DARMOWY AUDYT SEO

Optymalizacja zdjęć i grafiki pod kątem SEO – co warto wiedzieć?

Optymalizacja zdjęć i grafiki pod kątem SEO – co warto wiedzieć?

Michael Burrows/pexels.com

Optymalizując stronę internetową, skupiamy się przede wszystkim na technicznym SEO związanym ze słowami kluczowymi, adresem URL, treścią, linkowaniem wewnętrznym, prędkością ładowania witryny czy jej responsywnością pod kątem urządzeń mobilnych. Oczywiście są to niezbędne elementy, które wynikają z czynników rankingowych i pracy algorytmów wyszukiwarek. Często jednak zapomina się o zdjęciach i obrazach, które także biorą czynny udział w pozycjonowaniu strony w organicznych wynikach wyszukiwania. Dziś dowiesz się, jak wdrożyć ich optymalizację do swojej strategii.

Image SEO

Search Engine Optimization to szereg działań mających poprawić widoczność danej strony internetowej w organicznych wynikach wyszukiwania. Celem jest zdobycie jak najwyższej pozycji rankingowej. Jest to długotrwały proces, a nie jednorazowe działanie. Dzieli się niejako na dwie części: SEO on-page (w obrębie technicznej struktury witryny) i off-page (wszelkie działania promocyjne poza nią). Image SEO jest jednym z elementów działań technicznych na stronie. Jego celem jest optymalizacja grafiki pod kątem pozycjonowania w sieci.

Dlaczego w ogóle potrzebuję zająć się image SEO?

Jeśli wciąż nie masz pewności, czy jest to ważny element strategii, oto kilka argumentów, które rozwieją wszelkie wątpliwości.

 • Przede wszystkim skrócisz czas ładowania strony. Podstawowe wskaźniki internetowe – Core Web Vitals, a przede wszystkim LCP (Largest Contenful Paint) i CLS (Cumulative Layout Shift) – dotyczą wielkości obrazów oraz ich ciężkości. Z tego powodu skompresowanie plików bez utraty jakości jest jednym z elementów wpływających na czynniki rankingowego Google.
 • Niemal 30% wszystkich zapytań z sieci wiąże się z opcją wyszukiwania obrazem. Strategie pozycjonowania dotyczą również Google Grafika, co dodatkowo wpływa na poprawienie widoczności strony. Grafika nie jest już jedynie źródłem contentu, ale także elementem wpływającym na ruch w witrynie.
 • Za pomocą oryginalnych i autorskich materiałów wizualnych wpływasz na zwiększenie zaangażowania na stronie. Możesz wydłużyć czas spędzony w witrynie, zmniejszyć współczynnik odrzuceń, a w przypadku witryn e-commerce poprawić konwersję. Image SEO to dodatkowy atut pod kątem user experience (UX).
 • Optymalizacja grafiki jest również rodzajem komunikacji z robotami wyszukiwarek indeksujących naszą stronę. Robot, który otrzyma pakiet informacji w postaci nazwy grafiki, jej opisu, znaczników, tagów, lepiej ją rozumie i może dzięki temu przyspieszyć sam proces indeksowania.
Sprawdź: Czy SEO a pozycjonowanie oznacza to samo?

Optymalizacja grafiki i zdjęć

Nazwa i opis

Pierwszy, najbardziej podstawowy element optymalizacji to odpowiedni zestaw słów. Nazwa obrazka powinna odzwierciedlać to, co się na nim znajduje. Jeśli to możliwe, zaleca się wykorzystanie słów i fraz kluczowych. Pamiętaj, że nazwa powinna być prosta. Nie używaj więc spacji, polskich znaków czy cyfr – utrudniają one komunikację zarówno pod kątem robotów wyszukiwarek, jak i samych użytkowników.

Źródło: George Milton/pexels.com

Atrybut ALT

Prościej mówiąc, jest to alternatywny opis obrazu, który znajduje się w kodzie HTML na stronie w postaci zapisu <img src=”adres obrazka” alt=”opis alternatywny” />. Jest on widoczny dla robotów Google i podlega procesowi indeksowania. Atrybut ALT powinien określić rzeczywistą zawartość obrazka, warto więc dodać go do każdego obrazu na stronie. Statystycznie uważa się, że liczba znaków ALT nie powinna przekraczać 125.

Ciekawostka

Warto wiedzieć, że atrybut ten jest czytany przez programy, z których korzystają osoby niewidome bądź mające bardzo dużą wadę wzroku.

Title tag

Jest to po prostu tytuł obrazu widoczny po najechaniu na niego kursorem. To rodzaj tekstu pomocniczego, który ma nieco mniejsze znaczenie niż atrybut ALT. Również jest dostępny w kodzie źródłowym strony zaraz po elemencie ALT. Pamiętaj, że musi być jak najbardziej naturalny i posiadać słowa kluczowe. Jednak warto zaznaczyć, że tytuł zdjęcia nie może być taki sam jak opis alternatywny czy nazwa pliku graficznego.

Jakość

Nie tylko treść musi cechować się wysoką jakością, należy zadbać również o elementy graficzne. Obraz jest atutem, musi być więc czytelny. Dodatkowo powinieneś skupić się na ich unikalności, ponieważ wykorzystywanie świeżych zdjęć jest pozytywnie odbierane przez Google. Jedną z metod na sprawdzenie oryginalności obrazu, jest przesłanie go do wyszukiwarki graficznej. Jeśli nie pojawia się on w wynikach, możesz mieć pewność, że nikt nie wykorzystał go na swojej stronie.

Rozmiar i format

Są to dwa elementy mające szczególny wpływ na czas ładowania strony. Google Grafika obsługuje takie formaty jak:

 • JPEG,
 • PNG,
 • WebP,
 • GIF,
 • BMP,
 • SVG,
 • obrazy w treści.

Wskazówka 1

Pliki JPEG pozwalają uzyskać znacznie lepszy efekt kompresji, przez co będą wczytywane szybciej niż pliki PNG. Jeśli więc nie zależy Ci na przezroczystym tle, sięgnij po najbardziej podstawowe rozwiązanie. Pliki SVG opierają się na formacie wektorowym i mogą być umieszczane bezpośrednio w kodzie strony lub jako element zewnętrzny. GIF jest zarezerwowany przede wszystkim dla prostych animacji ograniczonych do 256 kolorów, jeśli masz znacznie dłuższy plik, lepiej użyć formatu wideo.

Wskazówka 2

Staraj się zapisywać pliki w rozmiarze poniżej 100 KB, znacznie usprawni to prędkość strony. Jeśli jednak zależy Ci na większych obrazach, wykorzystaj pliki progresywne JPG, które wyświetlają się stopniowo podczas ładowania. Upewnij się również, że grafika nie przekracza 2560 pikseli szerokości (czyli ekranu komputera stacjonarnego), inaczej zostanie niepotrzebnie przeskalowana. W przypadku urządzeń mobilnych musisz zadbać o responsywność.

Mapa obrazów

W procesie indeksowania strony szczególnie przydatna jest mapa witryny, również pod kątem grafiki. Stanowi ona zbiór informacji na temat obrazów, które można znaleźć na Twojej stronie. Usprawniasz w ten sposób cały proces oraz wysyłasz Google komunikat, że warto zaglądać do Ciebie częściej.

Podpis

Ostatnim elementem wspierającym graficzne SEO jest opis pod zdjęciem na stronie. To dodatkowa możliwość wykorzystania potencjału słów kluczowych, ale także pomoc dla robotów i użytkowników. Warto w tym miejscu umieścić również źródło, jeśli grafika nie jest naszego autorstwa.

Podsumowanie

Grafika jest również elementem treści pod kątem SEO. Aby Twoja strategia optymalizacji mogła okazać się w pełni efektywna, musisz zadbać o każdy szczegół. Pamiętaj, że efekty wizualne wpływają na pierwsze wrażenie. Wiesz już, jak ważna jest grafika, zacznij więc pracę nad nią już dziś.

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 6
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Migracja Magento
  Migracja Magento
  Migracja sklepu internetowego na Magento to dość skomplikowany proces. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby przebiegł w pełni poprawnie.
  Mieć dobre podejście do SEO, to mieć jeszcze lepsze do języka – SEO i kwestia lingwistyki
  Mieć dobre podejście do SEO, to mieć jeszcze lepsze do języka – SEO i kwestia lingwistyki
  Google nieprzerwanie rozwija swoje kompetencje językowe, my też powinniśmy.
  Jak sprawdzić, kto jest właścicielem domeny?
  Jak sprawdzić, kto jest właścicielem domeny?
  Chcesz kupić domenę i zastanawiasz się, czy ma ona już właściciela? Zobacz, jak możesz to sprawdzić.

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę