DARMOWY AUDYT SEO

Pozycjonowanie branży gastronomicznej

11 min czytania
Pozycjonowanie branży gastronomicznej
Kategoria Branże

Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek to jeden z najlepszych sposobów na promowanie swojej marki online. Jeśli prowadzisz swój biznes, pewnie wiesz, że w pełni funkcjonalna witryna nie tylko przyciąga nowych klientów, ale też wysoko pozycjonuje się w wynikach wyszukiwania, co może zagwarantować Twojej marce szereg korzyści. W bardzo konkurencyjnych czasach proces ten jest jednak dość trudny w realizacji, ale zdecydowanie wart wysiłku. Jeśli prowadzisz restaurację i chcesz dowiedzieć się, jak powinno wyglądać pozycjonowanie branży gastronomicznej i dlaczego warto w nie zainwestować, to w tym artykule znajdziesz odpowiedź!

Spis treści:

Branża gastronomiczna w Polsce – jak wygląda i czym się wyróżnia?

Rynek gastronomiczny rozwija się w zawrotnym tempie. Mimo perypetii związanych z ograniczeniami podczas pandemii COVID-19 restauracje, bary i kawiarnie wciąż zyskują na sile. Liczba lokali gastronomicznych dynamicznie wzrasta, a wartość niektórych przedsiębiorstw osiąga niebotyczne kwoty. Wynika to w głównej mierze z nawyków konsumentów. Na pewno zaobserwowałeś, że Polacy coraz chętniej odwiedzają restauracje i bary, a obiady “na mieście” stały się niejako codziennością. Na rozwój branży gastronomicznej wpływa także jej uniwersalność. W lokalach serwujących jedzenie spotykamy się bowiem nie tylko w celu spędzenia wolnego czasu, ale też zorganizowania przyjęcia typu chrzest, wesele czy urodziny.

Z pewnością zauważyłeś, że do wzrostu popularności branży gastronomicznej przyczyniły się również wszelkiego rodzaju programy kulinarne, takie jak MasterChef, Hell’s Kitchen czy Kuchenne Rewolucje. Rośnie także świadomość konsumentów, którzy coraz chętniej wybierają smaki kuchni z różnych części świata. Niestety, rozwój branży jest równoznaczny ze wzrostem jej konkurencyjności. Jeśli prowadzisz biznes związany z gastronomią, z pewnością wiesz jak trudno jest uzyskać satysfakcjonujące wyniki sprzedażowe i pozyskać nowych klientów. Dotyczy to w szczególności małych, lokalnych restauracji lub początkujących firm. Doskonałym rozwiązaniem tego problemu okazuje się pozycjonowanie stron internetowych. Zastanawiasz się, na czym polega i dlaczego warto w nie zainwestować? Czytaj dalej, aby poznać szczegóły!

Sprawdź: Pozycjonowanie stron z ofertami pracy

Na czym polega pozycjonowanie branży gastronomicznej?

Pozycjonowanie branży gastronomicznej to proces zwiększania widoczności w wynikach wyszukiwania Google stron lokali takich jak restauracje czy kawiarnie. Jako że wysoka pozycja w wyszukiwarce niesie za sobą wiele korzyści, coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na ten sposób promowania swojej marki. Jeśli zależy Ci na budowaniu popularności swojego lokalu w sieci, Ty także powinieneś w niego zainwestować.

Pozycjonowanie opiera się na wykorzystywaniu różnorodnych narzędzi marketingowych i technik optymalizacyjnych. Mają one na celu zwiększenie użyteczności witryny, poprawienie jej funkcjonalność oraz dostosowanie do wytycznych wyszukiwarek. Cały proces marketingowy bazuje wówczas na trzech kluczowych aspektach:

 • on-page SEO – działania związane z tworzeniem contentu i wykorzystywaniem odpowiednich słów kluczowych,
 • off-page SEO – techniki promocyjne realizowane poza obszarem strony internetowej,
 • optymalizacji technicznej – działania mające na celu poprawę doświadczeń odbiorców.

Jednoczesne zastosowanie technik ze wszystkich tych komponentów pozwoli Ci skutecznie promować swoją restaurację w sieci i zdobywać nowych klientów. W branży gastronomicznej jest to szczególnie ważne, gdyż jej duża konkurencyjność sprawia, że oferowanie wysokiej jakości usług czy znakomitych dań nie wystarczy, aby osiągnąć sukces.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Pozycjonowanie branży gastronomicznej – od czego zacząć?

Aby stworzyć znakomite danie, powinieneś działać według przepisu. Dokładnie to samo można powiedzieć o pozycjonowaniu restauracji czy cukierni. Chcąc zdobyć popularność w sieci i przyciągnąć nowych klientów, musisz przeprowadzić dokładne badania, a pozyskane informacje wykorzystać podczas budowania strategii marketingowej.

Pierwsza, istotna analiza dotyczy rynku docelowego. Zwróć uwagę na najważniejsze potrzeby, oczekiwania, zainteresowania i cechy potencjalnych klientów. Znając ich podstawowe wymagania, łatwiej będzie zaprojektować przyjazną stronę internetową, zwiększając przy tym szansę na przyciągnięcie nowych odbiorców. Z pewnością wiesz, że zaspokojenie ich oczekiwań jest najlepszym sposobem na zdobycie zaufania.

Następna w kolejności jest analiza konkurencji. Wiedząc, co sprawdziło się w przypadku innych marek w branży, a także znając techniki, które nie przyniosły satysfakcjonujących efektów, unikniesz błędów i zoptymalizujesz budżet marketingowy. Po trudnościach związanych z pandemią jest to szczególnie ważne.

Mimo że marketing cyfrowy kładzie aktualnie szczególny nacisk na zaspokajanie potrzeb odbiorców, nie możesz zapominać o wytycznych wyszukiwarek. Analiza słów kluczowych powinna być więc kolejnym krokiem podczas przygotowań do pozycjonowania restauracji, baru czy kawiarni. Świetnie sprawdzą się wówczas takie narzędzia, jak: Ahrefs, Senuto, Keyword Tool czy Google Search Console. Dzięki nim poznasz nie tylko popularne wśród docelowych odbiorców terminy, ale też ustalisz, kiedy i w jakich regionach cieszą się największym zainteresowaniem. Pamiętaj jednak, że kierowanie treści na najczęściej wyszukiwane frazy nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Branża gastronomiczna jest bowiem bardzo konkurencyjna. Zamiast tego postaw na słowa kluczowe long tail, dzięki którym uzyskasz nieco szybsze efekty.

frazy kluczowe w Senuto Senuto

Przed przystąpieniem do optymalizacji strony internetowej zbadaj też użyteczność serwisu. Za pomocą audytu SEO wykryjesz wszelkie błędy oraz łatwo zidentyfikujesz obszary wymagające szczególnej uwagi. Nawet jeśli oferujesz swoje usługi wyłącznie stacjonarnie, strona Twojej restauracji powinna zapewniać odbiorcom łatwy dostęp do najważniejszych informacji.

Sprawdź: Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat SEO, SMM, SEM i SMO

Jak skutecznie pozycjonować branżę gastronomiczną?

Istnieje wiele sposobów na przyrządzenie pysznego dania. Podczas pozycjonowania swojej restauracji także możesz wybrać wiele ścieżek. Liczy się bowiem wyłącznie cel, do którego zmierzasz. W tym przypadku jest nim wysoka pozycja w wyszukiwarce, dzięki której Twój biznes będzie przynosił spektakularne zyski. Mimo że pozycjonowanie strony w przypadku każdej firmy wygląda nieco inaczej, możemy wyróżnić kilka uniwersalnych technik, które z pewnością sprawdzą się w Twojej strategii.

Wartościowy content

Content marketing jest jednym z najważniejszych elementów każdej strategii optymalizacyjnej. Treść to fundament działalności online, gdyż pozwala dotrzeć do osób zainteresowanych Twoją ofertą. Na podstawie contentu oceniana jest także wartość strony internetowej, dlatego jeśli chcesz uzyskać widoczność w Google, musisz opracować angażujące treści.

W przypadku branży gastronomicznej świetnie sprawdzą się artykuły o tematyce kulinarnej oraz informacyjnej. Zwróć też uwagę na formy treści cieszące się największym zainteresowaniem współczesnych użytkowników. Są to:

 • eksperckie wpisy blogowe o tematyce gastronomicznej,
 • instrukcje użytkowania sprzętu kuchennego,
 • przepisy,
 • treści wideo,
 • infografiki,
 • newslettery,
 • e-booki z przepisami,
 • audiobooki.

wyniki wyszukiwania w wyszukiwarce na hasło ciasto czekoladowe

Pamiętaj, że w procesie pozyskiwania nowych klientów liczą się ich doświadczenia, jak również opinie. Aby uzyskać najlepsze wyniki, powinieneś więc skupić się na potrzebach i oczekiwaniach grupy docelowej, publikując przydatne dla nich treści. Tylko wówczas zdecydują się na odwiedzenie Twojego lokalu.

Link building

Jednym z najważniejszych czynników rankingowych wpływających na pozycjonowanie Twojej restauracji jest sieć linków zwrotnych. Ich rozbudowany profil poprawia wizerunek marki na tle innych firm, generując jednocześnie ruch w witrynie i zwiększając szansę na faktyczną sprzedaż. W branży gastronomicznej jest to szczególnie ważne, gdyż pozwala podkreślić poziom świadczonych usług i zachęcić użytkowników do odwiedzenia restauracji czy kawiarni.

Pamiętaj, że Google kładzie szczególny nacisk na jakość linków zwrotnych. Aby więc proces link buildingu był skuteczny, skup się na pozyskiwaniu łączy wyłącznie z wiarygodnych, wartościowych źródeł. Doskonale sprawdzą się wówczas podstawowe metody off-page SEO, takie jak:

 • blogowanie gościnne,
 • aktywność w mediach społecznościowych,
 • udostępnianie linków w katalogach branżowych,
 • udzielanie się na forach internetowych o tematyce kulinarnej i gastronomicznej,
 • sponsorowanie eventów,
 • publikowanie wpisów w lokalnych serwisach informacyjnych.

Dzięki tym metodom Twoja restauracja zdobędzie wielu nowych klientów, a Ty zyskasz popularność na licznych kanałach w sieci.

Optymalizacja techniczna

Optymalizacja techniczna to nic innego, jak dbałość o użyteczność i funkcjonalność strony internetowej. Podczas działań optymalizacyjnych trzeba jednak pamiętać, że powinny obejmować one zarówno usprawnienie procesu indeksowania, jak i poprawę dostępności dla użytkowników. W obecnych wytycznych Google szczególne znaczenie mają doświadczenia odbiorców i to właśnie o nie powinieneś zadbać, aby przekształcić odbiorców w faktycznych klientów.

Jednym z najważniejszych wówczas aspektów jest optymalizacja czasu ładowania strony. Tak jak klienci Twojej restauracji nie lubią czekać na dostarczenie wybranego dania, tak samo użytkownicy wolą uzyskać dostęp do pożądanych treści jak najszybciej. Aby przyspieszyć serwis, pozbądź się zbędnych treści, skompresuj obrazy lub zmień usługi hostingu.

Kolejnym aspektem jest dostępność dla urządzeń mobilnych. Jest to szczególnie ważne, jeśli prowadzisz restaurację z możliwością dostawy. Użytkownicy podczas zakupów w sieci najchętniej korzystają bowiem ze swoich telefonów komórkowych. Każda witryna powinna więc zawierać niezbędne funkcje, dzięki którym użytkowanie jej na nawet najmniejszych ekranach będzie bezproblemowe.

Istnieje wiele innych elementów, które powinieneś zoptymalizować, aby strona Twojej restauracji budziła zaufanie potencjalnych klientów. Oto najważniejsze z nich:

 • metadane,
 • adresy URL,
 • czytelność treści,
 • tytuły,
 • nagłówki,
 • nawigacja,
 • struktura linków wewnętrznych,
 • przekierowania,
 • obrazy,
 • kolorystyka.

Pozycjonowanie lokalne

Jeśli prowadzisz lokalny biznes, to lokalne pozycjonowanie branży gastronomicznej będzie idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. To proces zwiększania widoczności Twojej marki w wynikach wyszukiwania dokonywanych przez okolicznych użytkowników. W przypadku firm, takich jak bary, kawiarnie czy restauracje, lokalne SEO okazać się może najlepszym sposobem na zwiększenie sprzedaży i pozyskiwanie stałych klientów. Dzięki działaniom lokalnym pierwsze efekty uzyskasz znacznie szybciej, a rywalizacja z konkurencją będzie mniej wymagająca.

Jedną z najważniejszych technik tego procesu jest optymalizacja wizytówki Google. Umieść w niej najważniejsze informacje o firmie, takie jak: adres, numer telefonu, godziny otwarcia, zdjęcia lokalu, opis działalności czy recenzje innych klientów. Świetnym pomysłem jest też dodanie menu.

wyniki wyszukiwania lokalnego w wyszukiwarce Google

W ramach pozycjonowania lokalnego wykorzystaj też słowa kluczowe związane z okolicą, w której działasz. Doskonale sprawdzą się wówczas terminy nawiązujące do miasta, typu: „restauracja miasto„, „najlepszy obiad w miasto” czy „gdzie zjem obiad w miasto?”.

Ile trwa pozycjonowanie branży gastronomicznej?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, jak długo trzeba czekać na wyniki pozycjonowania stron internetowych. Na czas oczekiwania wpływa bowiem wiele czynników, takich jak: konkurencyjność branży, aktualny stan witryny, bieżąca pozycja w wyszukiwarce czy charakterystyka firmy. Niemniej jednak pierwsze efekty zwykle pojawiają się po kilku czy nawet kilkunastu miesiącach.

Niektórzy przedsiębiorcy, chcąc nieco przyspieszyć ten proces, decydują się na wykorzystywanie nieuczciwych metod (Black Hat SEO). Mowa tu o zabiegach, takich jak upychanie słów kluczowych, kupowanie linków czy maskowanie. Nowoczesne algorytmy Google nie mają jednak problemu z identyfikacją tego typu zagrań, które zresztą są nie tylko nieskuteczne, ale też mogą poważnie zaszkodzić reputacji Twojej marki w sieci. Mimo że Black Hat SEO może być kuszącym rozwiązaniem, istnieje wiele innych praktyk, dzięki którym zdobędziesz popularność w sieci i poprawisz dochody.

Aby wypromować swoją restaurację, postaw na sprawdzone metody SEO oraz cierpliwie optymalizuj stronę internetową. Mimo że na efekty trzeba trochę poczekać, z pewnością wynagrodzą one wszelkie podjęte wcześniej trudy.

Sprawdź: Pozycjonowanie księgarni

Pozycjonowanie branży gastronomicznej – dlaczego warto?

Wysoka pozycja w wyszukiwarce to klucz do sukcesu wielu współczesnych firm. Dobra widoczność w Google niesie za sobą liczne korzyści, zaczynając od zwiększania sprzedaży, a kończąc na dynamicznym rozwoju przedsiębiorstwa w sieci. Decydując się na pozycjonowanie branży gastronomicznej, warto mieć na uwadze najważniejsze zalety umiejętnie opracowanego planu optymalizacyjnego. Są to:

 • większa świadomość marki zarówno w Internecie, jak i stacjonarnie,
 • lepsze wyniki sprzedażowe oraz stale rosnąca konwersja na stronie,
 • większe zainteresowanie marką i jej ofertą,
 • wysoki zwrot z inwestycji w działania optymalizacyjne,
 • stały rozwój firmy na wielu płaszczyznach.

W przypadku wszelkiego rodzaju lokali gastronomicznych, takich jak restauracje, pizzerie, kawiarnie czy bary, zwiększanie świadomości marki i rozszerzanie grona klientów jest niezwykle istotne. Jako że jest to bardzo konkurencyjna branża, działania marketingowe często okazują się priorytetowe. Warto więc przeprowadzić dokładne badania, zidentyfikować dobre metody SEO, na bieżąco ulepszać stronę internetową oraz budować jej obecność w wyszukiwarce Google.

Podsumowanie

Pozycjonowanie firm z branży gastronomicznej jest czasochłonne i wymagające. Regularne modyfikacje algorytmów wyszukiwarek, rosnące oczekiwania konsumentów oraz rozwój w obszarze digital marketingu to dość trudne warunki. Aby im sprostać, musisz wykazać się nie lada cierpliwością i zaangażowaniem.

Doskonałym rozwiązaniem okazuje się wówczas skorzystanie z pomocy doświadczonych ekspertów SEO. Agencja specjalizująca się w pozycjonowaniu stron internetowych dobierze właściwe techniki optymalizacyjne oraz zadba o dynamiczny rozwój Twojej marki w sieci. Skonsultuj się więc z profesjonalistami, gdyż taka współpraca z pewnością przyniesie lepsze wyniki niż działania prowadzone na własną rękę.

FAQ dotyczące pozycjonowania branży gastronomicznej

Jakie są zalety pozycjonowania branży gastronomicznej?

Pozycjonowanie branży gastronomicznej to niezwykle skuteczny proces promowania marki online. Do jego najważniejszych zalet zaliczamy: lepsze wyniki sprzedażowe, większą świadomość marki zarówno w sieci, jak i offline, większe zainteresowanie lokalem i jego ofertą oraz stały rozwój przedsiębiorstwa.

Od czego zacząć pozycjonowanie branży gastronomicznej?

Do pozycjonowania branży gastronomicznej trzeba odpowiednio się przygotować. Przed podjęciem jakichkolwiek działań warto więc przeprowadzić dokładne badania rynku docelowego i warunków w branży. Dzięki szczegółowym informacjom łatwiej będzie opracować skuteczny plan działania, a tym samym uniknąć wszelkich błędów.

Ile trwa pozycjonowanie lokalne w branży gastronomicznej?

Pozycjonowanie lokalne w branży gastronomicznej to dość czasochłonny proces. Na pierwsze efekty trzeba zwykle czekać od kilku do kilkunastu miesięcy, a czas ten zależny jest od czynników takich jak: konkurencyjność branży, trudność słów kluczowych, bieżąca pozycja strony w wyszukiwarce czy aktualny stan witryny.

Magdalena Antoń
Studentka ekonomii na UWM w Olsztynie, którą przygoda z SEO, mimo że rozpoczęta stosunkowo niedawno, pochłonęła bez reszty. Specjalizuje się w tworzeniu wartościowych treści, a jej marzeniem jest napisanie własnej powieści. Uwielbia się rozwijać, a zamiłowanie do copywritingu podziela z sympatią do ekonomii i matematyki.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 8

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Pozycjonowanie firm sprzątających
Pozycjonowanie firm sprzątających
Pozycjonowanie firm sprzątających to nie lada wyzwanie. Warto więc wiedzieć, od czego zacząć i jakie metody wykorzystać, aby proces ten był skuteczny.
Pozycjonowanie branży fotowoltaicznej
Pozycjonowanie branży fotowoltaicznej
Branża fotowoltaiczna to nieustannie rozwijający się obszar. Warto więc wiedzieć, jak w jej promocji może pomóc pozycjonowanie stron internetowych!
Pozycjonowanie portali informacyjnych
Pozycjonowanie portali informacyjnych
Coraz trudniej promować swoje treści w Internecie. Warto więc wiedzieć, jak powinno wyglądać skuteczne pozycjonowanie portali informacyjnych!

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę