5 Konwent Rozwoju CARE-ER: Przemysł 4.0 – Biznes w przyszłości

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Autor: Grupa iCEA

Pierwsza Agencja SEO360 działająca na rynku od 2007 roku. Firma ma status Partnera Google oraz jest zdobywcą drugiego miejsca w kategorii agencji SEO/SEM w konkursie Dream Team. Dzięki zespołowi na... Więcej

16 listopada 2018

– Żyjemy w pędzącym pociągu, gdzie maszynistą jest postęp, a kolejną stacją nowoczesność – tymi słowami rozpoczął się piąty już Konwent Rozwoju zorganizowany w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, koordynowanego w Wielkopolsce przez portal CARE-ER. Grupa iCEA S.A. była głównym sponsorem tego wydarzenia, określanego mianem absolutnego “must be” dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć więcej.

Biznes i rewolucja technologiczna

Tegorocznej edycji Konwentu zorganizowanego w poznańskim Andersia Tower, towarzyszyło hasło “Przemysł 4.0” – koncepcja rewolucji technologicznej w postaci coraz to większej integracji technologii, maszyn oraz procesów między nimi zachodzących. Efektem tej cyfrowej transformacji jest bardziej elastyczna i wydajna produkcja, a przede wszystkim innowacyjne podejście do biznesu, łączące aspekt ludzki z otwartością na nowe technologie. Tematyka biznesu przyszłości, Internet Of Things, rozszerzonej rzeczywistości, Big Data, sztucznej inteligencji i najnowszych technologicznych trendów nie tylko w branży e-commerce, zdominowała większość prelekcji przygotowanych dla uczestników konwentu. Sporo czasu poświęcono też nowym modelom biznesowym oraz metodom ich adaptacji przez współczesnych przedsiębiorców.
Zagadnienia te pojawiły się także w prelekcjach przygotowanych przez przedstawicieli Grupy iCEA S.A. Jako pierwszy na scenie sali konferencyjnej Andersia Tower pojawił się Norbert Walczak wraz z wykładem na temat pokonywania barier rozwoju w branży e-commerce. Z technicznego punktu widzenia, dotyczą one głównie systemów na bazie których, zbudowane zostały sklepy. Kolejnym z problemów jest brak możliwości sprawnego pozycjonowania, dla którego rozwiązaniem jest migracja, czyli przeniesienie sklepu na zupełnie nowy system e-commerce. Sukces tego ryzykownego procesu uzależniony jest jednak od wielu czynników, takich jak projekt nowej strony uwzględniający wytyczne SEO, przeniesienie asortymentu, stworzenie prawidłowej struktury menu, implementacja produktów i kategorii oraz przeprowadzenie optymalizacji technicznej.
RPMS
Niezwykle ważne aspekty w przypadku migracji to także import bazy klientów i subskrybentów, mapowanie adresów URL, uruchomienie przekierowań, wdrożenie systemów płatności, przeprowadzenie testów i finalnie, końcowa zmiana strony. Autor prelekcji wspomniał także o najczęstszych problemach napotykanych podczas migracji – należą do nich m.in. poprawki w szablonie graficznym, kłopotliwy import produktów, poczta i dostęp do starego panelu administratora, import klientów i subskrybentów, zarządzanie stanami magazynowymi, masowe nadawanie przesyłek, czy też konieczność korzystania z dodatkowych integracji.

Prawo w świecie e-commerce

Przedmiotem kolejnej prelekcji przeprowadzonej przez mecenasa Marcina Staniszewskiego z kancelarii RPMS, były prawne aspekty funkcjonowania stron i sklepów internetowych i ich zaplecza. W prezentacji pojawiły się takie zagadnienia, jak problem regulacji przepisów prawnych e-biznesu, które stoją na przeszkodzie jego rozwoju i niekiedy okazują się zbyt skomplikowane – nie tylko dla przeciętnego Kowalskiego, lecz także dla prawników. Dzieje się tak na skutek interpretacji prawa, które nie jest w stanie nadążyć za postępem technologicznym. Marcin Staniszewski przedstawił także najważniejsze bariery prawne w rozwoju branży e-commerce, wraz z takimi kwestiami jak obowiązki informacyjne związane z funkcjonowaniem witryn i realizacją zamówień, zbieranie zgód i opinii od klientów, czy też odpowiednie zabezpieczenie praw autorskich.
Trzecim przedstawicielem Grupy iCEA S.A. była Antonina Schneider, która opowiedziała o problemach w funkcjonowaniu marketingu bezpośredniego, zwłaszcza w pozyskiwaniu wartościowych klientów i zwiększaniu sprzedaży. Niezwykle efektywnym wsparciem w tym przypadku jest stosowanie mailingu i callingu. W wykładzie poruszono także temat niedawnych przemian związanych z wdrożeniem RODO i problemów związanych z tym rozporządzeniem, zwłaszcza w kwestii marketingu bezpośredniego i prawa wewnętrznego.
Konwent Rozwoju iCEA
 

Przemysł 4.0 – o tym warto rozmawiać!

Tematyki prawnej, tym razem jednak dotyczącej bezpieczeństwa i tajności w firmach dotyczył także wykład Małgorzaty Krzyżowskiej z międzynarodowej kancelarii prawnej Aliant. Na konwencie znalazło się także miejsce dla finansów w nowoczesnej formie – Piotr Hans ze Stowarzyszenia Księgowych NOVOL oraz 3F – Future Finance Factory, zaprezentował najważniejsze trendy finansowe w zarządzaniu. Z kolei dzięki Maciejowi Kadziszewskiemu z firmy Arctic Paper mieliśmy okazję przekonać się, że pomimo postępującej cyfryzacji mediów, tradycyjny papier nadal pozostaje potęgą. Sporą uwagą publiczności cieszyła się także najbardziej zaawansowana technologicznie prezentacja Pawła Wasilewskiego z firmy Apzumi Spatial – dzięki wykorzystaniu technologii Holo Lens autorstwa Microsoftu, przedstawił on imponującą wizję rozszerzonej rzeczywistości w zastosowaniach przemysłowych, ubarwiając ją fragmentami kultowych filmów z gatunku SF.
Dla wszystkich uczestników konwentu przygotowano także eksperyment oparty na idei networkingu, oraz możliwość zagłosowania na najlepszego prelegenta wieczoru, za pomocą innowacyjnego narzędzia Feedback Up. Ostatnim punktem Konwentu była debata “Przemysł 4.0 – Biznes w przyszłości”, w której udział wzięli m.in. Marta Ozga z OZGA Consulting Company, Eleni Tzoka-Stecka – Koordynator projektów Fundacja Firmy Rodzinne, Prezydent Wielkopolskiego Klubu Kapitału i Prezes Zarządu TRUST S.A. Paweł Bugajny, Prezydent Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Wojciech Kruk oraz Marcin Rózga – Dyrektor Departamentu ds. Sprzedaży Sieci Własnej FAKTORIA Sp. z o.o. Ciekawa pod względem merytorycznym debata przerodziła się w swobodną, pełną humoru i anegdot dyskusję o przemianach społeczno-technologicznych na świecie, która przeciągnęła się do późnych godzin wieczornych, stanowiąc udane zwieńczenie tego niezwykle ciekawego wieczoru. Do zobaczenia za rok!

Powiązane artykuły

Kilka słów o konferencji Marketing i Technologia 2019

22.11.19 r. odbyło się z pewnością wiele eventów, ale głęboko wierzymy, że ten, w którym wtedy uczestniliśmy, był jednym z […]