Pozycjonowanie firm sprzątających

Pozycjonowanie firm sprzątających

Tima Miroshnichenko/pexels.com

Marketing internetowy to jedno z najskuteczniejszych narzędzi umożliwiających pozyskiwanie nowych klientów i zwiększanie sprzedaży. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm z różnorodnych branż decyduje się na budowanie swojej obecności w sieci. Wśród najskuteczniejszych metod wymienić można pozycjonowanie stron internetowych. Jak wygląda to w przypadku firm sprzątających? W tym artykule przedstawiamy szczegóły.

Na czym polega pozycjonowanie firm sprzątających?

Pozycjonowanie firm sprzątających to proces zwiększania widoczności strony danej marki w organicznych wynikach wyszukiwania. Im wyżej w wyszukiwarce znajduje się dana witryna, tym generuje większy ruch i osiąga lepszą sprzedaż. Trudno więc dziwić się przedsiębiorcom, którzy stosują pozycjonowanie jako najważniejszy element swojej strategii marketingowej.

Pozycjonowanie firm sprzątających przeprowadzane jest na zasadzie optymalizacji strony internetowej oraz promowania oferty marki na różnych obszarach w sieci. Działania wchodzące w zakres tego procesu podzielić można za trzy następujące aspekty:

 • SEO on-site,
 • SEO off-site,
 • optymalizacja techniczna.

SEO on-site dotyczy wszelkich zabiegów z zakresu tworzenia treści i optymalizacji zawartości pod kątem właściwych słów kluczowych. Obszar ten zaliczyć można do jednej z najważniejszych technik promocyjnych online, jaką jest content marketing.

SEO off-site obejmuje natomiast wszelkie działania mające na celu promocję witryny poza jej obszarem. Mowa tu w szczególności o procesie link buildingu, dzięki któremu firma sprzątająca zyskuje popularność w Internecie i generuje ruch na swojej stronie internetowej.

Optymalizacja techniczna jest z kolei zestawem praktyk mających na celu zwiększenie użyteczności i funkcjonalności serwisu internetowego. Im łatwiejsza w obsłudze jest dana strona, tym większe szanse, że użytkownik zdecyduje się na dokonanie konwersji.

Sprawdź: SEO copywriting – jak robić to dobrze?

Pozycjonowanie firm sprzątających – od czego zacząć?

We współczesnym świecie trudno nam znaleźć czas nawet na podstawowe obowiązki. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie usługami sprzątania firm czy domów stale rośnie. Tym samym zwiększa to konkurencyjność tej branży. Aby więc dana marka mogła wyróżnić się na tle innych przedsiębiorstw, musi zastosować kompleksową strategię marketingową.

Najskuteczniejszym sposobem na dobrą promocję w sieci okazuje się pozycjonowanie firm sprzątających. Wielu właścicieli zastanawia się jednak, od czego zacząć, aby proces ten przyniósł najlepsze efekty. Kluczem okazuje się wówczas przeprowadzenie dokładnych badań branży.

Pierwszym testem, jaki należy wykonać przed wdrożeniem jakiekolwiek techniki SEO, jest analiza rynku docelowego. Wiedząc, czego potrzebują potencjalni klienci oraz jakie mają oczekiwania, znacznie łatwiej będzie opracować skuteczny plan i uniknąć wszelkich błędów na każdym etapie jego realizacji.

Kolejną, ważną analizą jest badanie konkurencji. Mowa tu o dokładnym prześledzeniu działań branżowych rywali oraz identyfikacji zarówno skutecznych, jak i mniej efektywnych technik optymalizacyjnych. Znając podstawowe działania, które przynoszą świetne efekty, o wiele łatwiej będzie stworzyć zachęcający projekt witryny, tym samym ograniczając do absolutnego minimum ryzyko wszelkich niepowodzeń.

Po przeprowadzeniu tak dokładnych badań można przejść do wdrażania konkretnych technik optymalizacyjnych.

Jak wygląda skuteczne pozycjonowanie firm sprzątających?

Aby pozycjonowanie firm sprzątających przynosiło pożądane wyniki, konieczne jest zastosowanie kilku sprawdzonych technik SEO. Decydując się na marketing internetowy, trzeba jednak pamiętać, aby wszelkie podejmowane działania były zgodne z wytycznymi wyszukiwarek. Wykorzystanie nieuczciwych metod optymalizacyjnych nie tylko nie przynosi bowiem pożądanych wyników, ale też niesie za sobą ryzyko całkowitego usunięcia serwisu z indeksu.

Warto więc postawić na skuteczne praktyki SEO, dzięki którym każda firma sprzątająca osiągnie sukces. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Content marketing

Content marketing to jeden z najlepszych sposobów na skuteczne promowanie niemal każdej firmy w Internecie. Wartościowe treści na stronie internetowej czy w mediach społecznościowych przyciągają bowiem uwagę potencjalnych klientów, zwiększając przy tym świadomość marki i tworząc szansę na lepsze wyniki sprzedażowe. Aby jednak technika ta korzystnie wpłynęła na pozycjonowanie firm sprzątających, konieczna jest optymalizacja tekstów pod kątem właściwych słów kluczowych.

Wykorzystanie odpowiednich fraz gwarantuje dostęp do osób faktycznie zainteresowanych usługami sprzątania, dzięki czemu budżet marketingowy jest w pełni zoptymalizowany. Gdzie jednak szukać właściwych słów kluczowych? Najlepiej posłużyć się sprawdzonymi narzędziami analitycznymi, takimi jak Ahrefs, Google Analytics, Keyword Tool czy Google Analytics, które wskażą nie tylko najczęściej wyszukiwane w danej branży frazy, ale też przedstawią ich konkurencyjność. Opracowanie skutecznego planu działania będzie wówczas o wiele łatwiejsze, a pozycjonowanie przyniesie jeszcze lepsze efekty.

Po zidentyfikowaniu właściwych fraz można przejść do tworzenia angażujących treści. Podczas wdrażania strategii obejmującej pozycjonowanie firm sprzątających warto skupić się na wpisach informacyjnych oraz eksperckich artykułach, które podkreślą profesjonalizm danej marki i pozwolą jej wyróżnić się na tle innych przedsiębiorstw. Doskonale sprawdzą się wówczas następujące formy:

 • angażujące wpisy blogowe,
 • newslettery,
 • poradniki dotyczące sprzątania,
 • recenzje środków czystości,
 • treści wideo,
 • infografiki.

Link building

Sieć linków zwrotnych jest jednym z najważniejszych czynników rankingowych. Aby więc zadbać o pozycjonowanie firm sprzątających, warto zaangażować się w proces pozyskiwania łączy z witryn o wysokim autorytecie, które nie tylko korzystnie wpłyną na widoczność marki w wyszukiwarce, ale też zwiększą ruch w witrynie.

Wdrażając strategię link buildingu, trzeba jednak pamiętać, że najważniejsze jest zdobywanie wyłącznie wartościowych łączy z popularnych w branży serwisów. Spamowanie linkami z mało wiarygodnych źródeł nie tylko nie przyniesie bowiem pożądanych efektów, ale też może poważnie zaszkodzić pozycjonowaniu firmy sprzątającej. Warto więc skupić się na zdobywaniu linków za pomocą sprawdzonych technik. Należą do nich następujące metody:

 • blogowanie gościnne,
 • udostępnianie łączy w katalogach branżowych,
 • publikowanie wpisów w lokalnych serwisach informacyjnych,
 • udzielanie się na tematycznych forach internetowych,
 • aktywność w mediach społecznościowych.

Optymalizacja techniczna

Nawet najwyższej jakości treści promocyjne i linki zwrotne nie przyniosą satysfakcjonujących efektów, jeśli strona internetowa danej marki nie będzie w pełni funkcjonalna. Użyteczność serwisów ma bowiem nie tylko bezpośredni wpływ na pozycjonowanie firm sprzątających, ale też na realne doświadczenia odbiorców, od których zależą wyniki sprzedażowe.

Podczas optymalizacji strony internetowej należy skupić się na kilku aspektach. Wśród nich wymienić można jednak dwa kluczowe, dzięki którym witryna osiągnie spektakularne wyniki.

Pierwszym z nich jest szybkość ładowania serwisu. Im krócej użytkownik będzie musiał czekać na załadowanie poszczególnych elementów strony, tym większe szanse, że wydłuży czas sesji oraz ponownie wróci do serwisu.

Drugi dotyczy natomiast optymalizacji pod kątem mobilnym. Strony internetowe dostosowane do smartfonów i tabletów znacznie lepiej pozycjonują się w wyszukiwarce, zaspokajając jednocześnie najważniejsze potrzeby docelowych odbiorców. Warto więc zadbać o to, aby witryna była w pełni funkcjonalna zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i komputerach stacjonarnych.

Pozycjonowanie lokalne

Pozycjonowanie firm sprzątających warto ukierunkować na dany obszar geograficzny. Promowanie oferty w mieście jest bowiem nie tylko znacznie tańsze, ale też łatwiejsze w przeprowadzeniu. Co więcej, specyfika firm sprzątających polega na oferowaniu usług w najbliższym otoczeniu, w związku z czym lokalne SEO sprawdzi się zdecydowanie najlepiej.

Najważniejszą techniką, jaką należy wdrożyć w ramach pozycjonowania lokalnego, jest optymalizacja wizytówki Google. W tym celu należy przejść do narzędzia Google Moja Firma oraz udostępnić w profilu najważniejsze informacje o marce, takie jak adres, numer telefonu, godziny otwarcia, zdjęcia, opis świadczonych usług czy recenzje innych użytkowników. Zaufanie do firmy znacznie wówczas wzrośnie, a jej przychody osiągną satysfakcjonujący poziom.

W ramach lokalnego SEO warto też postawić na optymalizację treści pod kątem słów kluczowych powiązanych z danym miastem. Doskonale sprawdzą się wówczas terminy, takie jak „usługi sprzątania miasto„, „firma sprzątająca miasto” czy „sprzątanie w miasto„.

Sprawdź: 3 sekundy – tylko tyle masz. Jak zadbać o prędkość ładowania się strony?

Dlaczego warto pozycjonować firmę sprzątającą?

Pozycjonowanie firm sprzątających to proces, dzięki któremu niemal każda marka z tej branży może osiągnąć sukces. Umiejętne wykorzystanie skutecznych praktyk SEO niesie za sobą wiele korzyści, które obejmują zarówno efekty krótko-, jak i długofalowe.

Decydując się na wykorzystanie pozycjonowania w swojej strategii marketingowej, warto mieć na uwadze najważniejsze efekty, jakie można wówczas uzyskać. Są to:

 • wyższa pozycja strony w wynikach wyszukiwania, która sprzyja budowaniu ruchu w witrynie;
 • większe zaufanie do marki;
 • lepsza konwersja i wyniki sprzedażowe;
 • większe zainteresowanie marką zarówno w sieci, jak i stacjonarnie;
 • wysoki zwrot z inwestycji;
 • gwarancja rozwoju marki na różnych płaszczyznach online.

Biorąc pod uwagę korzyści, jakie zapewnia pozycjonowanie firm sprzątających, można stwierdzić, że proces ten jest jednym z najlepszych sposobów na pozyskiwanie nowych klientów i zwiększanie dochodów. Istotnymi zaletami strategii SEO jest bowiem możliwość bieżącej analizy skuteczności podejmowanych działań, a także stosunkowo niskie koszty wdrożenia planu marketingowego. Warto więc podjąć się tego wyzwania samodzielnie lub zlecić SEO profesjonalnej agencji reklamowej.

Pozycjonowanie firmy sprzątającej – samodzielnie czy z agencją?

Budowanie obecności marki w sieci nie należy do najłatwiejszych zadań. Stale zmieniające się algorytmy wyszukiwarek, rosnące oczekiwania konsumentów oraz dynamiczny postęp technologiczny sprawiają, że nawet doświadczonym przedsiębiorcom trudno uzyskać satysfakcjonujące wyniki SEO.

Trzeba jednak pamiętać, że pozycjonowanie firm sprzątających jest jedną z najskuteczniejszych metod promowania tej branży. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby SEO stało się priorytetowym punktem strategii marketingowej każdej firmy sprzątającej.

Samodzielna optymalizacja stron internetowych pod kątem wyszukiwarek, mimo że gwarantuje pewne korzyści, nigdy nie zapewni efektów możliwych do uzyskania dzięki pomocy profesjonalnej agencji SEO. Warto więc skontaktować się z wybranym zespołem, gdyż okazać się to może najlepszym sposobem na skuteczne pozycjonowanie firm sprzątających.

Decydując się na współpracę ze specjalistami, trzeba mieć jednak podstawową wiedzę na temat wykorzystywanych przez nich technik. Oto kilka najważniejszych usług, jakie oferują współczesne agencje SEO:

 • kompleksowy audyt SEO,
 • analiza rynku docelowego,
 • badanie konkurencji,
 • pozycjonowanie sklepów internetowych i innych serwisów e-commerce,
 • holistyczna optymalizacja pod kątem wyszukiwarek,
 • stały monitoring efektywności strategii marketingowej,
 • kontrola działań optymalizacyjnych na każdym etapie planu pozycjonowania.
Sprawdź: Jakie wyróżniamy kanały sprzedaży internetowej?

Podsumowanie

Stale rozwijająca się branża i postęp technologiczny sprawiają, że pozycjonowanie firm sprzątających spędza sen z powiek wielu współczesnym przedsiębiorcom. Niemniej jednak warto zaangażować się w ten proces, pracując na własną rękę lub zlecając działania optymalizacyjne profesjonalnej agencji SEO.

Zespół doświadczonych ekspertów nie tylko zastosuje bowiem sprawdzone praktyki marketingowe, ale też zadba o stałą skuteczność strategii, dzięki czemu firma sprzątająca będzie mogła nieustannie pozyskiwać nowych klientów i zwiększać swoje przychody.

FAQ dotyczące pozycjonowania firm sprzątających

Jakie są zalety pozycjonowania firm sprzątających?

Pozycjonowanie firm sprzątających niesie za sobą wiele istotnych korzyści. Do najważniejszych zalet umiejętnie opracowanego planu SEO zaliczamy między innymi dynamiczny wzrost sprzedaży, większy ruch w witrynie, stale rosnące zainteresowanie marką i jej ofertą oraz nieustanny rozwój biznesu online.

Od czego zacząć pozycjonowanie firm sprzątających?

Pozycjonowanie firm sprzątających warto zacząć od przeprowadzenia dokładnych badań. Wiedząc, jakie potrzeby i oczekiwania ma rynek docelowy, a także, jakie techniki sprawdziły się w przypadku innych marek w branży, znacznie łatwiej będzie opracować skuteczny plan działania oraz uniknąć wszelkich błędów.

Ile trwa pozycjonowanie lokalne firm sprzątających?

Pozycjonowanie lokalne firm sprzątających, mimo że nieco mniej wymagające niż ogólnokrajowe SEO, wciąż jest dość czasochłonne. Na wyniki pozycjonowania czekać trzeba bowiem od kilku do nawet kilkunastu miesięcy, a czas ten zależny jest od czynników, takich jak konkurencyjność branży czy rodzaj zastosowanych technik.

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 7
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Jak poradzić sobie z najtrudniejszymi działaniami SEO?
  Jak poradzić sobie z najtrudniejszymi działaniami SEO?
  SEO może przysporzyć o porządny ból głowy każdego, kto nie zna się na tych działaniach, jednak istnieje sposób, aby temu zaradzić. Sprawdź jaki!
  Czym jest strategia SEO?
  Czym jest strategia SEO?
  Trudno mówić o dobrej kampanii bez odpowiedniego planu działania. Przygotowaniu strony internetowej towarzyszy wiele czynników. O jakich mowa?
  Jak zoptymalizować treść na stronie i generować konwersję?
  Jak zoptymalizować treść na stronie i generować konwersję?
  Optymalizacja treści i jednoczesne generowanie konwersji może być wyzwaniem dla właściciela strony. Poznaj więc kilka przydatnych wskazówek.
  DARMOWY AUDYT SEO

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę