DARMOWY AUDYT SEO

Jak zoptymalizować budżet SEO?

Jak zoptymalizować budżet SEO?

cottonbro/pexels.com

Każdy współczesny twórca internetowy z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę odgrywa SEO w procesie budowania popularności marki w sieci. Nic więc dziwnego, że wydatki związane z optymalizacją pod kątem wyszukiwarek stale rosną.

Warto jednak zaznaczyć, że nawet jeśli znasz wartość SEO, opracowanie optymalnego budżetu przeznaczonego na wdrożenie tej strategii okazać się może nie lada wyzwaniem. Mimo że nie ma uniwersalnej metody pozwalającej na stworzenie idealnego rachunku SEO, istnieje kilka skutecznych sposobów na jego optymalizację. Czytaj dalej!

Planowanie budżetu SEO

Dzięki zaplanowaniu budżetu SEO możliwe jest maksymalne wykorzystanie potencjału marketingowego każdej firmy. Jeśli więc zależy Ci na satysfakcjonujących wynikach, postaraj się odpowiedzieć na następujące pytania:

 • W jaki sposób grupa docelowych odbiorców znajduje Twoją firmę? Firmy, które opierają się na kanałach internetowych, takich jak e-commerce, z reguły inwestują w strategię SEO więcej niż tradycyjne marki.
 • Jakie działania prowadzą konkurencyjne marki? Jeśli Twoi rywale zajmują najwyższe pozycje na liście wyników wyszukiwania słów kluczowych, dla których chcesz się pozycjonować, być może będziesz musiał przeznaczyć na SEO nieco większą część swojego budżetu.
 • Jak dobrze zoptymalizowana jest Twoja strona? Zastanów się, ile pracy wymaga optymalizacja Twojej strony. Czy treść jest aktualna? Jaka jest jej obecna pozycja w wynikach wyszukiwania? Czy witryna ma nałożoną karę od Google? Brak zoptymalizowanej witryny z pewnością wiązać się będzie z wyższymi kosztami SEO.
 • W jakim miejscu znajduje się Twoja firma?
  Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z biznesem online, wdrożenie strategii optymalizacji pod kątem wyszukiwarek z pewnością będzie nieco droższe niż w przypadku marek z dłuższym stażem.
 • Jak ważne jest SEO dla Twojej branży?
  Jeśli działasz w usługach konsumenckich lub B2B, prawdopodobnie zainwestujesz w SEO więcej niż inne firmy.
Sprawdź: Dlaczego SEO to długotrwały proces?

Ile wydać na SEO?

Istnieje kilka metod, których możesz użyć do wyznaczenia budżetu SEO. Oto przykładowe techniki, które nieco ułatwią Ci ten proces:

 1. Wykorzystaj część swojego całkowitego budżetu marketingowego
 2. Wyznacz pewien procent swojego budżetu marketingowego, który przeznaczysz na SEO. Pamiętaj, aby zwrócić wówczas uwagę na cel, jaki chcesz osiągnąć. Firma e-commerce z pewnością będzie bowiem potrzebować znacznie większych nakładów pieniężnych niż blog.

 3. Ustal stałą kwotę
 4. Sprawdź konkretne techniki, które mają być wdrożone w ramach SEO i zdecyduj, jaką kwotę możesz przeznaczyć na ten aspekt.

  Opieranie budżetu wyłącznie na tym, na co możesz sobie pozwolić w danej chwili, jest najgorszą taktyką, jaką możesz przyjąć. Okazać się bowiem może, że nie inwestujesz wystarczająco dużo, a osiągnięcie pożądanych efektów zajmie wieki.

  Z badań wynika, że webmasterzy, którzy zdecydowali się na ograniczanie kosztów SEO, byli znacznie mniej zadowoleni z uzyskanych efektów niż ci, którzy zainwestowali więcej.

 5. Weź pod uwagę swoją konkurencję
 6. Firmy, których rywale zajmują wysoką pozycję w SERP i stosują różnorodne techniki optymalizacyjne, muszą bardziej zaangażować się w SEO, jeśli zależy im na satysfakcjonujących efektach. Porównaj więc swoje obecne rankingi dla określonych słów kluczowych z pozycjonowaniem witryn konkurencji, a z pewnością trafniej ocenisz wydatki związane z optymalizacją pod kątem wyszukiwarek.

 7. Zdefiniuj swoje cele marketingowe
 8. Przed opracowaniem budżetu pomyśl o swoich zamierzeniach SEO w kontekście ogólnych celów marketingowych.

  Zastanów się, na jakim ruchu polegasz – płatnym czy organicznym? Jakie cele chcesz zrealizować? Jakich środków używasz? Upewnij się, że obierasz właściwe kierunki inwestycji marketingowej i zastanów się, czy nakłady pieniężne są odpowiednio wysokie.

 9. Zbadaj ruch organiczny konkurencyjnych firm
 10. Zaawansowane narzędzia SEO pomogą Ci określić ruch organiczny, jaki Twoi rywale uzyskują z SERP. Następnie możesz użyć tych danych, aby zdecydować, jak kosztowne będą Twoje działania, abyś mógł konkurować z nimi o najwyższą pozycję w Google.

 11. Rozważ współczynnik CLTV
 12. Korzyści płynące z ruchu organicznego wykraczają poza jednorazową akcję marketingową, zwłaszcza jeśli koncentrujesz się na zadowoleniu klienta i budowaniu jego lojalności wobec marki. W ten sposób istotna staje się dbałość o wartość strony internetowej na podstawie wartości życiowej klienta (CLTV).

  Optymalizacja współczynnika konwersji to najlepszy sposób na rozwój biznesu online. Jeśli więc dokładnie zbadasz ten wskaźnik, z pewnością trafnie oszacujesz swój budżet SEO, co przełoży się bezpośrednio na efektywność kampanii.

 13. Ustal wydatki na płatne kampanie
 14. Nie zapominaj, że budżet SEO może też obejmować wydatki związane z prowadzeniem płatnych kampanii reklamowych. Ich skuteczność wspomaga niemal każdą strategię marketingową współczesnej marki, dlatego warto uwzględnić ten aspekt w swoim rachunku.

  Źródło: cottonbro/pexels.com

  Podczas gdy PPC jest w stanie zapewnić szybkie wyniki, zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek strona internetowa zagwarantuje długotrwałe efekty. Warto więc połączyć te techniki i zawrzeć ich koszty w swoim planie budżetowym SEO.

  Pamiętaj, że dobry budżet to taki, który obejmuje wszystkie związane z danym przedsięwzięciem koszty. Jeśli więc chcesz osiągnąć satysfakcjonujące wyniki, spodziewaj się niespodziewanego i stwórz plan, w zakres którego wejdą wszelkie wydatki SEO. Upewnij się też, że w razie pojawienia się dodatkowych obciążeń finansowych, będziesz w stanie im podołać. Dzięki takiej strategii z pewnością nie zaskoczy Cię żaden wydatek i szybko osiągniesz efekty, na których Ci zależy!

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 8
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Pozycjonowanie branży nieruchomości
  Pozycjonowanie branży nieruchomości
  Promowanie marki w sieci to klucz do sukcesu wielu współczesnych firm. Warto więc wiedzieć, na czym polega pozycjonowanie branży nieruchomości!
  5 sposobów na skuteczny copywriting
  5 sposobów na skuteczny copywriting
  Z pomocy copywriterów korzysta coraz więcej firm. Poznaj skuteczne sposoby na dobry copywriting.
  Mieszarki tekstów pod SEO – czy korzystanie z nich ma jeszcze sens?
  Mieszarki tekstów pod SEO – czy korzystanie z nich ma jeszcze sens?
  Tworząc content na stronie WWW, chcesz wyróżnić się wyjątkowością w morzu tematycznie zbliżonych treści. Czy są mechanizmy, które zrobią to za Ciebie?

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę