? Przyjrzyjmy się temu bliżej!

Spis treści:

Czym jest budżet marketingowy?

Wiele osób niezwiązanych z tą branżą sądzi, że działania marketingowe polegają wyłącznie na wdrożeniu reklam i rozpowszechnieniu ich w sieci. Nic bardziej mylnego. Na sukces składa się bowiem wiele czynników, których osoby postronne nie są nawet świadome. Jednym z takich aspektów jest właśnie budżet marketingowy.

Mianem budżetu marketingowego określamy zbiór zaplanowanych wydatków wydawanych na określone działania reklamowe. W przypadku promocji w Internecie środki przeznaczane są na przykład na kampanie Google Ads czy pozycjonowanie stron internetowych. Jeśli jednak chodzi o reklamę tradycyjną, budżet określa wszelkie wpływy finansujące, między innymi tworzenie plakatów czy publikację ofert w prasie.

Planowanie budżetu marketingowego jest jednym z najważniejszych działań z zakresu funkcjonowania firmy. Trzeba bowiem pamiętać, że skuteczne reklamy bezpośrednio wpływają na zwiększenie sprzedaży, przyspieszając tym samym rozwój przedsiębiorstwa. Opracowanie dokładnego planu wydatków marketingowych powinno być więc priorytetem każdej marki, która chce osiągnąć sukces czy to w sieci, czy stacjonarnie.

Sprawdź: Migracja PrestaShop

Optymalizacja budżetu marketingowego

Marketing internetowy to dość złożona koncepcja. Wraz z rozwojem nowych technologii oraz wzrostem oczekiwań konsumentów, opracowanie skutecznej reklamy jest coraz trudniejsze. Niemniej jednak promocja w sieci jest jednym z najlepszych sposobów na przyciąganie nowych klientów i zwiększanie sprzedaży. Nic więc dziwnego, że firmy coraz większą wagę przykładają do stworzenia dokładnego planu wydatków reklamowych.

Mimo że planowanie budżetu marketingowego od zawsze było istotnym elementem każdej strategii sprzedażowej, w ostatnim czasie proces ten zyskał jeszcze większe znaczenie. Na skutek kryzysu wywołanego pandemią covid-19 firmy zaczęły dokładniej weryfikować racjonalność podejmowanych decyzji marketingowych, aby ich koszty równoważyły przychody uzyskane dzięki reklamie. Od tego czasu optymalizacja budżetu stała się jednym z najważniejszych aspektów zarządzania firmą i jej działaniami.

Na czym jednak polega optymalizacja budżetu marketingowego? Mowa tu o takim zarządzaniu wydatkami na reklamę, aby przyniosły możliwie największe zyski, nie narażając przy tym firmy na ryzyko utraty pozycji w branży czy wejścia w długi. W myśl tej koncepcji każda kampania reklamowa powinna być uwzględniona w ogólnym planie działań marketingowych. Jako że na wszystkie strategie promocyjne składa się wiele czynników, każdy z nich powinien być szczegółowo określony w budżecie, a jego środki finansowania zaplanowane na długi czas w przyszłości.

Część przedsiębiorców błędnie sądzi, że należy optymalizować budżet marketingowy wyłącznie w czasie kryzysu bądź spadków sprzedaży. Trzeba natomiast pamiętać, że proces ten powinien dotyczyć każdego etapu zarządzania firmą i jej działaniami. Nawet w przypadku dynamicznej ekspansji ważne jest zatem, aby opracować szczegółowy budżet i zoptymalizować wszystkie jego elementy.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Dlaczego warto zoptymalizować budżet marketingowy?

W dobie Internetu i nowych technologii działania marketingowe online odgrywają szczególną rolę w działaniu każdej współczesnej firmy. Mając dostęp do wielu innowacyjnych narzędzi marketingowych oraz rozwiązań promocyjnych, często trudno ustalić skuteczność poszczególnych koncepcji i przeznaczyć na nie odpowiednie środki pieniężne.

Ważne jest zatem, aby zaplanować budżet marketingowy oraz zoptymalizować wszystkie jego elementy. Co można dzięki temu zyskać?

 • Możliwość dotarcia do szerokiego grona odbiorców i pozyskania nowych klientów;
 • dostęp do wielu skutecznych rozwiązań, które wyróżniają się efektywnością w danej branży;
 • gwarancja wysokiego zwrotu z inwestycji w działania marketingowe oraz możliwość gromadzenia oszczędności na kolejne kampanie reklamowe;
 • analiza skuteczności podejmowanych działań marketingowych oraz łatwa identyfikacja technik, na które warto przeznaczyć zasoby finansowe;
 • dostęp do wielu statystyk obrazujących zarówno skuteczne, jak i te mniej wydajne metody, dzięki którym optymalizacja strategii marketingu internetowego jest o wiele łatwiejsza.

Błędem popełnianym przez wielu przedsiębiorców jest tworzenie budżetu marketingowego i wdrażanie go bez uwzględnienia żadnych poprawek. Takie działanie znacznie ogranicza bowiem potencjał firmy oraz utrudnia oszczędzanie środków finansowych. Warto więc na bieżąco optymalizować budżet marketingowy, wprowadzając niezbędne zmiany, modyfikując cele marketingowe oraz stosując rozwiązania gwarantujące spektakularne wyniki przy optymalnym wykorzystaniu zasobów firmy.

Sprawdź: Jak znaleźć najpopularniejsze raporty Google Analytics dotyczące SEO w GA4?

Co powinien zawierać budżet marketingowy?

Aby budżet marketingowy usprawniał działanie przedsiębiorstwa, powinien składać się ze wszystkich działań, których realizacja wymaga pewnych nakładów finansowych. Jednym z najpopularniejszych mitów jest w tym zakresie stwierdzenie, iż w budżecie marketingowym powinny znaleźć się wyłącznie wydatki na materiały promocyjne. Jak się jednak okazuje, marketing to znacznie więcej niż reklamy i oferty wyświetlane w wyszukiwarce. O czym zatem należy pamiętać, planując budżet marketingowy?

Tworząc budżet, należy wziąć pod uwagę wynagrodzenie administratorów strony, programistów, marketerów, web designerów i wszystkich innych osób odpowiedzialnych za budowanie obecności marki w Internecie. Nie można też zapominać o freelancerach, gdyż ich pomoc często okazuje się nieocenionym wsparciem w procesach reklamowych.

Czynnikiem, który należy uwzględnić przy planowaniu budżetu marketingowego, są także wydatki związane z obsługą programów i narzędzi reklamowych. Trzeba bowiem pamiętać, że o ile wykorzystanie podstawowych oprogramowań często jest zupełnie darmowe, w wielu przypadkach aspekt ten wiąże się z dodatkowymi, nierzadko dość obciążającymi, kosztami. Na ten czynnik powinny zwrócić szczególną uwagę duże przedsiębiorstwa, których cele marketingowe wymagają wykorzystania różnorodnych platform i narzędzi.

Tworząc budżet marketingowy, nie można też zapominać o kosztach pisania i publikacji treści. Content marketing jest bowiem jedną z najbardziej rozwiniętych stref promocji w Internecie, która w związku z tym pochłania dość duże zasoby finansowe. Na wydatki marketingowe związane z contentem składają się między innymi wynagrodzenia copywriterów, spotkania branżowe, koszty tworzenia kampanii w mediach społecznościowych czy wysyłania newsletterów.

Jedną z najważniejszych składowych planu kosztów marketingu internetowego jest także budżet reklamowy. Mowa tu o zasobach pokrywających współpracę z agencją SEO, kampanie Google Ads, link building, reklamę w mediach społecznościowych, YouTube Ads czy obsługę narzędzi analitycznych.

Warto nadmienić, że budżet marketingowy w przypadku każdej firmy będzie wyglądał nieco inaczej. Konkretne pozycje w planie uzależnione są bowiem od branży, charakterystyki firmy, celów sprzedażowych, stosowanych technik reklamowych oraz wykorzystywanych płatnych kampanii internetowych. Planowanie budżetu marketingowego warto więc dostosować do indywidualnych preferencji firmy, uwzględniając przy tym wszystkie pożądane w danym roku wyniki.

Trzeba też pamiętać, że w budżecie marketingowym powinny znaleźć się źródła, które pokryją te wszystkie wydatki. Należy wówczas uwzględnić aspekty, takie jak współczynnik konwersji, średni przychód z każdej kampanii oraz nakłady obejmujące elementy marketingu tradycyjnego. Dzięki temu rozwiązaniu w budżecie znajdą się wyłącznie wydatki mające pokrycie w realnych przychodach, a dział marketingu będzie mógł bez żadnych komplikacji wdrażać kolejne koncepcje i rozwijać markę w Internecie.

Jak stworzyć budżet marketingowy?

Planowanie budżetu marketingowego powinno przebiegać według konkretnego schematu. Dzięki temu na pewno nie zapomnimy o żadnym aspekcie, a wszystkie działania reklamowe zostaną dokładnie określone i zoptymalizowane pod kątem finansowym.

Cele marketingowe

Podczas pracy nad budżetem marketingowym priorytetem powinno być zdefiniowanie dokładnych celów reklamowych. Należy wówczas upewnić się, że każdy cel jest skonkretyzowany i możliwy do osiągnięcia, a jego efekty można łatwo zmierzyć. Warto w tym kroku uwzględnić poprzedni rok. Być może to, co nie zostało osiągnięte w ubiegłym okresie, będzie można wypracować w bieżącym roku.

Najczęściej obieranymi celami firmy w zakresie marketingu internetowego są: wzrost widoczności strony w wynikach wyszukiwania, zwiększenie ruchu w witrynie, pozyskanie nowych odbiorców czy generowanie założonego poziomu sprzedaży.

Maksymalny budżet

Przed przystąpieniem do planowania budżetu marketingowego należy określić zasoby, jakimi dysponuje dana firma. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie wyselekcjonować szczególnie ważne projekty i zdecydować się wyłącznie na te działania, które zostaną pokryte przez posiadane środki marketingowe. Nadrzędną zasadą budżetu jest bowiem równoważność między wpływami a wydatkami.

Analiza rynku

Aby umiejętnie zaplanować budżet marketingowy, należy przeprowadzić dokładną analizę rynku. Wiedząc, jak wygląda dana branża oraz czego oczekują potencjalni klienci, znacznie łatwiej będzie bowiem dobrać odpowiednie metody reklamowe i umieścić w budżecie zestaw kampanii, które skutecznie zachęcą grupę docelową do skorzystania z usług firmy.

Warto wówczas zwrócić szczególną uwagę na media społecznościowe wykorzystywane przez branżowych rywali, działania podejmowane przez docelowych klientów oraz popyt na oferowane produkty.

Wydatki marketingowe

Budżet powinien zawierać wszystkie przewidywane wydatki na marketing w danym roku. Planowanie musi więc obejmować aspekty, takie jak: social media, e-mail marketing, koszty obsługi poszczególnych narzędzi, wynagrodzenia pracowników, koszty kampanii w wyszukiwarkach oraz social mediach. Nie można też zapominać, że każdy nowy produkt, a także jego promocja na rynku powinny znaleźć pokrycie w środkach, jakie przewiduje zaplanowany wcześniej budżet.

Kontrola efektów

Trzeba pamiętać, że planowanie budżetu marketingowego to nie tylko ustalenie wszelkich kosztów utrzymania kampanii reklamowych. Aby firma stale osiągała zyski i skutecznie budowała swoją pozycję na rynku, analitycy muszą na bieżąco śledzić realizację poszczególnych założeń promocyjnych oraz weryfikować, czy są one zgodne z ustalonym budżetem. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas analiza skuteczności wykorzystywanych działań marketingowych oraz rezygnacja z tych, które nie przynoszą pożądanych efektów. Dzięki temu finansowane będą wyłącznie efektywne projekty, a sprzedaż w firmie znacznie wzrośnie.

Sprawdź: Finał Ligi Typera w Grupie iCEA

Podsumowanie

Planowanie budżetu marketingowego to bardzo ważny element działalności każdej firmy. Proces ten ma szczególne znaczenie w marketingu internetowym, gdyż podczas realizacji kampanii online może pojawić się wiele nieprzewidzianych kosztów, które trudno będzie pokryć bez przygotowanego wcześniej planu.

Dobrze wykorzystany budżet marketingowy to klucz do sukcesu niemal każdej współczesnej firmy. Warto więc poświęcić czas na opracowanie szczegółowego planu, dzięki któremu osiągnięcie wyznaczonych celów sprzedażowych oraz pozyskanie nowych odbiorców będzie o wiele łatwiejsze. W razie jakichkolwiek problemów można też skorzystać z pomocy doświadczonych w tym zakresie ekspertów, którzy sprawnie i skutecznie przeprowadzą proces planowania budżetu.

Magdalena Antoń
Studentka ekonomii na UWM w Olsztynie, którą przygoda z SEO, mimo że rozpoczęta stosunkowo niedawno, pochłonęła bez reszty. Specjalizuje się w tworzeniu wartościowych treści, a jej marzeniem jest napisanie własnej powieści. Uwielbia się rozwijać, a zamiłowanie do copywritingu podziela z sympatią do ekonomii i matematyki.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 7

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

W jaki sposób technologie AR i VR wpływają na sprzedaż internetową?
W jaki sposób technologie AR i VR wpływają na sprzedaż internetową?
Prowadzisz sklep internetowy? Poszukujesz innowacji? Wirtualna rzeczywistość to coś dla Ciebie! Koniecznie czytaj dalej.
Wywracamy nisze na nice: jak dotrzeć do małych społeczności?
Wywracamy nisze na nice: jak dotrzeć do małych społeczności?
Bądź elastyczny i docieraj nawet do małych społeczności. Sprawdź, jak to zrobić!
Agencja digital marketing – czym się zajmuje?
Agencja digital marketing – czym się zajmuje?
Promowanie marki w Internecie nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się więc na współpracę […]

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę
  Umów spotkanie