DARMOWY AUDYT SEO

Pozycjonowanie branży fotograficznej

10 min czytania
Pozycjonowanie branży fotograficznej
Kategoria Branże

Celem każdego współczesnego przedsiębiorcy jest uzyskanie dobrej widoczności witryny w wyszukiwarce. Jako że Internet stał się jednym z najskuteczniejszych narzędzi promowania marki, właściciele firm coraz częściej rezygnują z tradycyjnych środków na rzecz nowoczesnych reklam online. Jedną z najczęściej wykorzystywanych technik jest pozycjonowanie stron internetowych. Jak wygląda to w branży fotograficznej? Podpowiadamy!

Spis treści:

Na czym polega pozycjonowanie branży fotograficznej?

Pozycjonowanie branży fotograficznej to proces budowania widoczności strony danej marki w Internecie. Polega na wykorzystaniu różnorodnych technik optymalizacyjnych i narzędzi marketingowych, których celem jest udoskonalenie użyteczności witryny oraz wypromowanie jej zawartości na wielu obszarach w sieci.

Charakterystyka procesu pozycjonowania różni się w zależności od rodzaju branży, stażu danej marki czy oczekiwanych rezultatów. Trzeba jednak pamiętać, że dobra strategia optymalizacyjna składa się z trzech następujących czynników:

 • on-page SEO,
 • off-page SEO,
 • optymalizacji technicznej.

On-page SEO to nic innego jak działania związane z tworzeniem i optymalizacją treści pod kątem odpowiednich słów kluczowych. Dzięki wykorzystaniu właściwych fraz treści docierają do osób, które są nimi realnie zainteresowane, a strona lepiej pozycjonuje się w wynikach wyszukiwania.

Off-page SEO dotyczy z kolei wszelkich procesów marketingowych podejmowanych poza obszarem strony internetowej. Jedną z najważniejszych technik jest wówczas link building, czyli pozyskiwanie linków z wartościowych witryn.

Optymalizacja techniczna obejmuje natomiast wszelkie działania mające na celu doskonalenie praktycznych i wizualnych aspektów strony, aby jej zawartość stale cieszyła się zainteresowaniem grupy docelowych odbiorców.

Dzięki wykorzystaniu technik optymalizacyjnych ze wszystkich tych obszarów pozycjonowanie branży fotograficznej z pewnością przyniesie pożądane efekty, a marka i jej usługi zyskają popularność w Internecie.

Sprawdź: Jakie moduły dla PrestaShop pomogą w pozycjonowaniu?

Dlaczego warto pozycjonować branżę fotograficzną?

Pozycjonowanie branży fotograficznej to jeden z najskuteczniejszych sposobów promocji usług fotografa lub firmy zajmującej się robieniem zdjęć. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób specjalizujących się w tej dziedzinie stawia na kompleksową optymalizację swoich stron internetowych. Dlaczego jednak metoda ta zyskała aż taką popularność?

Umiejętnie przeprowadzony proces pozycjonowania stron internetowych niesie za sobą wiele istotnych dla rozwoju marki korzyści. Wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania sprzyja rozszerzaniu świadomości oferty danego fotografa w Internecie, co przekłada się na wyniki sprzedażowe. Oto kilka innych ważnych efektów tego procesu:

 • większe zainteresowanie danym studiem fotograficznym i jego ofertą,
 • dynamiczny wzrost ruchu na firmowej stronie internetowej,
 • wyższy współczynnik konwersji i lepsze wyniki sprzedażowe,
 • większe zaufanie do marki i świadczonych przez nią usług,
 • wysoki zwrot z inwestycji w działania marketingowe,
 • nieustanny rozwój biznesu zarówno w sieci, jak i offline.

Jak widać, skuteczne pozycjonowanie branży fotograficznej może okazać się kluczem do sukcesu niejednego współczesnego fotografa. Trzeba jednak pamiętać, że warunkiem uzyskania pożądanych efektów jest kompleksowe podejście do optymalizacji pod kątem wyszukiwarek. Jak zatem powinna wyglądać realizacja planu SEO?

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Pozycjonowanie branży fotograficznej – od czego zacząć?

Podstawą każdej strategii marketingowej jest umiejętnie skomponowany plan oparty na wynikach szczegółowych badań. Aby więc pozycjonowanie branży fotograficznej przyniosło spektakularne efekty, należy wdrożyć kilka kompleksowych analiz, dzięki którym ryzyko wystąpienia ewentualnych błędów spadnie do minimum.

Przed wdrożeniem jakichkolwiek technik optymalizacyjnych należy przeprowadzić analizę rynku docelowego. Warto wówczas zwrócić szczególną uwagę na zainteresowania potencjalnych klientów, ich potrzeby, preferencje, sposoby spędzania wolnego czasu, wiek czy płeć. Dzięki tak szczegółowym informacjom znacznie łatwiej będzie zdobyć zaufanie docelowych odbiorców, zwiększając przy tym szansę na uzyskanie satysfakcjonujących wyników sprzedaży.

Kolejne badanie dotyczy konkurencji. Wiedząc, co sprawdziło się w przypadku innych marek w branży oraz znając techniki, które nie przyniosły pożądanych efektów, znacznie łatwiej będzie opracować skuteczny plan SEO, unikając przy tym wszelkich niepowodzeń.

Po zidentyfikowaniu potrzeb docelowych odbiorców oraz określeniu warunków panujących w danej branży można przejść do analizy strony internetowej. Kluczowy jest wówczas kompleksowy audyt SEO, który wskaże wszelkie błędy w witrynie, umożliwiając przy tym ich sprawną optymalizację. Trzeba bowiem pamiętać, że pozycjonowanie branży fotograficznej to nie tylko działania pod kątem algorytmów wyszukiwarek, ale też praktyki związane z budowaniem pozytywnych relacji z konsumentami, którzy zwracają szczególną uwagę na użyteczność stron internetowych.

Mając już tak szeroką bazę informacji o branży i rynku docelowym, można rozpocząć wdrażanie poszczególnych technik optymalizacyjnych. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Sprawdź: Jakie korzyści wynikają z pozycjonowania strony?

Skuteczne pozycjonowanie branży fotograficznej

Pozycjonowanie branży fotograficznej to dość złożony proces, którego skuteczność zależy w głównej mierze od rodzaju wykorzystanych technik SEO. Mimo że w przypadku każdego fotografa będzie on wyglądał nieco inaczej, wyróżnić można kilka uniwersalnych metod, które sprawdzą się w strategii marketingowej niemal każdej współczesnej marki. Oto najważniejsze z nich.

Content marketing

Content marketing jest jedną z najważniejszych technik każdej strategii optymalizacyjnej. Zadaniem wartościowych treści jest przedstawienie oferty szerokiemu gronu odbiorców i wzmocnienie autorytetu marki w Internecie. Decydując się na pozycjonowanie branży fotograficznej, warto skoncentrować się na tworzeniu wysokiej jakości contentu. Od czego zacząć?

Najważniejszym aspektem każdej strategii content marketingu jest wykorzystanie odpowiednich słów kluczowych. Właściwe frazy zidentyfikować można na wiele sposobów. Jednym z najczęściej wykorzystywanych jest jednak użycie narzędzi SEO, takich jak: Ahrefs, Google Analytics, Keyword Tool czy Google Search Console. Ich popularność wynika w głównej mierze z wielu przydatnych funkcji. Nie tylko przedstawiają one popularne wśród docelowych odbiorców słowa kluczowe, ale też prezentują najważniejsze statystyki związane z ich pozycjonowaniem, dzięki czemu opracowanie skutecznego planu promocyjnego jest o wiele łatwiejsze.

Mając już odpowiednie frazy, można przejść do tworzenia treści. Nie ulega wątpliwościom, że w przypadku branży fotograficznej najlepiej sprawdzą się wysokiej jakości zdjęcia, które podkreślą profesjonalizm danego fotografa i zaprezentują jego styl. Nie oznacza to jednak, że należy rezygnować z innych form contentu. Na pozycjonowanie branży fotograficznej najlepiej wpływa wykorzystanie różnego rodzaju treści, które szczególnie angażują docelowych odbiorców, zachęcając ich tym samym do skorzystania z usług danego fotografa. Oto kilka najskuteczniejszych form content marketingu:

 • newsletter,
 • eksperckie wpisy blogowe o sztuce fotografii i robieniu czy obróbce zdjęć,
 • angażujące treści wideo,
 • kursy i szkolenia,
 • poradniki i recenzje np. sprzętu fotograficznego.

Link building

Linki zwrotne to jeden z najważniejszych czynników rankingowych, który bezpośrednio wpływa na pozycjonowanie branży fotograficznej. Dzięki rozbudowanej sieci łączy z witryn o wysokim autorytecie ruch w serwisie internetowym znacznie wzrasta, a wyszukiwarka lepiej ocenia jego zawartość.

Wdrażając tę technikę, trzeba jednak pamiętać, że w link buildingu ważniejsza jest jakość pozyskiwanych linków, a nie ich ilość. Wszelkiego rodzaju próby oszustwa algorytmów Google czy spam linkami nie przyniosą więc oczekiwanych rezultatów, a co więcej, mogą bardzo poważnie zaszkodzić pozycjonowaniu strony.

Warto postawić na sprawdzone sposoby budowania linków, dzięki którym pozycjonowanie branży fotograficznej będzie skuteczne. Oto najważniejsze z nich:

 • blogowanie gościnne,
 • aktywność w mediach społecznościowych,
 • udostępnianie linków w katalogach branżowych,
 • udzielanie się na forach internetowych o tematyce fotograficznej,
 • publikowanie eksperckich wpisów i ogłoszeń w lokalnych serwisach informacyjnych.

Trzeba jednak dodać, że najważniejszą techniką link buildingu jest naturalne pozyskiwanie łączy. Polega to na tworzeniu wysokiej jakości, oryginalnych treści, zachęcających innych twórców do linkowania. Korzystnie wpływa to zarówno na pozycjonowanie branży fotograficznej, jak i doświadczenia użytkowników, które powinny być priorytetem każdego właściciela strony internetowej.

Optymalizacja techniczna

Optymalizacja techniczna wpływa na ocenę witryny zarówno z punktu widzenia potencjalnych klientów, jak i wyszukiwarek. Aby więc zwiększyć autorytet domeny i zdobyć zaufanie docelowych odbiorców, należy skupić się na zwiększeniu użyteczności witryny i poprawie jej funkcjonalności.

Na doświadczenia odbiorców wpływa wiele czynników. Przedstawiamy jednak te najważniejsze, na których warto skupić się niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności:

 • szybkość ładowania strony internetowej,
 • dostępność dla urządzeń mobilnych,
 • struktura linków wewnętrznych,
 • czytelność treści,
 • system nawigacji,
 • jakość zdjęć i innych plików multimedialnych,
 • skuteczność przycisków call to action,
 • sieć przekierowań.

Lokalne SEO

Lokalne pozycjonowanie branży fotograficznej to proces, dzięki któremu przekaz marki trafia do konsumentów znajdujących się w najbliższej okolicy. Praktyka ta jest szczególnie popularna wśród małych i początkujących przedsiębiorstw, których budżet często nie pozwala na standardowe działania SEO na terenie całego kraju. Niemniej jednak umiejętnie opracowana lokalna strategia optymalizacyjna niesie za sobą wiele korzyści, dzięki którym każdy fotograf może nieustannie rozwijać swój biznes.

Jedną z najważniejszych technik lokalnego SEO jest optymalizacja treści pod kątem lokalnych słów kluczowych. Dzięki frazom takim jak „fotograf miasto” czy „usługi fotograficzne w miasto” oferta dotrze do osób faktycznie zainteresowanych.

Innym aspektem pozycjonowania lokalnego jest optymalizacja wizytówki Google. Profil firmy warto uzupełnić o najważniejsze informacje, takie jak: adres, numer telefonu, godziny otwarcia, zdjęcia lokalu, cennik, wskazówki dojazdu czy recenzje innych klientów. Dzięki temu zaufanie do marki znacznie wzrośnie, co przełoży się na faktyczne wyniki sprzedażowe.

Czy warto skorzystać z pomocy ekspertów?

Jak widać, pozycjonowanie branży fotograficznej to dość skomplikowany proces. Przeprowadzenie kompleksowych badań, opracowanie szczegółowego planu SEO, wdrożenie poszczególnych technik optymalizacyjnych i stała kontrola uzyskiwanych efektów to zabiegi, które dla wielu przedsiębiorców okazać się mogą zbyt wymagające. Nic więc dziwnego, że coraz częściej korzystają z usług specjalistów. Trzeba też pamiętać, że o ile samodzielne wdrożenie podstawowych metod może przynieść pewne korzyści, holistyczne pozycjonowanie branży fotograficznej wymaga szerokiej wiedzy i specjalistycznych umiejętności, którymi dysponują wyłącznie eksperci.

Agencja SEO to zespół specjalistów, którzy o pozycjonowaniu wiedzą niemal wszystko. Dzięki ich wsparciu wdrożenie strategii optymalizacyjnej nie tylko jest o wiele łatwiejsze, ale też przynosi efekty, jakie trudno byłoby uzyskać na własną rękę.

Decydując się na wsparcie profesjonalistów, warto znać najważniejsze usługi znajdujące się w ich ofercie. Są to:

 • kompleksowy audyt SEO,
 • pozycjonowanie sklepów internetowych i stron WWW,
 • badanie rynku docelowego i analiza konkurencji,
 • optymalizacja treści pod kątem odpowiednich słów kluczowych,
 • bieżąca obserwacja efektywności podejmowanych działań,
 • wsparcie na każdym etapie strategii marketingowej.

Pozycjonowanie branży fotograficznej z pomocą doświadczonej agencji SEO to najlepszy sposób na skuteczne promowanie usług fotografa czy studia fotograficznego. Warto więc skontaktować się ze specjalistami i omówić szczegóły strategii optymalizacyjnej, dzięki której dana strona internetowa osiągnie sukces w Internecie.

FAQ dotyczące pozycjonowania branży fotograficznej

Jakie są zalety pozycjonowania branży fotograficznej?

Pozycjonowanie branży fotograficznej to klucz do sukcesu każdej osoby specjalizującej się w robieniu zdjęć. Do najważniejszych zalet tego procesu zaliczamy: lepsze wyniki sprzedażowe, większy ruch na stronie internetowej, stale rosnącą świadomość marki w sieci oraz rozwój firmy na wielu płaszczyznach.

Od czego zacząć pozycjonowanie branży fotograficznej?

Pozycjonowanie branży fotograficznej, jak w przypadku każdej innej strategii marketingowej, warto zacząć od przeprowadzenia dokładnych badań. Znając warunki panujące w branży oraz wiedząc, czego oczekują potencjalni klienci, opracowanie skutecznego planu SEO będzie o wiele łatwiejsze.

Ile trwa pozycjonowanie lokalne w branży fotograficznej?

Pozycjonowanie lokalne w branży fotograficznej to dość czasochłonny proces. Na pierwsze efekty trzeba bowiem czekać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Czas ten wynika w głównej mierze z rodzaju wykorzystywanych technik optymalizacyjnych, konkurencyjności branży czy trudności słów kluczowych.

Magdalena Antoń
Studentka ekonomii na UWM w Olsztynie, którą przygoda z SEO, mimo że rozpoczęta stosunkowo niedawno, pochłonęła bez reszty. Specjalizuje się w tworzeniu wartościowych treści, a jej marzeniem jest napisanie własnej powieści. Uwielbia się rozwijać, a zamiłowanie do copywritingu podziela z sympatią do ekonomii i matematyki.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 10

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Pozycjonowanie branży medycznej (centrum medycznego, gabinetów medycznych)
Pozycjonowanie branży medycznej (centrum medycznego, gabinetów medycznych)
Pozycjonowanie branży medycznej to nie lada wyzwanie. Warto więc wiedzieć, jak skutecznie promować stronę internetową gabinetu medycznego w Google!
Pozycjonowanie stron notariusza
Pozycjonowanie stron notariusza
Pozycjonowanie zawodów zaufania publicznego to wymagające zadanie. W tym artykule przedstawiamy branżę notarialną i ograniczenia, które ją obowiązują. Czytaj dalej.
Pozycjonowanie biura księgowego
Pozycjonowanie biura księgowego
Pozycjonowanie stron to najlepszy sposób na przyciąganie nowych klientów. Podpowiemy Ci, jak proces ten powinien wyglądać w przypadku biura księgowego!

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę