DARMOWY AUDYT SEO

Linkowanie wewnętrzne – jak stworzyć skuteczną strategię?

Linkowanie wewnętrzne – jak stworzyć skuteczną strategię?

Arina Krasnikova/pexels.com

Budowanie sieci linków wewnętrznych jest jednym z najważniejszych elementów SEO. Czynnik ten nie tylko usprawnia proces indeksowania, ale także poprawia wrażenia użytkownika poprzez ułatwianie mu nawigowania pomiędzy poszczególnymi elementami witryny. Przyjrzyjmy się zatem charakterystyce tego procesu i sposobom jego optymalizacji.

Czym jest linkowanie wewnętrzne?

Łącze wewnętrzne to link w witrynie, który prowadzi do innej strony lub pewnego zasobu, takiego jak obraz czy dokument w tej samej domenie.

Zastosowanie linkowania wewnętrznego

Głównym zadaniem linków wewnętrznych jest łączenie treści i poprawianie w ten sposób wydajności danej witryny.

Linki wewnętrzne pomagają Google zrozumieć organizację i wartość poszczególnych stron w Twojej witrynie. Wyszukiwarki doceniają strony z dużą ilością linków wewnętrznych i nagradzają je wyższą pozycją na liście wyników wyszukiwania.

Linkowanie wewnętrzne jest zatem doskonałym sposobem na budowanie widoczności witryny w sieci i poprawianie wrażeń użytkowników, co ma korzystny wpływ na autorytet witryny.

Sprawdź: Linkowanie wewnętrzne – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Rodzaje linków wewnętrznych

Aby stworzyć skuteczną strategię linkowania wewnętrznego, warto poznać główne rodzaje łączy. Oto cztery typy linków mających bezpośredni wpływ na pozycjonowanie strony:

 • linki kontekstowe – rodzaj linku znajdującego się w treści, którego treść pasuje do reszty zawartości;
 • linki nawigacyjne – zestaw linków umożliwiający łatwe poruszanie się po witrynie;
 • linki w stopce – zasób łączy obejmujących całą witrynę, które pojawiają w stopce każdej strony w witrynie;
 • linki do obrazów – łącza odnoszące się do obrazu lub grafiki, prowadzące do konkretnej strony bez zwiększania przy tym rozmiarów bazy multimediów w witrynie.

Elementy skutecznej strategii linkowania wewnętrznego

Aby prowadzona strategia linkowania wewnętrznego była rzeczywiście skuteczna, warto zwrócić uwagę na szereg istotnych elementów, które powinny zostać poddane szczegółowej optymalizacji. Oto niektóre z nich.

Określ swój cel

Zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki optymalizacyjne, musisz określić cel, który zamierzasz dzięki nim osiągnąć. Przez to opracujesz skuteczną strategię linkowania wewnętrznego, dzięki której rozwiniesz swój biznes i przyciągniesz nowych odbiorców.

Twórz wartościowe treści na popularne tematy

Aby wdrożyć wystarczającą liczbę linków wewnętrznych, musisz posiadać zasób wielu treści, do których te łącza mogą prowadzić. Pamiętaj też o wykorzystaniu odpowiednich słów kluczowych, które odpowiadają Twoim celom i są najczęściej poszukiwane przez grupę docelowych odbiorców.

Wykorzystaj najważniejsze strony

Określ, które strony zamierzasz pozycjonować i które będą obiektem poszukiwań grupy docelowych odbiorców. Linkując, pokazujesz bowiem Google, że są to ważne treści, dlatego ich dobór powinien być dobrze przemyślany.

Organizuj treści

Mowa tu o procesie organizowania treści w wirtualne zbiory i kategorie. Struktura ta pomaga użytkownikom łatwiej zarządzać zawartością, umożliwiając jednocześnie robotom indeksującym lepsze zrozumienie jej tematu.

Umieść linki w odpowiednim miejscu

Miejsce linków w treści ma duże znaczenie. Jest to bowiem część modelu Reasonable Surfer, który Google wykorzystuje podczas analizy łączy. Algorytm ten skupia się na strukturze linków i ogólnej prezentacji w witrynie. Warto więc zadbać o ich widoczność oraz strategiczną lokalizację.

Użyj skutecznego anchor text

Znalezienie odpowiednich słów kluczowych i zastosowanie ich jako anchor text to doskonały sposób na zwiększenie zaangażowania użytkowników oraz zachęcenie ich do kliknięcia w link.

Zadbaj o naturalne połączenia

Pamiętaj, aby dodawać linki tam, gdzie użytkownicy będą skłonni je kliknąć. Łącza muszą być więc maksymalnie widoczne i czytelne. Ponadto powinny rozwijać dany temat, dostarczać dodatkowych informacji czy też oferować podjęcie określonych działań. Tylko w ten sposób strategia linkowania wewnętrznego okaże się rzeczywiście skuteczna.

Użyj linków dofollow

Twoim zadaniem jest sprawienie, aby czytelnicy podążali za linkami i podejmowali określone działania. Pamiętaj jednak, że wyszukiwarki również powinny mieć do tego dostęp. Zadbaj więc o widoczność wszystkich swoich łączy, aby roboty indeksujące mogły dokładnie określić organizację Twojej witryny.

Nie spamuj linkami

Nie przesadzaj z ilością linków wewnętrznych w swojej witrynie. Pamiętaj, że największe znaczenie ma jakość poszczególnych łączy. Postaw więc na odpowiednią strukturę linkowania. Zbyt duża liczba łączy może zostać uznana przez Google za spam, co przyniesie efekt odwrotny od zamierzonego.

Napraw uszkodzone linki

Posiadanie linków ze zbyt dużą liczbą przekierowań to kolejny błąd, który może spowodować więcej szkód niż korzyści. Płynność struktury linkowania i jakość poszczególnych linków to doskonały sposób na optymalizację wrażeń użytkowników oraz poprawę pozycjonowania witryny.

Zlokalizuj strony osierocone

Strony osierocone to strony bez linków wewnętrznych. Mają one niekorzystny wpływ na wydajność witryny, dlatego warto je jak najszybciej zlokalizować i naprawić. Przydatne okazać się może skorzystanie z narzędzi, takich jak SEMrush, Screaming Frog czy Ahrefs.

Wykorzystaj Google Search Console

Dzięki Google Search Console poznasz efektywność swojej strategii linkowania wewnętrznego i zidentyfikujesz strony, które warto połączyć.

Sprawdź: Czym jest linkowanie wewnętrzne? Jak wpływa ono na pozycjonowanie danej strony internetowej?

Podsumowanie

Linkowanie wewnętrzne to doskonały sposób na optymalizację wrażeń użytkownika i zwiększanie autorytetu witryny. Wykorzystanie odpowiednich metod i konsekwentne prowadzenie strategii pomaga budować widoczność strony w sieci i przyciągać nowych odbiorców. Warto więc zastosować wyżej podane wskazówki, dzięki którym stworzenie oraz wdrożenie planu linkowania wewnętrznego będzie nie tylko bezproblemowe, ale rzeczywiście skuteczne.

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 8

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Backlink ze spamem? Dowiedz się, jak temu przeciwdziałać, nim wpłynie to na Twoją pozycję
  Backlink ze spamem? Dowiedz się, jak temu przeciwdziałać, nim wpłynie to na Twoją pozycję
  W dobie rozwoju SEO, zaczynamy pozyskiwać coraz więcej backlinków, link jednak linkowi nierówny, dlatego powinniśmy nauczyć się rozróżniać korzystne dla SEO linki zwrotne!
  Jak prawidłowo wykonać paginację stron?
  Jak prawidłowo wykonać paginację stron?
  Paginacja stron ma bezpośredni wpływ na doświadczenia użytkowników i widoczność w Google. Warto więc wiedzieć, na czym polega i jak ją wykonać.
  Jak szybko Twoja strona internetowa osiągnie sukces dzięki SEO?
  Jak szybko Twoja strona internetowa osiągnie sukces dzięki SEO?
  Zastanawiasz się, jak szybko Twoja strona internetowa osiągnie sukces dzięki taktykom SEO? Spieszymy z odpowiedzią na to pytanie!

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę