DARMOWY AUDYT SEO

Pozycjonowanie stron lekarzy

10 min czytania
Pozycjonowanie stron lekarzy
Kategoria Branże

Obecność w sieci to nieodłączny element każdej współczesnej strategii marketingowej. Wysoka pozycja w wyszukiwarce gwarantuje bowiem szereg korzyści, dzięki którym marki mogą skutecznie konkurować z branżowymi gigantami. Nic więc dziwnego, że właściciele firm coraz częściej stawiają na pozycjonowanie swoich stron internetowych. Jak jednak wygląda to w branży lekarskiej i na co zwrócić uwagę, aby proces optymalizacji pod kątem wyszukiwarek przyniósł pożądane efekty? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Spis treści:

Na czym polega pozycjonowanie stron lekarzy?

Pozycjonowanie lekarzy to proces budowania widoczności strony danej firmy w wyszukiwarce. Wysoka pozycja na liście wyników wyszukiwania to najlepszy sposób na przyciąganie nowych klientów i zwiększanie sprzedaży. Przedsiębiorcy coraz częściej sięgają więc po narzędzia marketingowe i techniki optymalizacyjne, dzięki którym zwiększają użyteczność swoich serwisów, a także budują ich popularność online.

Pozycjonowanie lekarzy opiera się na wykorzystaniu metod należących do następujących aspektów:

 • on-page SEO,
 • off-page SEO,
 • optymalizacja techniczna.

On-page SEO obejmuje szereg działań związanych z tworzeniem i optymalizacją treści pod kątem odpowiednich słów kluczowych.

Off-page SEO to natomiast działania z zakresu budowania linków i promowania marki poza obszarem witryny.

Optymalizacja techniczna dotyczy z kolei budowania użyteczności i zwiększania funkcjonalności serwisu, co wzbudza zaufanie potencjalnych klientów oraz zachęca ich do skorzystania z oferty.

Pozycjonowanie stron internetowych to jedna z najczęściej wybieranych technik marketingowych. Trudno się temu dziwić. Umiejętne promowanie usług lekarskich w sieci gwarantuje wiele istotnych korzyści, które trudno byłoby uzyskać za pośrednictwem innej strategii.

Sprawdź: Jakie skutki dla SEO niesie za sobą usuwanie produktów w sklepie internetowym?

Pozycjonowanie lekarzy – dlaczego warto?

Pozycjonowanie lekarzy to jedna z najskuteczniejszych technik marketingu internetowego dla każdego przedsiębiorstwa, które świadczy usługi medyczne. Umiejętnie opracowany i wdrożony plan optymalizacyjny niesie za sobą bowiem wiele istotnych korzyści, które koncentrują się na długofalowym rozwoju marki.

Jednym z najważniejszych efektów tego procesu jest stale rosnąca świadomość marki w sieci. Podczas gdy wysoka pozycja na liście wyników wyszukiwania buduje popularność strony w wyszukiwarce, oryginalne treści przyciągają uwagę odbiorców na wielu innych obszarach w sieci. Warto więc zaangażować się w SEO, aby stać się ważnym elementem internetowego rynku.

Kolejną korzyścią, jaką zapewnia pozycjonowanie lekarzy, jest znaczny wzrost liczby klientów. Odbiorcy napływają bowiem nie tylko bezpośrednio z wyszukiwarki Google, ale też z innych witryn, które linkują do strony danej marki czy jej mediów społecznościowych.

Do najważniejszych zalet SEO zaliczamy także dynamiczny wzrost sprzedaży. Jako że branża lekarska stale się rozwija, a jej konkurencyjność wzrasta, warto zadbać o właściwe działania marketingowe, które pozwolą wyróżnić się na rynku i pozyskać nowych klientów. Dobrze zoptymalizowana witryna zachęci ich wówczas do skorzystania z oferty, dokonania konwersji lub odwiedzenia lokalu stacjonarnego.

Pozycjonowanie lekarzy to świetny sposób na rozwijanie firmy. Szeroki dostęp do narzędzi marketingowych oraz technik optymalizacyjnych, niemal nieograniczony zasób metod SEO, a także możliwość bieżącej analizy skuteczności prowadzonych działań sprawia, że nawet najmniejsze przedsiębiorstwa mają szansę na sukces. Aby jednak uzyskać najlepsze rezultaty, należy skupić się na opracowaniu skutecznej strategii SEO. Od czego zatem zacząć?

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Od czego zacząć pozycjonowanie lekarzy?

Pozycjonowanie lekarzy przyniesie satysfakcjonujące wyniki tylko wtedy, gdy wykorzystane zostaną odpowiednie techniki, a warunki działania będą szczegółowo określone. Aby więc opracować skuteczną strategię optymalizacyjną, należy przeprowadzić szereg kompleksowych badań rynku i branży.

W pierwszej kolejności warto wykonać dokładne badanie rynku docelowego. Wiedząc, czego oczekują potencjalni klienci, czego potrzebują, jakie mają zainteresowania, czego szukają w sieci, jak spędzają czas wolny oraz jakimi wyznacznikami kierują się podczas decyzji zakupowych, znacznie łatwiej będzie opracować plan działania, który uwzględni najważniejsze aspekty, jak również ograniczy ryzyko wystąpienia ewentualnych błędów.

Bardzo ważna jest analiza konkurencji. Wiedząc, co sprawdziło się w przypadku innych marek w branży, a także, co nie przyniosło pożądanych efektów, optymalizacja budżetu przeznaczonego na działania marketingowe będzie znacznie łatwiejsza. Warto więc posłużyć się narzędziami, takimi jak SEMrush, które nakreślą strategię branżowych rywali.

Ostatnia, choć nie mniej ważna, jest analiza słów kluczowych. Wykorzystanie odpowiednich fraz gwarantuje bowiem, że treść dotrze do osób, które są nią faktycznie zainteresowane. Aby zidentyfikować najważniejsze frazy, należy skorzystać z narzędzi, takich jak Google Search Console, Ahrefs, Keyword Tool czy Google Analytics. Wskażą one nie tylko popularne wśród docelowych odbiorców terminy, ale też przedstawią ich konkurencyjność i trudność, dzięki czemu strategia SEO okaże się jeszcze bardziej efektywna.

Mając już zasób najważniejszych informacji na temat rynku i branży, można przejść do wdrażania poszczególnych technik optymalizacyjnych. Jakie metody wykorzystać, aby pozycjonowanie lekarzy przyniosło satysfakcjonujące efekty?

Sprawdź: Negatywne SEO: Co zrobić, kiedy Twoja witryna została zaatakowana?

Jak pozycjonować stronę lekarza?

Istnieje wiele skutecznych technik SEO, które korzystnie wpływają na pozycjonowanie lekarzy. Dziś omówimy jednak kilka uniwersalnych metod, dzięki którym nawet najmniejsze marki uzyskają widoczność w wyszukiwarce.

Content marketing

Content marketing to jedna z najważniejszych technik promowania oferty online. Wielu właścicieli pozycjonujących swoje marki w sieci zapomina o działaniach pod kątem budowania zaufania odbiorców. Stawiając wyłącznie na dostosowanie strony do wytycznych wyszukiwarek, trudno uzyskać spektakularne efekty. Decydując się na pozycjonowanie lekarzy, trzeba więc zwrócić szczególną uwagę na jakość i oryginalność treści.

Przed przystąpieniem do tworzenia contentu należy przeprowadzić wcześniej opisane badanie słów kluczowych. Dzięki odpowiednim frazom łatwiej będzie dotrzeć do docelowych odbiorców oraz uzyskać wyższą pozycję w rankingu Google. Trzeba jednak pamiętać, że słowa kluczowe nie zapewnią doskonałych wyników. Kluczowe okazują się jakość treści, oryginalność oraz wiarygodność.

Podczas pozycjonowania strony lekarza warto zwrócić uwagę na kilka szczególnie istotnych form contentu, dzięki którym zdobycie nowych odbiorców będzie o wiele łatwiejsze. Są to:

 • eksperckie artykuły na blogu,
 • newsletter,
 • treści wideo,
 • poradniki,
 • recenzje sprzętu medycznego,
 • kursy,
 • e-booki.

Przeprowadzając pozycjonowanie lekarzy, trzeba zwrócić szczególną uwagę na profesjonalizm i wiarygodność działań marketingowych. Potencjalni pacjenci, którzy uznają markę za niegodną zaufania, z pewnością nie zdecydują się na skorzystanie z jej usług. Warto więc upewnić się, że publikowane treści nie zawierają błędów gramatycznych, ortograficznych oraz logicznych.

Link building

Sieć linków zwrotnych to jeden z najważniejszych czynników rankingowych, dzięki któremu pozycjonowanie lekarzy jest faktycznie skuteczne. Warto więc skoncentrować się na pozyskiwaniu wartościowych łączy z witryn o wysokim autorytecie w branży. Korzystnie wpłynie to bowiem nie tylko na pozycję strony danej placówki w wyszukiwarce, ale też zapewni stały napływ nowych odbiorców, na czym bez wątpienia zależy każdemu przedsiębiorcy.

Decydując się na wykorzystanie tej techniki, trzeba być jednak szczególnie ostrożnym. Nieuczciwe metody link buildingu lub zdobywanie łączy z mało wiarygodnych źródeł nie tylko nie przyniesie pożądanych efektów, ale też może bardzo niekorzystnie wpłynąć na autorytet strony.

Aby pozycjonowanie lekarzy było skuteczne, warto wykorzystać następujące formy budowania linków:

 • blogowanie gościnne,
 • umieszczanie linków w katalogach branżowych,
 • udzielanie się na forach internetowych o tematyce medycznej i zdrowotnej,
 • działalność w mediach społecznościowych,
 • sponsorowanie eventów,
 • publikowanie artykułów w lokalnych serwisach informacyjnych.

Optymalizacja techniczna

Trzeba pamiętać, że pozycjonowanie lekarzy to nie tylko słowa kluczowe i linki zwrotne. Dla użytkowników najważniejsza jest bowiem strona internetowa, jej funkcjonalność i wygląd. Podczas optymalizacji należy więc skupić się nie tylko ja działaniach pod kątem wyszukiwarek, ale też zabiegach mających na celu sprostanie oczekiwaniom docelowych odbiorców.

Jednym z najważniejszych aspektów technicznego SEO jest optymalizacja czasu ładowania strony. Warto więc pozbyć się zbędnych treści, skompresować obrazy lub zmienić usługi hostingu, co korzystnie wpłynie na wydajność witryny, zwiększając tym samym zaangażowanie potencjalnych klientów. Trzeba też zaznaczyć, że szybkość strony ma bezpośredni wpływ na zaufanie odbiorców, co w przypadku branży lekarskiej jest szczególnie ważne.

Innym, ważnym czynnikiem jest dostępność dla urządzeń mobilnych. Jako że większość współczesnych użytkowników korzysta z Internetu za pośrednictwem smartfonów, każda witryna powinna umożliwiać pełną funkcjonalność dotykową oraz czytelność zawartości nawet na najmniejszych ekranach.

Poza powyższymi aspektami można wyróżnić wiele innych elementów strony, które powinny zostać poddane kompleksowej optymalizacji. Oto najważniejsze z nich:

 • jakość obrazów,
 • poprawność metadanych,
 • struktura linków wewnętrznych,
 • intuicyjność nawigacji,
 • przyjazność adresów URL,
 • system przekierowań.

Lokalne SEO

Najlepszym sposobem na pozycjonowanie lekarzy jest optymalizacja pod kątem lokalnym. Poza wykorzystaniem fraz kluczowych powiązanych z daną lokalizacją, takich jak „usługi lekarskie miasto„, „najlepszy lekarz miasto” czy „gabinet lekarski miasto„, warto skupić się na optymalizacji profilu Google Moja Firma.

Świetnym sposobem na zwiększenie zaufania grupy docelowej jest wyposażenie wizytówki Google w najważniejsze informacje o firmie, takie jak: adres, numer telefonu, godziny otwarcia, zdjęcia lokalu, opis działalności czy recenzje innych pacjentów. Tak opracowana wizytówka nie tylko uzyska dobrą widoczność w wyszukiwarce, ale też przyciągnie wielu nowych pacjentów.

Czy pozycjonowanie lekarzy jest trudne?

Mimo że świadomość skuteczności działań optymalizacyjnych nieustannie wzrasta, wielu przedsiębiorców wciąż zastanawia się, czy pozycjonowanie lekarzy to dobry kierunek. Powodem tych wątpliwości jest w głównej mierze przekonanie o trudności wdrożenia strategii SEO.

Nie ulega wątpliwościom, że osiągnięcie sukcesu z zakresu pozycjonowania stron wymaga cierpliwości, czasu i niemałego zaangażowania. Nie oznacza to jednak, że proces ten powinien być stosowany wyłącznie przez największe firmy w branży. Wiele dość prostych zabiegów może bowiem bardzo pozytywnie wpłynąć na widoczność marki w sieci, zapewniając jej tym samym satysfakcjonujące wyniki sprzedażowe oraz stały napływ nowych klientów.

Trzeba pamiętać, że najlepsze efekty SEO zapewni umiejętnie opracowany plan, którego stworzenie nierzadko wykracza poza umiejętności lekarzy. Aby pozycjonowanie przyniosło więc pożądane rezultaty, warto zlecić je profesjonalistom, którzy dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu kompleksowo zadbają o popularność strony lekarza.

Sprawdź: Bądź na bieżąco z najnowszymi metodami SEO!

Pozycjonowanie lekarzy – samodzielnie czy z agencją?

O ile wiele technik optymalizacyjnych można z powodzeniem wdrożyć samodzielnie, najskuteczniejsze metody SEO wymagają specjalistycznej wiedzy oraz dostępu do rozmaitych narzędzi analitycznych. Nic więc dziwnego, że wielu współczesnych przedsiębiorców decyduje się na wsparcie profesjonalnej agencji SEO.

Specjaliści przeprowadzą kompleksowe badania, wybiorą skuteczne techniki, opracują szczegółowy plan oraz zadbają o długofalowy rozwój firmy, dzięki czemu zdobycie nowych klientów, a także rozszerzenie świadomości marki online będzie o wiele łatwiejsze.

Jeśli więc zależy Ci na świetnych wynikach, postaw na pozycjonowanie lekarzy ze wsparciem ekspertów!

FAQ dotyczące pozycjonowania lekarzy

Jakie są zalety pozycjonowania lekarzy?

Pozycjonowanie lekarzy to świetny sposób na rozwijanie marki w Internecie. Wynika z niego wiele korzyści, między innymi wzrost świadomości firmy, większe zainteresowanie jej ofertą, lepsze wyniki sprzedażowe oraz satysfakcjonujący zwrot z inwestycji.

Od czego zacząć pozycjonowanie lekarzy?

Pozycjonowanie lekarzy to dość skomplikowany proces, do którego należy odpowiednio się przygotować. Przed wdrożeniem jakichkolwiek technik optymalizacyjnych warto przeprowadzić dokładne badania rynku docelowego, dzięki którym ryzyko popełnienia ewentualnych błędów spadnie do absolutnego minimum.

Ile trwa pozycjonowanie lokalne w branży lekarskiej?

Pozycjonowanie lokalne w branży lekarskiej jest dość czasochłonne. Na efekty trzeba zwykle czekać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Czas ten uwarunkowany jest czynnikami, takimi jak: konkurencyjność branży, trudność słów kluczowych, obecna pozycja w wyszukiwarce czy charakterystyka marki.

Magdalena Antoń
Studentka ekonomii na UWM w Olsztynie, którą przygoda z SEO, mimo że rozpoczęta stosunkowo niedawno, pochłonęła bez reszty. Specjalizuje się w tworzeniu wartościowych treści, a jej marzeniem jest napisanie własnej powieści. Uwielbia się rozwijać, a zamiłowanie do copywritingu podziela z sympatią do ekonomii i matematyki.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 9

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Pozycjonowanie szkoły nauki jazdy
Pozycjonowanie szkoły nauki jazdy
Coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie kursu w szkole nauki jazdy. Warto więc wiedzieć, jak skutecznie wypromować swoją markę w tej branży.
Pozycjonowanie branży budowlanej
Pozycjonowanie branży budowlanej
Pozycjonowanie branży budowlanej to dość trudne zadanie. Podpowiemy Ci zatem, jakie techniki wykorzystać, aby proces ten był naprawdę skuteczny.
Pozycjonowanie branży obuwniczej
Pozycjonowanie branży obuwniczej
Promowanie lokalnych firm w Internecie to świetny sposób na zwiększenie sprzedaży. Podpowiemy więc, jak skutecznie pozycjonować branżę obuwniczą!

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę