DARMOWY AUDYT SEO

Kluczowe wskaźniki internetowe – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Kluczowe wskaźniki internetowe – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Jason Goodman / unsplash.com

Prowadzenie strony internetowej w obecnych, bardzo konkurencyjnych czasach, to nie lada wyzwanie nawet dla doświadczonych twórców. Warto więc znać podstawowe wskaźniki, które informują o jakości podejmowanych działań. Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym elementom świadczącym o skuteczności kampanii marketingowych.

Znaczenie wskaźników internetowych dla SEO

Jakiś czas temu Google wprowadził do świata SEO rewolucyjną informację. Od maja 2021 Core Web Vitals dołączyło do czynników rankingowych, tworząc nowy element analizy o nazwie „Doświadczenie strony”.

Jak sama nazwa wskazuje, dane dotyczące jakości poszczególnych stron mają istotny wpływ na ich pozycjonowanie, gdyż są bezpośrednio powiązane z wrażeniami i satysfakcją użytkowników.

Aby więc opracować skuteczniejszą strategię SEO, warto poznać poszczególne elementy, które wchodzą w skład tej modyfikacji. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Sprawdź: Szybko, szybciej, najszybciej – jak zwiększyć szybkość działania witryny internetowej

Podstawowe wskaźniki internetowe

Podstawowe wskaźniki internetowe to zestaw sygnałów obciążenia sieci odnoszących się do szybkości reakcji i stabilizacji wizualnej każdej witryny. Google wyznaczył główne wskaźniki jako Largest Contentful Paint (LCP), First Input Display (FIP) i Cumulative Layout Shift (CLS).

Largest Contentful Paint

Wskaźnik ten mierzy, ile czasu zajmuje wyświetlenie największego elementu zawartości strony na ekranie. Typowe przyczyny niskiego poziomu LCP to między innymi długi czas odpowiedzi serwera, brak kompresji czy obszerny kod JavaScript.

First Input Display

First Input Display to kluczowy element sieci, który określa czas przekształcenia strony internetowej tak, aby stała się interaktywna dla użytkowników. Prościej mówiąc, jest to czas, jaki upływa między wejściem do witryny a momentem, w którym odbiorca zyskuje możliwość podjęcia jakichkolwiek działań. Głównym powodem spadku tego wskaźnika jest używanie wtyczek zewnętrznych firm i powiązanego z nimi kodu.

Cumulative Layout Shift

Wskaźnik ten przedstawia sytuację, w której pewne funkcje zmieniają się w wyniku interakcji użytkownika. Wynik CLS jest określany poprzez sumowanie wszystkich zmian układu wynikających z działań podjętych przez odbiorcę. Najczęstszym problemem wpływającym na niski wynik Cumulative Layout Shift jest udostępnianie nowych elementów na stronie bez wcześniejszego testu ich funkcjonalności razem z czynnikami, które już były na niej opublikowane.

Z czym łączą się wskaźniki internetowe?

Wyżej wymienione kluczowe wskaźniki internetowe łączą się z kilkoma istotnymi czynnikami rankingowymi, tworząc swego rodzaju system wartości poszczególnych witryn pod kątem wrażeń użytkowników.

Przyjazność dla urządzeń mobilnych

Każdy już z pewnością słyszał o tym istotnym czynniku rankingowym. Warto jednak stale przypominać o jego wartości. Połowa światowego ruchu w sieci pochodzi bowiem z poziomu urządzeń mobilnych. Witryna zoptymalizowana pod tym kątem szybko się ładuje, jest responsywna i ułatwia odbiorcom poruszanie się w serwisie nawet przy użyciu małych ekranów.

Bezpieczeństwo witryny i protokół HTTPS

Ważnym aspektem SEO jest dbałość, aby użytkownicy czuli się bezpiecznie podczas korzystania z witryny. Zapewnienie bezproblemowego przeglądania poprzez uwzględnienie certyfikatu SSL (HTTPS), to najlepszy sposób na zwiększenie zaufania odbiorców i osiągnięcie wyższych wyników sprzedażowych.

Brak reklam pełnoekranowych

Google od jakiegoś czasu priorytetowo traktuje doświadczenia użytkowników. Wobec tego strony przepełnione natrętnymi, pełnoekranowymi reklamami z pewnością osiągną niższe pozycje w rankingu niż witryny, które ich nie posiadają. Tego typu banery utrudniają bowiem eksplorowanie zawartości i są jedną z najczęstszych przyczyn wysokiego współczynnika odrzuceń

Warto jednak dodać, że Google nie karze stron, które zawierają przydatne reklamy pełnoekranowe, takie jak pola weryfikujące wiek użytkownika czy informujące o pewnych zagrożeniach. Zbędne wyskakujące okienka są jednak bardzo uciążliwe i nie wnoszą żadnej wartości w zadowolenie konsumenta. Co więcej, jeśli strona nie jest dostosowana do urządzeń mobilnych, użytkownik będzie musiał przesunąć zawartość, aby przejść do interesującej go treści.

Sprawdź: Kto pierwszy, ten lepszy! Jak przyspieszyć prędkość ładowania strony internetowej?

Testowanie wydajności sieci

Zanim rozpoczniesz optymalizację wskaźników internetowych, musisz określić, które z nich wymagają uwagi. Warto wówczas skorzystać z testów porównawczych dla każdego z tych elementów, aby ocenić ich wydajność. Oto czynniki, które należy uwzględnić:

 • renderowanie treści powinno nastąpić w ciągu maksymalnie 2,5 sekundy,
 • strony internetowe powinny ładować się jako dane wejściowe w czasie krótszym niż 100 milisekund,
 • układ nie powinien przesuwać się bardziej niż o 0,1 części całej zawartości.

Źródło: John Schnobrich / unsplash.com

Przekroczenie tych wymogów może bardzo niekorzystnie wpłynąć na wrażenia użytkowników, a co za tym idzie, również na pozycję witryny na liście wyników wyszukiwania. Warto zatem kompleksowo zadbać o poprawność wszystkich wskaźników internetowych.

Podsumowanie

Kluczowym aspektem podczas wystąpienia wszelkich błędów w strukturze witryny jest natychmiastowa reakcja. Szybkie wykrycie ewentualnych problemów i opracowanie strategii ich optymalizacji to najlepszy sposób na zwiększenie wydajności strony i utrzymanie wysokiej pozycji na liście wyników wyszukiwania. Skorzystaj więc z wyżej wymienionych wskazówek i zadbaj o swoje wskaźniki internetowe, a z pewnością pokonasz branżowych rywali i uzyskasz miano lidera w swojej specjalizacji.

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 7
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Top 7 wskazówek dotyczących migracji witryny
  Top 7 wskazówek dotyczących migracji witryny
  Chcesz przeprowadzić migrację witryny? Nie wiesz, od czego zacząć, aby cały ten proces przebiegł bezproblemowo? Koniecznie przeczytaj!
  Content marketing bez tajemnic. Czym jest treść w świecie online?
  Content marketing bez tajemnic. Czym jest treść w świecie online?
  Marketing treści to bardzo szerokie pojęcie. Z jakich materiałów korzystają internauci? O czym pamiętać, wybierając różne rodzaje treści?
  Jaką rolę w SEO odgrywa Meta Title Tag?
  Jaką rolę w SEO odgrywa Meta Title Tag?
  Chcesz przyciągnąć uwagę użytkownika na karcie wyników wyszukiwania? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak mogą Ci w tym pomóc tagi tytułu.

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę