DARMOWY AUDYT SEO

Na czym polega katalogowanie stron?

Na czym polega katalogowanie stron?

Vanessa Garcia / pexels.com

Pozycjonowanie stron internetowych można podzielić na działania on-site (optymalizacja witryny) oraz off-site (pozyskiwanie linków przychodzących). Specjaliści SEO stosują różne metody na pozyskanie linków do strony docelowej. Często spotykanym sposobem jest tak zwane katalogowanie. Czym są katalogi internetowe? Co to jest katalogowanie stron internetowych? Na czym polega katalogowanie stron? Jakie jest cel katalogowania? Między innymi na te pytania odpowiadamy poniżej.

Czym są katalogi internetowe?

Katalogowanie stron www polega na dodaniu linku do pozycjonowanej strony w tak zwanym katalogu internetowym. Katalog stron to serwis internetowy, który jest pogrupowanym tematycznie zbiorem adresów URL. Pokatalogowane adresy URL trafiają do katalogu dzięki internautom, którzy zgłaszają stronę (zazwyczaj wraz z krótkim opisem oraz danymi teleadresowymi).

Katalogi internetowe nie są czymś nowym w Internecie. Wprost przeciwnie jest to raczej relikt przeszłości. Katalogi stron internetowych najintensywniej były rozwijane w latach 90 oraz na początku XXI wieku. Katalogi pełniły rolę podobną do tej jaką dzisiaj pełni wyszukiwarka internetowa – czyli po prostu porządkowały zasoby Internetu.

Jednym z wyjątkowo znanych katalogów jest DMOZ, jest to katalog, który został uruchomiony w 1998 roku i z powodzeniem do dzisiaj agreguje zasoby Internetu. Inny przykład katalogu o ogromnym zasięgu to Yahoo! Directory. Katalog ten działał od 1994 roku, jednak zakończył swoją działalność w 2014 roku.

Co ciekawe największe polskie serwisy internetowe tj. Wirtualna Polska (założenie w 1995 roku) oraz Onet (założenie w 1996 roku) na początku pełniły rolę katalogów internetowych. Dopiero później zostały przekształcone w serwisy informacyjne. Pozostałe popularne polskie portale, które miały (lub dalej mają) katalogi stron internetowych to gazeta.pl, interia.pl oraz gwiazdor.pl

Jakie są rodzaje katalogów?

 • Ogólnotematyczne katalogi – zazwyczaj posiadają wiele zróżnicowanych kategorii. Z reguły ogólnotematyczne katalogi są mniej moderowane i bardziej narażone na spam.
 • Katalogi tematyczne/branżowe – katalogi skupione na konkretnej branży lub tematyce zazwyczaj są bardziej moderowane. Jednocześnie częściej dodanie wpisu do takiego katalogu jest płatne. Jednak oczywiście nie jest to regułą.
 • Katalogi firm – w katalogach firmowych można się spodziewać dodatkowych pozycji dotyczących branży oraz typowo firmowych danych takich jak NIP, REGON, forma prawna działalności, kapitał zakładowy itd.

Rozpatrując rodzaje katalogów stron internetowych warto odnotować, że niektóre katalogi są płatne a inne bezpłatne. W katalogach płatnych koszt dodania wpisu zazwyczaj wiąże się z określoną opłatą. Koszt dodania jednego wpisu może być dosyć mocno zróżnicowany. Ceny rozpoczynają się się już od 1zł. Natomiast w niektórych tematycznych katalogach można się spodziewać opłat rzędu kilkudziesięciu lub nawet kilkuset złotych. Cena zależy od prestiżu danego katalogu, od ruchu jaki generuje oraz oczywiście od polityki cenowej przyjętej przez dany serwis. Mówiąc o płatnych katalogach warto odnotować, że wcześniej wiele z nich działało na takiej zasadzie, iż płatność odbywała się za pomocą kodu sms. Obecnie zdecydowanie się od tego odchodzi i łatwiej znaleźć katalogi, w których można zapłacić za pomocą przelewu online.

Jaki jest cel katalogowania?

Niegdyś katalogi pomagały internautom poruszać się po zasobach Internetu. Współcześnie wyszukiwarki działają na tyle dobrze, że mało kto (żeby nie powiedzieć, że praktycznie nikt) wykorzystuje katalogi. Mimo to, katalogi wciąż cieszą się sporą popularnością, gdyż są sposobem na szybkie uzyskanie dużej liczby backlinków. Jest to więc narzędzie chętnie wykorzystywane przez specjalistów SEO do link buildingu.

Niemniej jednak trzeba odnotować, że dawniej link building oparty o katalogowanie stron był skuteczniejszy niż obecnie. Specjaliści SEO w miarę zgodnie mówią, że kiedyś za pomocą katalogowania można było uzyskać bardzo dobre rezultaty w postaci podniesienia pozycji w wynikach wyszukiwania. Obecnie wpływ katalogowania na pozycję strony jest nieco mniejszy.

Jak wygląda katalogowanie stron – o czym warto pamiętać?

Żeby dodać firmę lub stronę internetową przede wszystkim trzeba ją prawidłowo zakwalifikować do odpowiedniej kategorii. Jeśli więc chcemy dodać stronę sklepu internetowego z zabawkami to prawdopodobnie odpowiednia będzie kategoria nawiązującą do zabawek lub ewentualnie kategoria dedykowana dla sklepów e-commerce. Jeśli natomiast chcemy dodać stronę o tematyce dentystycznej to powinniśmy poszukać kategorii dotyczącej zdrowia.

Poza wyborem kategorii zazwyczaj trzeba wypełnić kilka pól w formularzu. Najczęściej spotykane pola to między innymi:

 • Nazwa strony lub nazwa firmy;
 • Wybranie branży lub odpowiedniej kategorii;
 • Adres pocztowy (zawierający ulicę, miasto i kod pocztowy);
 • Adres e-mail;
 • Numer telefonu (zazwyczaj opcjonalnie);
 • NIP oraz REGON (zazwyczaj opcjonalnie);
 • Opis firmy lub opis strony internetowej.

Szczególnie istotnym elementem podczas dodawania witryny do katalogów naszym zdaniem są dwa aspekty: po pierwsze trzeba zwrócić uwagę czy link ma atrybut dofollow. Po drugie warto zadbać o unikalną treść w pozycji “opis”.

Pamiętaj o dodaniu unikalnej treści

Bot wyszukiwarki premiuje te podstrony, które mają unikalny i wartościowy content. Żeby więc bot przychylnym okiem patrzył na wizytówkę dodaną do katalogu warto dodać do niej trochę unikalnej treści. Treść zazwyczaj przyjmuje formę opisu działalności firmy lub opisu tego, czego można się spodziewać po wejściu na daną stronę internetową.

Długość treści jest różna, gdyż niektóre katalogi pozwalają na dodanie wyłącznie krótkich opisów po około 100 – 300 znaków. Inne natomiast pozwalają na dłuższe opisy (np. 1000 – 2000 znaków). Dla uproszczenia można przyjąć, że zazwyczaj opis mieści się w granicach 200 – 1000 znaków. Jednak im dłuższy i staranniej napisany tym lepszy.

Pamiętaj o zwróceniu uwagi na atrybut follow

Algorytmy wyszukiwarek rozpoznają czy dany link ma atrybut dofollow czy nofollow. Linki, które mają atrybut dofollow „przekazują moc” stronie linkowanej. Dlatego większość specjalistów SEO skupia się wyłącznie na pozyskiwaniu linków dofollow. Trzeba jednak pamiętać, że linki nofollow również są potrzebne, gdyż dzięki nim profil linkowy jest bardziej zróżnicowany – co oznacza, że jest bardziej bliski naturalnemu. Jak wiadomo podczas link buildingu bardzo ważne jest to, żeby pozyskiwane linki wyglądały tak, jakby były całkowicie naturalnie pozyskane. W związku z czym osoba pozycjonująca stronę internetową powinna ustalić jaki procent linków powinien mieć atrybut dofollow, a jaka część profilu linkowego może mieć atrybut nofollow.

W większości przypadków administrator katalogu ustala czy linki we wpisach będą miały atrybut dofollow czy nofollow. Czasami jednak da się dodać link za pomocą edytora HTML. W takich przypadkach link z atrybutem nofollow ma następującą formę:

<a href="http://www.przykladowastrona.pl" rel="nofollow">Link</a>

Natomiast link z atrybutem dofollow ma następującą formę:

<a href="http://www.przykladowastrona.pl">Link</a>

Lub

<a href="http://www.przykadlowastrona.pl" rel="dofollow">Link</a>

Nie warto dodawać wpisów do katalogów w sposób masowy

Co prawda praktyka, pokazuje, że Google nie kara od razu za pozyskanie dużej ilości linków. Trzeba jednak zachować pewną ostrożność. Wykonanie dużej ilości linków w sposób szybki i niezbyt przemyślany może skutkować nałożeniem filtra przez Google. Dlatego zdecydowanie lepiej skupić się na wyselekcjonowaniu katalogów, które mogą być najbardziej wartościowe z punktu widzenia SEO. Zdecydowanie bardziej liczy się jakość niż ilość.

Jak wybrać odpowiedni katalog?

Wybranie odpowiedniego katalogu to rozbudowane zagadnienie. Istnieją różne metody na sprawdzanie czy warto na danej stronie umieścić link czy może raczej nie warto. Czynniki na które można zwrócić uwagę są następujące:

 • Warto sprawdzić jak dany katalog jest widziany przez wskaźniki analizujące moc domeny. Popularne wskaźniki to między innymi:
 • PA – Page Authority oraz DA – Domain Authority (moz.com)
 • DR – Domain Rating (ahrefs.com),
 • TF – Trust Flow, CF – Citation Flow (majestic.com).
 • Poza sprawdzeniem wskaźników dobrze zwrócić uwagę na to czy dany katalog dobrze się indeksuje (czy ma wiele słów kluczowych zaindeksowanych w wyszukiwarce) oraz czy ma ruch organiczny. Tego typu rzeczy można sprawdzić za pomocą wspomnianego Ahrefs lub za pomocą polskich odpowiedników np. Senuto lub Semstorm.
 • W kolejnym kroku można zerknąć na profil linkowy danego katalogu. Czym strona ma więcej wartościowych linków na innych portalach które do niej odsyłają tym lepiej.
 • Najlepiej, gdy katalog pełni jeszcze jakąś funkcje poza samym katalogowaniem
  witryn internetowych – może np. w obrębie tej samej domeny dodatkowo istnieć blog lub serwis informacyjny. Z punktu widzenia SEO jest to prawdopodobnie o tyle ważne, że w takim przypadku na każdej podstronie nie jest wstawiony link wychodzący. Jak się okazuje algorytmy wyszukiwarki prawdopodobnie zwracają na to uwagę. Jeśli więc katalog składa się wyłącznie z wizytówek firm to praktycznie na każdej podstronie znajduje się link wychodzący, co od razu w oczach algorytmu może wyglądać na typowo spamerską stronę internetową – nie świadczy to najlepiej o danym katalogu.
 • Z reguły moderowane katalogi są znacznie silniejsze od tych, które nie są moderowane. Wynika to z tego, że po prostu jest na nich mniej spamu.
 • Z reguły tematyczne katalogi są nieco bardziej zadbane, dlatego bardzo uogólniając można powiedzieć że umieszczenie wpisu (w miarę możliwości) w tematycznych katalogach jest lepsze. Po pierwsze, z tego względu, że z reguły tematyczne katalogi są mniej zaspamowane. Po drugie, po prostu dobrze to wygląda, (zarówno wizerunkowo jak i ze względu na SEO) gdy link jest umieszczony na stronie, która dotyczy podobnej tematyki.

Podsumowanie - umiejętne katalogowanie to sztuka, która może dać dobre efekty

Katalogi są już w pewnym sensie reliktem przeszłości, jednak wciąż są skutecznie wykorzystywane przez specjalistów SEO. Umiejętne katalogowanie potrafi przynieść danej stronie internetowej niezłe korzyści. Kluczem jest jednak wybór katalogów, które mają odpowiednią „moc”. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, aby katalog był zadbany, a nie zaspamowany. Ważne jest również zwrócenie uwagi na atrybut dofollow. Poza tym, jeśli to możliwe, można zwrócić uwagę na dopasowanie tematyczne.

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Marketing
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 6

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  • Sorgo dodany 31 stycznia 2023 o godz. 19:21

   Dzisiaj przejrzałem wiele katalogów stron i praktycznie wszystkie to zwykłe bezwartościowe relikty, lub strony czyhające na naiwne sposoby. Dodaj wpis za przelew, gdzie te strony są bez wartości. Lepiej korzystać z firm pozycjonujących lub bardzo starannie szukać miejsca, gdzie jest powiązana tematyka. Katalogi dziś to już prawie całkowity przeżytek. A przynajmniej mi się tak wydaje.

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Wywracamy nisze na nice: jak dotrzeć do małych społeczności?
  Wywracamy nisze na nice: jak dotrzeć do małych społeczności?
  Bądź elastyczny i docieraj nawet do małych społeczności. Sprawdź, jak to zrobić!
  Co to jest pop up w marketingu?
  Co to jest pop up w marketingu?
  Nic tak nie wprawia w irytację, jak wyskakujące zewsząd okienka na stronie WWW. Czy to stwierdzenie jest zgodne z prawdą? Jakie są zalety tego rozwiązania?
  Czy reklamowanie na YouTube się opłaca?
  Czy reklamowanie na YouTube się opłaca?
  Ile trzeba zainwestować w reklamę na platformie YouTube? Czy taka forma promocji się opłaca? Omawiamy korzyści, a także koszty reklamy na YouTube.

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę