DARMOWY AUDYT SEO

Platformy e-commerce 2022

Platformy e-commerce 2022

Pixabay / pexels.com

Prognozy dla rynku e-commerce w 2022 roku są bardzo obiecujące. Sektor sprzedaży internetowej powinien zachować dynamikę wzrostu i szacuje się, że w Polsce może ona osiągnąć nawet kilkanaście procent. W związku z tym warto zastanowić się nad tym, jakie platformy e-commerce będą dobrym wyborem dla właścicieli sklepów.

Popularne platformy ecommerce typu open source

Wśród bezpłatnych rozwiązań dystrybuowanych w modelu open source dużą popularnością cieszą się: PrestaShop, WooCommerce (od WordPressa), Magento i OpenCart. To standardowe rozwiązania, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane zarówno przez początkujących właścicieli sklepów online, jak i przez doświadczonych przedsiębiorców. Obsługa tych platform wymaga podstawowej wiedzy z zakresu IT i nie powinna stwarzać zbyt wielu problemów.

Podstawowe funkcjonalności dostępne są całkowicie bezpłatnie, a platformy stale rozwijane są przez użytkowników. Jeżeli chcielibyście skorzystać z zaawansowanych funkcji, to może to wiązać się z dodatkową płatnością. Każde z narzędzi różni się w tym zakresie, dlatego przed podjęciem finalnej decyzji warto dokładnie zapoznać się z ofertą.

Ranking popularnych platform ecommerce 2022 w modelu open source

Poniżej krótkie zestawienie:

 1. WooCommerce
 2. PrestaShop
 3. OpenCart
 4. Magento
 5. Drupal Commerce
 6. Sylius
Sprawdź: Czy WordPress przydaje się podczas tworzenia strony internetowej?

Płatne platformy ecommerce w modelu SaaS

Alternatywą pozostaje platforma ecommerce dystrybuowana w modelu SaaS (Software as a Service). Wówczas korzystanie z narzędzia wiążę się z opłatą abonamentową, a oprogramowanie traktowane jest jako usługa. Tego typu platformy posiadają szersze możliwości i są zdecydowanie łatwiejsze w użytkowaniu. Ich dodatkowym atutem jest zespół wsparcia technicznego, z którego mogą korzystać właściciele i administratorzy sklepów online. Niektóre z popularnych platform oferują również support w języku polskim. Do najpopularniejszych wyborów w 2022 roku powinny należeć: Shopify, Shoplo, IdoSell i Shoper.

Ranking popularnych platform e-commerce 2022 w modelu SaaS

Poniżej krótkie zestawienie:

 1. Shopify
 2. Selesto
 3. Shoper
 4. IdoSell
 5. RedCart
 6. Sky-Shop

Czy w 2022 roku postawić na model open source, czy SaaS?

Wybór pomiędzy modelami dystrybucji narzędzi e-commerce typu open source i SaaS, to indywidualna kwestia. Bardzo dużo zależy od stopnia posiadanej wiedzy technicznej, chęci customizacji sklepu online oraz budżetu organizacji. Atutem modelu open source jest swobodniejszy dostęp do modyfikacji i możliwość dużej customizacji wyglądu i funkcjonalności sklepu. Znaczna część funkcjonalności dostępna jest w formie bezpłatnej, dlatego podstawowe sklepy można postawić bez ponoszenia dodatkowych nakładów finansowych na narzędzia. Z drugiej strony platformy open source mogą być ciut trudniejsze w użytkowaniu oraz mogą posiadać pewne ograniczenia funkcjonalne.

Model SaaS generuje większe koszty prowadzenia działalności, ale zapewnia właścicielom sklepów większe wsparcie i gotowe rozwiązania. Platformy ecommerce dystrybuowane w modelu SaaS posiadają wbudowane więcej funkcjonalności, a ich wdrożenie może zająć mniej czasu. Z drugiej strony nie pozwalają na tak dużą customizację sklepu, jak w przypadku platform open source. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, przed podjęciem decyzji można skonsultować się ze specjalistami.

Sprawdź: Jak zainstalować WordPress na serwerze?

Co wziąć pod uwagę przy wyborze platformy?

Przy wyborze odpowiedniej platformy e-commerce należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Oczywiście wśród głównych kryteriów wyboru znajdują się:

 • cena pakietu podstawowego i ewentualnej rozbudowy funkcjonalności;
 • typy rozliczenia;
 • rok wydania platformy i data ostatnich aktualizacji;
 • popularność platformy na danym rynku;
 • skala dostępu do kodu źródłowego i możliwości customizacji;
 • prostota użytkowania platformy ze strony właściciela sklepu;
 • prostota użytkowania platformy przez klientów (UX Design);
 • pozycjonowanie stron internetowych osadzonych na danej platformie;
 • wsparcie techniczne.

Rynek ecommerce znajduje się na fali wznoszącej. Wybór odpowiedniej platformy ecommerce wpłynie korzystnie na dynamikę rozwoju sklepu online oraz zwiększy jego dochodowość. To wszystko, przy jednoczesnej prostocie rozbudowy i prowadzenia sklepu internetowego. W tym tekście wskazano najpopularniejsze rozwiązania, jednak ostateczny wybór jest sprawą indywidualną.

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go! Masz stronę internetową i chciałbyś wreszcie zacząć zarabiać? Zapraszamy na konsultację z naszymi analitykami SEO! Na spotkaniu dowiesz się jak pozycjonowanie może wspomóc Twój biznes.

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: E-Commerce
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 7

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Jaka platforma do dropshippingu?
  Jaka platforma do dropshippingu?
  Własny biznes to marzenie wielu osób – spełnienie go wymaga jednak przyjęcia sporego ryzyka, zainwestowania niemałych środków czy pogodzenia się […]
  Jaki hosting wybrać pod Magento?
  Jaki hosting wybrać pod Magento?
  Hosting ma ogromne znaczenie dla sklepu internetowego. Musi być wydajny, sprawny, a do tego bezpieczny. Jaki hosting będzie najlepszy pod Magento? Sprawdź!
  Jak prawidłowo przeprowadzić konfigurację poczty dla PrestaShop?
  Jak prawidłowo przeprowadzić konfigurację poczty dla PrestaShop?
  W sklepie PrestaShop nie musisz dodawać ustawień SMTP poczty, ale warto to zrobić. Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać i jak przebiega konfiguracja. Dowiesz się również, co ma znaczenie podczas wyboru hostingu.

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę