Pozycjonowanie branży gastronomicznej

Pozycjonowanie branży gastronomicznej

Igor Starkov/pexels.com

Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek to jeden z najlepszych sposobów na promowanie marki online. W pełni funkcjonalna witryna nie tylko przyciąga nowych klientów, ale też wysoko pozycjonuje się w wynikach wyszukiwania, co gwarantuje marce szereg korzyści. W bardzo konkurencyjnych czasach proces ten jest jednak dość trudny w realizacji, ale zdecydowanie wart wysiłku. Jak zatem powinno wyglądać pozycjonowanie branży gastronomicznej i co można dzięki niemu osiągnąć? Podpowiadamy!

Na czym polega pozycjonowanie branży gastronomicznej?

Pozycjonowanie branży gastronomicznej to proces zwiększania widoczności stron lokali, takich jak restauracje czy kawiarnie, w wynikach wyszukiwania Google. Jako że wysoka pozycja w wyszukiwarce niesie za sobą wiele korzyści, coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na ten sposób promowania swojej marki.

Pozycjonowanie opiera się na wykorzystywaniu różnorodnych narzędzi marketingowych i technik optymalizacyjnych, mających na celu zwiększyć użyteczność witryny, poprawić jej funkcjonalność oraz dostosować do wytycznych wyszukiwarek. Cały proces marketingowy obejmujący pozycjonowanie branży gastronomicznej bazuje wówczas na trzech kluczowych aspektach:

 • on-page SEO,
 • off-page SEO,
 • optymalizacji technicznej.

On-page SEO dotyczy działań związanych z tworzeniem i optymalizacją treści tak, aby sprostała oczekiwaniom zarówno użytkowników, jak i wyszukiwarek internetowych.

Off-page SEO obejmuje z kolei wszelkie zabiegi mające na celu zwiększenie świadomości marki poza obszarem serwisu. Najważniejszą praktyką jest wówczas budowanie sieci linków zwrotnych.

Optymalizacja techniczna polega natomiast na dbałości o doświadczenia użytkowników poprzez poprawę czynników związanych z funkcjonowaniem witryny, takich jak szybkość ładowania lub czytelność treści.

Jednoczesne zastosowanie technik ze wszystkich tych komponentów jest najlepszym sposobem na budowanie obecności marki w sieci i zdobywanie nowych klientów. W branży gastronomicznej jest to szczególnie ważne, gdyż jej duża konkurencyjność sprawia, że oferowanie wysokiej jakości usług czy znakomitych dań nie wystarczy, aby osiągnąć sukces.

Sprawdź: Jak skutecznie pozycjonować stronę internetową na WordPress?

Pozycjonowanie branży gastronomicznej – od czego zacząć?

Pozycjonowanie branży gastronomicznej to dość skomplikowany proces. Aby przyniósł pożądane efekty, trzeba kompleksowo podejść do optymalizacji witryny i promocji jej zawartości na różnych obszarach w sieci. Przeprowadzenie dokładnych badań jest wówczas najlepszym sposobem na identyfikację skutecznych technik i narzędzi, dzięki którym zwiększenie sprzedaży będzie o wiele łatwiejsze.

Pierwsza, istotna analiza dotyczy rynku docelowego. Warto zwrócić uwagę na najważniejsze potrzeby, oczekiwania, zainteresowania i cechy potencjalnych klientów. Znając ich podstawowe wymagania, łatwiej będzie zaprojektować przyjazną stronę internetową, zwiększając przy tym szansę na przyciągnięcie nowych odbiorców.

Następna w kolejności jest analiza konkurencji. Wiedząc, co sprawdziło się w przypadku innych marek w branży, a także, znając techniki, które nie przyniosły satysfakcjonujących efektów, znacznie łatwiej będzie uniknąć wszelkich błędów i zoptymalizować budżet marketingowy.

Po zidentyfikowaniu skutecznych metod reklamowych w branży gastronomicznej można przejść do badania słów kluczowych. Świetnie sprawdzą się wówczas narzędzia, takie jak Ahrefs, Google Analytics, Keyword Tool czy Google Search Console. Wskażą one nie tylko popularne wśród docelowych odbiorców terminy, ale też podkreślą ważne statystyki związane z ich użytkowaniem. Dzięki odpowiednim frazom kluczowym treść dotrze do odpowiednich osób, a pozycjonowanie branży gastronomicznej przyniesie pozytywne wyniki.

Przed przystąpieniem do optymalizacji strony internetowej warto dokładnie zbadać zawartość serwisu. Przeprowadzenie kompleksowego audytu SEO wskaże bowiem wszelkie błędy oraz pozwoli zidentyfikować obszary wymagające szczególnej uwagi.

Mając tak rozbudowany zasób informacji o rynku docelowym i warunkach w branży, można rozpocząć działania pozycjonujące. Jakie techniki wówczas wykorzystać?

Jak skutecznie pozycjonować branżę gastronomiczną?

Aby pozycjonowanie branży gastronomicznej było skuteczne, należy wykorzystać kilka sprawdzonych metod optymalizacyjnych i narzędzi marketingowych. W tym procesie najważniejsze jest dostosowanie treści do algorytmów wyszukiwarek oraz sprostanie wymaganiom odbiorców, co bezpośrednio przełoży się na wyniki sprzedażowe. Jak zatem zachęcić konsumentów do odwiedzenia restauracji czy baru za pośrednictwem działań online? Oto najskuteczniejsze techniki.

Content marketing

Content marketing jest jednym z najważniejszych elementów każdej strategii optymalizacyjnej. Treść stanowi bowiem fundament każdej działalności online, gdyż pozwala dotrzeć do osób zainteresowanych daną ofertą. Na podstawie contentu oceniania jest także wartość strony internetowej, wobec czego pozycjonowanie branży gastronomicznej powinno skupiać się przede wszystkim na tym właśnie aspekcie.

Każda strategia content marketingu musi opierać się na wykorzystaniu właściwych słów kluczowych. Po przeprowadzeniu dokładnych badań i zidentyfikowaniu fraz można przejść do tworzenia przydatnych dla docelowych odbiorców tekstów. W przypadku branży gastronomicznej świetnie sprawdzą się artykuły o tematyce kulinarnej oraz informacyjnej. Najskuteczniejsze formy treści w tym zakresie to:

 • eksperckie wpisy blogowe,
 • poradniki, instrukcje, przepisy,
 • treści wideo,
 • infografiki,
 • newslettery,
 • e-booki,
 • audiobooki.

Trzeba jednak pamiętać, że pozycjonowanie to nie tylko działania pod kątem algorytmów wyszukiwarek. W procesie pozyskiwania nowych klientów liczą się ich doświadczenia, jak również opinie. Aby uzyskać najlepsze wyniki, trzeba więc skupić się na potrzebach i oczekiwaniach grupy docelowej, publikując przydatne dla nich treści.

Link building

Jednym z najważniejszych czynników rankingowych wpływających na pozycjonowanie branży gastronomicznej jest sieć linków zwrotnych. Rozbudowany profil łączy poprawia wizerunek marki na tle innych firm, generując jednocześnie ruch w witrynie i zwiększając szansę na faktyczną sprzedaż.

Trzeba jednak pamiętać, że Google kładzie szczególny nacisk na jakość linków zwrotnych. Aby więc proces link buildingu był skuteczny, trzeba skupić się na pozyskiwaniu łączy wyłącznie z wiarygodnych oraz wartościowych źródeł. Doskonale sprawdzą się wówczas podstawowe metody off-page SEO, takie jak:

 • blogowanie gościnne,
 • działalność w mediach społecznościowych,
 • udostępnianie linków w katalogach branżowych,
 • udzielanie się na forach internetowych o tematyce kulinarnej,
 • sponsorowanie eventów,
 • publikowanie wpisów w lokalnych serwisach informacyjnych.

Dzięki tym metodom pozycjonowanie branży gastronomicznej będzie nie tylko skuteczne, ale też zapewni rezultaty, jakich nie zagwarantuje żadna inna strategia reklamowa.

Optymalizacja techniczna

Optymalizacja techniczna to nic innego, jak dbałość o użyteczność i funkcjonalność strony internetowej. Podczas działań optymalizacyjnych trzeba jednak pamiętać, że powinny obejmować one zarówno usprawnienie procesu indeksowania, jak i poprawę dostępności dla użytkowników.

Jednym z najważniejszych wówczas aspektów jest optymalizacja czasu ładowania strony. Jako że czynnik ten bezpośrednio wpływa na doświadczenia potencjalnych klientów, warto pozbyć się zbędnych treści, skompresować obrazy lub zmienić usługi hostingu, co przełoży się na lepsze tempo działania serwisu.

Kolejnym aspektem jest dostępność dla urządzeń mobilnych. Należy wziąć pod uwagę, że większość współczesnych użytkowników wyszukuje informacje w sieci za pośrednictwem swoich telefonów komórkowych. Każda witryna powinna więc zawierać niezbędne funkcje, dzięki którym użytkowanie jej na nawet najmniejszych ekranach będzie bezproblemowe.

Istnieje wiele innych elementów, które powinny zostać poddane kompleksowej optymalizacji. Oto najważniejsze z nich:

 • metadane,
 • adresy URL,
 • czytelność treści,
 • tytuły,
 • nagłówki,
 • nawigacja,
 • struktura linków wewnętrznych,
 • przekierowania,
 • obrazy,
 • kolorystyka.

Pozycjonowanie lokalne

Lokalne pozycjonowanie branży gastronomicznej to proces zwiększania widoczności marki w wynikach wyszukiwania dokonywanych przez okolicznych użytkowników. W przypadku firm, takich jak bary, kawiarnie czy restauracje, lokalne SEO okazać się może najlepszym sposobem na zwiększenie sprzedaży i pozyskiwanie nowych, stałych klientów.

Jedną z najważniejszych technik tego procesu jest optymalizacja wizytówki Google. Warto umieścić w niej podstawie informacje o firmie, takie jak adres, numer telefonu, godziny otwarcia, zdjęcia lokalu, opis działalności czy recenzje innych klientów. Dzięki temu żaden użytkownik nie będzie miał problemu ze znalezieniem lokalu i skorzystaniem z jego usług.

Innym aspektem jest optymalizacja treści pod kątem lokalnych słów kluczowych. Doskonale sprawdzą się wówczas terminy nawiązujące do miasta i jego okolic, takie jak „restauracja miasto”, „najlepszy obiad w miasto” czy „gdzie zjem obiad w miasto?”.

Sprawdź: Czym jest czas przebywania na stronie i dlaczego jest istotny dla SEO?

Ile trwa pozycjonowanie branży gastronomicznej?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, jak długo trzeba czekać na wyniki pozycjonowania stron internetowych. Na czas oczekiwania wpływa bowiem wiele czynników, takich jak: konkurencyjność branży, aktualny stan witryny, bieżąca pozycja w wyszukiwarce czy charakterystyka firmy. Niemniej jednak pierwsze efekty zwykle pojawiają się po kilku czy nawet kilkunastu miesiącach.

Niektórzy przedsiębiorcy, chcąc nieco przyspieszyć ten proces, decydują się na wykorzystywanie nieuczciwych metod (Black Hat SEO). Mowa tu o zabiegach, takich jak upychanie słów kluczowych, kupowanie linków czy maskowanie. Nowoczesne algorytmy Google nie mają jednak problemu z identyfikacją tego typu zagrań, które zresztą są nie tylko nieskuteczne, ale też mogą poważnie zaszkodzić reputacji marki w sieci.

Aby więc pozycjonowanie branży gastronomicznej było efektywne, warto postawić na sprawdzone metody SEO oraz cierpliwie optymalizować stronę internetową. Mimo że na efekty trzeba trochę poczekać, z pewnością wynagrodzą one wszelkie podjęte wcześniej trudy.

Pozycjonowanie branży gastronomicznej – dlaczego warto?

Wysoka pozycja w wyszukiwarce to klucz do sukcesu wielu współczesnych firm. Dobra widoczność w Google niesie za sobą wiele korzyści, zaczynając od zwiększania sprzedaży, a kończąc na dynamicznym rozwoju przedsiębiorstwa w sieci. Rozważając wdrożenie procesu, jakim jest pozycjonowanie branży gastronomicznej, warto mieć na uwadze najważniejsze zalety umiejętnie opracowanego planu optymalizacyjnego. Są to:

 • większa świadomość marki zarówno w Internecie, jak i stacjonarnie;
 • lepsze wyniki sprzedażowe oraz stale rosnąca konwersja na stronie;
 • większe zainteresowanie marką i jej ofertą;
 • wysoki zwrot z inwestycji w działania optymalizacyjne;
 • stały rozwój firmy na wielu płaszczyznach.

W przypadku wszelkiego rodzaju lokali gastronomicznych, takich jak restauracje, pizzerie, kawiarnie czy bary, zwiększanie świadomości marki i rozszerzanie grona klientów jest niezwykle istotne. Jako że jest to bardzo konkurencyjna branża, działania marketingowe często okazują się priorytetowe. Warto więc przeprowadzić dokładne badania, zidentyfikować dobre metody SEO oraz na bieżąco ulepszać stronę internetową i budować jej obecność w wyszukiwarce Google.

Sprawdź: Poznaj najważniejsze elementy SEO na stronie internetowej

Podsumowanie

Pozycjonowanie branży gastronomicznej to dość czasochłonne i wymagające zadanie. Regularne modyfikacje algorytmów wyszukiwarek, rosnące oczekiwania konsumentów oraz rozwój w obszarze digital marketingu to dość trudne warunki, sprostanie którym okazuje się problematyczne dla wielu przedsiębiorców.

Doskonałym rozwiązaniem okazuje się wówczas skorzystanie z pomocy doświadczonych ekspertów SEO. Agencja specjalizująca się w pozycjonowaniu stron internetowych dobierze właściwe techniki optymalizacyjne oraz zadba o dynamiczny rozwój marki w sieci. Warto więc skonsultować się z profesjonalistami, gdyż taka współpraca z pewnością przyniesie lepsze wyniki niż działania prowadzone na własną rękę.

FAQ dotyczące pozycjonowania branży gastronomicznej

Jakie są zalety pozycjonowania branży gastronomicznej?

Pozycjonowanie branży gastronomicznej to niezwykle skuteczny proces promowania marki online. Do jego najważniejszych zalet zaliczamy: lepsze wyniki sprzedażowe, większą świadomość marki zarówno w sieci, jak i offline, większe zainteresowanie lokalem i jego ofertą oraz stały rozwój przedsiębiorstwa.

Od czego zacząć pozycjonowanie branży gastronomicznej?

Do pozycjonowania branży gastronomicznej trzeba odpowiednio się przygotować. Przed podjęciem jakichkolwiek działań warto więc przeprowadzić dokładne badania rynku docelowego i warunków w branży. Dzięki szczegółowym informacjom łatwiej będzie opracować skuteczny plan działania, a tym samym uniknąć wszelkich błędów.

Ile trwa pozycjonowanie lokalne w branży gastronomicznej?

Pozycjonowanie lokalne w branży gastronomicznej to dość czasochłonny proces. Na pierwsze efekty trzeba zwykle czekać od kilku do kilkunastu miesięcy, a czas ten zależny jest od czynników takich jak: konkurencyjność branży, trudność słów kluczowych, bieżąca pozycja strony w wyszukiwarce czy aktualny stan witryny.

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 8
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Jak zbudować ruch w witrynie? TOP 10 porad

  Jak zbudować ruch w witrynie? TOP 10 porad

  Szukasz idealnej strategii, która pozwoli zbudować ruch w witrynie i zwiększyć konwersję? Podpowiemy, na jakie techniki warto zwrócić uwagę! Czytaj dalej.
  Multilingual SEO – czym jest?

  Multilingual SEO – czym jest?

  Internet daje możliwość prowadzenia i skutecznego promowania działalności w wielu krajach. Sprawdź, co w tym zakresie oferuje multilingual SEO.
  Jak stworzyć płatną kampanię w Internecie – czyli wszystko o Google Ads

  Jak stworzyć płatną kampanię w Internecie – czyli wszystko o Google Ads

  Chcesz stworzyć płatną kampanię w internecie? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego o Google Ads!
  DARMOWY AUDYT SEO

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę