DARMOWY AUDYT SEO

Kluczowe wskaźniki internetowe – wszystko, co warto o nich wiedzieć

5 min czytania
Kluczowe wskaźniki internetowe – wszystko, co warto o nich wiedzieć
Kategoria Pozycjonowanie

Prowadzenie strony internetowej w obecnych, bardzo konkurencyjnych czasach, to nie lada wyzwanie nawet dla doświadczonych twórców. Warto więc znać podstawowe wskaźniki, które informują o jakości podejmowanych działań. Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym elementom świadczącym o skuteczności kampanii marketingowych.

Spis treści:

Znaczenie wskaźników internetowych dla SEO

Jakiś czas temu Google wprowadził do świata SEO rewolucyjną informację. Od maja 2021 Core Web Vitals dołączyło do czynników rankingowych, tworząc nowy element analizy o nazwie „Doświadczenie strony”.

Jak sama nazwa wskazuje, dane dotyczące jakości poszczególnych stron mają istotny wpływ na ich pozycjonowanie, gdyż są bezpośrednio powiązane z wrażeniami i satysfakcją użytkowników.

Aby więc opracować skuteczniejszą strategię SEO, warto poznać poszczególne elementy, które wchodzą w skład tej modyfikacji. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Sprawdź: Szybkość ładowania strony – jak sprawdzić?

Podstawowe wskaźniki internetowe

Podstawowe wskaźniki internetowe to zestaw sygnałów obciążenia sieci odnoszących się do szybkości reakcji i stabilizacji wizualnej każdej witryny. Google wyznaczył główne wskaźniki jako Largest Contentful Paint (LCP), First Input Display (FIP) i Cumulative Layout Shift (CLS).

Largest Contentful Paint

Wskaźnik ten mierzy, ile czasu zajmuje wyświetlenie największego elementu zawartości strony na ekranie. Typowe przyczyny niskiego poziomu LCP to między innymi długi czas odpowiedzi serwera, brak kompresji czy obszerny kod JavaScript.

First Input Display

First Input Display to kluczowy element sieci, który określa czas przekształcenia strony internetowej tak, aby stała się interaktywna dla użytkowników. Prościej mówiąc, jest to czas, jaki upływa między wejściem do witryny a momentem, w którym odbiorca zyskuje możliwość podjęcia jakichkolwiek działań. Głównym powodem spadku tego wskaźnika jest używanie wtyczek zewnętrznych firm i powiązanego z nimi kodu.

Cumulative Layout Shift

Wskaźnik ten przedstawia sytuację, w której pewne funkcje zmieniają się w wyniku interakcji użytkownika. Wynik CLS jest określany poprzez sumowanie wszystkich zmian układu wynikających z działań podjętych przez odbiorcę. Najczęstszym problemem wpływającym na niski wynik Cumulative Layout Shift jest udostępnianie nowych elementów na stronie bez wcześniejszego testu ich funkcjonalności razem z czynnikami, które już były na niej opublikowane.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Z czym łączą się wskaźniki internetowe?

Wyżej wymienione kluczowe wskaźniki internetowe łączą się z kilkoma istotnymi czynnikami rankingowymi, tworząc swego rodzaju system wartości poszczególnych witryn pod kątem wrażeń użytkowników.

Przyjazność dla urządzeń mobilnych

Każdy już z pewnością słyszał o tym istotnym czynniku rankingowym. Warto jednak stale przypominać o jego wartości. Połowa światowego ruchu w sieci pochodzi bowiem z poziomu urządzeń mobilnych. Witryna zoptymalizowana pod tym kątem szybko się ładuje, jest responsywna i ułatwia odbiorcom poruszanie się w serwisie nawet przy użyciu małych ekranów.

Bezpieczeństwo witryny i protokół HTTPS

Ważnym aspektem SEO jest dbałość, aby użytkownicy czuli się bezpiecznie podczas korzystania z witryny. Zapewnienie bezproblemowego przeglądania poprzez uwzględnienie certyfikatu SSL (HTTPS), to najlepszy sposób na zwiększenie zaufania odbiorców i osiągnięcie wyższych wyników sprzedażowych.

Brak reklam pełnoekranowych

Google od jakiegoś czasu priorytetowo traktuje doświadczenia użytkowników. Wobec tego strony przepełnione natrętnymi, pełnoekranowymi reklamami z pewnością osiągną niższe pozycje w rankingu niż witryny, które ich nie posiadają. Tego typu banery utrudniają bowiem eksplorowanie zawartości i są jedną z najczęstszych przyczyn wysokiego współczynnika odrzuceń

Warto jednak dodać, że Google nie karze stron, które zawierają przydatne reklamy pełnoekranowe, takie jak pola weryfikujące wiek użytkownika czy informujące o pewnych zagrożeniach. Zbędne wyskakujące okienka są jednak bardzo uciążliwe i nie wnoszą żadnej wartości w zadowolenie konsumenta. Co więcej, jeśli strona nie jest dostosowana do urządzeń mobilnych, użytkownik będzie musiał przesunąć zawartość, aby przejść do interesującej go treści.

Sprawdź: Szybko, szybciej, najszybciej – jak zwiększyć szybkość działania witryny internetowej

Testowanie wydajności sieci

Zanim rozpoczniesz optymalizację wskaźników internetowych, musisz określić, które z nich wymagają uwagi. Warto wówczas skorzystać z testów porównawczych dla każdego z tych elementów, aby ocenić ich wydajność. Oto czynniki, które należy uwzględnić:

 • renderowanie treści powinno nastąpić w ciągu maksymalnie 2,5 sekundy,
 • strony internetowe powinny ładować się jako dane wejściowe w czasie krótszym niż 100 milisekund,
 • układ nie powinien przesuwać się bardziej niż o 0,1 części całej zawartości.

Przekroczenie tych wymogów może bardzo niekorzystnie wpłynąć na wrażenia użytkowników, a co za tym idzie, również na pozycję witryny na liście wyników wyszukiwania. Warto zatem kompleksowo zadbać o poprawność wszystkich wskaźników internetowych.

Podsumowanie

Kluczowym aspektem podczas wystąpienia wszelkich błędów w strukturze witryny jest natychmiastowa reakcja. Szybkie wykrycie ewentualnych problemów i opracowanie strategii ich optymalizacji to najlepszy sposób na zwiększenie wydajności strony i utrzymanie wysokiej pozycji na liście wyników wyszukiwania. Skorzystaj więc z wyżej wymienionych wskazówek i zadbaj o swoje wskaźniki internetowe, a z pewnością pokonasz branżowych rywali i uzyskasz miano lidera w swojej specjalizacji.

iCEA Group
Jako iCEA Group jesteśmy czołową agencją SEO w Polsce, z siedzibą w Poznaniu, specjalizującą się w biznesowym podejściu do pozycjonowania stron internetowych. Od 2007 roku ustanawiamy standardy w branży SEO/SEM i z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 7

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Jak uchronić swoją witrynę przed kolejnymi zmianami algorytmu Google?
Jak uchronić swoją witrynę przed kolejnymi zmianami algorytmu Google?
Zmiany w algorytmach Google wymagają od właścicieli stron dostosowania się do nowych warunków. Trudno nadążyć nad dynamicznym rozwojem wytycznych.
Jak skutecznie pozycjonować sklep internetowy? Poradnik
Jak skutecznie pozycjonować sklep internetowy? Poradnik
Google może stać się dla Twojego sklepu cennym źródłem ruchu. Sprawdź, jakie kroki warto podjąć, aby strona zaczęła pozyskiwać klientów z tej wyszukiwarki. Dowiedz się, jakie działania są niezbędne do osiągnięcia sukcesu.
Jak zaoszczędzić czas dzięki sztucznej inteligencji – 8 świetnych narzędzi
Jak zaoszczędzić czas dzięki sztucznej inteligencji – 8 świetnych narzędzi
Sztuczna inteligencja to przyszłość nie tylko w dziedzinie marketingu. Misją AI jest uproszczenie codzienności dzięki wdrażaniu nowatorskich rozwiązań.

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę