DARMOWY AUDYT SEO

Korzyści dedykowanego adresu IP strony internetowej

5 min czytania
Korzyści dedykowanego adresu IP strony internetowej
Kategoria Pozycjonowanie

Każdy użytkownik sprzętu mobilnego w połączeniu z siecią internetową posiada unikatowy numer identyfikacyjny. Mowa o protokole internetowym, za pośrednictwem którego możliwy jest dostęp do zarządzanej witryny internetowej. W artykule dowiesz się, dlaczego coraz większą popularność cieszą się dedykowane IP oraz co dowodzi o ich wyjątkowości. Nie czekaj dłużej, sięgnij po lekturę przygotowanego wpisu!

Spis treści:

Informacje dla początkujących – czym właściwie jest adres IP?

Czym dla internauty jest adres IP? To internetowy, unikatowy adres, za pośrednictwem którego komputery mogą go zidentyfikować w odmętach Internetu. Jest on kompatybilny z różnymi sprzętami elektronicznymi oraz przyjmuje formę cyfr, które kolejno są oddzielone kropkami (np. 132.176.0.1.). Ten cyfrowy zapis jest przyznawany przez dostawców Internetu i może przybrać formę stałą (statyczną) bądź zmienną (dynamiczną).

Sprawdź: Co to jest reklama wizualna?

Godny przeciwnik: dedykowany vs. współdzielony protokół internetowy

Zdajemy sobie sprawę, że niektóre sformułowania mogą budzić wątpliwości, dlatego zdecydowaliśmy się w jak najprostszy sposób wyjaśnić, dedykowany adres IP co daje dla użytkownika oraz czym wyróżnia się od współdzielonej strony WWW. Współdzielony adres IP to taki, który jest użytkowany przez wiele stron internetowych w obszarze jednej platformy w sieci. Ta opcja jest najchętniej wykorzystywana w obrębie pakietów hostingowych celem realizacji wymogów natury stricte technicznej (np. w obrębie użytkowania witryny internetowej). Wybór współdzielonego adresu IP sprawdza się wśród początkujących przedsiębiorców.

Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeżeli chodzi o dedykowany adres IP. Jego funkcjonalność bazuje na tym, że wskazana usługa posiada własny adres i co więcej – może skorzystać z niego w ramach wszystkich domen hostingu. To również gwarancja tego, że wskazany adres jest w posiadaniu jednego użytkownika.

Dlaczego warto zdecydować się na dedykowany adres IP witryny WWW?

Jeśli nie wiesz, jakie ma dedykowany adres IP korzyści, to warto, abyś je poznał i przyswoił, zwłaszcza jeżeli zależy Ci na dynamicznym rozwoju własnej działalności w sieci internetowej.

Numer 1. Bezpośredni i szybszy dostęp do zarządzanej witryny. Zdarzają się sytuacje, w których pozyskanie adresu HTTP do swojej strony to konieczność. Nie musisz dysponować domeną, aby przekierować się na serwis, ponieważ dedykowany numer IP daje Ci taką możliwość.

Numer 2. Renoma użytkującego numer dedykowany. Mowa tu o nieprzewidywalnych, często fatalnych w skutkach działaniach negatywnie oddziałujących na usługę e-mailingową. Pojawiają się incydenty, w których internauci korzystający z hostingu współdzielonego zostają ukarani za spamowanie bądź inne nieetyczne aktywności w wirtualnym świecie. To jednocześnie niekorzystnie wpływa na niewinnych użytkowników tego samego serwera. Stąd potrzeba skorzystania z dedykowanego numeru, który chroni przed wspomnianymi nadużyciami.

Numer 3. Posiadanie własnego certyfikatu SSL. Dysponując dedykowanym numerem IP, zyskujesz dodatkową możliwość instalacji na tym adresie certyfikatu zapewniającego szyfrowanie poczty we własnej domenie.

Numer 4. Efektywniejszy mailing. Zarządzający biznesem w sieci chcą, aby ich firmy były postrzegane jako maksymalnie wiarygodne. Realizując wysyłkę newsletterów do potencjalnego grona klientów, zaopatrzenie się w dedykowany adres zwiększa szansę na wyzbycie się niepożądanej reakcji ze strony filtrów antyspamowych. Listy elektroniczne docierają do grupy docelowej bez żadnych przeszkód.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Co wspólnego ma SEO z dedykowanym numerem IP?

Determinantów w pozycjonowaniu witryn internetowych można znaleźć naprawdę wiele. Można doszukać się pewnej zależności pomiędzy stronami mniej wartościowymi z perspektywy algorytmów, które posiadają współdzielony adres IP, a tymi, które wkradły się w łaski robotów indeksujących i dysponują indywidualnym, dedykowanym numerem IP.

Wchodząc na grząski grunt dotyczący korelacji hosting SEO IP, warto zrozumieć działanie wyszukiwarek. Nie jest to zadanie łatwe i w pełni możliwe, ponieważ czynników wpływających na uplasowanie się strony na samym szczycie rankingu Google jest naprawdę wiele. Jednym z nich może być, ale nie musi – dedykowany adres IP. Nie ma stuprocentowej gwarancji tego, że dysponowanie indywidualnym protokołem internetowym sprawi, że prowadzona przez Ciebie strona zostanie wyeksponowana. SEO to dość zawiły proces, który nie poprzestaje na analizie jednego elementu, a pod uwagę bierze wiele zmiennych. Nie można zatem bagatelizować znaczenia dedykowanych numerów IP w kontekście prowadzonych stron.

Sprawdź: Od czego zacząć pozycjonowanie sklepu na Magento?

Dedykowany adres IP na wagę złota

Dedykowany adres IP po co użytkownicy decydują się na jego posiadanie w obliczu trudności wiążących się z nabyciem opisywanego numeru? Jednym z kluczowych powodów jest dbałość o rozpoznawalną i cenioną markę, a to zyskasz, inwestując w indywidualny adres IP. To również wartościowy element w całym procesie pozycjonowania witryny internetowej. Zastanawiasz się nad wadami wskazanego rozwiązania? Cóż…jedynym minusem są koszty oraz większe ryzyko zbanowania serwisu wyposażonego w indywidualny numer, jeżeli spotka się on z niezadowoloną grupą internautów. Dodatkowo musisz skumulować swoje wysiłki wokół dbałości o renomę domeny WWW oraz jej bezpieczeństwo, ponieważ zagrażają Ci większe straty w przypadku analizy strony przez osoby zarządzające innymi witrynami.

Chcesz zaskarbić uwagę algorytmów SEO? A może zależy Ci na maksymalnej indywidualności i budowie solidnej marki w sieci? Jedno, tak naprawdę, nie wyklucza drugiego. Zainwestuj swój czas i pieniądze w dedykowany adres IP!

Karolina Goćkowska
Copywriting ma we krwi, a do tworzenia tekstów pod SEO stara się podchodzić kreatywnie i nieszablonowo. Przygodę z contentem rozpoczęła już podczas studiów dziennikarskich na Wydziale Nauk Politycznych UAM. Jej mocnymi stronami są szybkie działanie i pełne zaangażowanie. Na pierwszym miejscu stawia możliwość ciągłego doszkalania się w dziedzinie e-marketingu.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 7

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Marketing e-commerce – jak wykorzystać kategorie w sklepie internetowym?
Marketing e-commerce – jak wykorzystać kategorie w sklepie internetowym?
Zajmujesz się handlem internetowym? Masz bogaty zbiór produktów oraz ofert? Zadbaj, aby Twoja strona była przejrzysta dzięki zastosowaniu kategorii. Poznaj podstawy SEO dla e-commerce.
Jak białe księgi wpływają na SEO?
Jak białe księgi wpływają na SEO?
Nie wiesz, co zrobić, aby zwiększyć swoją optymalizację strony internetowej? Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się co możesz zrobić!
Top 16 narzędzi SEO – podręcznikowe “must have agencji”
Top 16 narzędzi SEO – podręcznikowe “must have agencji”
Efektywne pozycjonowanie jest możliwe, dzięki wachlarzowi skutecznych narzędzi. W artykule wyszczególnione te, które cieszą się największą popularnością.

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę
  Umów spotkanie