Podstawy SEO. Strategia budowania linków – o czym pamiętać?

Podstawy SEO. Strategia budowania linków – o czym pamiętać?

Ono Kosuki/pexels.com

Strategia linków jest podstawowym elementem działań optymalizacji i pozycjonowania. Niestety podążanie za zasadami zgodnymi z White Hat SEO wymaga wiele pracy, jednak przynosi długotrwałe efekty. Czym jest więc link building on-site oraz off-site? Co warto wiedzieć o charakterystyce linków?

Jednym z najważniejszych działań strategii promocji i optymalizacji strony jest budowanie linków zewnętrznych. Mówiąc wprost, chodzi o pozyskiwanie wartościowych linków przychodzących do strony. Im więcej zaufanych odwołań, tym wyższa pozycja w rankingu oraz autorytatywność witryny. Za ich pomocą pozostawiasz trwały ślad w sieci.

Od czego zależy ocena linku?

 • Trust Flow witryny
 • Popularności
 • Dopasowania tematycznego
 • Zlokalizowania linku
 • Domeny
 • Adresu URL
 • Jakości podstron

Rodzaje atrybutów linków

Każdy link posiada swoją charakterystykę, którą określa atrybut. Są to informacje przeznaczone wyłącznie dla robotów wyszukiwarek, które wpływają na pozycję rankingową. Wyróżniamy więc zasadniczo cztery najważniejsze atrybuty:

 • Dofollow – najbardziej wartościowy link. Atrybut ten wysyła jasny komunikat robotom wyszukiwarek, że dana strona jest wartościowa i należy ją odwiedzić. Właśnie ten rodzaj posiada najwięcej mocy SEO.
 • Nofollow – atrybut ten jest sugestią dla wyszukiwarek, aby w swojej ocenie nie uwzględniały oznaczonego linku. W kontekście link buildingu pozwala zachować balans i naturalność link buildingu, a także generuje ruch na stronie.
 • Link sponsorowany – jest stosowany wyłącznie w kontekście treści, które zostały pozyskane płatnymi metodami.
 • Ling ugc – są to linki generowane przez użytkowników bez naszej pomocy. Umieszczane na forach, w komentarzach, w mediach społecznościowych i na blogach.

Algorytm Pingwin

Został wprowadzony w 2012 roku przez Google, a następnie przeszedł kilka aktualizacji. W kontekście strategii link buildingu jest ważny z powodu walki z nieuczciwymi praktykami SEO. Wynajduje on linki będące elementem spamu bądź pochodzące ze stron o wątpliwej jakości dla użytkowników.

Inaczej moc SEO czy też link equality to określenia na wartość, którą przekazuje jedna strona drugiej witrynie w przypadku linkowania. Moc jest dzielona pomiędzy wszystkie linki na danej stronie. Co to oznacza? Jeśli mamy cztery strony, to każda z nich otrzymuje po 25% wartości, łącznie dając 100% mocy link juice. Wszystko jednak zależy od umieszczenia hiperłącza, ilości i jakości linków, dopasowania tematycznego, atrybutu czy statusu protokołu strony. Im więcej mocy otrzymujesz, tym lepiej dla Twojej widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania. Buduje się Twój autorytet oraz wizerunek.

Źródło: Daria Shevtsova/pexels.com

Złoty środek

Wydawać by się mogło, że nasza strategia powinna skupiać się wyłącznie na linkach posiadających atrybut dofollow. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, iż ich przesycenie w oczach wyszukiwarek wygląda nienaturalnie. W skrajnych przypadkach może nawet skutkować nałożeniem kary. Warto więc korzystać ze wszystkich rodzajów linków, aby uzyskać pełny link building. Najważniejsze, aby każda strona powołująca się na Twoją witrynę cechowała się wysoką jakością treści.

Konkludując, można powiedzieć, że liczy się naturalny link – taki, który został dodany nieodpłatnie, bezinteresownie. Najlepiej pozyskiwać je za pomocą wysokiej jakości treści, poprzez wpisy gościnne, media społecznościowe oraz fora internetowe.

Jak poradzić sobie z uszkodzonymi linkami?

Zdarza się, że hiperłącze do danej strony internetowej nie działa poprawnie, a w zamian otrzymujemy komunikat o błędzie. Mowa tutaj o słynnych błędach 400, 401, 402, 404 i 410. Link prowadzący donikąd nie sprzyja optymalizacji Twojej strony, wręcz przeciwnie – obniża jej wartość w oczach wyszukiwarki. Jakie są najczęstsze przyczyny uszkodzonych linków?

 • Błędnie wpisany adres URL
 • Niezaktualizowana struktura adresu
 • Przeniesienie linku bądź jego usunięcie
 • Błędnie zainstalowane wtyczki
 • Problem z serwerem

Z każdej sytuacji jednak jest wyjście. Istnieje wiele darmowych oraz płatnych narzędzi pomagających zidentyfikować i naprawić błędny link. Wystarczy sięgnąć do Google Analytics, Google Search Console, Screaming Frog, Broken Link Checker czy Ahrefs. Aby uniknąć błędów, sprawdzaj raporty dostępne w panelu administratora Google, a w razie potrzeby stosuj przekierowanie 301. Użytkownik trafi wówczas w określone miejsce.

Wielu właścicieli stron skupia się wyłącznie na działaniach poza nią, chociaż jest ona równie istotna. Linkowanie wewnętrzne polega na tworzeniu odnośników w obrębie serwisu, który umożliwia użytkownikom i robotom dotarcie do kolejnych podstron. Celem tej strategii jest ułatwienie nawigacji po stronie (łącza znajdują się przeważnie w pasku menu lub stopce), pozwala sugerować odbiorcom podobne treści, rozszerzając ich pole zainteresowania, a także ma wpływ na postać mapy witryny, która przyspiesza i usprawnia proces indeksowania strony.

Zachowaj kompromis - podsumowanie

Widzisz więc, że temat ten jest silnie badany przez specjalistów, zwłaszcza w kontekście kolejnych aktualizacji wyszukiwarki Google. Pomijając techniczne aspekty SEO, strategia budowania i pozyskiwania linków w największym stopniu wpływa na widoczność strony w organicznych wynikach wyszukiwania. Internauci codziennie wymieniają się ciekawymi linkami, zadbaj więc o siebie – rozpocznij optymalizację linków od teraz.

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 1
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Wielki świat wtyczek – które warto znać?

  Wielki świat wtyczek – które warto znać?

  Wiesz, z czego wynika popularność WordPressa? Z jego niekończących się funkcji! Wykorzystaj moc wtyczek SEO, aby wpływać na jakość swojej strony w sieci.
  Co to jest adres IP?

  Co to jest adres IP?

  Każdy z nas przynajmniej raz w życiu spotkał się z terminem adres IP. Czy jednak wiemy, czym dokładnie on jest? Odpowiedzi szukajcie w naszym artykule.
  Jakie zapytania wpisuje w pasek wyszukiwania Twój potencjalny klient?

  Jakie zapytania wpisuje w pasek wyszukiwania Twój potencjalny klient?

  Pasek wyszukiwania może być dla niektórych przedsiębiorców zagadką, jednak my postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości na jego temat w naszym artykule.
  DARMOWY AUDYT SEO

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.