Pozycjonowanie Niemcy

Bezpłatny audyt

  NEED real SEO?
  Zostaw kontakt i zamów bezpłatną konsultację SEO z naszym doradcą.

  Pozycjonowanie stron www to działanie ukierunkowane na zwiększenia widoczności strony lub sklepu internetowego w wynikach wyszukiwarek. Ze względu na globalny zasięg internetu oraz hegemonię korporacji, takich jak Google czy Facebook, większość działań dotyczących pozycjonowania jest bardzo podobna na całym świecie. Pozycjonowanie Niemcy również w ogólnym kształcie odpowiada światowym standardom, jednak wiąże się z kilkoma różnicami, wynikającymi przede wszystkim z zachowań i przyzwyczajeń Niemców. Podczas planów wejścia na rynek niemiecki oraz założenia bądź rozwinięcia strony internetowej z domeną .de, należy mieć je na uwadze. Warto oddać swój biznes w dobre ręce i skorzystać z usług profesjonalnej agencji marketingu internetowego. Korzyści płynące z takiego działania, jakim jest pozycjonowanie strony na Niemcy, praktycznie zawsze przeważają nad kosztami, a zaoszczędzony czas przedsiębiorca może przeznaczyć na rozwijanie swoich produktów czy usług lub na odpoczynek.

  Ten artykuł ma odpowiedzieć na najważniejsze kwestie związane z działaniami w marketingu internetowym u naszych zachodnich sąsiadów – wskazać różnice między tożsamymi działaniami w Polsce oraz pozycjonowaniem na Niemcy, a także korzyści płynące z takiego rozwiązania. Poruszony zostanie ponadto temat optymalizacji strony internetowej, który na świecie jest traktowany łącznie z działaniami pozycjonerów, a w Polsce przyjął się jako osobne zagadnienie. Tekst wskaże też korzyści, jakie płyną z orientacji na lokalne pozycjonowanie. Niemcy bardzo chętnie wybierają lokalne oraz rodzime produkty, więc trzeba o tym pamiętać, tworząc strategię działań marketingowych czy starając się stworzyć strategię jak pozycjonować stronę internetową w niemieckiej wyszukiwarce . Artykuł odpowie ponadto na pytanie o zasadność założenia domeny .de dla jakichkolwiek działań e-commerce na rynku niemieckim. Czy jest ona niezbędna, czy można bez problemu prowadzić działalność na rynku niemiecki z domeną .pl? Poza tym poruszone zostaną kwestie związane z wyborem właściwej agencji, która pomoże pozyskać nam potencjalnych klientów poprzez działania w niemieckiej wyszukiwarce Google.

  Należy pamiętać o tym, że działania związane z pozycjonowaniem to nie sprint, tylko maraton. Warto podczas tego maratonu kierować się niemieckim przysłowiem „Wer den Pfennig nicht ehrt, ist des Talers nicht wert” (dosłownie: „Nie jest wart pełnego trzosa ten, kto nie szanuje grosza”), które mówi o cieszeniu się z małych rzeczy. Tak samo ma się sprawa z pozycjonowaniem na Niemcy – każdy mały krok przybliża do sukcesu, jakim jest TOP 10 w wynikach wyszukiwania stron w niemieckim Google.

  Pozycjonowanie w Google de

  Pozycjonowanie w Google de

  Większość użytkowników Internetu w Niemczech korzysta z wyszukiwarki Google. Jej udział w rynku to ponad 90%. Wyniki procentowe innych wyszukiwarek balansują na granicy błędu. Jeśli więc na rynku jest hegemon, to trzeba się dostosować do jego warunków. Zatem pozycjonowanie Niemcy także będzie skupiało się na wyszukiwarce Google z końcówką .de. Oto kilka warunków, które trzeba spełnić, żeby być widocznym w niemieckim Google.

  Układ strony internetowej: bardziej tradycja niż nowoczesność

  Niemcy podczas zakupów nie kierują się jedynie wyglądem danego produktu. Ważniejsze są dla nich użyteczność i konkretne cechy towarów. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku strony internetowej produktu czy firmy. Pozycjonowanie strony na Niemcy musi spełniać podstawowe wymagania SEO (dobry czas ładowania strony, przyjazne adresy czy odpowiednie nagłówki), bo na to zwracają uwagę boty Google, które działają zgodnie z aktualnymi algorytmami. Jeśli chodzi o warstwę wizualną strony internetowej, to dla Niemców jej nowoczesność nie jest warunkiem determinującym jej odbiór. Wolą korzystać z tradycyjnych, prostych szablonów, a większą uwagę zwracać na content. Podczas pozycjonowania na Niemcy i wdrażając działania seo warto o tym pamiętać.

  Rozwiń

  Niemiecka końcówka to podstawa

  Strona internetowa często jest wizytówką firmy. I nie chodzi tylko o jej wygląd i treść, ale także adres. Oprócz „przyjaznego adresu”, trzeba zwrócić uwagę na końcówkę domeny. W dzisiejszych czasach, w związku z atakami cyberprzestępców, końcówki stron internetowych wzbudzają zaufanie bądź nie. Z tego względu, by pozycjonowanie Niemcy przyniosło sukces, trzeba zacząć od stworzenia strony internetowej z końcówką .de.

  Warto, a nawet trzeba korzystać z long tail

  Frazy long tail są tak samo potrzebne do osiągnięcia lepszych wyników wyszukiwania, co słowa kluczowe. W konkretnych przypadkach to właśnie frazy long tail decydują o tym, która strona zostanie wyświetlona klientowi i na którą wejdzie. Należy zwrócić uwagę na to, że ze względu na budowę języka niemieckiego, niektóre frazy long tail liczą nawet ponad 100 znaków ze spacjami. Podczas pozycjonowania na Niemcy nie trzeba jednak się tym przejmować i dobierać wyrażenia long tail tak, by odpowiadały strategii pozycjonowania.

  Jak w Niemczech, to po niemiecku

  Język jest kluczowy w każdym kontakcie biznesowym, a takim bez wątpienia jest kontakt sprzedawcy z klientem poprzez stronę internetową. Niemcy są bardzo wyczuleni na witryny, które są tłumaczone przez translator czy bota – aktywni użytkownicy internetu, czy też potencjalni klienci od razu odrzucają taką stronę. Taka strona od razu straci ich zaufanie. Dlatego, żeby pozycjonowanie Niemcy było skuteczne, należy zainwestować we współpracę z copywriterami z Niemiec bądź native speakerami. W dzisiejszych czasach szeroko rozwiniętej globalizacji i zyskującej na popularności pracy zdalnej, wybór takich specjalistów jest bardzo szeroki. Warto zaufać sprawdzonej agencji lub poświęcić chwilę na wybór SEO copywritera. Osoba, która bezproblemowo posługuje się językiem niemieckim, dobrze odczytuje briefy na temat pozycjonowanie Niemcy oraz zna konstrukcje językowe stosowane na co dzień przez ludzi mieszkających w Niemczech, sprawi, że nasza strona www będzie przyjmowana przez klientów w sposób naturalny, co jest szalenie korzystne z punktu widzenia pozycjonowania.

  Pozycjonowanie Niemcy - czy warto?

  Pozycjonowanie Niemcy - czy warto?

  Wydatki na działania marketingowe praktycznie zawsze przynoszą pozytywny skutek. Trzeba jednak pamiętać, że ważny jest wybór partnera do działań pozycjonowania. Niemcy są rynkiem różniącym się od polskiego i warto powierzyć działania marketingowe profesjonalistom. Czy warto w ogóle rozważać usługę pozycjonowania u naszych zachodnich sąsiadów? Argumenty poniżej!

  Wyniki organiczne

  Wyszukiwania organiczne to cel wszystkich działań osoby zajmującej się pozycjonowaniem. Są to wyświetlenia na stronie wyszukiwarki, które nie zawierają płatnych reklam, czyli nie są linkami sponsorowanymi. Pozycjonowanie stron na Niemcy także musi postawić sobie za cel osiągnięcie jak najlepszych rezultatów w wynikach organicznych. Większość wyszukiwarek pozwala manipulować tymi wyszukiwaniami w różnym zakresie. Należy zatem pomóc algorytmowi, by te wyniki poprawić. W jaki sposób? Jedynie poprzez pozycjonowanie. Niemcy cenią jakość i dobry plan, więc żeby przekonać ich, że jesteśmy odpowiednimi ludźmi na odpowiednich miejscach, trzeba wykazać się profesjonalizmem. Wtedy na pewno będą chcieli z nami współpracować.

  Rozwiń

  Efekty nawet po zakończonej umowie

  Jest to chyba najlepszy i najważniejszy argument. Na każde usługi podpisuje się umowę. Muszą znaleźć się w niej informacje dotyczące przynajmniej zakresu i czasu trwania świadczonych usług. W tej kwestii tak samo wygląda sprawa pozycjonowania. Niemcy posiadają kampanie reklamowe na portalach społecznościowych, tak samo jak Polacy. Wynika to przede wszystkim z globnikampanii reklamowej także w umowie zostaje oznaczony czas jej trwania. Przez cały ten czas nasz produkt pojawia się użytkownikom. Jednak po zakończeniu umowy reklama przestaje istnieć. I tu pojawia się przewaga pozycjonowanie Niemcy. Nawet jeśli umowa na pozycjonowanie się zakończy, to nasza strona będzie widoczna w wynikach organicznych. Kolejni klienci, wpisując odpowiednie słowo kluczowe czy frazę long tail, będą trafiać na naszą stronę i zobaczą nasz produkt. Wiadomo, że trzeba o ten stan rzeczy dbać i najlepiej robić to z zaufaną agencją marketingu internetowego, gdyż taki stan rzeczy nie jest dany do końca świata. Algorytmy Google się zmieniają, stawiają przed pozycjonerami nowe wyzwania, którym muszą sprostać. Gdyby tak nie było, to pozycjonowanie Niemcy nie miałoby sensu, gdyż od lat wyniki wyszukiwań byłyby takie same. Na szczęście rynek się zmienia, algorytmy się zmieniają. Dzięki temu każdy, nawet jeśli dopiero zaczyna biznes, ma szansę być w TOP 10 wyszukiwarki.

  Skalowanie biznesu

  Pozycjonowanie jest szansą zarówno dla początkującego przedsiębiorcy, planującego wejście na rynek niemiecki, jak i dla tych przedsiębiorców, którzy planują rozwinąć tam swoją działalność. Szczególnie tym drugim pozycjonowanie Niemcy pozwoli na spotęgowanie liczby klientów. Rynek e-commerce u naszych zachodnich sąsiadów jest o wiele większy niż w Polsce, chociażby przez liczbę ludności, rozwój technologiczny czy majętność obywateli. Dlatego skalowanie biznesu w kierunku rynku niemieckiego jest tak dobrym pomysłem. Mimo wyższych, niż w Polsce, kosztów pozycjonowania, Niemcy potrafią docenić jakość produktu czy usługi, a to w perspektywie czasu przyniesie wymierne korzyści finansowe dla naszego biznesu.

  Bliskość rynku

  Skalowanie i rozwój to niewątpliwy pozytyw w biznesie, ale bliskość kraju, na który planujemy rozwój także jest niebagatelna. Jeśli nowy rynek oddalony jest od naszego magazynu o 10 000 km, to w praktyce jesteśmy zmuszeni zorganizować na miejscu nowych magazyn. Dzięki pozycjonowanie Niemcy otrzymamy dostęp do nowych klientów, ale przez geograficzną bliskość między krajami, możemy zostawić magazyn w miejscu, w którym jest, bądź zorganizować nowy przy granicy, co pozwala znacznie zmniejszyć koszty prowadzenia działalności.

  Czym różni się SEO w Niemczech od SEO w Polsce?

  Czym różni się SEO w Niemczech od SEO w Polsce?

  Algorytmy Google są identyczne dla projektantów stron internetowych na całym świecie. Stąd też nie ma fundamentalnych różnic między pozycjonowaniem stron na Niemcy a pozycjonowaniem stron na Polskę. Rozbieżność obejmuje kilka bloków tematycznych. Trzeba jednak o nich pamiętać, bo mogą okazać się języczkiem u wagi dla naszego celu, jakim jest TOP 10 w Google.

  Dopasowanie słów kluczowych

  Frazy kluczowe, jak sama nazwa wskazuje, są bardzo istotne. Ich odpowiedni dobór to wypadkowa umiejętności i doświadczenia osoby na stanowisku Specjalista SEO. Każdy kraj cechuje się odrębnymi trendami jeśli chodzi o pozycjonowanie. Niemcy nie są w tym przypadku odosobnione. Słowa kluczowe często odwzorowują trendy, jakie panują w danym państwie w określonym momencie. Z tego powodu nie wystarczy jedynie przetłumaczyć wyrazów kluczowych popularnych w Polsce na język niemiecki i umieścić ich na stronie. Trzeba je indywidualnie dopasowywać do każdego projektu tak by jak najlepiej odpowiadały celowi, który chcemy osiągnąć.

  Rozwiń

  SEO Copywriter native speaker

  Osoba tworząca kontent na stronę internetową, której ma dotyczyć pozycjonowanie na Niemcy, musi także spełniać określone wymagania. Treść, którą wstawiamy na stronę, spełnia dwie funkcje: ma zachęcić odbiorcę do przeczytania oraz umożliwić robotom Google odpowiednie umieszczenie strony w wynikach wyszukiwania. Copywriter musi połączyć te dwa światy. Jego zadaniem jest stworzyć tekst, który nie zanudzi czytelnika na śmierć, ale będzie zawierał odpowiednią ilość słów kluczowych, które są “pokarmem” robotów Google. Pozycjonowanie w Niemczech nie przyniesie rezultatu, jeśli kontent nie będzie naturalny. Takie treści najlepiej zagwarantuje nam copywriter, którego poziom języka niemieckiego jest określany jako native speaker. Muszą one zawierać sformułowania odpowiednio dobrane do grupy docelowej. Kontent musi być odpowiedni pod względem zwyczajów oraz trendów w danym miejscu. Naturalny tekst, napisany przystępnym i ciekawym językiem oraz z odpowiednim nasyceniem słów kluczowych to przepis na udane pozycjonowanie stron na Niemcy.

  Pozyskiwanie linków

  Link building to fundament wszystkich działań związanych z pozycjonowaniem. Proces link buildingu polega na zdobywaniu odnośników ze strony zewnętrznej do strony klienta. Między link buildingiem na rynku polskim a niemieckim występuje kilka różnic, o których trzeba pamiętać.

  Większość linkowania podczas działań dla polskich stron, to pozyskiwanie odnośników, których jakość pozostawia wiele do życzenia jeśli chodzi o pozycjonowanie. Niemcy pod tym względem stawiają na wysoki standard link buildingu. Przede wszystkim widać różnice podejściu do zasadach partnerstwa. Jeśli niemiecki przedsiębiorca sprzedaje produkt danego producenta, to uzyskanie od niego linka do swojej strony jest nie tyle bezproblemowe, co wręcz naturalne.

  Kolejną różnicą jest podejście do anchorów. W Polsce dominują anchory sprzedażowe z linkami do stron z produktami. Jeśli chodzi o pozycjonowanie stron na Niemcy to anchory rozumiane są w inny sposób. W większości przypadków jest to marka firmy oraz adres strony internetowej.

  Trzecią bardzo ważną metodą pozyskiwania linków jest kooperacja z dziennikarzami, zarówno lokalnymi jak i ogólnokrajowymi. Jest to sytuacja o tyle skomplikowana, że taką współpracę ciężko stworzyć z dnia na dzień.

  Ostatnim elementem skutecznego link buildingu podczas działań związanych z pozycjonowaniem w Niemczech jest publikowanie artykułów sponsorowanych. Jest to forma znana w polskiej branży, jednak za naszą zachodnią granicą została znacznie rozwinięta. Zamieszczać publikacje sponsorowane można wszędzie z wyjątkiem serwisów rządowych czy związanych z partiami politycznymi. Bezproblemowo możemy uzyskać artykuł sponsorowany od chociażby uczelni wyższej.

  Mentalność odbiorców. Tu różnice są spore…

  Jest to niezwykle ważny czynnik jeśli chodzi o pozycjonowanie. Niemcy, jak chyba nikt inny na świecie, cenią produkty rodzimych wytwórców. Droga do bycia uznanym przez tamtejszych konsumentów jest długa i trudna, ale nie jest niemożliwa. Przede wszystkim należy zrozumieć niemieckie zwyczaje oraz je szanować. Jest to klucz do obecności na rynku. Niemieccy konsumenci doceniają jakość i potrafią za nią zapłacić, ale na własnych warunkach. Podczas pozycjonowania stron na Niemcy należy wziąć te uwarunkowania pod uwagę i na nich oprzeć strategię pozycjonowania.

  Korzyści z pozycjonowania na Niemcy

  Korzyści z pozycjonowania na Niemcy

  W dzisiejszych czasach pojęcie reklamy jest zredefiniowane. Wpływ na to zjawisko ma przede wszystkim internet i jego błyskawiczny rozwój. Korzyści płynące z reklamy zostały opisane wiele razy. Należy do nich dołączyć także korzyści wynikające z pozycjonowania w Niemczech.

  Zwiększony zasięg = większy rynek

  Wejście na nowy rynek, to zawsze przedsięwzięcie obarczone sporym ryzykiem, ale niosące potencjalnie duże zyski. Jak wynika z danych Europejskiego Urzędu Statystycznego liczba ludności Niemiec przekracza 83 miliony, przy niecałych 38 milionach ludności w Polsce. Z prostej arytmetyki wynika, że jest to ponad dwukrotnie większy rynek niż Polska. Pozycjonowanie Niemcy jest więc szansą na dotarcie do tych klientów. Każdy, kto prowadzi biznes, wie, że większy zasięg prędzej czy później wpłynie na dochody przedsiębiorstwa. W tym kontekście wydatki na pozycjonowanie Niemcy powinny zostać uznane za “inwestycję krótkoterminową”. Przedsiębiorca, który zobaczy zyski płynące z większego zasięgu, do którego dociera jego produkt, powinien przeanalizować budżet przewidziany na działania skupione na poprawie widoczności strony w sieci i skrupulatnie dopasowywać je do dochód, które generują.

  Rozwiń

  Dopasowany krąg klientów

  Przewaga, która pozwala na osiągnięcie tak spektakularnych sukcesów pozycjonowania stron na Niemcy, to trafianie w target. Sytuacja taka jest możliwa, gdy specjalista SEO określi grupę docelową, do której ma trafiać nasza strona. Podczas analiz związanych z wyborem grupy docelowe należy zdefiniować zakres wiekowy jej członków, miejsce zamieszkania, wybory konsumenckie i wiele innych czynników. Następnie na podstawie tych analiz dobierane zostają słowa kluczowe do pozycjonowania Niemcy, które najlepiej odzwierciedlają to, co potencjalny klient wpisuje w okienku wyszukiwarki. Im lepsze wyniki osiągnie strona, im wyżej pojawi się na liście wyszukiwań, tym większa szansa, że klient na nią wejdzie, zobaczy produkt i kupi! Należy pamiętać, że walka o TOP 10 jest dużo warta, bo większość użytkowników internetu nie przechodzi na kolejną stronę listy wyszukiwań, tylko wybiera z oferty tych stron, który pozycjonowanie Niemcy osiągnęło status TOP 10.

  Mniejsze koszty i wyższa skuteczność? To możliwe!

  Wiadomo, że z perspektywy Polski, koszty wszystkiego w Niemczech są wyższe. Wystarczy przeliczyć euro na złotówkę i w większości sytuacji kwota po przeliczeniu jest co najmniej równa tej, co w Polsce, a często wyższa. W szeroko pojętej branży SEO sprawa wygląda podobnie. Korzystanie z agencji zajmującej się pozycjonowaniem w Niemczech jest o wiele bardziej kosztowne niż w Polsce. Jest jednak możliwość optymalizacji kosztów poniesionych na działania pozycjonujące. Warto rozważyć skorzystanie z usług polskiej agencji marketingu internetowego. Korzyści z takiego rozwiązania, to przede wszystkim: mniejsze koszty i możliwość komunikowania się ze specjalistami w języku polskim. Oczywiście biorąc pod uwagę przedstawione wcześniej różnice między pozycjonowanie Niemcy a pozycjonowaniem w Polsce, koszt takiej usługi będzie wyższy. Przede wszystkim profesjonalizacja link buildingu w Niemczech generuje wyższe koszty niż tożsame działania w Polsce.

  Uprzywilejowana pozycja w branży

  Według badań Europejskiego Urzędu Statystycznego 96% ludności Niemiec korzysta z Internetu. Można przyjąć, że grupa odbiorców dla osób planujących pozycjonowanie stron na Niemcy, to praktycznie cała populacja Republiki Federalnej Niemiec. Dodatkowo Internet, w przeciwieństwie do tradycyjnych mediów jak telewizja czy gazety, oferuje “samoistny efekt kuli śnieżnej”. Jeśli produkt zostanie w należyty sposób wypozycjonowany, następnie zaczną go kupować ludzie oraz przekonywać się o jego jakości, to osiągamy podstawowy cel sprzedaży – przebicie się do świadomości odbiorców. Następnie firma staje się liderem na rynku, rozpoczyna się proces budowania marki. Oczywiście pozycjonowanie Niemcy jest procesem ciągłym i nie należy go porzucać po osiągnięciu celu. Jest to nieustanna rywalizacja. Jednak większe zasięgi, wyższa pozycja w branży oraz większe zarobki pozwalają na rozszerzenie działań agencji i łatwiejsze utrzymanie się w TOP 10.

  Optymalizacja SEO strony na Niemcy

  Optymalizacja SEO strony na Niemcy

  SEO, czyli Search Engine Optimization, to połączenie działań z zakresu programowania i marketingu internetowego. Nie ma możliwości, że wystarczy wdrożyć jedynie działania z zakresu pozycjonowania. Niemcy nie posiadają bardzo zróżnicowanych wytycznych dotyczących optymalizacji strony. Pozycjonowanie musi być prowadzone równocześnie z optymalizacją. W Polsce pojęcia pozycjonowanie oraz optymalizacji są traktowane oddzielnie, jednak na świecie przyjęło się łączyć te pojęcia. Tak więc pod pojęciem pozycjonowanie Niemcy zawiera się również optymalizacja strony pod kątem SEO.

  Treść

  Co do tego, że treść jest najważniejszym elementem strony, zarówno do użytkownika, jak i dla botów Google, nie ma żadnych wątpliwości. Bez odpowiedniego contentu nie zbudujemy żadnych wyników w pozycjonowaniu, a sama optymalizacja niewiele nam pomoże. Pozycjonowanie Niemcy musi więc opierać się na treści strony. Jeśli chodzi o zakres współdziałania optymalizacji i treści, to pojawia się wtedy, gdy przykładowo zmieniamy długość tekstu. Specjalista SEO powinien takie zmiany wdrażać, aby strona była zoptymalizowana do wyszukiwarki.

  Rozwiń

  Użyteczność

  W zakres użyteczności wchodzą przede wszystkim sprawy związane z szybkością ładowania się strony czy renderowaniem elementów na niej zawartych. W pozycjonowaniu strony na Niemcy jest to ważne zarówno dla użytkownika, jak i dla botów. Użytkownik nie lubi gdy strona się zacina, treść jest niedopasowana do ekranu, na którym jest wyświetlona czy grafiki wyglądają jak zblurowani przestępcy. W takiej sytuacji istnieje ryzyko, że klient po prostu porzuci naszą stronę. W przypadku botów takie sytuacje negatywnie wpływają na autorytet strony, co przy pozycjonowanie Niemcy nie pomoże w osiągnięciu TOP 10.

  Struktura

  Zasad jest prosta – im strona internetowa jest obszerniejsza, tym ważniejsza jest jej struktura. Czym jest owa struktura? Pozwala na ukazanie użytkownikom gdzie dany element się znajduje i jak do niego dotrzeć. W kwestii pozycjonowanie Niemcy struktura jest ważna nie tylko dla użytkownika, ale także botów. Boty, podczas indeksowania strony, wykonają swoją pracę szybciej i łatwiej, na stronie z odpowiednią strukturą. A indeksacja jest rzeczą szalenie ważną. Bez niej strona internetowa nie istnieje. Jeśli żadna wyszukiwarka nie zaindeksuje danej strony internetowej, to nie zostanie ona nigdy i nigdzie wyświetlona. W przypadku użytkowników, nawet najlepsze działania pozycjonowanie Niemcy, nie przyniosą pożądanego skutku, jeśli struktura strony będzie nielogiczna, a użytkownik będzie miał problemy z dotarciem tam, gdzie chce.

  On-page oraz off-page, czyli dywersyfikacja działań

  Działania SEO na stronie internetowej można podzielić na te na stronie (on-page) oraz te poza stroną (off-page). Off-page to przede wszystkim link building, natomiast on-page jest trochę bardziej rozbudowany. W działaniach na stronie zawiera się kontent, architekturę oraz kod źródłowy. W przypadku działań off-page podczas pozycjonowania stron na Niemcy, to przede wszystkim tak zwany “SEO PR”, czyli dobre stosunki z dziennikarzami i przedstawicielami mediów, a także artykuły sponsorowane. Jeśli zależy nam na profesjonalnej usłudze, to warto zwrócić uwagę na sprzęt, jakimi posługuje się agencja, której usługi chcemy wykupić. Na rynku jest dużo profesjonalnych narzędzi, które wydatnie pomagają w osiągnięciu założonych celów pozycjonowania na Niemcy.

  Pozycjonowanie na domenie de

  Pozycjonowanie na domenie de

  Założenie domeny de to idealny wybór. Zarówno dla firm, które już istnieją na rynku niemieckim jak i dla tych, które dopiero powzięły zamiar założenia działalności za zachodnią granicą Polski. Strony internetowe z końcówką de należą do najstarszych na świecie. Kojarzą się z jakością i o wiele szybciej zdobywają zaufanie klientów. Jednak by pozycjonowanie stron de odniosło skutek trzeba spełnić kilka dodatkowych warunków.

  Multilanguage

  Wiadomo, że stworzenie strony z końcówką de i wypełnienie jej contentem w języku polskim mija się z celem. Tak samo wygląda sprawa z tłumaczeniem treści za pomocą translatora. Naturalne teksty są podstawą strony internetowej z końcówką de. Warto jednak rozważyć dodatkowe wersje językowe strony. Wystarczy poprzeć ich wybór analizą grupy docelowej. Pozycjonowanie Niemcy może dotyczyć przykładowo Polaków, których mieszka tam bardzo duża grupa. Mimo tego, że angielski jest językiem uniwersalnym na całym świecie, stworzenie domeny z końcówką de i treści w tym języku także jest błędem. Zasada jest prosta: podstawowym językiem strony musi być niemiecki, natomiast warto rozważyć dodatkowe tłumaczenia na język turecki, polski czy rosyjski. Pozycjonowanie stron na Niemcy trzeba postrzegać w szerszym, międzynarodowym ujęciu ze względu na wielkość rynku. Takie działania mogą przynieść jedynie pozytywny skutek.

  Rozwiń

  Dokładność – tego wymagają Niemcy

  Niemcy cenią jakość i dokładność. Można to chyba traktować jako cechy narodowe. W przypadku jakości, to przede wszystkim produkt musi sam się obronić. Żaden, nawet najbardziej skuteczny marketing, nie zakryje produktu słabej jakości. W przypadku dokładności może pomóc pozycjonowanie. Niemcy przywiązują dużą wagę do opisów produktów. Nie chodzi tu jednak o aspekty sprzedażowo-marketingowe, ale o użyteczność i dokładność opisów. Można więc poświęcić mniej czasu na call-to-action czy zwroty sprzedażowe, a skupić się na kluczowych cechach produktu, możliwościach jego zastosowania czy parametrach technicznych. Warto nadmienić, że niemiecki konsument nie patrzy w pierwszej kolejności na cenę przedmiotu, co strategia pozycjonowania (Niemcy) powinna w znacznym względzie brać pod uwagę.

  Analiza konkurencji

  Żeby wygrać z konkurencją, trzeba być od nich lepszym. A żeby być od nich lepszym, warto najpierw rozpracować przeciwnika. Nie inaczej jest w pozycjonowaniu. Na rynku jest dostępnych wiele narzędzi dedykowanych dla specjalistów od pozycjonowania. Warto przy ich użyciu dokonać analizy strony, które mają najlepsze wyniki w pozycjonowanie Niemcy. Takie narzędzia dostarczą nam między innymi informacji o widoczności strony, organicznych słowach kluczowych, ilości linków zwrotnych czy ruchu na stronie. Raport z takiej analizy powinien zostać stworzony przez doświadczonego specjalistę do spraw SEO, gdyż kopiowanie wszystkiego, co jest możliwe z konkurencyjnej strony nie jest najlepszym pomysłem. Na podstawie takiego audytu należy określić nasze słabe oraz mocne strony w porównaniu do konkurencji i wprowadzać indywidualne zmiany wpływające na pozycjonowanie. Niemcy, widząc efekty oraz plan osoby odpowiedzialnej za pozycjonowanie, wykazują się cierpliwością i czekają na efekt, nawet jeśli nie nadchodzą one w ciągu 2 czy 3 tygodni.

  Pozycjonowanie lokalne w Niemczech

  Pozycjonowanie lokalne w Niemczech

  Jak sama nazwa wskazuje – chodzi o wyszukiwanie w danej okolicy. Ta kategoria jest skierowana przede wszystkim do firm, które swoje usługi czy produkty oferują lokalnie, czyli w konkretnym miejscu. Klient mieszkający kilometr od zakładu produkującego meble kuchenne z łatwością znajdzie ich ofertę, a turyście po wpisaniu frazy “lody” wyświetli się rodzinna lodziarnia, od pokoleń wytwarzająca lody w starej kamieniczce. Tak działa lokalne pozycjonowanie Niemcy.

  Mapa, mapa i jeszcze raz… pinezka!

  Mapy Google są najczęściej używane na świecie. Mają udział w 67% procentach rynku. Chyba już wiadomo, że jeśli chce się być widocznym w Internecie, to trzeba polubić się z Google Maps. Sprawa nie jest bardzo skomplikowana. Przede wszystkim trzeba założyć profil oraz stworzyć wizytówkę swojej firmy. Im więcej informacji umieścimy w profilu oraz wizytówce, tym więcej informacji otrzyma nasz potencjalny klient. Jeśli chodzi o pozycjonowanie Niemcy najważniejsze jest jednak umieszczenie dokładnych danych dotyczących lokalizacji firmy. Przy tak przygotowany profilu oraz wizytówce możemy ustawić pinezkę na mapie. Zwykle wprowadzenie zmian trwa od 24 do 48 godzin. Wtedy możemy się cieszyć, że o naszej firmie dowiedzą się osoby, które chociażby będą po prostu przeglądać okolicę przy użyciu Google Maps.

  Rozwiń

  Nie zapomnij o użytkownikach smartfonów

  Pozycjonowanie stron na Niemcy, tak samo jak na całym świecie, coraz bardziej musi brać pod uwagę urządzenia mobilne. Od dawna nie są to już tylko aparaty do przeprowadzania rozmów. Smartfony to małe komputery, które mamy zawsze przy sobie. Trzeba to wykorzystać. Fakt, że praktycznie każdy nie wychodzi z domu bez smartfona jest kluczowy z perspektywy pozycjonowania lokalnego na Niemcy. Jeśli użytkownik chce szybko znaleźć jakiś produkt czy usługę, to nie po to by czekać 3 dni na kuriera. Chce to dostać teraz, już, natychmiast. Strona internetowa w wersji mobilnej musi mu w tym pomóc, zachęcić go, a nie odrzucić. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które mogą w tym pomóc i wprowadzić je w życie.

  W przypadku pozycjonowanie Niemcy, przede wszystkim warto skupić się na szybkości ładowania treści na stronę. Każdy z nas denerwuje się, jeśli strona nie chce się wczytać. Co dopiero powiedzieć o kimś, komu się spieszy. Taka strona odpada w przedbiegach. Szybkość życia połączona z dostępem do Internetu sprawia, że klient wchodzi na następną stronę i zapomina o tej, która nie chciała się załadować. Często nawet nie zdąży dostać contentu. Agencja odpowiadająca za pozycjonowanie Niemcy po prostu nie ma prawa do tego dopuścić.

  Ważnymi składnikiem strategii mobile SEO są odpowiednio dopasowane elementy strony jakimi są: title i meta description. Są to dwie pierwsze rzeczy, które po wpisaniu hasła w wyszukiwarkę widzi potencjalny klient. Dlaczego trzeba na nich skupić uwagę? Bo inaczej są one wyświetlane na komputerze, a inaczej na smartfonie. Przede wszystkim chodzi o wielkość urządzenia i miejsce, które zapełniają te dwa elementy. Osoba zajmująca się pozycjonowaniem Niemcy musi dopasować zarówno title, jak i meta description do wersji mobilnej. Tak by przekazać najważniejsze informacje klientowi już od pierwszego spojrzenia.

  Google oferuje narzędzie – test optymalizacji mobilnej – które pomoże ocenić czy strona jest dopasowana do urządzeń mobilnych czy też nie. Na podstawie wyniku testu należy dostosować pozycjonowanie. Niemcy, ze względu na globalny zasięg Google i jednolite wytyczne dla webmasterów, również mają dostęp do tego narzędzia.

  Słowa kluczowe – lokalnie

  Wiadomo, że odpowiednio dobrane słowa kluczowe, to najważniejszy materiał budulcowy sukcesu w pozycjonowaniu. W przypadku chęci osiągnięcia TOP 10 na poziomie lokalnym, warto ponownie przeanalizować słowa kluczowe. Nie należy wprowadzać ogromnych zmian, jednak by pozycjonowanie lokalne Niemcy odniosło większy sukces, można dodać we frazach long tail nazwę miejscowości np. “nieruchomości Meersburg”, “kawiarnia Bamberg” czy “restauracja Monschau”.

  Pokaż, skąd jesteś!

  Jeśli nasz produkt jest lokalny i nie jesteśmy nastawieni na marketing ogólnokrajowy, warto rozważyć związanie go z miejscowością, w której go oferujemy. Jednym z przykładów takiego działania jest dodanie nazwy miejscowości, landu czy krainy do nazwy firmy. Pozycjonowanie strony na Niemcy w tym przypadku staje się łatwiejsze, gdyż wymienienie nazwy firmy za każdym razem jest też wymienieniem miejscowości. Jeden wyraz – dwie korzyści!

  Spotkaj się z sąsiadami – sięgnij po lokalne linkowanie

  Link building w Niemczech jest o wiele bardziej profesjonalny i dostępny niż w Polsce, jednakowoż jest też zwyczajnie droższy. W przypadku opracowywania strategii dotyczącej pozycjonowanie Niemcy warto skorelować linkowanie z firmami czy usługami lokalnym. Działa to na uwidocznienie naszego produktu w świadomości lokalnej społeczności, co jest bardzo ważnym, jeśli nie najważniejszym, czynnikiem wpływającym na sukces naszej firmy. Marketing internetowy jest bardzo ważny w perspektywie przeniesienia naszego życia w sferę online, ale na końcu działania, jakim jest pozycjonowanie Niemcy, zawsze znajduje się klient, który musi być zadowolony.

  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 3

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Bezpłatny audyt

   Powiedz nam jaki zakres usług Cię interesuje,
   a skontaktujemy się w odpowiednim dla Ciebie terminie