Pozycjonowanie naturalne a płatne — co lepsze?

Pozycjonowanie naturalne a płatne — co lepsze?

Źródło: Pixabay/pexels.com

Wyniki wyszukiwania Google dzielą się na naturalne oraz płatne, czyli reklamy AdWords. Na pojawienie się w tych pierwszych szansę ma każda strona internetowa. W drugim przypadku konieczne jest wykupienie kampanii AdWords. W jakiej formie pozycjonowanie stron wypada lepiej?

Na czym polega ten typ pozycjonowania w wyszukiwarce Google?

Działania pozycjonujące w tej formie to optymalizacja SEO kodu strony internetowej oraz jej treści. Ponadto pozycjonowanie organiczne odnosi się też do budowania zaplecza linków. Wszystko ma na celu wypracowanie jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania. Chcąc osiągnąć czołową pozycję na wiele słów kluczowych, zmiany w kodzie muszą być naprawdę poważne, a w celu wyeliminowania błędów zająć się tym powinna agencja SEO.

Wiele zmian jest tutaj dla użytkowników niewidocznych, a więc modyfikacja opisu description, tytułu strony, ustawienie przekierowań czy usunięcie duplikatów wewnętrznych. Zmiany elementów widocznych dotyczą wstawienia dodatkowych tekstów, nagłówków, dodania linków do menu, umieszczenia danych adresowych czy stworzenia FAQ i bloga. Sam proces zmian jest więc dość skomplikowany, choć wiele zależy od tego, jakie słowa kluczowe są w ten sposób promowane, jak rozbudowana jest strona lub jakie działania w tym zakresie prowadzi konkurencja. Jednocześnie optymalizacja SEO powinna być wsparta poprzez linkbuilding.

Zdobycie wysokiej pozycji strony w ten sposób nie oznacza, że działanie pozycjonerskie zostało ukończone. Algorytmy Google są ulepszane. Zamieniane są też wagi czynników, które brane są pod uwagę przy ocenie strony internetowej. Ponadto dodawane są nowe parametry. Oznacza to, że praca nad pozycjami stron internetowych jest działaniem nieustannym.Wysoką pozycję strony www osiągnąć można właśnie poprzez nieustanne dostosowywanie jej do wymogów algorytmów Google oraz linkbuilding.

Efekty przeprowadzonego działania na stronach w sposób naturalny widoczne są po dłuższym czasie. Żadna szanująca się agencja marketingu internetowego nie zagwarantuje bowiem firmie, że ta osiągnie TOP 3 czy TOP 5 wyników wyszukiwania po kilku tygodniach. Nie jest to możliwe, choć znacznie szybciej można podjąć działanie w obrębie mniej popularnych i bardziej złożonych frazach kluczowych. Dlatego działania powinny opierać się również o frazy long tail, czyli tak zwany długo ogon.

Źródło: pixelcreatures/pixabay.com

Sprawdź: SEO dla początkujących: optymalizacja on-site krok po kroku

Wysoka pozycja strony poprzez działania w Google AdWords

Zupełnie innym sposobem reklamowania swojej strony internetowej jest kampania AdWords. Przez ten termin rozumiemy system reklamowy, który wyświetla linki sponsorowane. Wyświetlane są one nad organicznymi wynikami wyszukiwania lub bezpośrednio obok nich. Poza tym reklamy AdWords (również w formie graficznej) pojawiają się na stronach partnerów będących częścią programu Google AdSense.

W przeciwieństwie do klasycznego pozycjonowania kampanie AdWords pozwalają niemal natychmiast znaleźć się w czołówce wyników wyszukiwania pod danym słowem kluczowym. Nie ma potrzeby modyfikacji kodu strony, ani też rozbudowy jej treści. Jest to reklama płatna, a więc natychmiastowy efekt strona osiągnie nawet w przypadku najbardziej konkurencyjnych fraz, choć im większa konkurencja, tym taka reklama jest droższa. Najpopularniejszym modelem rozliczeń w reklamach AdWords jest tzw. Cost Per Click (CPC), co oznacza dosłownie koszt za kliknięcie.

Co wybrać?

Które działanie pozycjonujące jest lepsze? W dłuższej perspektywie czasu na pewno efektywniejsze jest pozycjonowanie SEO. Da lepsze efekty, a strona w czołowych pozycjach wyników wyszukiwania Google będzie znajdować się tak długo, jak realizowane będzie skuteczne SEO zgodne z zasadami narzuconymi przez Google. Dlatego działanie pozycjonerskie powinno być zlecone specjalistom od SEO, których zatrudnia dobra agencja SEM.

Kampanie AdWords również mają jednak swoje zalety. Taką formą reklamy warto zainteresować się w sytuacji, kiedy wysoka pozycja w Google przy działaniach zaliczanych do pozycjonowania SEO nie jest możliwa. Dlatego z takiej opcji korzystają często firmy, które nie mają w planach rozbudowy strony czy angażowania się w linkbuilding i content marketing. Warto skorzystać z tej opcji przy specjalnych okazjach, np. chcąc zareklamować swoją ofertę świąteczną.

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 7
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Linkowanie wewnętrzne – czym jest i jak wpływa na SEO?

  Linkowanie wewnętrzne – czym jest i jak wpływa na SEO?

  Linkowanie wewnętrzne jest niezbędnym elementem dobrej strategii SEO w witrynie. Dowiedz się, jak zastosować je w swojej witrynie!
  Kompendium wiedzy o ruchu organicznym

  Kompendium wiedzy o ruchu organicznym

  Witryny determinujące zintensyfikowany ruch na stronie plasują się w czołówce wyszukiwanych pozycji. Z lektury artykułu dowiesz się, czym jest ruch organiczny i jak go zwiększyć.
  Sitemap.xml – czym jest i jak stworzyć mapę witryny?

  Sitemap.xml – czym jest i jak stworzyć mapę witryny?

  Dowiedz się, dlaczego warto stworzyć mapę witryny. Czym jest, jakie są jej rodzaje, a także narzędzie pozwalające na wygenerowanie sitemap.xml? Zadbaj o swoją witrynę!
  DARMOWY AUDYT SEO

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę