Dzięki korzystaniu przez stronę WWW z certyfikatu SSL połączenie pomiędzy urządzeniem użytkownika a witryną jest szyfrowane. Oznacza to, że przesyłane dane nie mogą być zmienione ani przejęte przez nieuprawnione do tego osoby. Dostępne są różne rodzaje certyfikatów SSL. Jakie wybrać? Czym się różnią?
SSL to skrót od Secure Socket Layer. Jest to protokół sieciowy, który stanowi powszechnie przyjęty standard szyfrowania danych w sieci. Może być wykorzystywany do połączenia nie tylko ze stroną, ale również z serwerem FTP czy serwerem poczty elektronicznej. Według danych w3techs.com z szyfrowanego połączenia korzysta 80% wszystkich stron. Wiele pod tym względem zawdzięczamy Google. Od 68. wersji przeglądarki Chrome witryny, które nie korzystają z szyfrowanego połączenia, zaczęły być oznaczane jako niezabezpieczone. Nastąpiło to w 2018 roku. Właściciele witryn nie mieli zatem większego wyboru, tym bardziej w przypadku stron firmowych czy sklepów. Taki komunikat w przeglądarce powoduje, że konwersja w witrynie jest niższa, a doświadczenia użytkowników negatywne. Z tego powodu korzystanie z szyfrowanego połączenia stało się w przypadku stron WWW niezbędne.
Po czym poznać, że witryna korzysta z certyfikatu SSL? Otóż jej adres zaczyna się wtedy od https://, zamiast http://. Duży wpływ na popularność tego rozwiązania ma również możliwość korzystania z niego za darmo. Można postawić na płatny certyfikat lub darmowy. Drugi wariant jest w zdecydowanej większości przypadków wystarczający. Ponadto firmy hostingowe dają możliwość łatwej instalacji certyfikatu bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów.
Najpopularniejszym darmowym certyfikatem SSL jest Let’s Encrypt, z którego korzysta około 260 milionów stron. To właśnie on jest najczęściej dostępny bez opłat w ramach pakietów hostingowych w polskich firmach.
Darmowy certyfikat SSL jest wystarczający w przypadku większości stron WWW, natomiast dostępne są również komercyjne rozwiązania. W niektórych przypadkach ich wybór jest jedyną słuszną decyzją, co wynika ze specyfiki działalności. Poszczególne certyfikaty różnią się poziomem weryfikacji i ceną. Oto, jakie są rodzaje certyfikatów:
Na czym natomiast polega różnica między darmowym certyfikatem DV a płatnym? Wynika ona z gwarancji na określoną kwotę. Oznacza to, że w przypadku złamania szyfru certyfikatu jego wystawca pokrywa całkowite lub częściowe koszty skutków tego zdarzenia. Decydując się na płatne rozwiązanie, warto zapoznać się z regulaminem. W jakich przypadkach rzeczywiście to odszkodowanie może być wypłacone, jakie są ograniczenia na incydent? Czy otrzymanie tych środków jest w ogóle realne?
W przypadku gdy prowadzimy działalność, w której ogromne znaczenie ma wiarygodność, np. sprzedajemy produkty, oferujemy usługi finansowe, to wtedy warto postawić na płatny certyfikat OV lub EV. Wybór płatnego certyfikatu DV przynosi korzyść jedynie w postaci gwarancji. Czy realne jest otrzymanie odszkodowania? To już kwestia dyskusyjna.
Opisane certyfikaty są wystawiane tylko dla jednej domeny. Załóżmy, że wykupujemy go dla https://www.grupa-icea.pl/. W takim przypadku, jeśli mamy subdomeny, np.https://www.blog.grupa-icea.pl/ i https://www.sklep.grupa-icea.pl/, to potrzebujemy trzech certyfikatów. Jest jednak rozwiązanie, dzięki któremu ochroną mogą być objęte wszystkie subdomeny w obrębie domeny. Tym rozwiązaniem jest certyfikat typu Wildcard. Nie obejmuje on wszystkich adresów domeny, np. trzeciego rzędu typu https://www.nowy.sklep.grupa-icea.pl/. W przypadku serwisów, które składają się z wielu subdomen, certyfikat typu Wildcard jest bardzo opłacalnym rozwiązaniem.
Rozwiązaniem dla właścicieli wielu domen jest certyfikat Multi-Domain. Umożliwia on zabezpieczenie nawet 100 różnych adresów. Certyfikat obejmie jednak wyłącznie te domeny, które podano przy wnioskowaniu o niego.
Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?
Rozpocznij
od bezpłatnej
konsultacji SEO
Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.