DARMOWY AUDYT SEO

Marketing na rynku farmaceutycznym

5 min czytania
Marketing na rynku farmaceutycznym
Kategoria Marketing

Skuteczna promocja to ważny aspekt działalności każdej branży. Wysoka jakość świadczonych usług nie wystarcza, aby stale pozyskiwać nowych klientów oraz zwiększać sprzedaż. Należy więc opracować kompleksową strategię marketingową i regularnie analizować jej efektywność. W tym artykule omówimy, jak powinna wyglądać skuteczna reklama branży farmaceutycznej.

Spis treści:

Jak promować branżę farmaceutyczną zgodnie z regulacjami prawnymi?

Podczas promowania firm z branży farmaceutycznej trzeba uwzględnić kilka zasad. Ważne, aby budować zaufanie rynku docelowego i zwiększać autorytet przedsiębiorstwa w branży.

Strategia marketingowa na rynku farmaceutycznym powinna obejmować działania zgodne z ustawą z dnia 6 września 2001 roku, określającą cel promocji leków, jakim jest informowanie o ich właściwościach i zastosowaniu. Trzeba też pamiętać, że wszelkie działania promocyjne powinny być zlecone organowi nadzorczemu lub innej firmie podlegającej zleceniu.

Co więcej, podczas działań marketingowych związanych z promowaniem instytucji farmaceutycznych należy pamiętać, że wszelkie reklamy powinny być zgodne z informacjami znajdującymi się w dokumencie dopuszczającym dany lek na rynek. Zakazane jest ponadto promowanie produktów wydawanych na receptę lub zawierających środki odurzające.

Sprawdź: Google Analytics 4 względem Universal Analytics (GA3) – porównanie

Marketing na rynku farmaceutycznym – jakie techniki zastosować?

Nie ulega wątpliwościom, że jednym z najskuteczniejszych narzędzi promocyjnych jest obecnie marketing internetowy. Daje bowiem wiele możliwości oraz zapewnia dostęp do bieżącej analizy efektywności podejmowanych działań, dzięki czemu potencjał budżetu marketingowego danej firmy może zostać w pełni wykorzystany.

W przeciwieństwie do tradycyjnych środków reklamy, takich jak prasa, telewizja czy radio, marketing cyfrowy umożliwia ponadto modyfikację wykorzystywanych rozwiązań w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że po zidentyfikowaniu wszelkich błędów można je niezwłocznie wyeliminować i zastąpić rentownymi technikami.

Pojawia się jednak pytanie: jak wykorzystać marketing internetowy w procesie promowania branży farmaceutycznej? Oto kilka skutecznych sposobów.

Content marketing

Content marketing to jeden z najważniejszych elementów każdej strategii promocyjnej w sieci. Treść bezpośrednio oddziałuje bowiem na decyzje zakupowe odbiorców oraz pozwala zbudować z nimi długotrwałą relację. Podczas promowania branży farmaceutycznej szczególnie ważne jest więc tworzenie profesjonalnego i wiarygodnego contentu, który wzbudzi zaufanie potencjalnych klientów, skłaniając ich tym samym do zakupu oferowanych produktów.

Tworząc treści, nie można jednak zapominać o słowach kluczowych wykorzystywanych przez grupę docelową. Dzięki nim przekaz dotrze bowiem do osób, które są zainteresowane usługami danej marki. Trafne frazy można zidentyfikować za pośrednictwem profesjonalnych narzędzi analitycznych, takich jak: Google Search Console, Google Analytics, Keyword Tool czy Ahrefs. Wskażą one nie tylko popularne w branży terminy, ale też zaprezentują ważne statystyki, dzięki którym opracowanie skutecznej strategii content marketingu będzie o wiele łatwiejsze.

Google Ads

Płatne reklamy w wyszukiwarce to świetny sposób na promowanie marki online. Aby jednak nie narazić się na zbędne koszty i w pełni wykorzystać potencjał Google Ads, należy kompleksowo zoptymalizować swoje oferty. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Jednym z najważniejszych aspektów skutecznej kampanii marketingowej w wyszukiwarce jest wykorzystanie właściwych słów kluczowych w reklamach. Należy też zadbać o oryginalną szatę graficzną i angażujące opisy. Dzięki temu znacznie więcej osób zdecyduje się na kliknięcie reklamy, co stworzy szanse na konwersję.

Social media marketing

Z popularnych serwisów społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram czy TikTok, każdego dnia korzystają setki tysięcy użytkowników, wśród których z pewnością znajdują się osoby poszukujące produktów z branży farmaceutycznej. Warto więc uwzględnić te kanały w swojej strategii marketingowej, udostępniając na nich treści reklamowe i budując społeczność potencjalnie zainteresowaną usługami danej firmy.

Screen z profilu Gemini.pl - Twoja platforma zdrowia na facebookuScreen z profilu Gemini.pl - Twoja platforma zdrowia na Facebooku

Pozycjonowanie stron

Pozycjonowanie stron internetowych to jeden z najlepszych sposobów na promowanie firm z niemal każdej branży. Do najważniejszych zalet tego procesu zaliczamy: wzrost świadomości marki, lepsze wyniki sprzedażowe, większy ruch na stronie internetowej, wyższy współczynnik konwersji oraz stale rosnące zaufanie do świadczonych usług.

Trzeba jednak pamiętać, że pozycjonowanie stron to dość czasochłonny i wymagający proces, składający się z wielu nieco skomplikowanych technik. Wśród nich wyróżniamy takie metody, jak budowanie linków, optymalizacja techniczna czy optymalizacja treści pod kątem odpowiednich słów kluczowych.

Mimo że pozycjonowanie wymaga dużego zaangażowania i cierpliwości, warto zdecydować się na ten proces, realizując go samodzielnie lub zlecając profesjonalnej agencji interaktywnej.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Dlaczego promowanie firm farmaceutycznych jest ważne?

Nieustanny wzrost konkurencyjności rynku oraz stale rosnące oczekiwania konsumentów sprawiają, że promowanie firm z branży farmaceutycznej jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Oferowanie wysokiej jakości produktów i usług nie generuje już bowiem oczekiwanych zysków. Kluczem do sukcesu w tym aspekcie okazuje się skuteczny marketing, szczególnie w obszarze cyfrowym.

Umiejętnie opracowana strategia reklamowa niesie za sobą wiele ważnych dla rozwoju marki korzyści. Dzięki niej można nie tylko zwiększyć sprzedaż i pozyskać nowych klientów, ale też zbudować z nimi długotrwałe relacje, co przyczyni się do rozwoju firmy w przyszłości.

Warto więc przeprowadzić szczegółowe badania rynku docelowego, zidentyfikować potrzeby i oczekiwania potencjalnych klientów, przeanalizować działania konkurencji, opracować skuteczną strategię oraz wdrożyć techniki reklamowe, dzięki którym firma z branży farmaceutycznej zyska popularność w Internecie.

Magdalena Antoń
Studentka ekonomii na UWM w Olsztynie, którą przygoda z SEO, mimo że rozpoczęta stosunkowo niedawno, pochłonęła bez reszty. Specjalizuje się w tworzeniu wartościowych treści, a jej marzeniem jest napisanie własnej powieści. Uwielbia się rozwijać, a zamiłowanie do copywritingu podziela z sympatią do ekonomii i matematyki.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 1

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

8 elementów e-sklepu, które sprawdzają klienci zanim Ci zaufają
8 elementów e-sklepu, które sprawdzają klienci zanim Ci zaufają
Sklepy online w ostatnich latach przeżyły ogromny wzrost. Jak nie zginąć wśród licznej konkurencji i zadbać o każdy detal na stronie? Podpowiada nasz ekspert, Jacek.
Google Merchant Center co to?
Google Merchant Center co to?
Google Merchant Center (GMC) to bezpłatna usługa, która pomaga sprzedawcom zwiększyć sprzedaż online. Jak działa i dlaczego warto z niej korzystać?
Razem można więcej: O współpracy marketingu ze sprzedażą
Razem można więcej: O współpracy marketingu ze sprzedażą
Wiele osób dostrzega różnice pomiędzy sprzedażą a marketingiem. Mimo wszystko dążenie do zgodności między dwoma segmentami staje się celem każdej firmy.

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę
  Umów spotkanie