DARMOWY AUDYT SEO

Kampania online oczami SEO. Jak zaplanować kosztorys dla reklamy online?

6 min czytania
Kampania online oczami SEO. Jak zaplanować kosztorys dla reklamy online?
Kategoria Marketing

Internet jest olbrzymią przestrzenią, z której korzystają codziennie miliardy użytkowników. Nic więc dziwnego, że większość firm i marek stara się zdobyć ich zainteresowanie poprzez reklamy – są one w końcu dźwignią handlu. Jest to jedno z niezwykle skomplikowanych zadań, które wymaga odpowiedniego biznesplanu oraz wiedzy. Z tego powodu podpowiemy Ci, co warto wiedzieć o reklamach w Google oraz w jaki sposób zaplanować ich kampanię, abyś nie nadwyrężył za mocno swojego portfela.

Spis treści:

Pay Per Click

Jest to model reklamy opartej o model rozliczeniowy związany z kliknięciem w link bądź baner. Liczba wyświetleń nie ma tutaj znaczenia. Jest to najważniejsza strategia SEM (Search Engine Marketing) wykorzystująca zasoby wyników nieorganicznych.

Wady i zalety, z którymi należy się liczyć

Do największych zalet tej kampanii można zaliczyć natychmiastowy efekt oraz łatwiejszy plan realizacji działania niż w przypadku strategii SEO. Płaci się za efekt, nie za wyświetlenie, dlatego też mamy możliwość precyzyjnego określenia grupy docelowej. Co za tym idzie, mamy lepszy wgląd do wyników analitycznych. Niestety nie jest ona wolna od wad. Czas reklamy PPC zależny jest od budżetu, tak więc jej efektywność kończy się wraz z zaprzestaniem finansowania. To zdecydowanie wyższe koszty niż w przypadku optymalizacji. Z tego względu nałożony jest na nas codzienny przymus kontroli działań, co zwiększa nakłady pracy.

Typy

Do najczęściej wykorzystywanych modeli zalicza się:

  1. reklamy tekstowe (cechujące się najprostszym formatem, składające się z nagłówka, adresu, krótkiego opisu i niekiedy CTA),
  2. reklamy displayowe (będące połączeniem reklam tekstowych/ graficznych/ wideo, które zachęcają do przejścia do strony docelowej i konwersji),
  3. reklamy produktowe (prezentujące obraz produktu z ceną, oceną, nazwą, specyfikacją, sklepem).

Co wpływa na pozycję reklamy Pay Per Click?

Reklamę PPC charakteryzuje możliwość ustawienia maksymalnego budżetu, zależnego od wartości słów kluczowych oraz typu reklamy. Bierze się pod tym kątem również pod uwagę wykluczenie niektórych słów, które nie pasują do oferty lub lokalizacji konsumentów. Warto wiedzieć, że SEM nie wiąże się z wynikami organicznymi oraz aktualizacjami algorytmów. Z tego powodu są one oznaczone jako materiały sponsorowane.

PPC vs. SEO

Płatna reklama pojawia się w ekspresowym tempie w przestrzeni internetowej, od razu generując kliknięcia. Dzięki temu od samego początku możesz badać jakość oraz dobór słów i fraz kluczowych, poprawiać ruch na stronie, generować leady, a tym samym poprawiać wynik ROI (czyli wskaźnik służący do oceny efektywności wybranej inwestycji).

Dodatkowo masz możliwość włączania/ wyłączania reklamy w dogodnym momencie, co pomoże Ci z określeniem wydatków na kampanię. W kontekście SEO pamiętaj jednak, aby mówić językiem korzyści. Treść oraz UX to dwa elementy, które muszą cechować się wysoką jakością oraz oryginalnością.

Reklamy PPC zajmują pierwsze miejsca na liście wyników wyszukiwania. W związku z tym widoczność strony automatycznie się zwiększa. Jeśli zintegrujesz działania marketingowe z SEO, Twoja strona może wyświetlić się również w bezpłatnych wynikach poniżej.

Czym jest koszt stały?

Fixed cost (FC) to koszt, który ponosi firma nawet w okresie braku przychodów związanych z pewnym zakresem działalności w danym czasie (wynagrodzenie, koszty konserwacji, zużycie energii). Mogą się one zmieniać, jednak nie są związane z poziomem działalności, a np.: zmianą organizacji, technologii, sprzętu czy przeprowadzeniem kampanii promocyjnej.

Metody płatności

Wraz ze zdobytą już wiedzą możemy przejść do metod rozliczeniowych, aby zoptymalizować swoje koszty. Mamy więc do dyspozycji:

  • CPM (Cost Per Mille) – rozliczenie za tysiąc kliknięć,
  • CPV (Cost Per Visitor) – rozliczenie za przeniesienie docelowej grupy na swoją stronę,
  • CPV (Cost Per View) – rozliczenie za jedno obejrzenie reklamy,
  • CPC (Cost Per Click) – rozliczenie za każde kliknięcie,
  • CPA (Cost Per Action) – rozliczenie za podjęcie interakcji (zakup, rejestracja, wypełnienie ankiety),
  • CPC (Cost Per Convertion) – rozliczenie za zdobycie klienta (lead, sprzedaż).

Planowanie kampanii

Na początek warto dowiedzieć się, czym jest konwersja. Chodzi bowiem o określone i zaplanowane działanie nastawione na odbiorcę, na którego skierowana jest kampania reklamowa, a które uznaje się za spełnione w momencie interakcji, np.: dokonania zakupu, wypełnienia formularza, zapisania się do newslettera, rejestracji konta.

Aby ustalić swój kosztorys, w pierwszej kolejności musimy ustalić cel kampanii. Następnie zebrać potrzebne dane i wybrać odpowiednią platformę reklamową. Do dyspozycji mamy Google Ads (a w tym YouTube Ads i Google Maps Ads) oraz reklamy w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram Twitter, LinkedIn, Pinterest).

Wielu przedsiębiorców sięga do zasady złotego środka, czyli targetu CPA (Cost Per Acquisition). Ta obco brzmiąca nazwa oznacza, że na podstawie cząstkowych danych i wyników konwersji wskazujemy maksymalny koszt pozyskania klienta, a tym samym wymagamy od systemu reklamowego optymalizacji do tej wartości. Warto w tym celu skorzystać z pomocy automatycznego systemu Google, który pozwala na osiągnięcie lepszych wyników, niż te pozyskiwane manualną optymalizacją.

Jeśli okaże się, że koszty zaczynają Cię przerastać, nie rezygnuj z kampanii, ale lekko ją zmodyfikuj. Unikniesz tym samym utraty zasobów, które już zainwestowałeś. W tym celu można obniżyć koszt kliknięcia lub skorzystać z wyświetlania standardowego. Działając po raz pierwszy na platformie Google Ads, zacznij od mniejszych stawek, np.: 200-300 zł, aby nauczyć się obsługi narzędzia.

Sprawdź: Największe błędy w marketingu treści B2B – jak je naprawić?

Wnioski

Wystartowanie z kampanią reklamową to nie lada wyzwanie. Widzisz, jak wiele wiedzy, umiejętności oraz narzędzi jest niezbędnych, aby odniosła ona sukces. Oczywiście możesz zająć się tym samodzielnie, jeśli jednak nie czujesz się w tej materii zbyt pewnie, a zależy Ci na szybkich efektach, skorzystaj z pomocy specjalistycznej agencji SEO. Może to być początkowo duży wydatek, jednak unikniesz tym samym problemów związanych z niewłaściwym doborem słów kluczowych czy odbiorców.

iCEA Group
Jesteśmy międzynarodową agencją digital marketingu, która od 2007 roku wyznacza standardy w pozyskiwaniu i konwertowaniu ruchu. Z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO, SEM i UX z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 5

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Marketing relacji – czyli jak zbudować zaufanie wśród klientów?
Marketing relacji – czyli jak zbudować zaufanie wśród klientów?
Nigdy wcześniej nie słyszałeś o marketingu relacji? A może obił Ci się o uszy ten termin, ale nie wiesz, jak się do niego zabrać? Przeczytaj!
Marketing wielokanałowy – wszystko, co musisz wiedzieć w 2022 roku!
Marketing wielokanałowy – wszystko, co musisz wiedzieć w 2022 roku!
Komfortowe doświadczenie zakupów dla klientów, niezależnie od preferowanej przez niego formy? Tak, coś takiego jest osiągalne i określamy to mianem marketingu omnichannel!
Jak tworzyć i do czego służy feed produktowy?
Jak tworzyć i do czego służy feed produktowy?
Feed produktowy jest niezbędny, jeśli zależy Ci na prowadzeniu skutecznych działań promocyjnych w e-commerce. Co to takiego? Podpowiadamy!

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

  • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
  • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
  • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
  • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę
    Umów spotkanie