DARMOWY AUDYT SEO

Optymalizacja sklepu internetowego – jak testować A/B?

5 min czytania
Optymalizacja sklepu internetowego – jak testować A/B?
Kategoria E-Commerce

Współczynnik konwersji to od dawna najlepszy sposób na mierzenie wydajności witryny i skuteczności prowadzonych działań optymalizacyjnych.

Niezależnie od tego, czy klienci kupują produkt, wynajmują usługę, pobierają pewne pliki, czy wypełniają ankietę – ostatecznym celem jest doprowadzenie konsumenta do punktu końcowego całego procesu. Nie ma jednak idealnego sposobu na uzyskanie tego efektu. Optymalizacja współczynnika konwersji działa bowiem na zasadzie prób i błędów.

Złotą zasadą jest jednak dbałość o doświadczenia użytkownika podczas każdego etapu jego podróży.

Najlepszym sposobem na zidentyfikowanie rozwiązań zapewniających satysfakcjonujące wyniki sprzedażowe jest przeprowadzenie dokładnych testów A/B. Na początku wdrażania tej techniki może wydawać się ona trochę trudna i wymagająca. Istnieje jednak wiele przydatnych narzędzi SEO, dzięki którym proces ten okaże się o wiele łatwiejszy. Możesz bowiem skorzystać z programów, takich jak Google Optimize, Optimizely i VWO. Z badań wynika, że wykonanie testów A/B, wyciągnięcie odpowiednich wniosków i oparcie na nich strategii optymalizacyjnej może zwiększyć współczynnik konwersji nawet czterokrotnie! Przyjrzyjmy się zatem charakterystyce tej metody.

Spis treści:

Czym są testy A/B?

Testy A/B to technika porównywania dwóch wersji tej samej strony internetowej. Jeden wariant przedstawiany jest użytkownikom, podczas gdy drugi stanowi próbę kontrolną. Celem testów A/B jest identyfikacja czynników, które najskuteczniej zachęcają konsumentów do dokonania konwersji.

Wykorzystanie tej metody pozwala uzyskać proste odpowiedzi oparte na danych ilościowych. Dzięki temu będziesz w stanie ustalić elementy, które spełniają swoją rolę i te, które nie przynoszą pożądanych efektów. Testy A/B umożliwiają bowiem podejmowanie świadomych decyzji w oparciu o fakty, co czyni je niezwykle ważnym narzędziem marketingowym.

Sprawdź: Na czym polegają testy A/B?

Jak testować A/B?

Nie ulega wątpliwości, że testy A/B powinny znaleźć się w każdej strategii optymalizacyjnej.

Warto też zaznaczyć, że ich wdrożenie nie powinno stanowić żadnego problemu, nawet dla początkujących twórców. Jak już wspomniano, dzięki kilku skutecznym narzędziom, łatwo jest tworzyć różne warianty strony, przedstawiać je użytkownikom i zbierać niezbędne dane. Wiele programów oferuje ponadto przydatne samouczki, przy użyciu których wdrożenie tej metody okazuje się jeszcze łatwiejsze.

Niezależnie od tego, jaką formę testowania A/B wybierzesz, jedyne, co musisz zrobić, to zalogować się i zacząć działać! Na wstępie warto jednak dokładnie określić, co chcesz zbadać, jaką konwersję planujesz uzyskać i w jaki sposób chcesz mierzyć swoje wyniki.

Pamiętaj, że powinieneś spodziewać się osiągnięcia wyniku opartego na swoich badaniach. Dzięki zebranym informacjom będziesz w stanie zaprojektować skuteczny sklep internetowy, którego zawartość jest atrakcyjna z punktu widzenia konsumentów.

Aby jednak dodatkowo ułatwić Ci zrozumienie tego tematu, przedstawmy testy A/B na konkretnym przykładzie:

Załóżmy, że Twoim celem jest zwiększenie konwersji w sklepie internetowym. Dokładnym efektem, jaki chcesz uzyskać, jest większa sprzedaż określonego modelu butów. Ustalasz osiągalny punkt na poziomie 10% wzrostu liczby zakupów tego produktu. Aby to osiągnąć, postanawiasz stworzyć dwie różne strony docelowe poświęcone tej ofercie, z których każda zawiera inne zdjęcie obuwia.

W tym przypadku zmienną jest obraz produktu, celem – większa sprzedaż butów, a miara efektywności kampanii to wzrost konwersji o 10%, co oznacza, że ​​strona docelowa A musiałaby wygenerować o 10% wyższą sprzedaż niż strona docelowa B, aby wersja A została uznana za bardziej efektywną.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Testowanie A/B sklepu internetowego

Testy A/B posiadają jednak jedno istotne zastrzeżenie. Jeśli Twoja witryna nie generuje zbyt dużego ruchu, analiza dwóch różnych wersji strony internetowej nie przyniesie przydatnych wyników.

Aby więc zebrane dane mogły posłużyć Ci jako materiał do stworzenia skutecznego sklepu internetowego, badana zbiorowość musi być wystarczająco liczna. Jeśli bowiem ruch w witrynie okaże się zbyt mały, uzyskane wyniki nie będą dokładne, a wprowadzenie jakichkolwiek zmian nie przyniesie zamierzonych rezultatów.

Jeśli jednak Twoja witryna generuje dość duży ruch, przeprowadzenie testów A/B będzie doskonałym rozwiązaniem. Oto elementy, na które warto zwrócić wówczas uwagę:

Gromadzenie danych

Twoim pierwszym krokiem powinno być zebranie danych, dzięki którym ustalisz sposób i obszar podjęcia działań optymalizacyjnych. Przydatne okazać się wówczas może wykorzystanie kilku skutecznych narzędzi analitycznych.

Określ cele i zmienne testu A/B

Przed podjęciem jakichkolwiek działań musisz zdefiniować cel, który zamierzasz osiągnąć. Kolejnym krokiem jest wybór zmiennych, które chcesz przetestować. Zadaniem testów A/B jest bowiem znalezienie kombinacji, która najskuteczniej zachęca użytkowników do dokonania zakupów w sklepie internetowym. Zmiana obrazów, wezwań do działania, treści, przycisków lub nagłówków to tylko kilka wartych przetestowania czynników.

Stwórz testy A/B

Po wyznaczeniu celu i ustaleniu zmiennej możesz rozpocząć testowanie poszczególnych wersji.

Warto zaznaczyć, że przeprowadzenie testów zajmie trochę czasu. Program, z którego korzystasz, losowo przypisze próbę kontrolną każdemu użytkownikowi, dzięki czemu uzyskasz dokładne i miarodajne wyniki.

Analiza

Ostatnim krokiem, który należy podjąć w ramach testów A/B, jest dokładna analiza uzyskanych wyników. Pamiętaj, żeby pozyskane dane traktować jako doświadczenie, a nie faktyczną instrukcję tworzenia strony internetowej. Na efekty badań wpływa bowiem wiele czynników, takich jak pora roku czy popularne w danym czasie wydarzenia. Niemniej jednak testy A/B to jeden z najlepszych sposobów na tworzenie atrakcyjnej z punktu widzenia użytkowników witryny e-commerce, dlatego warto wdrożyć je do swojej strategii optymalizacyjnej.

Potrzebujesz pomocy? Napisz do naszej agencji SEO z Poznania!

iCEA Group
Jako iCEA Group jesteśmy czołową agencją SEO w Polsce, z siedzibą w Poznaniu, specjalizującą się w biznesowym podejściu do pozycjonowania stron internetowych. Od 2007 roku ustanawiamy standardy w branży SEO/SEM i z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 8

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Skuteczny sposób na cenową rewolucję w Twoim e-commerce
Skuteczny sposób na cenową rewolucję w Twoim e-commerce
Cena ma duże znaczenie dla kupujących. Czytaj dalej i dowiedz się, jak kreować politykę cenową w e-commerce.
Jakie wtyczki warto zainstalować dla sklepu internetowego na WordPress?
Jakie wtyczki warto zainstalować dla sklepu internetowego na WordPress?
Masz sklep oparty na systemie WordPress z zainstalowaną wtyczką WooCommerce? Sprawdź, za pomocą jakich pluginów możesz zwiększyć możliwości własne, oraz swoich klientów.
5 dodatkowych modułów na Shoperze, które mogą okazać się przydatne
5 dodatkowych modułów na Shoperze, które mogą okazać się przydatne
Zarządzanie sklepem to wyzwanie dla przedsiębiorców w sieci. Z pomocą przychodzą platformy e-commerce. Czego należy spodziewać się po sprzedaży na Shoper?

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę