Od dawna myślisz nad stworzeniem bloga, strony firmowej lub sklepu internetowego? Ciągle odkładasz to na później bojąc się, że nie uda Ci się zrobić tego samodzielnie? Możemy Ci pomóc! W dzisiejszych czasach stworzenie strony internetowej nie jest aż tak trudne, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka.
W internecie dostępne są gotowe systemy i serwisy do zakładania różnych typów stron. Mają one wszystkie niezbędne funkcje na pokładzie, a gdy wyniknie potrzeba dodania nowych opcji, możesz skorzystać z gotowych rozszerzeń. Sprawa wygląda tak samo w przypadku zmiany wyglądu. Praktycznie każdy system oraz serwis korzysta/wspiera gotowe szaty graficzne. Dlatego możesz szybko ustawić potrzebny projekt i dopasować go do własnych potrzeb. Choć możliwości cieszą, warto podchodzić ostrożnie do wyboru templatki. Musi ona nie tylko stylowo wyglądać i posiadać rozbudowane funkcje (jeśli chodzi o CMS-y), lecz także być zoptymalizowana pod kątem SEO.
Niestety nie wszystkie szablony do stron, w tym płatne, mają czysty kod i uwzględniają rekomendacje wyszukiwarek internetowych. Dlatego pokażemy Ci na co warto zwrócić uwagę podczas instalacji i optymalizacji gotowego szablonu strony na przykładzie motywu dla WordPress. Dlaczego wybraliśmy właśnie WordPress? Ten system jest najpopularniejszym rozwiązaniem do tworzenia stron WWW na świecie. Według danych z W3Techs.com, WordPress jest stosowany na 34,2% wszystkich stron na świecie monitorowanych przez ten serwis. Dlatego na przykładzie tych motywów pokażemy Ci, na co warto zwrócić uwagę podczas tworzenia strony na tym systemie.
Rysunek 1. Popularność systemów i serwisów do tworzenia stron www
Zacznijmy od początku, czyli od poszukiwania i wyboru motywu. Popularność WordPress sprawiła, że pojawiło się dużo darmowych i płatnych templatek. Tylko na stronie wordpress.org można znaleźć ponad 7400 bezpłatnych motywów (rys. 2). A jeśli sprawdzić popularne marketplace i strony studiów webowych, znajdziesz dziesiątki tysiąc templatek.
Rysunek 2. Darmowe motywy na repozytorium WordPress
Jak podejść do wyboru motywu? Na spokojnie! Proponujemy taką zasadę:
Chyba proste, prawda? 🙂 Niestety wszystkie płatne motywy (darmowe tym bardziej), umożliwiające optymalizację, potrzebują dodatkowej pracy nad kodem. Można to łatwo zweryfikować za pomocą specjalnego walidatora W3C. Tak, np. motyw Monstroid2 (standardowy układ) ma 13 uwag (rys. 3), a klasyczny układ motywu Avada – 106. (rys. 4).
Rysunek 3. Sprawdzenie kodu Monstroid2 przez walidator W3C
Rysunek 4. Sprawdzenie kodu Avada przez walidator W3C
Oprócz sprawdzenia motywu pod względem poprawności kodu, warto również zweryfikować szybkość ładowania za pomocą Google PageSpeed i GTmetrix. Przy tym musisz uważać na wynik, gdyż będzie on mocno względny, gdyż strona Demo znajduje się na serwerze marketplace oraz producenta, który może być przeciążony. Przez to przykładowa witryna może ładować się wolnej niż w na Twoim hostingu. Dla przykładu, wynik motywów Monstroid2 (rys. 5) i Avada (rys. 6) na stronie Google PageSpeed wygląda następująco:
Rysunek 5. Szybkość ładowania motywu Monstroid2
Rysunek 6. Szybkość ładowania motywu Avda
Co w takim przypadku robić? Jaki motyw warto wybrać? Polecamy kupować templatki, które posiadają najmniejszą liczbę błędów, uwag i najszybciej się ładują. A jeśli podoba się motyw, który ma gorsze wyniki w testach od innych produktów, możesz go optymalizować samodzielnie. Tym bardziej, że nawet najlepsza templatka potrzebuje dodatkowej edycji kodu. 😉 Przejdźmy zatem do kroku 2, czyli optymalizacji templatki.
Ustaliliśmy już, że wszystkie motywy potrzebują dodatkowej optymalizacji kodu, aby osiągnąć najlepsze wyniki pod kątem SEO. Dlatego warto wykonać następujące kroki:
Po wykonaniu powyższych rekomendacji Twój motyw będzie miał mniej błędów i uwag dotyczących kodu oraz będzie się szybciej ładować. Dzięki temu strona oparta na tej templatce będzie miała lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania.
W dzisiejszych czasach tworzenie strony internetowej nie jest zbyt skomplikowaną sprawą. Dostępne CMS-y i serwisy typu SaaS pozwalają budować witryny bez posiadania wiedzy programistycznej. Pomogą w tym nie tylko gotowe szablony, wtyczki i widgety, lecz także całe kreatory działające według metody „Przyciągnij i Upuść”.
Jednak gotowe szablony często mają zły kod (nie odpowiada standardom W3C), który jest słabo zoptymalizowany pod kątem SEO. Dlatego wybierając musisz ją sprawdzić przez różne serwisy według czystości kodu i szybkości ładowania. Przygotowaliśmy kilka porad, które stosują się optymalizacji motywu WordPress. Dzięki nim możesz ulepszyć jakość templatki i uzyskać najlepsze wyniki dla swojej strony.
Autor: Janusz Kamiński
Specjalista działu marketingu firmy TemplateMonster. W branży IT pracuje od 7 lat. Posiada doświadczenie w SEO oraz, ogólnie, w szeroko rozumianym marketingu internetowym.
W przypadku pytań nasza agencja SEO zaprasza do kontaktu.
Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?
Rozpocznij
od bezpłatnej
konsultacji SEO
Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.