DARMOWY AUDYT SEO

Jak znaleźć kopię strony w Google?

Jak znaleźć kopię strony w Google?

Caio / pexels.com

Interesuje Cię historia domeny, którą chcesz wykupić? Masz problem z duplikacją treści? A może chciałbyś sprawdzić, jak wyglądała konkretna witryna kilka lat temu? Aby się tego dowiedzieć, pomocna może okazać się kopia strony w Google. Jej znalezienie jest niezwykle proste, a może dostarczyć szereg przydatnych informacji, zarówno pod względem wyglądu witryny, jak i jej widoczności przez wyszukiwarkę. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest kopia strony w Google oraz jak ją znaleźć.

Czym jest kopia strony w Google?

Pod pojęciem kopii strony rozumiemy pamięć podręczną wyszukiwarki Google. Kopie stron internetowych są przechowywane w pamięci podręcznej Google, tym samym zapewniając użytkownikom dostęp do nich w wybranym przez siebie momencie. Jak to działa? Boty Google trafiając na naszą stronę, zapisują w swojej pamięci jej aktualny wygląd i zawartość. Działa to na zasadzie indeksowania sieci i tworzenia migawek każdej witryny, która przydać się może w przypadku awarii serwera bądź innych sytuacji, gdy strona jest już niedostępna. Pozwala to na zapisanie jej aktualnego na dany dzień stanu.

Dzięki kopii strony w Google użytkownik może zapoznać się z zawartością danej witryny nawet wtedy, gdy jest ona już niedostępna. Z pomocą tego rozwiązania można wyświetlić poprzedni wygląd strony WWW. Sieć ta aktualizowana jest najczęściej co kilka dni, jednak czas rzeczywisty zależy od tego, z jaką częstotliwością następowała aktualizacja witryn.

Sprawdź: Czym jest up-selling?

Do czego służyć może kopia strony w Google?

Sytuacji, w której kopia strony może być przydatna, jest wiele. Jeśli kupujesz domenę, która aktualnie nie jest już dostępna, warto zapoznać się z jej przeszłością, ponieważ może ona mieć duży wpływ na późniejsze pozycjonowanie witryny. Podgląd kopii strony pozwala ustalić, do czego dana domena wcześniej służyła, czy jej działalność była legalna oraz jak jej historia może wpłynąć na naszą firmę.

Kopia zapasowa pozwala uzyskać dostęp do strony wtedy, gdy ta już nie jest dostępna, nie działa lub w sytuacji, gdy wejście na nią może okazać się niebezpieczne dla użytkownika. Dodatkowo mechanizm ten bywa pomocny w przypadku, gdy na określonej stronie doszło do usunięcia danej treści. W tej sytuacji kopia strony w Google może na przykład pomóc w uzyskaniu dowodów na popełnione wykroczenie. Innym celem wykorzystania tego rozwiązania jest sprawdzenie, jak często dana witryna jest odwiedzana przez boty Google. Im częściej ma to miejsce, tym większe prawdopodobieństwo, że dana strona jest atrakcyjna i wartościowa dla wyszukiwarki. Im bardziej aktualna wersja strony wyświetla się w kopii, tym lepiej.

Źródło: Jessica Lewis Creative / pexels.com

Innym zastosowaniem tego narzędzia jest sprawdzenie, jak zainfekowanie strony wirusem wpłynęło na jej widoczność w Google. Najlepiej sprawdzić to za pomocą wersji tekstowej strony, gdyż zdarza się, że wirusy tworzą dwie wersje witryny, podczas gdy ta z pozoru prawidłowo wyglądająca prezentowana jest dla użytkowników, a druga dla robotów wyszukiwarki. Możliwość ta znajduje swoje zastosowanie także podczas weryfikacji strony już po tym, jak złośliwe oprogramowanie zostało usunięte. Kopia strony pozwala sprawdzić, czy nasza witryna po zakażeniu została ponownie i prawidłowo zaindeksowana.

Jak znaleźć kopię strony w Google?

Zastanawiasz się, jak znaleźć kopię strony w Google? Istnieje na to kilka sposobów. Wykorzystywany może być w tym celu Google Web Cache, czyli program zajmujący się regularnym tworzeniem kopii witryn WWW w Google. Najprostszym ze sposobów jest wpisanie w wyszukiwarce interesującego nas adresu i znalezienie kopii za pomocą wyświetlającej się zielonej strzałki po prawej stronie jej adresu. Po kliknięciu w ten przycisk na górze strony wyświetli nam się informacja dotycząca tego, z jakiej daty pochodzi dany zapis strony. Inną metodą jest wpisanie w wyszukiwarce Google konkretnego zapytania, czyli cache:url-witryny.pl.

Korzystanie z linków pamięci podręcznej daje możliwość sprawdzenia, jak dana strona wyglądała podczas ostatniego jej zaindeksowania przez boty Google. Najskuteczniejsze i najczęściej odnawiane są rozwiązania proponowane przez Google, jednak nie są to jedyne metody pozwalające na wyszukiwanie kopii danej strony. Poza metodami pochodzącymi bezpośrednio z wyszukiwarki Google wyróżnić można również zewnętrzne narzędzia dające dostęp do migawek stron internetowych z określonego dnia.

Archive.org, czyli cyfrowe muzeum internetu

Pamięć podręczna Archive.org, znana również jako Wayback Machine to archiwum, które daje dostęp do oraz kopii stron stworzonych przez Internet Archive, czyli internetową organizację non-profit. Narzędzie to daje użytkownikom dostęp do wyświetlania archiwalnych wersji wielu stron internetowych. Archiwum to nazywane jest indeksem trójwymiarowym i pozwala na dokładne określenie daty i godziny, w której dana migawka została uwieczniona. Co ciekawe, w zasobach Wayback Machine znajdziemy nawet te witryny, które już dawno zostały usunięte z internetu. Usługa pozwoli nam również spojrzeć, jak raczkował internet na świecie i w naszym kraju. Bez problemu zapoznamy się z widokiem najpopularniejszych stron internetowych nawet sprzed dwudziestu lat!

Internetowa pamięć podręczna Coral Cache

Poza kopią strony w Google i Wayback Machine istnieje również inna bezpłatna internetowa pamięć podręczna. Mowa o Coral Cache, czyli narzędziu znanemu również jako Coral lub Coral Content Distribution Network. Ta pamięć typu peer-to-peer działa na zasadzie sieci dystrybucji wykorzystując przepustowość ogólnoświatowej sieci serwerów proxy, a także serwerów nazw do odzwierciedlania treści internetowych. Przepustowość wykorzystywana przez to narzędzie stosowana jest, aby uniknąć efektu Slashdot oraz po to, aby zmniejszyć ogólne obciążenie serwerów stron WWW. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że Coral nie jest aż tak często aktualizowany, jak usługa Google Web Cache.

Artykuł powstał we współpracy ze stronami: interiornews.pl, smartzilla.pl

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 6
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Co to jest techniczne SEO?
  Co to jest techniczne SEO?
  Pozycjonowanie strony internetowej to nie lada wyzwanie, nawet dla specjalistów zapoznanych z tematem. O czym pamiętać w wieloetapowej optymalizacji?
  Praktyki SEO dla małych firm – sięgnij po wielkie możliwości!
  Praktyki SEO dla małych firm – sięgnij po wielkie możliwości!
  Małe i średnie firmy, indywidualne biznesy, startupy. Jakie praktyki SEO mogą wykorzystać przedsiębiorcy, aby poprawić swoją pozycję w sieci? Czytaj dalej.
  Budowanie autorytetu w sieci. Czym są linki zwrotne i dlaczego są tak ważne?
  Budowanie autorytetu w sieci. Czym są linki zwrotne i dlaczego są tak ważne?
  Pozycjonowanie za pomocą technik SEO. Podpowiadamy, czym są link building oraz linki zwrotne, jak je pozyskiwać, aby zwiększyć znaczenie strony w sieci.

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę