O czym należy pamiętać podczas migracji WordPressa? – 5 porad

O czym należy pamiętać podczas migracji WordPressa? – 5 porad

Fikret tozak/unsplash.com

Zdarzają się sytuacje, kiedy obecny hosting przestaje działać tak, jak należy. Wówczas pojawiają się trudności ze sprawnością wyświetlania się wszystkich elementów na stronie, a cena przestaje być po prostu adekwatna do wartości systemu. Podjęcie decyzji o wyborze nowego dostawcy wymaga skrupulatnej analizy oferty rynkowej. To nie wszystko. Następnym etapem, z którym przyjdzie Ci się zmierzyć, będzie migracja WordPress na inny serwer.

Wychodzimy naprzeciw wszelkim wątpliwościom dotyczącym obsługi WordPressa. Przygotowaliśmy TOP5 cennych porad, które pomogą Ci zrozumieć funkcjonowanie platformy. Nie czekaj ani minuty dłużej, dowiedz się więcej na temat migracji na inny serwer i wykorzystaj wiedzę w praktyce!

Zacznijmy od początku – czym właściwie jest migracja strony?

Na czym polega migracja WordPress? Jak właściwie funkcjonuje ten proces? To przede wszystkim przeniesienie plików przynależących do dotychczasowej witryny na zupełnie nowy hosting. Do zbioru plików zaklasyfikujemy wszystko, co składa się na konkretną stronę, m.in. obrazy, materiały audiowizualne, treści w formie tekstowej, architekturę strony czy bazę informacji.

Prawidłowa migracja WordPressa na inny serwer odznacza się identycznym wyglądem i funkcjonalnością, co wcześniejszy hosting. Zdajemy sobie jednak sprawę, że opisywany proces może wzbudzać niepokój, jednak nie powinieneś pod żadnym pozorem z niego rezygnować. Przybliżymy Ci sposoby migracji strony, z którymi bez problemu się uporasz.

Migracja manualna vs. migracja automatyczna

Migracja manualna, jak sama nazwa wskazuje, wymaga od użytkownika większego nakładu wysiłków, ponieważ ręcznie podejmuje się kolejnych modyfikacji wewnątrz serwera. Plusem jest możliwie jak największa kontrola nad migracją danych.

Od samego początku będziesz potrzebował właściwego programu (np. FileZilla). Za jego pośrednictwem pobierzesz pliki swojej witryny. Jednym ze sposobów realizacji tego etapu jest nawiązanie połączenia FTP, a następnie przekopiowanie go na swój sprzęt. Co więcej? Możesz rozpocząć pobieranie spakowanego archiwum w konkretnym formacie (.zip bądź .rar). W ten uporasz się z tym procesem znacznie szybciej.

Jeżeli rozważasz migrację manualną, zastanów się nad powodem wyboru tej opcji. Jeżeli Twoja witryna jest rozszerzona o dodatkowe funkcje bądź chcesz mieć bezpośredni wpływ na postępy pracy, będzie to strzał w dziesiątkę.

W przypadku drugiej opcji, migracji automatycznej, wsparcie oferują wtyczki. Za ich pomocą przeniesiesz pliki strony. Nie musisz obawiać się o mały wybór wtyczek, ponieważ na rynku dostępny jest ich cały wachlarz. O jakich mowa?

 • Numer 1. Migrate Guru – to bezpłatna wtyczka, którą charakteryzuje otwarty kod źródłowy. Jest niezwykle prosta w obsłudze, dzięki czemu proces (pozornie skomplikowany) zostaje uproszczony do kilku etapów.
 • Numer 2. All-in-One WP Migration – to prawdziwy lider wśród wtyczek pod względem wystawionych rekomendacji. Jeżeli jesteś laikiem w technologii, wybór tego wariantu może okazać się najlepszym pomysłem.
 • Numer 3. BackupGuard – zadaniem wtyczki jest tworzenie kopii bezpieczeństwa, choć można śmiało przypisać jej zdolności do przenoszenia stron.

Migracja automatyczna to prawdziwy “support” dla osób, którym zależy na oszczędności czasu w procesie migracji strony bądź dla tych, którzy nie mieli wcześniej jakiejkolwiek styczności z tym wariantem przenoszenia witryn. Jeżeli zarządzasz rozbudowanymi platformami, możesz rozczarować się wskazaną automatyzacją. Z pomocą nadchodzi płatna wtyczka UpdraftPlus, której wykorzystanie pozwoli Ci uporać się z nieco bardziej zaawansowanymi platformami.

Sprawdź: Czym jest marketing narracyjny?

TOP 5 wskazówek w migracji strony WordPress

Bez względu na taktykę, jaką obierzesz, aby WordPress migracja przebiegła sprawnie i pomyślnie, powinieneś wziąć pod uwagę pewne wskazówki. Zebraliśmy kilka najważniejszych. Dowiedz się, jak bezbłędnie poradzić sobie z procesem przenoszenia witryny na inny hosting!

Na pierwszym miejscu stawiaj swoich klientów

Źródło: Fikret tozak/unsplash.com

Jeżeli podejmujesz się modyfikacji na stronie swojego klienta, koniecznie poinformuj go o realizowanych pracach. Komunikacja z konsumentem jest priorytetowa bez względu na rodzaj oferowanej usługi.

Zabezpiecz się!

Zadbaj o to, aby mieć w posiadaniu kopię bezpieczeństwa. Zawsze istnieje ryzyko utraty danych, których często nie sposób łatwo przywrócić. Nie pozwól na to, aby wartościowe informacje umknęły Ci zbyt szybko, a niewłaściwa praktyka zostawiła ślad na prowadzonej działalności biznesowej.

Zweryfikuj witrynę

Jesteś tuż po procesie migracji strony? Teraz dokładnie zweryfikuj poprawność jej działania, w tym funkcjonalność linków wewnętrznych i zewnętrznych. Musisz mieć 100% gwarancję, że wszystko działa właściwie.

Zoptymalizuj platformę WordPress

Tak naprawdę migracja strony WordPress bezpośrednio związana jest z aktualizacją serwera. Zaktualizowanie wtyczek bądź samego serwisu usprawni cały proces. Wykorzystaj okazję przerwy w działaniu platformy, sięgnij po najnowsze wersje wtyczek i ciesz się większą sprawnością w funkcjonowaniu witryny.

A na koniec – bądź uważny

W całym procesie migracji strony na WordPressie nie można pominąć kontroli i kierowania się przy tym zdrowym rozsądkiem. Weź pod uwagę błędy, które mogą stać na przeszkodzie w poprawnym przenoszeniu witryny na inny serwer. Jedną ze wspomnianych wcześniej trudności jest ryzyko utraty danych. Kolejne konsekwencje nieumiejętnego radzenia sobie z tym procesem to znaczny spadek ruchu w witrynie i pozycji w rankingu wyszukiwarki, a także niepoprawne działanie elementów na stronie.

Jeżeli wciąż wahasz się, czy podołasz zadaniu, jakim jest migracja na WordPressie, rozważ współpracę z profesjonalną agencją marketingową. Eksperci poradzą sobie wzorowo, a Ciebie nie będzie trapiła myśl, czy wykonujesz wszystko tak, jak należy.

Masz pytania dotyczące pozycjonowania ? Zapraszamy do kontaktu!

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 12
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  O czym jest strona? – optymalizacja meta tagów

  O czym jest strona? – optymalizacja meta tagów

  Meta tagi to znaczniki, które zawarte są w kodzie źródłowym strony internetowej. Warto wiedzieć, jak je optymalizować, by pomogły Ci w rozwoju!
  Jak ulepszyć strategię SEO i poprawić swoją pozycję w rankingu?

  Jak ulepszyć strategię SEO i poprawić swoją pozycję w rankingu?

  Strategia SEO jest niezbędnym elementem działań marketingowych online, jednak należy wiedzieć, w jaki sposób działać, aby osiągnąć sukces… Sprawdźmy!
  W jaki sposób zoptymalizować swój sklep internetowy na Shopify?

  W jaki sposób zoptymalizować swój sklep internetowy na Shopify?

  Prowadzenie sklepu internetowego na Shopify może być nie lada wyzwaniem, jednak dzięki zastosowaniu odpowiednich wskazówek można osiągnąć sukces!
  DARMOWY AUDYT SEO

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę