DARMOWY AUDYT SEO

Kampania influencer marketing – wszystko, co musisz wiedzieć

6 min czytania
Kampania influencer marketing – wszystko, co musisz wiedzieć
Kategoria Marketing

W dzisiejszych czasach reklama przyjmuje głównie formy internetowe i prężnie działa w serwisach społecznościowych. To rezultat poświęcenia większej ilości czasu przez potencjalnych klientów do przebywania w wirtualnym świecie. Zamieszczane w Internecie artykuły mają niebagatelne znaczenie w ocenie wartości marki przez wymagających użytkowników. Obecnie specjaliści mają wachlarz narzędzi bezpośrednio wpływających na zachowania konsumenckie.

Przygotowany przez nas artykuł koncentruje się w szczególności na tym, czym jest kampania influencer marketing oraz jak wybrać influencera, który sprawdzi się w zorganizowanej kampanii reklamowej. Jesteś gotowy na świeżą porcję marketingowej wiedzy? Do dzieła!

Spis treści:

Czym jest influencer marketing?

Zanim przejdziemy do tematu, co robi influencer, warto przybliżyć nieco teorii na temat tego, czym jest sam influencer marketing. W najprostszy sposób można go zdefiniować jako formę współpracy ze znaną, cenioną osobą. Jego działanie opiera się na tym, że konkretna firma upowszechnia influencerowi określony asortyment, a jego zadaniem jest polecenie go na swoim prywatnym profilu na platformie społecznościowej. Właściwie sporządzona umowa pomiędzy promującym a marką zawiera w sobie informacje dotyczącego sposobu prezentacji oferty, ważnych elementów opisu, miejsca i czasu publikacji postu, a także wyróżników marki.

Sprawdź: Jakie znaczenie ma myślnik w domenie i czy warto się na niego decydować?

Fenomen influencerów – kim oni właściwie są?

Prawdopodobnie wielokrotnie słyszałeś słowo “influencer” i niejednokrotnie miałeś na myśli konkretne skojarzenia. Właściwie jest to grono osób zdobywające popularność w danym środowisku mediów społecznościowych. Ich rozgłos powoduje, że wokół siebie mają wciąż poszerzające się społeczności, a tworzone wpisy cieszą się zainteresowaniem.

Dzięki budowanej sukcesywnie renomie influencerzy oddziałują na zachowania odbiorców, którzy chętnie śledzą ich poczynania w sieci. Doskonale sprawdza się to w momencie, gdy znane osobistości reklamują produkt konkretnego brandu. Ta praktyka przyczynia się do znacznego wzrostu wartości towaru, a tym samym większych rezultatów sprzedażowych. Być może Cię zaskoczymy, ale influencer niejedno ma imię. Często dzieli się ich na mikro oraz makro, co bezpośrednio wiąże się z wielkością ich zasięgu.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Kampania influencer marketingu – na plus dla Twojej marki

Próba odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć influencera i spodziewać się świetnych wyników sprzedażowych, wymaga nie lada wysiłku. Właściwie nawiązanie relacji z wpływową osobą w świecie online może przyjąć dwie formy. Jedna z nich nawiązuje do wymiany dóbr na zasadzie tzw. barteru. To nic innego, jak zaoferowanie influencerowi konkretnych produktów w zamian za ich reklamę w kanałach społecznościowych. Druga opcja z kolei przyjmuje postać finansowego wynagrodzenia. Wówczas “internetowy celebryta” otrzymuje wypłatę za promocję asortymentu danej firmy. Wszelkie formalności odnośnie do stawki powinny zostać uwzględnione w sporządzonej umowie.

Przejdźmy do mniej “technicznych” aspektów owocnej współpracy nawiązanej pomiędzy marką a influencerem. Jeżeli trapi Cię myśl, jakich efektów możesz spodziewać się po opisywanej relacji, to gwarantujemy: będzie ich sporo. Poniżej prezentujemy najczęściej wymieniane argumenty przemawiające za podjęciem opisywanej współpracy.

Wzmocnienie renomy marki

Za pośrednictwem profilu w serwisach społecznościowych masz szansę poinformować o istnieniu własnej marki. Wobec tego prawdziwym atutem staje się reklama rozpropagowana przez influencera. Dzięki temu grupa potencjalnych klientów znacznie się poszerzy i być może zasilą oni szeregi stałych konsumentów Twoich usług.

Perfekcyjnie dopasowana grupa docelowa

Jeżeli za reklamującego wybierzesz osobę, która jest szczególnie rozpoznawalna w bliskiej tematycznie Ci branży, istnieje większe prawdopodobieństwo, że trafisz z przekazem do odpowiedniej grupy klientów. Każda współpraca z influencerem jest równoznaczna ze wzrostem zainteresowania ze strony jego obserwujących, którzy mogą z kolei zyskać miano lojalnego konsumenta prowadzonej przez Ciebie działalności.

Większe zaufanie = większa wiarygodność firmy

Sztampowe formy reklamy coraz częściej wywołują poirytowanie, aniżeli zyskują sympatię wśród oglądających. Obszar influencer marketingu bazuje na nieco innych mechanizmach, ponieważ opiera się na prezentacji produktu z udziałem wiarygodnego bohatera – influencera. Jeżeli zatem klienci otaczają dużym szacunkiem promującego markę, przekładają zaufanie także na świadczącą usługi firmę.

Nie zapomnij o pozycjonowaniu!

W obszarze SEO również znajdą się korzyści. Wpisy udostępniane na platformach społecznościowych influencera mają wkład w poprawę ekspozycji marki w wynikach wyszukiwarki. Dzieje się to za sprawą link-buildingu i celowej implementacji odnośników przekierowujących zainteresowanych do Twojej strony WWW. W tej sytuacji algorytmy postrzegają witrynę za znacznie bardziej wiarygodną.

Interakcja z klientami

Influencerzy to prawdziwi eksperci w tworzeniu solidnych więzi z obserwującymi. Prowadząc transmisję na żywo i poruszając konkretne kwestie, są w stanie wyzwolić wśród klientów chęć prowadzenia obszernych dyskusji. Istotne jest to, aby znana osoba systematycznie reagowała na komentarze bądź zapytania odbiorców. Korzystnie wpływa to wizerunek nie tylko samego influencera, lecz także rekomendowanej marki.

Sprawdź: Jak długo trwają działania SEO? Dlaczego SEO wymaga tyle czasu?

Nie zawsze idzie zgodnie z planem…

Byłoby zbyt pięknie, gdyby nie istniało ryzyko w kontekście nawiązywania współpracy. Dlatego należy przemyśleć to, jak sprawdzić influencera i nie dopuścić do wpadek PR-owych. Choć obecnie nic nie wskazuje na jakiekolwiek zagrożenie, to w sytuacji, gdy reklamujący dopuści się niepochlebnego czynu, może przyczynić się do znacznych szkód dla marki. Wynika to z mimowolnego skojarzenia brandu z promującym działalność firmy. Zaopatrz się w “plan B”, za pomocą którego wyjdziesz z sytuacji obronną ręką.

Drugim aspektem jest trudność weryfikacji rezultatów influencer marketingu. Posługiwanie się konkretnymi danymi statystycznymi i wyciąganie wniosków na przyszłość to praktycznie niemożliwe działania z punktu widzenia wdrażanego typu kampanii.

Jak wdrożyć influencer marketing w działania firmy?

Nie możesz pozwolić sobie na nierozsądne decyzje dotyczące osoby promującej Twoją firmę. W pierwszej kolejności skoncentruj się na opracowaniu celów kampanii. Warto posłużyć się przy tym starą, lecz sprawdzoną zasadą SMART. Kolejnym Twoim zadaniem będzie sprecyzowanie grupy docelowej wraz z analizą profilu influcenera. Działania te powinny być ze sobą sprzężone, ponieważ jedno, tak naprawdę, wynika z drugiego. Po wyborze odpowiedniej osoby czekają Cię formalności, tzn. sporządzenie i podpisanie umowy współpracy.

Jeśli szukałeś nowatorskiej formy reklamy, mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy Cię do poszukiwań odpowiedniego influencera. Pamiętaj o tym, że tylko konsekwentnie opracowany plan działania pomoże Ci odnieść sukces.

Karolina Goćkowska
Copywriting ma we krwi, a do tworzenia tekstów pod SEO stara się podchodzić kreatywnie i nieszablonowo. Przygodę z contentem rozpoczęła już podczas studiów dziennikarskich na Wydziale Nauk Politycznych UAM. Jej mocnymi stronami są szybkie działanie i pełne zaangażowanie. Na pierwszym miejscu stawia możliwość ciągłego doszkalania się w dziedzinie e-marketingu.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 9

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Jak skutecznie tworzyć marketing lokalny?
Jak skutecznie tworzyć marketing lokalny?
Sprawdź, jak wdrożyć działania z zakresu marketingu lokalnego, aby Twoja firma rozwinęła skrzydła, dotarła do nowych klientów i odniosła sukces na rynku.
Co oznacza efekt kuli śnieżnej w marketingu?
Co oznacza efekt kuli śnieżnej w marketingu?
Jak zaplanować efektywną kampanię reklamową bądź marketingową online? Jakimi metodami wzbudzać zainteresowanie klientów, a następnie je podtrzymywać? Dowiedz się, czym […]
Facebook Lead Ads – jak skutecznie pozyskiwać klientów z Facebooka?
Facebook Lead Ads – jak skutecznie pozyskiwać klientów z Facebooka?
Pozyskiwanie nowych klientów jest możliwe za pomocą Facebook Ads. Czytaj dalej i dowiedz się, czym dokładnie jest Facebook Ads i co zrobić, by reklama była skuteczna.

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę