DARMOWY AUDYT SEO

Marketing mix – czym jest?

Marketing mix – czym jest?

Campaign Creators/unsplash.com

Opracowanie odpowiedniej strategii to jedna z najważniejszych kwestii dla marketingu. To właśnie dzięki niej działania promocyjne mogą skutecznie wpłynąć na popularność oraz wizerunek marki. Jednym z rozwiązań stosowanych na tym polu jest marketing mix. Poznaj pojęcie i narzędzia marketingu mix, które pomogą odnieść sukces w reklamie.

Marketing mix – definicja

Czym właściwie jest marketing mix? To pojęcie, które zostało wprowadzone po raz pierwszy w roku 1960 w książce amerykańskiego profesora reklamy Edmunda McCarthy’ego. Termin ten oznacza kompozycję marketingową – grupę różnych, ściśle powiązanych ze sobą elementów, które mają pomóc firmom osiągnąć swoje cele reklamowe. To między innymi wszystkie procesy, metody i narzędzia stosowane w obrębie strategii promowania danego przedsiębiorstwa, aby wzmocnić pozycję marki na rynku i wpłynąć na świadomość konsumentów.

Marketing usług – definicja

Marketing usług to z kolei ogół wszystkich działań reklamowych związanych z sektorem usług. Również w tym przypadku można zaimplementować założenia, jakie opisuje marketing mix – to zestaw uniwersalnych koncepcji, które powinny przynieść efekty przy różnych rodzajach towarów.

Sprawdź: Co trzeba wiedzieć podczas migrowania strony na platformę Shoper?

Jakie koncepcje obejmuje marketing mix? Przykład

Prężny rozwój marketingu wpłynął na rozwinięcie się kilku podstawowych, często stosowanych koncepcji w kompozycji marketingowych. Wyróżnia się przede wszystkim trzy główne podejścia: tzw. 4P, 4C i 7P. Ich teoretyczne założenia pozwalają z większą efektywnością planować i prowadzić działania, które mają na celu wzmocnienie pozycji marki na rynku.

Źródło: Adeolu Eletu/unsplash.com

Koncepcja 4P – czym jest i czym się charakteryzuje?

Koncepcja 4P jest podstawowym modelem działań marketingowych. Nazwa „4P” pochodzi od czterech podstawowych elementów, które wchodzą w jej skład:

 • „price” – cena,
 • „place” – miejsce,
 • „promotion” – promocja (w znaczeniu promowania oferty, nie obniżek cen),
 • „product” – produkty.


Definicje poszczególnych składników tej strategii są dość proste – cena to na przykład koszt, jaki konsument musi ponieść, aby zakupić dany produkt lub usługę. Ma ona ogromny wpływ na przychód firmy, jak również jej status w oczach klientów. Produktem możemy z kolei nazwać zarówno namacalne, jak i nienamacalne rzeczy – z tego względu tę koncepcję można z powodzeniem zastosować również przy marketingu usług.

Definicje promocji i miejsca znacząco zmieniły się wraz z rozwojem internetu. Dzisiaj można promować swoje produkty nie tylko w świecie rzeczywistym, lecz także w sieci – to samo tyczy się miejsca sprzedaży. Dystrybucja w kompozycji marketingowej obejmuje możliwość handlu zarówno w punktach stacjonarnych, jak i poprzez kanały online, w których możemy oferować produkty klientom bezpośrednio lub przy pomocy pośredników.

Współczesne podejście do koncepcji 4P

Promocję można wykonać na wiele różnych sposobów, które oferuje nam internet. Do tego celu można wykorzystać nie tylko witrynę firmową, lecz także social media, które dla wielu firm stały się już głównym kanałem marketingowym. Co więcej, warto zaznaczyć, że dzisiaj ogromne znaczenie mają opinie klientów na temat współpracy z daną firmą lub korzystania z konkretnego produktu bądź usługi. Również w tej kwestii podstawowym kanałem jest internet. Użytkownicy mogą wyrazić swoje zdanie w bardzo łatwy sposób – wystarczy zaledwie kilka kliknięć na stronie sklepu czy na specjalnych portalach, które służą do gromadzenia ocen konsumentów. Dbanie o zadowolenie klientów jest kluczowe ze względu na ogromną siłę opinii online: przy zbyt dużej liczbie negatywnych opinii potencjalny konsument może nawet zrezygnować z oferty danej firmy.

Sprawdź: Co to jest adres IP?

Czym jest koncepcja 7P?

To właściwie rozszerzona koncepcja 4P – jej podstawowe założenia są jednakowe, jednak zostały wzbogacone o kilka kluczowych punktów. Wśród dodatkowych elementów kompozycji marketingowej 7P wymienia się:

 • „process” – proces,
 • „physical evidence” – świadectwo materialne,
 • „people” – ludzi: zarówno klientów, jak i pracowników.

Koncepcja 7P uwzględnia zatem nie tylko dobro samej firmy, lecz także pozostałych elementów tej układanki, jak na przykład pracowników czy sam proces. Powodem rozszerzenia koncepcji 4P jest rosnący wpływ tych czynników na jakość dostarczanych produktów i doświadczenia konsumentów – na przykład poprzez optymalizację czasu dostawy.

Świadectwo materialne to z kolei wszystko, co wpływa na renomę marki i jej postrzeganie w oczach klientów. Wpływa na to nie tylko logo czy strona internetowa firmy. To również kwestie takie jak wygląd siedziby przedsiębiorstwa, ubiór pracowników czy spójność w przekazie graficznym.

Czym jest koncepcja 4C?

Koncepcja 4C jest odpowiedzią na zmieniające się oczekiwania i zachowania klientów. Model marketingu 4C jest ukierunkowany na marketing z punktu widzenia konsumenta, czyli wykonywanie działań, które wpłyną na jego końcowe odczucia. Koncepcja ta powstała w 1990 r., a jej twórcą jest Robert F. Lauterborn.

Według Lauterborna dotychczasowe modele marketing mix skupiają się wyłącznie na perspektywie firmy, omijając odczucia konsumenta. Koncepcja 4C jest bezpośrednim następcą modelu 4P i znacząco zmienia pojęcie marketing mix. Model 4C symbolizuje angielskie nazwy czterech elementów tego modelu:

 • „cost” – koszt po stronie klienta,
 • „convenience” – wygoda zakupów,
 • „customer value” – potrzeby klienta,
 • „communication” – komunikacja, głównie pomiędzy firmą a klientem.

Koncepcja ta bezpośrednio skupia się na korzyściach, jakie osiąga klient, oraz na sposobie, w jaki marka może zadowolić jego potrzeby. W tym przypadku firma schodzi na drugi plan, a wszystkie działania marketingu skupione są na ogólnych odczuciach konsumenta. Takie podejście ma obecnie spore znaczenie dla sklepów – wiele z nich wprowadza między innymi rozwiązania mające na celu ułatwienie robienia zakupów.

Artykuł powstał we współpracy ze stronami: talkans.com, medialov.com

W przypadku pytań nasza agencja SEO zaprasza do kontaktu!

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Marketing
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 8
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Marketing B2B w okresie świątecznym? – mamy dla ciebie kilka ciekawych pomysłów!
  Marketing B2B w okresie świątecznym? – mamy dla ciebie kilka ciekawych pomysłów!
  Czy koniec roku musi oznaczać problem dla marketerów B2B? Niezupełnie, marketing cyfrowy niesie ze sobą rozwiązania, które rozwieją wszelkie obawy.
  Jaka strategia marketingu cyfrowego B2B będzie najlepsza dla Twojej firmy?
  Jaka strategia marketingu cyfrowego B2B będzie najlepsza dla Twojej firmy?
  Prowadzisz firmę B2B? Zależy Ci na pozyskaniu nowych klientów? Sprawdź, jakie metody marketingowe mogą Ci w tym pomóc!
  Wayback Machine – co to jest i w czym może Ci pomóc?
  Wayback Machine – co to jest i w czym może Ci pomóc?
  Wayback Machine to zbiór około 700 miliardów zasobów internetowych, a także książek, gier i filmów. Dzięki niemu można wrócić do potrzebnych danych.

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę