Pozycjonowanie biura księgowego

Pozycjonowanie biura księgowego

Andrea Piacquadio/pexels.com

Z usług księgowych korzystają nie tylko firmy, ale też osoby prywatne. Stałe zmiany w systemie podatkowym sprawiają bowiem, że samodzielne uzupełnianie niektórych dokumentów jest trudne, a nawet niemożliwe. Sprzyja to powstawaniu wielu nowych zakładów rachunkowych, które, chcąc zdobyć nowych klientów i zwiększyć sprzedaż, muszą odpowiednio wypromować swój biznes. Jednym z najlepszych sposobów okazuje się pozycjonowanie stron internetowych. Jak wygląda to w przypadku biura księgowego? Sprawdźmy!

Na czym polega pozycjonowanie biura księgowego?

Pozycjonowanie biura księgowego to dość złożony proces, który polega na budowaniu widoczności marki w sieci za pośrednictwem różnorodnych narzędzi marketingowych i technik optymalizacyjnych. Powodem, dla którego wielu współczesnych przedsiębiorców decyduje się na wykorzystanie SEO, jest szereg korzyści wynikających z wysokiej pozycji w wyszukiwarce. Nic więc dziwnego, że pozycjonowanie stron stanowi podstawę strategii promocyjnej licznych biur księgowych.

Proces pozycjonowania składa się z wielu praktyk SEO, które w przypadku każdej firmy będą wyglądać nieco inaczej. Wyróżnić można jednak trzy kluczowe aspekty, do których zaliczamy wszystkie techniki optymalizacyjne. Są to:

 • on-page SEO,
 • off-page SEO,
 • optymalizacja techniczna.

On-page SEO polega w głównej mierze na wykorzystywaniu odpowiednich słów kluczowych i tworzeniu treści, które mają zachwycić docelowych odbiorców.

Off-page SEO jest natomiast zbiorem praktyk mających na celu promowanie strony internetowej poza jej obszarem. Jedną z najważniejszych jest wówczas link building.

Optymalizacja techniczna polega na dostosowywaniu użyteczności i funkcjonalności witryny tak, aby jej zawartość spełniania oczekiwania potencjalnych klientów.

Działając w wymienionych obszarach, można mieć pewność, że pozycjonowanie biura księgowego przyniesie satysfakcjonujące efekty, a marka szybko zyska popularność w swojej branży.

Sprawdź: Czy SEO pomoże ulepszyć Twoją stronę internetową?

Pozycjonowanie biura księgowego – od czego zacząć?

Aby pozycjonowanie biura księgowego było skuteczne, należy odpowiednio przygotować się do wdrażania technik SEO. Przed podjęciem jakichkolwiek działań, warto przeprowadzić szereg dokładnych badań obejmujących zarówno branżę, środowisko online, jak i rynek docelowy.

Pierwsza analiza dotyczy potrzeb i oczekiwań docelowych odbiorców. Wiedząc, jakie wymagania mają potencjalni klienci, znacznie łatwiej będzie dostosować ofertę do ich preferencji, zwiększając przy tym szansę na sprzedaż.

Następnie warto przeprowadzić analizę konkurencji. Zapewni ona wiele danych zarówno o skutecznych, jak i mniej efektywnych praktykach stosowanych przez inne marki w branży. Dzięki temu łatwiej będzie opracować kompleksowy plan optymalizacyjny, ograniczając tym samym ryzyko wystąpienia ewentualnych błędów do absolutnego minimum.

Po zdobyciu niezbędnych informacji o rynku docelowym i warunkach w branży księgowej można przejść do pracy nad strategią optymalizacyjną. Pierwszym krokiem powinno być przeprowadzenie badania słów kluczowych. Jako że większość praktyk SEO polega na wykorzystaniu właściwych terminów, warto szczególnie zaangażować się w ten proces. Skuteczne frazy kluczowe można zidentyfikować na wiele sposobów. Jednym z najczęściej wykorzystywanych jest jednak zastosowanie sprawdzonych narzędzi analitycznych, takich jak: Google Search Console, Ahrefs, Google Analytics czy Keyword Tool. Dzięki nim łatwo będzie stworzyć listę popularnych wśród docelowych odbiorców haseł, uwzględniając przy tym ich konkurencyjność oraz trendy wyszukiwania.

Po zidentyfikowaniu odpowiednich fraz można przejść do analizy użyteczności witryny. Doskonale sprawdzi się wówczas kompleksowy audyt SEO. Umiejętnie przeprowadzone badanie wskaże bowiem wszelkie błędy na stronie internetowej oraz wyznaczy obszary wymagające szczególnej optymalizacji.

Dzięki badaniom pozycjonowanie biura księgowego z pewnością przyniesie marce wiele korzyści. Trzeba jednak pamiętać, że to dopiero początek przygody z SEO. Kolejny etap stanowi bowiem wdrożenie sprawdzonych technik optymalizacyjnych. Na jakie zwrócić szczególną uwagę?

Jak skutecznie pozycjonować biuro księgowe?

Pozycjonowanie biura księgowego to proces, na który składa się wiele działań i technik. Mimo że strategia optymalizacyjna w przypadku każdej firmy będzie wyglądać nieco inaczej, wyróżnić można kilka uniwersalnych praktyk, dzięki którym nawet najmniejsze zakłady księgowe mogą osiągnąć sukces. Oto najważniejsze z nich.

Content marketing

Content marketing jest jedną z najważniejszych technik promowania produktów i usług w sieci. Treść dociera bowiem do szerokiego grona odbiorców, a jej przekaz zachęca do skorzystania z oferty danej marki. Trzeba jednak pamiętać, że aby proces ten był faktycznie skuteczny, należy skupić się na tworzeniu oryginalnego, wartościowego contentu.

Przed przystąpieniem do pisania treści trzeba zgromadzić niezbędne informacje o rynku docelowym, jego oczekiwaniach i potrzebach, a także upewnić się, jakie publikacje cieszą się największym powodzeniem w branży. Co więcej, najważniejszym aspektem każdej strategii content marketingu jest wykorzystanie odpowiednich słów kluczowych. Bazując na wynikach wcześniej przeprowadzonych badań, można przejść do tworzenia wysokiej jakości wpisów. Oto formy, dzięki którym pozycjonowanie biura księgowego przyniesie najlepsze wyniki:

 • newsletter,
 • treści wideo,
 • poradniki (np. dotyczące wypełniania prostych wniosków),
 • recenzje (np. programów księgowych),
 • kursy i webinary,
 • infografiki,
 • eksperckie artykuły blogowe.

Dzięki tego typu treściom łatwiej będzie dotrzeć do osób poszukujących usług księgowych oraz zachęcić ich do skorzystania z oferty danego biura. Warto więc poświęcić czas na opracowanie wartościowego contentu, stale go uaktualniać i analizować skuteczność strategii treści.

Link building

Sieć linków zwrotnych jest jednym z najważniejszych czynników rankingowych, które bezpośrednio wpływają na pozycjonowanie biura księgowego. Decydując się na wykorzystanie tej techniki, trzeba pamiętać, że na jej skuteczność składa się przede wszystkim jakość, a nie ilość pozyskiwanych łączy. Aby więc generować ruch w witrynie i budować swoją obecność w sieci, należy dokładnie zweryfikować autorytet domen odsyłających oraz zastosować kilka sprawdzonych metod link buildingu. Oto najważniejsze z nich:

 • blogowanie gościnne,
 • sponsorowanie eventów,
 • social media marketing,
 • influencer marketing,
 • udostępnianie linków w katalogach branżowych,
 • udzielanie się na forach internetowych o tematyce rachunkowej i księgowej.

Trzeba jednak pamiętać, że najlepszym sposobem na pozycjonowanie biura księgowego za pośrednictwem strategii link buildingu jest tworzenie wartościowych treści, do których inni twórcy zdecydują się umieścić linki na swoich stronach internetowych. Dzięki temu nie tylko wzrośnie autorytet domeny w wyszukiwarce, ale też zwiększy się ruch w witrynie, co zapewni satysfakcjonującą sprzedaż.

Optymalizacja techniczna

Trzeba zaznaczyć, że pozycjonowanie biura księgowego to nie tylko pozyskiwanie linków i wykorzystywanie odpowiednich słów kluczowych. Aby stale zwiększać ruch w witrynie i generować sprzedaż, konieczna jest optymalizacja strony pod kątem technicznym. Mowa tu o wszelkich zabiegach, dzięki którym wzrasta użyteczność i funkcjonalność serwisu internetowego.

Wśród najważniejszych aspektów, które powinny zostać poddane kompleksowej optymalizacji technicznej, wyróżniamy takie czynniki, jak:

 • szybkość ładowania strony internetowej,
 • dostosowanie do urządzeń mobilnych,
 • poprawność metadanych,
 • struktura linków wewnętrznych,
 • intuicyjność nawigacji,
 • czytelność treści,
 • system przekierowań,
 • błędy 404,
 • jakość obrazów i innych plików multimedialnych.

Użyteczność strony internetowej ma bezpośredni wpływ na doświadczenia użytkowników. Im bardziej usatysfakcjonowany odbiorca, tym większe szanse, że zdecyduje się na dokonanie konwersji lub skorzystanie z usług biura księgowego. Warto więc ułatwić potencjalnym klientom korzystanie z serwisu, optymalizując go pod kątem technicznym.

Lokalne SEO

Pozycjonowanie lokalne polega na zwiększaniu świadomości marki wśród osób z najbliższego otoczenia. Odbywa się to za pośrednictwem zastosowania różnych metod marketingowych i technik optymalizacyjnych, dzięki którym przekaz trafia do konsumentów przebywających na danym obszarze geograficznym.

Lokalne pozycjonowanie biura księgowego jest świetnym sposobem na rozwijanie biznesu i przyciąganie nowych klientów. Aby jednak było w pełni skuteczne, należy zwrócić uwagę na dwa istotne aspekty.

Pierwszym z nich jest wykorzystanie lokalnych słów kluczowych. Mowa tu o połączeniach, takich jak „biuro księgowe miasto„, „najlepsze usługi księgowe miasto” czy „księgowy miasto„. Dzięki temu strona nie tylko uzyska wysoką pozycję w wyszukiwarce, ale też trafi do odbiorców, którzy jej faktycznie poszukują.

Drugim czynnikiem lokalnego SEO jest optymalizacja wizytówki Google. Umieszczenie w niej najistotniejszych informacji, takich jak numer telefonu, adres, godziny otwarcia, zdjęcia lokalu, opis, kategoria czy wskazówki dojazdu, jest najlepszym sposobem na zwiększenie zaufania do marki i przyciągnięcie nowych klientów.

Sprawdź: Co to jest techniczne SEO?

Ile trwa pozycjonowanie biura księgowego?

Pozycjonowanie biura księgowego to dość wymagający proces. Samo zgromadzenie niezbędnych informacji o branży i rynku docelowym może zająć wiele dni. Decydując się na budowanie widoczności swojej marki w sieci, trzeba więc uzbroić się nie tylko w niezbędne narzędzia, ale też cierpliwość, bez której realizacja poszczególnych etapów SEO będzie wręcz niemożliwa.

Ile zatem trwa proces pozycjonowania biura księgowego? Przeprowadzenie dokładnych badań, analiza technik optymalizacyjnych, wybór właściwych metod, opracowanie skutecznego planu działania oraz trafna interpretacja wyników to zabiegi, które trwają zwykle od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Niemniej jednak efekty, jakie gwarantuje umiejętnie skomponowana strategia, sprawiają, że pozycjonowanie biura księgowego to proces, którego warto się podjąć, nawet jeśli jego rezultaty nie będą widoczne od razu.

W przypadku jakichkolwiek trudności warto też skonsultować się z profesjonalną agencją SEO, która dzięki swej wiedzy i doświadczeniu kompleksowo zadba o widoczność strony swojego klienta w wyszukiwarce Google.

Pozycjonowanie biura księgowego – dlaczego warto?

Istnieje wiele powodów, dla których warto pozycjonować strony internetowe. Jako że branża księgowa nieustannie się rozwija, a powstawanie nowych firm zmusza przedsiębiorców do poszukiwania odpowiedniej opieki administracyjnej, każde biuro chcące wyróżnić się na tle branżowych rywali musi podjąć się odpowiednich działań marketingowych.

Wielu współczesnych właścicieli decyduje się wówczas na pozycjonowanie biura księgowego. Oto kilka najważniejszych zalet tego procesu, dzięki którym nawet najmniejsza marka ma szansę na sukces:

 • większa widoczność marki w wyszukiwarce, co sprzyja rozszerzaniu świadomości jej oferty w Internecie;
 • lepsze wyniki sprzedażowe;
 • większe zainteresowanie biurem i jego usługami;
 • stale rosnące zaufanie do firmy;
 • wysoki zwrot z inwestycji w działania optymalizacyjne;
 • długofalowy rozwój biura zarówno w sieci, jak i stacjonarnie.

Biorąc pod uwagę wyżej wymienione korzyści, można stwierdzić, że pozycjonowanie biura księgowego jest jednym z najlepszych sposobów na pozyskiwanie nowych klientów i zwiększanie sprzedaży za pośrednictwem Internetu. Warto więc zaangażować się w działania SEO, stale wprowadzając niezbędne poprawki i eliminując wszelkie błędy.

Sprawdź: Podstawy edukacyjne SEO dla firm

Podsumowanie

Pozycjonowanie biura księgowego to dość skomplikowany i czasochłonny proces. Wielu przedsiębiorcom trudno więc samodzielnie poradzić sobie z prowadzeniem strategii marketingowej online. Warto też wspomnieć, że o ile zabiegi SEO wdrażane na własną rękę mogą przynieść pewne korzyści, nigdy nie zagwarantują efektów, jakie zapewnia współpraca z profesjonalistami.

Agencja SEO to zespół wykwalifikowanych pozycjonerów, którzy kompleksowo zadbają o widoczność strony w wyszukiwarce. Warto więc skonsultować się z ekspertami, gdyż okazać się to może kluczem do sukcesu każdego współczesnego biura księgowego.

FAQ dotyczące pozycjonowania biura księgowego

Jakie są zalety pozycjonowania biura księgowego?

Pozycjonowanie biura księgowego niesie za sobą wiele istotnych dla rozwoju marki korzyści. Wśród najważniejszych z nich wyróżniamy takie efekty, jak: większe grono odbiorców, lepsze wyniki sprzedażowe, wzrost zaufania do marki, stale rosnące zainteresowanie biurem i jego ofertą oraz dynamiczny rozwój biznesu zarówno w sieci, jak i offline.

Od czego zacząć pozycjonowanie biura księgowego?

Pozycjonowanie biura księgowego warto zacząć od przeprowadzenia kompleksowych badań. Wiedząc, czego oczekuje rynek docelowy, a także, jakie techniki optymalizacyjne sprawdziły się w przypadku innych marek w branży, znacznie łatwiej będzie opracować skuteczny plan i uniknąć wszelkich błędów.

Ile trwa pozycjonowanie lokalne biura księgowego?

Pozycjonowanie lokalne biura księgowego to dość czasochłonny i wymagający proces. Na efekty działań SEO trzeba bowiem czekać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy, a czas ten zależny jest od czynników, takich jak: konkurencyjność branży, trudność słów kluczowych, bieżąca pozycja w wyszukiwarce czy aktualny stan witryny.

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 7
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Filtr ręczny – czym jest i za co możemy go otrzymać?

  Filtr ręczny – czym jest i za co możemy go otrzymać?

  Google stawia coraz większe wymogi pozycjonującym strony internetowe. W jaki sposób algorytmy strzegą zasad wyszukiwarki i czego należy się spodziewać?
  Sposoby walki ze spamem. Jakie ma on znaczenie dla SEO i jak go unikać?

  Sposoby walki ze spamem. Jakie ma on znaczenie dla SEO i jak go unikać?

  Techniki Black Hat SEO w sieci: spam i jego geneza. Czym jest i jak go wykrywać? Czas zadbać o bezpieczeństwo użytkowników w sieci.
  Infografika wzmacniająca konwersję – jak ją przygotować i dlaczego wspomoże Twoje SEO?

  Infografika wzmacniająca konwersję – jak ją przygotować i dlaczego wspomoże Twoje SEO?

  Infografiki i im podobne elementy wizualne, potrafią działać niczym magnes, przyciągając do treści. Dlaczego by więc nie wykorzystać tego w SEO?
  DARMOWY AUDYT SEO

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę