Podstawy technicznego SEO: Meta tagi

Podstawy technicznego SEO: Meta tagi

John Tekeridis/pexels.com

Roboty wyszukiwarek internetowych to programy komputerowe, których zadaniem jest zbieranie informacji o strukturze i zawartości stron. To od nas zależy, ile oraz jakie informacje im przekażemy. Dialog ten wspierają meta tagi. Jest to więc niejako specjalny język, którym porozumiewamy się z wyszukiwarką. W jaki sposób się komunikować, aby wspierać pozycję swojej strony w rankingu wyszukiwania?

Czym są meta tagi?

To fragmenty tekstu opisujące zawartość strony internetowej, które pojawiają się jedynie w kodzie html witryny. Spełniają funkcję komunikatora dla robotów wyszukiwarek. Nie są dostępne dla użytkowników (przynajmniej na pierwszy rzut oka).

Jeśli chcesz sprawdzić, jakich (i czy w ogóle) tagów używa Twoja strona, wystarczy kliknąć prawy przycisk myszy w dowolnym miejscu na stronie i wybrać zakładkę: „Wyświetl źródło strony”. Dodatkowo możesz sięgnąć do kodu <head> na górze strony.

Wyróżnia się cztery główne typy meta tagów:

 • meta title,
 • meta description,
 • meta keywords,
 • meta robots.

Dlaczego są ważne?

Większość tagów ma wpływ na strategię optymalizacji i pozycjonowania strony internetowej. Odpowiednio dobrane pomagają użytkownikom trafić w odpowiednie miejsce w sieci. Meta tagi powinny współpracować z algorytmami – tylko wtedy istnieje szansa na zajęcie miejsca w pierwszej dziesiątce wyszukiwania. Odpowiednio skonfigurowane mają wpływ na ruch na stronie, a w przypadku witryn e-commerce wpływają na konwersję. Największym plusem meta tagów jest ich łatwość wdrożenia oraz możliwość nieustannej edycji względem potrzeb.

Jak dodawać znaczniki meta tagów?

Chcąc dodać znacznik do swojej strony, należy edytować kod html, dodając do jego struktury odpowiednie oznaczenia. W przypadku stron działających na WordPressie wystarczy skorzystać z wtyczki All in One SEO.

Sprawdź: Poznaj tajniki tagu tytułowego

Rodzaje meta tagów

Tag title

Jest to niejako nagłówek strony internetowej. W wynikach wyszukiwania jest to niebieski, górny fragment kodu zachęcający do kliknięcia. W jego obrębie można umieścić słowa i frazy kluczowe, aby uzyskać lepszy wynik pozycjonowania. Celem jest nakierowywanie na treści.

Wskazówka: Odpowiednia długość tagu tytułowego to 50-70 znaków. Jak widzisz, im krócej, tym lepiej. Jednak nie do końca chodzi o ilość znaków, a o miejsce, które one zajmują. Niektóre litery są szersze od pozostałych. Jeśli więc tytuł będzie za długi, nie wyświetli się w całości i może zniechęcić użytkownika.

Jak wygląda? <title></title>

Meta description

W tym przypadku mowa o opisaniu zawartości witryny. Użytkownik dostaje przedsmak tego, co czeka go na stronie. Treść ta wyświetla się w organicznych wynikach wyszukiwania zaraz pod tytułem. Dodatkowo, podobnie jak w przypadku tagu tytułowego, warto umieścić w opisie słowa kluczowe oraz zawołanie „call to action”, aby roboty mogły w lepszy sposób przeskanować i zaindeksować witrynę.

Wskazówka: Optymalna długość opisu meta mieści się między 150-170 znaków.

Jak wygląda? <meta name=”Description” content=”Opis strony”>

Meta keywords

Z powodu wielu wcześniejszych nadużyć Black Hat SEO meta tag słów kluczowych nie jest już używany jako czynnik wpływający na pozycjonowanie. Warto o nim jednak pamiętać.

Jak wygląda? <meta name=”Keywords” content=”Słowa kluczowe”>

Meta robots

W tym przypadku można wymienić mnóstwo mniejszych meta tagów, które spełniają dodatkowe funkcje informacyjne dla wyszukiwarki. Dają sygnał robotom, co powinny zrobić ze stroną. Tagów meta robots jest ogromna ilość, poniżej dowiesz się, które z nich są najczęściej wykorzystywane przez webmasterów.

Index

Jest to wartość domyślna, która pozwala na zaindeksowanie strony. Nie trzeba wpisywać tego tagu ręcznie.

Noindex

Jest on używany, kiedy zależy nam na zablokowaniu procesu indeksowania danej strony bądź podstrony tak, aby nie wyświetlała się w wynikach wyszukiwania.

Wskazówka: Nie oznacza się tym tagiem podstron zablokowanych przez plik robots.txt, ponieważ roboty nie znajdują na nich tego atrybutu.

Jak wygląda? <meta name=”robots” content=noindex”>

Follow

Podobnie jak w przypadku tagu index jest on ustawiony automatycznie. Pozwala na podążanie za linkami.

Nofollow

Źródło: Ilya Klimenko/pexels.com

Atrybut ten stanowi informację dla wyszukiwarki zawierającą sugestię, aby nie śledzić danego linku. Nie przekazuje on wówczas mocy SEO (link juice), a stanowi jedynie balans dla linków dofollow, które wyglądałyby nienaturalnie.

Wskazówka: Jest to jedynie sugestia, która może zostać pominięta podczas procesu indeksowania.

Jak wygląda? <meta name=”robots” content=nofollow”>

Verify

Znacznik weryfikacyjny potwierdza własność domeny, kiedy dodajemy ją do panelu Google Search Console. Generuje się automatycznie na etapie weryfikacji, stąd następnie trzeba go wkleić do kodu strony.

Jak wygląda? <meta name=”verify-v1” content=”Indywidualny numer użytkownika”>

Meta tag copyright i author

Ich zawarcie w kodzie źródłowym stanowi informację na temat właściciela praw autorskich. Nie mają wpływu na SEO, są dodatkowym źródłem informacji.

Jak wyglądają? <meta name=”author” content=”autor” /> oraz <meta name=”copyright” content=”właściciel praw autorskich” />

Tag ALT

Ten atrybut służy do opisu grafiki na stronie internetowej. Jest to również udogodnienie dla osób mających problemy ze wzrokiem. Tekst, który umieszczamy w znaczniku, powinien odpowiadać zawartości danego zdjęcia, stąd można również umieścić w jego obrębie słowa kluczowe wspomagające pozycjonowanie. Wówczas będziemy mieć większe szanse na wyświetlanie się na wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania Google Grafika.

Jak wygląda? <img src=”url grafiki” alt=”opis alt”>

Wnioski

Znasz już podstawowe modele komunikacji z robotami wyszukiwarek. Meta tagi są niezwykle przydatnym źródłem informacji o strukturze strony, warto więc zadbać, aby opisać ją w jak najpełniejszy sposób. Znaczników meta jest znacznie więcej, powstają w zależności od potrzeb. Znasz już jednak podstawy, które pomogą Ci zaplanować dalsze działania optymalizacyjne.

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 10
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Być szybszym od błyskawicy – wskaźnik szybkości ładowania strony i SEO

  Być szybszym od błyskawicy – wskaźnik szybkości ładowania strony i SEO

  Im szybciej, tym lepiej - wiesz, jak ważny dla każdej strony internetowej jest wskaźnik szybkości ładowania? Nie daj się wyprzedzić razem z narzędziami SEO!
  Wielki świat wtyczek – które warto znać?

  Wielki świat wtyczek – które warto znać?

  Wiesz, z czego wynika popularność WordPressa? Z jego niekończących się funkcji! Wykorzystaj moc wtyczek SEO, aby wpływać na jakość swojej strony w sieci.
  Aktualizacja strategii słów kluczowych – co zmienić, aby wciąż działać skutecznie?

  Aktualizacja strategii słów kluczowych – co zmienić, aby wciąż działać skutecznie?

  Zauważyłeś spadek swoich wyników? Być może to efekt nieaktualnej strategii słów kluczowych. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak rozwiązać ten problem.
  DARMOWY AUDYT SEO

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę