Jakie są zasady pozycjonowania stron internetowych?

Jakie są zasady pozycjonowania stron internetowych?

Myriam Jessier/unsplash.com

Aby skutecznie pozycjonować strony internetowe, niezbędne są pewne umiejętności, wiedza i doświadczenie. Choć nie jest to zadanie dla każdego, wszyscy właściciele witryn powinni znać podstawowe zasady pozycjonowania. Znajomość tego tematu z pewnością ułatwi rozwój strony, a ponadto może usprawnić kontakt z agencją SEO, jeśli zdecydujemy się na wsparcie takiej firmy w promowaniu witryny.

Na czym polega pozycjonowanie? Podstawowe zagadnienia, które trzeba znać

Z tematami SEO i pozycjonowania można spotkać się dość często – to w końcu istotne elementy dla marketingu online i promowania stron internetowych. Co dokładnie oznaczają te terminy? Na początku warto podkreślić, że mimo bardzo zbliżonego znaczenia odnoszą się one do nieco innych zadań. Mimo tego często są one stosowane zamiennie; łączy je przede wszystkim oczekiwany efekt wprowadzenia tego typu działań, jakim jest poprawa pozycji strony na liście wyników wyszukiwania.

Źródło: Postępy/unsplash.com

Co wchodzi w skład SEO i pozycjonowania?

SEO, czyli optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych („Search Engine Optimization”), to termin, który odnosi się jedynie do elementów strategii pozycjonowania, które są wdrażane bezpośrednio na stronie. Dotyczą one zarówno publikowanych treści, jak i samego kodu HTML. Bardzo ważną rolę odgrywają tutaj słowa kluczowe – zawartość na witrynie powinna być dostosowana pod ich kątem. Optymalizacja strony obejmuje także opracowywanie unikalnych, przydatnych tekstów z odpowiednim zagęszczeniem fraz, jak również stałe rozbudowywanie witryny i aktualizację zamieszczonych wcześniej tekstów. Nie można przy tym pominąć struktury podstron – wykorzystanie tagów HTML definiujących nagłówki, listy czy tabele może znacznie pomóc w SEO.

Nie bez znaczenia jest też optymalizacja kodu witryny. Musi on być zgodny ze standardami W3C – problemy z formatowaniem HTML mogą na przykład sprawić, że strona nie będzie się poprawnie wyświetlać na niektórych przeglądarkach. Należy zadbać o dostosowanie się zarówno do użytkowników komputerów, jak i smartfonów. Warto pamiętać także o odpowiedniej prędkości ładowania strony internetowej. Aby przyspieszyć jej wczytywanie, można między innymi zmniejszyć objętość kodu, wykorzystać pamięć podręczną czy kompresować pliki graficzne. W kodzie definiuje się również tagi meta, które decydują o wyglądzie wpisu witryny na liście wyników wyszukiwania.

Pozycjonowanie obejmuje za to szereg dodatkowych działań, które odbywają się poza stroną. Liczy się tu między innymi pozyskiwanie linków zewnętrznych – to najlepszy sposób, by zwiększyć zaufanie do strony i poprawić jej ocenę w „oczach” algorytmów wyszukiwarki. Kolejne istotne obszary pozycjonowania to m.in. promocja w mediach społecznościowych czy stworzenie profilu Google Moja Firma.

Zasady pozycjonowania stron internetowych: o czym warto pamiętać?

Choć zasady pozycjonowania nie są szczególnie skomplikowane, poradzenie sobie z tym tematem w pełni samodzielnie może być trudne. Dotyczy to w szczególności przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić stronę firmy – codzienna praca związana z samym biznesem może być na tyle wymagająca, że pozostanie nam bardzo niewiele czasu na wdrożenie działań SEO. Należy jednak mieć na uwadze, że odpowiednia strona internetowa to obecnie podstawa, by przyciągnąć nowych klientów i budować pozycję marki na rynku. Warto zatem znać podstawowe zasady pozycjonowania stron internetowych, jednak w większości przypadków faktyczną pracę nad witryną lepiej powierzyć specjalistom.

 1. Twórz wysokiej jakości treści
 2. Najważniejsze zasady pozycjonowania skupiają się na tworzeniu przydatnych, wartościowych treści z myślą o korzyściach dla odbiorców. Dzięki temu można nie tylko zwiększyć szansę na zdobycie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania, lecz także realnie wykorzystać zwiększony ruch. Teksty na stronie muszą zawierać informacje zgodne z ich tematem i odpowiadać na kluczowe pytania internautów. Warto przy tym zadbać o właściwą strukturę artykułów, czyli odpowiednie nagłówki, akapity, wypunktowania czy pogrubienia najistotniejszych fragmentów – z takimi elementami będą one znacznie czytelniejsze. Ważną kwestią jest też długość treści, a przydatnym i atrakcyjnym urozmaiceniem z pewnością będą pliki graficzne. Na witrynie nie powinna znajdować się także zawartość z błędami ortograficznymi, stylistycznymi, gramatycznymi czy merytorycznymi.

 3. Zadbaj o słowa kluczowe
 4. Aby znaleźć się na samym szczycie wyników wyszukiwania, niezbędne jest właściwe wykorzystanie fraz kluczowych. Dzięki nim roboty indeksujące i algorytmy wyszukiwarki będą mogły znaleźć stronę i pokazać ją użytkownikom po wpisaniu odpowiednich haseł. Jak wyglądają zasady pozycjonowania w kwestii fraz kluczowych? Jednym z najważniejszych aspektów jest przygotowanie listy fraz, na które będzie pozycjonowana strona. W tym celu przyda się zarówno analiza konkurencji, jak i wykorzystanie specjalistycznych narzędzi – tzw. planerów słów kluczowych. Co istotne, „spamowanie” frazami może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego: musimy zadbać o równowagę pomiędzy zagęszczeniem słów kluczowych a czytelnością treści.

 5. Przyjazny adres URL
 6. Zasady pozycjonowania stron dotyczą również czysto technicznych kwestii, takich jak treść odnośników. Link powinien być prosty i w jasny sposób przedstawiać, o czym mówi dana podstrona. Warto także zadbać o obecność słów kluczowych w URL-ach. Przyjazne adresy są korzystne zarówno pod względem SEO, jak i poprawy doświadczeń użytkowników.

 7. Pamiętaj o tagach meta
 8. Co to są tagi meta? To specjalne znaczniki HTML definiowane w sekcji nagłówka, które nie są widoczne w przeglądarce, jednak decydują o wyglądzie wpisu strony na liście wyników wyszukiwania. Chodzi przede wszystkim o opis meta oraz tytuł (który właściwie mieści się w osobnym tagu) – powinny one zawierać najważniejsze słowa kluczowe odnoszące się do danej podstrony. Należy pamiętać również o długości: limit opisu w Google wynosi ok. 160 znaków, a tytuł powinien zamykać się w 50–60 znakach. Z użyciem tagów meta można ponadto kontrolować, w jaki sposób boty indeksujące zbierają informacje o naszej stronie.

Artykuł powstał we współpracy ze stronami: sportedly.com, clothias.com

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Oceń tekst
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  11 najczęstszych błędów SEO przy ekspansji zagranicznej

  11 najczęstszych błędów SEO przy ekspansji zagranicznej

  Otwarcie się na nowy rynek to odważna decyzja, ale też ogromna szansa. Przygotowaliśmy garść cennych porad, które pomogą Ci uniknąć podstawowych błędów na nieznanym lądzie.
  Rynek niszowy – jak tworzyć dobrą treść?

  Rynek niszowy – jak tworzyć dobrą treść?

  Nie wiesz, w jaki sposób dotrzeć do odbiorcy? A może zastanawiasz się, czy Twoja firma sprzedaje produkty dla niszowego rynku? Dowiedz się więcej!
  Anchor text – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

  Anchor text – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

  Czym jest anchor text? Jakie typy tekstu zakotwiczenia generują najlepsze wyniki? Odpowiedzi znajdziesz w naszym najnowszym artykule!
  DARMOWY AUDYT SEO

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą
    w ciągu kilku minut!
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.