DARMOWY AUDYT SEO

Kod źródłowy witryny – jak go odczytać?

Kod źródłowy witryny – jak go odczytać?

AltumCode/unsplash.com

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaki kod obsługuje strony internetowe w przeglądarce – dobrze trafiłeś. Dziś przyjrzymy się bowiem kilku ważnym elementom zawartym w kodzie źródłowym, który każdy twórca internetowy powinien dobrze znać.

W tym artykule znajdziesz przydatne wskazówki dotyczące różnych zasad używanych w HTML, CSS i JavaScript. Dzięki temu, tak jak mechanik zagląda pod maskę samochodu, tak i Ty będziesz mógł zajrzeć do wnętrza swojej witryny.

Dlaczego warto wyświetlić kod witryny?

Wyświetlanie kodu źródłowego HTML to dobry sposób na szybkie wykrycie i rozwiązywanie problemów z witryną.

Element ten ważny jest również dlatego, że wyszukiwarki odczytują kod źródłowy, aby przydzielić witrynie odpowiednie miejsce na liście wyników wyszukiwania.

Ponadto jeśli zatrudniasz kogoś, kto prowadzi działania optymalizacyjne w Twojej witrynie, analiza kodu źródłowego pozwoli Ci kontrolować jego poczynania.

W tym krótkim przewodniku dowiesz się, jak wyświetlać i czytać kod źródłowy, a także poznasz sposoby wprowadzania zmian korzystnie wpływających na pozycjonowanie witryny.

Sprawdź: 5 sposobów na zwiększenie sprzedaży internetowej

Jak wyświetlić kod źródłowy?

Aby wyświetlić kod źródłowy, musisz otworzyć wybraną przeglądarkę internetową i przejść do wybranej strony. Oto skróty klawiszowe, które możesz wykorzystać:

Komputery PC (Microsoft/Windows)

 • Firefox – naciśnij CTRL+U, lub w menu kliknij „Programista internetowy”, a następnie „Źródło strony”;
 • Chrome – CTRL+U. Możesz też wybrać menu w prawym rogu, a następnie kliknąć „Narzędzia” i wybrać „Wyświetl źródło”;
 • Opera – CTRL+U. Możesz też kliknąć prawym przyciskiem myszy stronę internetową i wybrać „Wyświetl źródło strony”.

Komputery Mac

 • Safari – Option+Command+U. Możesz też kliknąć prawym przyciskiem myszy daną stronę internetową i wybrać „Pokaż źródło strony”. Upewnij się tylko, że masz włączone narzędzia programistyczne w Preferencjach.
 • Firefox – Command+U. Możesz też kliknąć stronę prawym przyciskiem myszy i wybrać „Źródło strony”.
 • Chrome – Option+Command+U. Możesz też kliknąć stronę prawym przyciskiem myszy i wybrać „Wyświetl źródło strony” lub przejść do zakładki „Widok” na pasku menu, a następnie kliknąć „Programista” i „Wyświetl źródło”.

Źródło: James Harrison/unsplash.com

Aby znaleźć elementy w kodzie źródłowym, naciśnij CTRL+F. Pozwoli Ci to szybko przejrzeć kod źródłowy pod kątem SEO, projektowania stron internetowych i rozwiązywania ewentualnych problemów.

Na co zwrócić uwagę w kodzie źródłowym?

Tagi tytułów

Tag tytułu jest pierwszym elementem, który użytkownicy widzą w wyszukiwarce Google. Przedstawia on odbiorcom temat danej strony i obrazuje jej zawartość. Tag tytułu ma duży wpływ na współczynnik kliknięć, dlatego warto zadbać o jego optymalizację.

Znacznik otwierający wyznacza początek znacznika tytułu: <title>. Kończy się natomiast tagiem zamykającym: </title>. Tag tytułu znaleźć można w górnej części kodu źródłowego w sekcji <head>.

Treść tagu tytułu zazwyczaj odpowiada nagłówkowi w wynikach wyszukiwania Google.

Jeśli chcesz, aby strona dobrze pozycjonowała się dla określonego słowa kluczowego, musisz mieć ten termin w swoim tytule. Pamiętaj też, że ważne jest posiadanie oryginalnych tytułów. Zduplikowane treści mogą bowiem przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.

Aby nieco ułatwić sobie ten proces, możesz skorzystać z bezpłatnej aplikacji Screaming Frog. Program ten skanuje Twoją witrynę i pozwala szybko zidentyfikować ewentualne duplikaty lub wyszukiwać brakujące tagi w ciągu kilku minut.

Meta opisy

Meta opisy to swego rodzaju teksty reklamowe. Ich zadaniem jest bowiem zachęcenie użytkowników do kliknięcia w link witryny. Pojawia się jednak problem w postaci ograniczonej liczby znaków w opisie. Trudno jest bowiem szczegółowo przedstawić temat serwisu, mieszcząc się jednocześnie w przedziale 130–160 znaków.

Istotnym błędem jest również zupełny brak opisu witryny. Google dodaje wówczas ten fragment automatycznie, w wyniku czego zwykle nie jest on zrozumiały i nie ułatwia użytkownikom zrozumienia tematu strony.

Meta opisy są nieco trudniejsze do znalezienia w kodzie źródłowym. Aby poznać swój opis, wyszukaj <meta name=”description”>.

Podobnie jak w przypadku tagów tytułowych, warto zidentyfikować brakujące, zduplikowane lub zbyt długie opisy w automatycznym audycie Screaming Frog.

Nagłówki H1

Tagi H1 to tytuły stron internetowych. Jest to pierwszy element, jaki użytkownik zauważa po otworzeniu witryny. Warto więc upewnić się, że będzie on na tyle zachęcający, że odbiorca zdecyduje się zagłębić w daną treść.

Mimo że HTML5 akceptuje już więcej niż jeden tag H1, pamiętaj, że powinieneś mieć tylko jeden tag H1 na stronę.

Ważne jest również, aby nie przepełniać tagów H1 zbyt wieloma słowami kluczowymi. Będzie to wyglądać bardzo nienaturalnie z punktu widzenia użytkowników i może spotkać się z karą od Google.

Tagi H1 możesz znaleźć w kodzie źródłowym, wyszukując <h1.

Sprawdź: Czym jest reklama displayowa?

Linki

Istnieje kilka typów linków wyświetlanych w kodzie źródłowym.

NoFollow

NoFollow to atrybut, który dodany do linków wewnętrznych, informuje wyszukiwarki, że łącze nie powinno być indeksowane. Podczas gdy jeszcze kilka lat temu był on używany głównie do generowania PageRank, dziś stanowi ważne narzędzie w zakresie SEO. Linki NoFollow znajdziesz w kodzie źródłowym przy rel=nofollow.

USG

Linki generowane przez użytkowników (USG) zostały utworzone przez odbiorców mających dostęp do Twojej witryny. Tego typu łącza są zwykle dodawane do forów mediów społecznościowych, a znaleźć je możesz, wyszukując rel=usg.

Sponsorowane

Jeśli ktoś zapłacił Ci za dodanie określonego linku do strony, musisz uwzględnić to w kodzie witryny poprzez dodanie rel=sponsored.

Podsumowanie

Wyżej wymienione aspekty to tylko ułamek wszystkich elementów koniecznych do zbadania w kodzie źródłowym. Analiza tego obszaru pozwoli zidentyfikować ewentualne błędy i szybko je rozwiązać, dlatego warto na stałe wpisać ten zabieg w zakres swojej strategii optymalizacyjnej.

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 7
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Narzędzia do crawlowania witryny
  Narzędzia do crawlowania witryny
  Wykrywanie błędów pod kątem poprawności działania strony to niezwykle ważny sektor w prawidłowym pozycjonowaniu witryn. Jak poradzić sobie z tym zadaniem?
  Jak rozszerzone fragmenty w wyszukiwarce wpływają na SEO?
  Jak rozszerzone fragmenty w wyszukiwarce wpływają na SEO?
  Fragmenty rozszerzone Google są bardzo pożądanym czynnikiem, który wpływa na konwersję w witrynie. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak wpływają one na pozycjonowanie.
  Jak stworzyć stronę filarową?
  Jak stworzyć stronę filarową?
  Strony filarowe są bardzo pomocne na początku każdej drogi z optymalizacją treści. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak je stworzyć.

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę