DARMOWY AUDYT SEO

Jak zrzec się linków, które prowadzą do Twojej domeny?

Jak zrzec się linków, które prowadzą do Twojej domeny?

Mikhail Nilov/pexels.com

16 października 2012 r., zaledwie kilka miesięcy po wydaniu pierwszej wersji algorytmu Pingwin, Matt Cutts z Google ogłosił wypuszczenie nowego narzędzia – Disavow Links Tool. Wraz z kolejnymi aktualizacjami algorytmu wzrastało znaczenie tego narzędzia i dzisiaj praktycznie trudno się bez niego obyć, jeśli chcemy, by nasza strona zyskała wysokie pozycje w SERP i uniknęła sankcji za niejakościowe linki przychodzące. Jak więc zrzec się ich z pomocą Disavow Tool i czy warto to zrobić? Sprawdźmy!

Algorytm Pingwin i znaczenie linków przychodzących w SEO

Pingwin to algorytm zaprojektowany do zwalczania spamu internetowego i witryn o niskiej jakości. Przy ocenie zasobów internetowych bierze pod uwagę wiele różnych czynników, które Google ujął w oficjalnych zaleceniach dla webmasterów i pozycjonerów, np.:

 • witryna nie powinna zawierać treści nieoryginalnych, zduplikowanych lub generowanych automatycznie;
 • zabronione jest używanie ukrytego tekstu i ukrytych linków do wpływania na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania Google;
 • słowa kluczowe na stronie muszą w pełni odpowiadać jej treści.

Ważnym czynnikiem, który sprawdza algorytm, są również linki zewnętrzne, czyli te, które prowadzą do Twojej witryny. Duża liczba linków o niskiej jakości traktowana jest jak spam i skutkuje nałożeniem na domenę sankcji, które najczęściej wiążą się z drastycznym obniżeniem pozycji w SERP. Wydostanie się spod kary możliwe jest dopiero przy kolejnym skanowaniu witryny przez algorytm i tylko wtedy, gdy błędy, które doprowadziły do jej ​​nałożenia, zostaną poprawione.

Sprawdź: Czym są linki zwrotne i dlaczego potrzebujesz ich, optymalizując stronę pod kątem SEO?

Analiza linków zewnętrznych

Pozycja w SERP zależy od tego, jakie witryny prowadzą do Twojej domeny. Linki przychodzące mogą być zarówno potężnym narzędziem optymalizacji poza stroną, jak i niebezpieczną bronią w rękach konkurencji. Wartościowe linki zwrotne pochodzą z domen o wysokim autorytecie i tych, które cieszą się zaufaniem wyszukiwarek oraz użytkowników. Specjaliści twierdzą, że im bardziej wiarygodna jest strona i im wyższy ma autorytet, tym bardziej przydatne dla zasobu jest uzyskanie z niej linku. Ważne jest także, aby hiperłącza prowadzące do Twojej domeny były powiązane z nią tematycznie.

Źródło: Karolina Grabowska/pexels.com

Aby przeprowadzić audyt linków, skorzystaj z dostępnych na rynku darmowych lub płatnych narzędzi, np. Google Search Console, Majestic czy Ahrefs (backlink checker). Wnikliwa analiza powinna bezpośrednio poprzedzać jakiekolwiek inne działania podejmowane w obszarze linkowania zewnętrznego – w ten sposób można określić, które hiperłącza są neutralne, a które negatywnie wpływają na witrynę i powinny zostać usunięte lub wyłączone z indeksowania z pomocą Disavow Tool Google.

Dlaczego warto odrzucać niektóre linki?

W erze SEO jeszcze przed algorytmem Pingwin i jego aktualizacjami w pozycjonowaniu masowo wykorzystywano linki jako wygodny i łatwy do pozyskania czynnik rankingowy. Wtedy jednak stawiano na liczbę łączy, a nie na ich jakość. Brak regulacji w tym zakresie sprawiał, że bez trudu można było zakupić link na specjalnych stronach i w ten sposób zwiększyć widoczność witryny. Pingwin zmusił webmasterów i pozycjonerów do zmiany podejścia w tym obszarze. Google coraz bardziej stawia na jakość i użyteczność publikowanych treści, dlatego wraz z nowymi aktualizacjami wprowadzono sankcje dla stron zaspamowanych bezwartościowymi linkami zewnętrznymi.

Aktualnie problem ten często dotyka witryn, które albo pokusiły się o zakup linków z tańszych, ale niesprawdzonych źródeł, albo padły ofiarą działań konkurencji, która udostępnia hiperłącza w podejrzanych i mało wiarygodnych zasobach. Co więc należy zrobić w takich sytuacjach? Oczywiście usunąć linki lub wyłączyć je z indeksowania. Niestety, bardzo często są to setki łączy rozrzuconych po całym internecie i nie zawsze właściciel witryny ma możliwość ich usunięcia. I tutaj na scenę wkracza Disavow Links Tool. Jest to jedne z obowiązkowych narzędzi, które powinien opanować pozycjoner.

Sprawdź: Backlinki – czym są i dlaczego są tak ważne?

Rozwiązywanie problemów z linkami

W praktyce zasada pracy z Disavow Tool jest podobna do pracy z plikiem robots.txt, za pomocą którego niektóre strony witryny są zamykane przed indeksowaniem. Jednak z pomocą narzędzia DLT możesz wskazać algorytmowi wyszukiwarki te linki, które nie powinny być brane pod uwagę podczas rankingowania.

Negatywne linki są trudne do wykrycia, zwłaszcza jeśli jest ich dużo. Usługa Google Search Console pomoże Ci znaleźć niektóre, ale nie wszystkie. Istnieje kilka wygodnych komercyjnych usług online, które mogą przyspieszyć wyszukiwanie tego typu linków. Jedną z opcji jest SE Ranking i narzędzie do analizy i monitorowania linków zwrotnych. Program jest płatny (z wersją próbną) i może być używany do ręcznego lub automatycznego importowania linków z Google Search Console. Filtry są bardzo łatwe w konfiguracji – wystarczy użyć noindex i nofollow. Istnieje również funkcja zrzekania się niektórych linków, której główną zaletą jest możliwość stworzenia gotowego pliku do przesłania do narzędzia Disavow Links Tool. W tej chwili SE Ranking ma najwygodniejszą funkcjonalność do integracji z tym właśnie narzędziem.

Jak powinien wyglądać plik dla Disavow Tool?

Google wymaga, aby plik narzędzia DLT był przesłany w formacie .csv. Jest to format tekstowy, który można łatwo utworzyć w Sublime i Wordpadzie. Kolejnym wymaganiem dla pliku jest kodowanie UTF-8. Dopuszczalne jest również 7-bitowe kodowanie ASCH. Istnieją także wymagania dotyczące rozmiaru pliku – nie powinien przekraczać 2 MB. Ważne jest, by w każdej linijce znajdował się tylko jeden adres URL.

Warto pamiętać, że jeśli wiele linków zewnętrznych pochodzi z tej samej strony, najlepszą opcją jest odrzucenie całej domeny. W tym przypadku poprawny zapis w wierszu pliku powinien wyglądać następująco: „domena: nazwa.pl”.

DLT krok po kroku

Po utworzeniu pliku przejdź do Google Search Console i otwórz narzędzie Disavow Links Tool. Następnie wybierz domenę, która musi zrzec się linków. Kliknij w okno „Odrzuć linki” (po ostrzeżeniu o niebezpieczeństwie potwierdź swoje działania). Poczekaj na potwierdzenie pomyślnego załadowania domeny i kliknij „Pobierz”, wybierając format .CSV, aby załadować najnowszy plik narzędzia Disavow Links. System narzędzia został zaprojektowany tak, aby nowy plik zastąpił ten, który został przesłany wcześniej. Dlatego jeśli zapomnisz zrzec się jakichś linków lub po prostu chcesz zaktualizować ich listę, musisz dodać je do zapisanego u siebie pliku i załadować w programie jego nową wersję.

Kiedy spodziewać się rezultatów?

Nie oczekuj, że linki zostaną odrzucone, gdy tylko plik zostanie przesłany do systemu. Aby go znaleźć, boty Google potrzebują około dwóch dni. Jednak cały proces może zająć od tygodnia do nawet kilku miesięcy – wszystko zależy od liczby negatywnych linków wskazanych w pliku.

Jeśli chodzi o usunięcie sankcji ze strony, to po odrzuceniu złych linków zostaną one zdjęte przy kolejnej indeksacji przez algorytm. W tym wypadku Google nie podaje nawet przybliżonych terminów, a czas oczekiwania może wynosić około miesiąca.

Od czasu pojawienia się narzędzia sformułowano wiele przydatnych i ciekawych wskazówek dotyczących jego użytkowania. Oto niektóre z nich:

 1. Jedną z głównych funkcji, o których nie wszyscy wiedzą, jest możliwość pozostawiania komentarzy w plikach zawierających odrzucone linki. Podczas przetwarzania przez system komentarze nie będą brane pod uwagę, ale jeśli kilka osób ma dostęp do pliku, to osoby te będą świadome wszelkich zmian dokonanych przez współpracowników. Komentarz można pozostawić po symbolu hash (#) na początku wiersza.
 2. Drugą tajemnicą narzędzia Disavow Links Tool jest to, że linki są tylko odrzucane. Nie są usuwane i dlatego nie znikają. Działa tu ta sama zasada jak w przypadku pliku robots.txt, w którym określone strony po prostu nie są indeksowane.
 3. Trzecią ważną kwestią jest to, że pliki zgłoszone do rozpatrzenia są postrzegane przez Google jako czysto doradcze. Dlatego jeśli można usunąć link o niskiej jakości, lepiej to zrobić, zamiast się go zrzekać.

Warto też wiedzieć, że po odrzuceniu linki nadal będą widoczne w Google Search Console. Nie oznacza to, że nadal podlegają indeksacji i szkodzą pozycji witryny.

Disavow Links Tool – SEO, czyli ostatnia deska ratunku

Narzędzie Disavow Links dało webmasterom i pozycjonerom większą kontrolę nad linkami używanymi przez Google do rankingowania lub potencjalnego karania witryn. Zostało jednak uruchomione nie jako pierwsza linia obrony przed sankcjami za nienaturalne linki przychodzące. Google zaleca używanie narzędzia Disavow Links do zrzekania się linków zwrotnych tylko w ostateczności, gdy nie można pozbyć się ich w żaden inny sposób. Powinieneś zrzekać się linków tylko wtedy, gdy masz pewność, że naprawdę źle wpływają na pozycję Twojej witryny. To znaczy, jeśli:

 • otrzymałeś od Google e-maile z powiadomieniami o wykryciu nienaturalnych linków;
 • możesz powiązać spadek pozycji witryny z wcześniejszymi zakupami inków.

Google ostrzega przy tym, że ​​nieumiejętne posługiwanie się narzędziem Disavow Links w większości przypadków może zaszkodzić promocji witryny w SERP.

Sprawdź: Co to jest backlink?

Podsumowanie

Zrzekanie się linków zwrotnych za pomocą narzędzia Disavow Links Tool nie ma na celu fizycznego usunięcia ich z witryn–darczyńców. Efektem pracy tego narzędzia jest jedynie zapobieganie uwzględnianiu wpływu złych linków na ranking docelowego zasobu sieciowego. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że plik z niechcianymi linkami jest dla algorytmów jedynie wskazówką, a nie poleceniem. Nadal będą się one pojawiać na liście linków zewnętrznych dostępnych w Search Console. Dlatego, zanim sięgniesz po narzędzie do zrzekania się niechcianych linków, upewnij się, że faktycznie Ci szkodzą i spróbuj usunąć je, kontaktując się z zasobami, z których pochodzą. Gdy wyczerpiesz wszystkie możliwości i wiesz, że Twoja witryna jest zagrożona sankcjami, sięgnij pod Disavow Links Tool.

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 11
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Co to jest CTA?
  Co to jest CTA?
  Jak zwiększyć ilość konwersji w sklepie internetowym lub na stronie firmowej? Poprzez skuteczne wezwanie do działania, umieszczone w odpowiednim miejscu. Sprawdź, czym jest CTA!
  Pozycjonowanie notariusza
  Pozycjonowanie notariusza
  Pozycjonowanie zawodów zaufania publicznego to wymagające zadanie. W tym artykule przedstawiamy branżę notarialną i ograniczenia, które ją obowiązują. Czytaj dalej.
  Jak poprawić pozycjonowanie małej firmy?
  Jak poprawić pozycjonowanie małej firmy?
  Zawsze zastanawiałeś się nad tym, w jaki sposób Twoja firma może znaleźć się na samej górze wyników wyszukiwania? Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się jak to zrobić!

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę