DARMOWY AUDYT SEO

Negatywne SEO: Co zrobić, kiedy Twoja witryna została zaatakowana?

Negatywne SEO: Co zrobić, kiedy Twoja witryna została zaatakowana?

picjumbo.com / pexels.com

2 miliardy stron. Tysiące użytkowników. Google w ciągu kilkunastu lat stał się pionierem wśród wyszukiwarek internetowych. To z tej platformy generuje się ponad 90% zapytań użytkowników, pozostałe wyszukiwarki stanowią niewielki procent. Jako że nadrzędnym celem jest zadbanie o doświadczenia i wrażenia użytkowników, Google wytyczyło szereg wytycznych zgodnych z duchem fair play, których strony muszą przestrzegać. Inaczej w Internecie zapanowałby spam.

Black Hat SEO – cel uświęca środki

Każdy medal ma dwie strony, podobnie rzecz się ma z pozycjonowaniem. Internet jest ogromnym polem, które w przypadku wyszukiwarek wykorzystuje algorytmy i roboty, aby wyrównywać szanse witryn. Niektórzy ciężko i długotrwale pracują, inni sięgają do niedozwolonych technik. Celem Black Hat SEO jest próba przechytrzenia algorytmów, bez zadbania o potrzeby użytkowników sieci, aby znaleźć się na wyższej pozycji rankingowej.

Algorytmy przeciwdziałające Black Hat SEO

Panda

Ten niewinny miś wkroczył w świat internetowy w 2011 roku. Przemierza sieć w poszukiwaniu stron publikujących niskiej jakości treści, które nie mają wartości dla użytkowników. Znajdzie on nadmierne słowa kluczowe, zduplikowane teksty oraz wszelkie plagiaty.

Pingwin

Z kolei jego skrzydlaty przyjaciel namierza oraz usuwa wszelkie negatywne praktyki związane z podstępnym linkowaniem zewnętrznym. Jeśli są to źródła o wątpliwej jakości o nienaturalnym profilu, Pingwin od razu je znajdzie.

Jak widzisz, nie ma sensu udawać, że polityka Google nie istnieje.

Sprawdź: Sztuczna inteligencja w służbie człowiekowi. Jak wykorzystać jej potencjał w kontekście SEO?

10 grzechów negatywnego SEO – techniki, których należy unikać za wszelką cenę

Upychanie słów kluczowych

Im mniej, tym lepiej. W tekstach dotyczących SEO przeczytasz, że należy umieszczać słowa kluczowe we wszystkich ważnych miejscach. Jest to prawda, jednak należy to robić z rozwagą. Jeszcze gorzej jest, kiedy nie są one ze sobą powiązane. Słowa i hasła kluczowe powinny występować naturalnie, tak więc trzymaj się zasady dążącej do prostoty. Więcej nie zawsze znaczy widoczniej, więc keep it natural and simple.

Maskowanie treści

Niektórzy webmasterzy, próbując oszukać Google, tworzą dwie wersje treści na stronie. Jedna jest dla użytkowników, druga zaś dla robotów wyszukiwarki. W praktyce wygląda to tak, że odbiorcy dostają ogromną ilość multimediów (obrazów, animacji, wideo), zaś roboty sam tekst wypchany w same słowa kluczowe. Jest to praktyka nieuczciwej konkurencji, która szybko zostanie wykryta.

Ukrywanie treści i linków

Wszystko to, co jest na stronie, powinno być widoczne dla użytkowników. Jest przecież platformą taką samą dla każdego. Niestety, niektórzy administratorzy próbują ukryć pewnego rodzaje treści poprzez:

 • umieszczanie tekstu w kolorze tła,
 • ustawianie wielkości czcionki na 0,
 • ukrywanie linków poza ekranem,
 • ukrywanie linków pod jednym znakiem.

Treści o niskiej jakości

Kolejny grzech to treść niskiej jakości, która nie ma żadnej wartości dla użytkowników. Aby SEO miało sens, to, co publikujemy, musi mieć wartość – niezależnie od dziedziny. Co kryje się pod hasłem „zła treść”? Teksty skopiowane z innych stron, plagiaty, treści synonimiczne, treści zdublowane w obrębie jednej witryny, zbyt krótkie teksty, zawierające błędy stylistyczne i merytoryczne.

Nadużywanie danych

Dane strukturalne to znaczniki umieszczane na stronie. Służą do opisania jej zawartości, aby była ona czytelna dla robotów wyszukiwarek. Sposób ich wykorzystywania wpływa na pozycjonowanie i optymalizację. Problemem jest częste zjawisko wprowadzania w błąd obu stron. Niektórzy webmasterzy manipulują ocenami na forach bądź w komentarzach, tworząc również fałszywe dane.

Ukryte przekierowania 301

Przekierowania 301 to powszechna praktyka SEO. Są one niezwykle cenne w uzasadnionych przypadkach. Problem pojawia się, kiedy przekazują z jednej podstrony na drugą, aby manipulować rankingiem. Co się dzieje w takiej sytuacji? Użytkownik wybiera link zgodnie ze swoją intencją, trafia jednak w zupełnie inne miejsce.

Wymiana linków

Niektórzy chcą iść na skróty i zamiast starać się o pozyskiwanie wartościowych linków, zaczynają się nimi wymieniać. Chodzi tutaj przede wszystkim o:

 • kupowanie i sprzedawanie linków,
 • wymianę linkami na szeroką skalę,
 • zautomatyzowane działania pozyskujące linki.

Farma linków

Farmy to strony budowane w celu pozyskiwania linków zewnętrznych. Składają się one z bezwartościowych treści i wykorzystuje się tylko po to, aby zebrać żniwa z sieci.

Doorway Pages

Strony przejściowe są stosowane w celu uzyskania wyższej pozycji dla określonych słów i haseł kluczowych. Są to witryny używające różnych domen, które przekierowują na jedną lokalizację bądź podstrony stworzone w obrębie tej samej platformy tylko po to, by przekierowywać do jej innej części.

Spam

W zasadzie jest to spam linkami, które umieszcza się w komentarzach na różnych stronach. Są to wrzucone bezsensowne linki, które mają „zachęcić” do wejścia na stronę. Przez swój brak powiązania z treścią strony nie mają jednak żadnej wartości.

Wnioski

Depozycjonowanie jest działaniem sprzecznym z intencjami właściciela strony. Walka o ranking może być bezlitosna, a nawet sięgać praktyk hakerskich. Należy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że algorytmy wyszukiwarek odnajdą nieuczciwe praktyki. Wówczas mogą zostać nałożone bany i filtry (kary), które trwają od kilku miesięcy, przez kilka lat, a nawet mogą skutkować całkowitym usunięciem strony z wyszukiwarki. Działaj więc zgodnie z duchem fair play i nie oszukuj!

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 6

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Niezbędne informacje SEO dla małych, lokalnych firm
  Niezbędne informacje SEO dla małych, lokalnych firm
  Prowadzisz lokalną firmę i chciałbyś zaistnieć w świecie online? SEO to rozwiązanie dla Ciebie! Przeczytaj nasz artykuł.
  Sprawdź polecane narzędzia, które pomogą w planowaniu strategii SEO
  Sprawdź polecane narzędzia, które pomogą w planowaniu strategii SEO
  Na pozycjonowanie składa się szereg czynności zarówno wewnątrz, jak i poza kodem strony internetowej. Aby móc lepiej dobrać strategię działań SEO oraz obserwować ich rezultaty, warto postawić na sprawdzone i cenione przez specjalistów narzędzia do pozycjonowania.
  Pozycjonowanie firm z branży fitness
  Pozycjonowanie firm z branży fitness
  Pozycjonowanie firm z branży fitness to świetny sposób na promocję tego typu przedsiębiorstw. Warto więc wiedzieć, jak powinien wyglądać ten proces!

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę