URL (z angielskiego Uniform Resource Locator) definiowany jest jako ujednolicony lokalizator bądź w postaci adresowania. Jego misją jest lokalizowanie zasobów udostępnionych w Internecie, precyzujących sposób pobierania treści. Jakie znaczenie niosą za sobą terminy względny adres URL oraz bezwzględny adres URL? Tę zagwostkę rozwikłamy lada moment! Z artykułu dowiesz się nieco na temat tworzenia przyjaznych URL. Zapraszamy.
Bezwzględny adres URL mieści w sobie pełną ścieżkę dostępu i w żaden sposób nie jest współzależny od miejsca ulokowania Twojego pliku z linkiem. W zasadzie zawiera więcej danych, umożliwiających zlokalizowanie dostępnego w sieci zasobu, niż w przypadku względnego URL-u. Jak wygląda to z technicznej perspektywy?
Względny URL zawiera w sobie wyłącznie tag bezwzględnego adresu URL. Jeśli planujesz utworzyć łącze towarzyszące witrynie produktu z poziomu kategorii, skorzystaj z następującego kodu “<a href = ,,produkt”>. Istnieje założenie, że jeżeli w ramach danej witryny pojawi się link względny, to ta konkretna strona powinna być traktowana jako katalog główny.
Czym charakteryzuje się względny adres URL? Najlepiej posłużyć się przykładem. Wyobraź sobie, że na stronie kategorii:
http://www.grupa-icea.pl/category/xyz.hmtl znajdujesz podstawowy tag href, który w pełnej wersji brzmi następująco:
<base href=”http://www.grupa-icea.pl/category/xyz.hmtl”/>. Względnymi adresami URL wewnętrznego są /category/abc.
O ścieżce bezwzględnej powiemy wtedy, gdy mamy do czynienia z tą samą lokalizacją w systemie plików względem katalogu głównego. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku ścieżki względnej. Wskazuje ona dokładną lokalizację plików względem aktualnego katalogu, w obrębie którego właśnie pracujesz.
Dysponując adresem URL strony internetowej, masz jednocześnie wgląd w zasoby witryny funkcjonującej w przestrzeni Internetu. Każdy adres składa się z elementów pełniących nieco odrębne funkcje, czyli:
Przekierowując się na kolejne podstrony określonej witryny, dostrzeżesz pewną zależność. Do adresu zostaną zaimplementowane kolejne znaki kryjące się pod nazwą “ścieżka URL”. Prawdopodobnie niejednokrotnie miałeś do czynienia z URL-em, któremu towarzyszył ciąg niezrozumiałych znaków. Liczby, jak się okazuje, nie wnoszą żadnej wartości dla użytkownika sieci.
Na niekorzyść działa także długość adresów, dlatego coraz częściej wzywa się o tworzenie krótkich, łatwych do zapamiętania, zgodnych ze strukturą strony WWW oraz dobrze się prezentujących, jednocześnie odpowiadających strukturze witryny. O jakich praktykach warto jeszcze pamiętać, zabierając się tworzenie adresu URL?
Dlaczego temat adresów URL (bezwzględnych i względnych) jest tak ważny? Powodem jest uznawanie ich za jeden z determinantów rankingowych w optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarki. Przedstawiamy kilka tipów, które pomogą Ci w uzyskaniu aprobaty od Google.
Implementując słowo kluczowe wewnątrz adresu URL, dajesz algorytmowi znać, czego dotyczy zarządzana przez Ciebie strona WWW. Zaniechaj nadmiernych powtórzeń i kieruj się zdroworozsądkowym podejściem w rozmieszczaniu fraz. To nie tylko sygnał dla robotów Google, lecz także użytkowników. Otóż widząc wpisywane do wyszukiwarki hasła w adresie URL, będą mieć pewność, że znaleźli to, czego szukali w sieci.
Oprócz krótkiej formy adresu URL warto mieć na uwadze jeszcze jeden aspekt. Chodzi o dostarczenie internaucie informacji na temat tego, czego może spodziewać się tuż po wejściu na stronę WWW.
Zaniechaj implementacji znaków specjalnych czy diakrytycznych (w języku polskim wszelkiego rodzaju “ą”, “ć”, “ś”). Choć w większości przeglądarki są w stanie uporać się z interpretacją znaków, to jednak po skopiowaniu adresu może spotkać Cię niemiła niespodzianka w postaci ciągu niezrozumiałego kodu. Internauci spoglądają na tego rodzaju praktyki z podejrzliwością i niechętnie podejmują się dalszej eksploatacji strony internetowej. Pomijając już fakt, że użytkownicy, wpisując hasła w pole wyszukiwania, niezwykle rzadko sięgają po znaki diakrytyczne.
Już wiesz, że istnieją dwa typy adresów URL, bezwzględny i względny. Mają one swoje plusy oraz minusy. W trakcie zmiany domeny przy wykorzystaniu adresu bezwzględnego nie będzie on działał poprawnie, co związane jest z modyfikacją kolejnych linków. Podczas przenoszenia któregokolwiek z plików do innej lokalizacji, w której używałeś adresu względnego, koniecznością również okaże się wdrożenie zmian wewnątrz odnośnika przekierowującego do pliku. Jakie jest najlepsze rozwiązanie? Korzystanie z potencjału obydwu typów adresowania.
Dobrze opracowany adres wyróżnia skondensowana, przejrzysta forma, zawierająca frazy kluczowe, które odpowiadają zawartości strony, produktom bądź konkretnej kategorii. Wszystko prowadzi do jednego celu, jakim jest uplasowanie się na wyższej pozycji w rankingu wyszukiwarki Google. W końcu nic tak nie zbliża do sukcesu, jak znalezienie się w pierwszej dziesiątce na liście SERP!
Jeśli chciałbyś otrzymać więcej informacji w danym temacie wystarczy skontaktować się z grupa-icea.pl poprzez formularz kontaktowy lub czat.
Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?
Rozpocznij
od bezpłatnej
konsultacji SEO
Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.