DARMOWY AUDYT SEO

Pozycjonowanie portali informacyjnych

9 min czytania
Pozycjonowanie portali informacyjnych
Kategoria Branże

Promowanie stron internetowych w sieci to coraz trudniejsze zadanie. Najwięcej problemów w tym zakresie powodują ciągłe zmiany algorytmów wyszukiwarek. Właścicielom stron trudno dostosować do nich swój content, dbając jednocześnie o doświadczenia potencjalnych klientów. W tym artykule omówimy zatem, jak powinno wyglądać skuteczne pozycjonowanie portali informacyjnych.

Spis treści:

Pozycjonowanie portali informacyjnych – na czym polega?

Pozycjonowanie portali informacyjnych to zestaw działań z zakresu marketingu cyfrowego mających na celu zwiększenie widoczności witryny w wynikach wyszukiwania Google. Proces ten odbywa się za pomocą wielu technik optymalizacyjnych i narzędzi reklamowych, dzięki którym dany portal budzi zaufanie docelowych odbiorców, a jego przekaz dociera do osób faktycznie nim zainteresowanych.

Pozycjonowanie portali informacyjnych jest dość złożone. Obejmuje bowiem techniki ukierunkowane zarówno na wnętrze strony internetowej, jak i obszar poza nią. Stosowane są więc metody z zakresu on-page SEO, off-page SEO oraz optymalizacji technicznej.

On-page SEO dotyczy działań na stronie internetowej, przede wszystkim tworzenia treści i optymalizacji contentu pod kątem słów kluczowych popularnych w danej branży.

Off-page SEO to z kolei procesy promocyjne realizowane poza obszarem portalu informacyjnego, takie jak link building czy social media marketing.

W zakres optymalizacji technicznej wchodzą natomiast praktyki mające na celu zwiększenie użyteczności serwisu i ułatwienie robotom wyszukiwarki indeksowania jego zawartości.

Dzięki optymalizacji wszystkich tych obszarów pozycjonowanie portali informacyjnych z pewnością przyniesie oczekiwane rezultaty, a marka zyska popularność w Internecie.

Sprawdź: Pozycjonowanie branży edukacyjnej

Skuteczny plan kluczem do sukcesu – od czego zacząć pozycjonowanie?

Aby pozycjonowanie portali informacyjnych przyniosło pożądane efekty, przed wdrożeniem jakichkolwiek działań SEO musisz przeprowadzić dokładną analizę rynku docelowego. Dzięki temu nie tylko zidentyfikujesz skuteczne rozwiązania, ale też unikniesz błędów, które mogłyby narazić Cię na straty finansowe.

W pierwszej kolejności zbadaj cechy docelowych odbiorców. Zwróć uwagę na takie aspekty, jak: preferencje, zainteresowania, potrzeby, oczekiwania oraz cechy demograficzne. Ustal też, w jakich miejscach najczęściej przebywają potencjalni klienci, aby wiedzieć, gdzie umieścić swoje reklamy.

Przeprowadź dokładną analizę konkurencji. Dzięki niej dowiesz się, co przyniosło oczekiwane rezultaty w przypadku branżowych rywali, a co nie zapewniło pożądanych efektów. Uniknięcie wszelkich błędów będzie wówczas o wiele łatwiejsze, a realizowana kampania przyniesie znacznie lepsze wyniki.

W ramach przygotowań do pozycjonowania portali informacyjnych wykonaj także szczegółowy audyt SEO. Mowa tu o kompleksowej analizie witryny pod kątem funkcjonalności. Ma ona na celu identyfikację wszelkich błędów oraz wykrycie obszarów o niskiej skuteczności. Pomogą Ci wówczas takie narzędzia, jak Google Search Console, Google Analytics czy SEMrush.

Warto wspomnieć, że pozycjonowanie portali informacyjnych to przede wszystkim skuteczne słowa kluczowe. Jeśli więc chcesz poprawić widoczność swojej witryny w Google, przeprowadź dokładną analizę i znajdź popularne w swojej branży frazy. Możesz je zidentyfikować za pomocą takich narzędzi, jak Keyword Planner, Google Trends czy Keyword Finder.

 Screen ze strony app.mangools.com przedstawiający wyniki wyszukiwania dla frazy portal informacyjny Screen ze strony app.mangools.com przedstawiający wyniki wyszukiwania dla frazy portal informacyjny

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Moc wartościowego contentu, czyli jak pozycjonować portale informacyjne?

Pozycjonowanie portali informacyjnych nie należy do najłatwiejszych zadań. Aby maksymalnie zwiększyć skuteczność tego procesu, musisz wykorzystać sprawdzone techniki optymalizacyjne. Podczas promowania portali informacyjnych skup się na wartościowym contencie i angażującym przekazie. Nie możesz też zapominać o innych zabiegach SEO, dzięki którym wyszukiwarka umieści Twoją stronę na szczycie wyników wyszukiwania. Jakie metody warto wykorzystać w strategii marketingowej online?

Skuteczna treść

Wartościowe treści to podstawa każdej strategii marketingowej w Internecie. Dzięki nim świadomość marki wzrasta, a strona generuje ruch. Pamiętaj, aby tworzyć wyłącznie wysokiej jakości content, który sprosta wymaganiom zarówno konsumentów, jak i wyszukiwarek. W tym celu przeprowadź dokładne badania i ustal, jakie formy treści cieszą się największym zainteresowaniem współczesnych użytkowników. Następnie, wykorzystując znalezione wcześniej słowa kluczowe, stwórz wartościowy content, uwzględniając przy tym oczekiwania docelowych odbiorców. Oto kilka form treści, na które powinieneś postawić:

 • ekspercki blog,
 • poradniki,
 • recenzje,
 • relacje z aktualnych wydarzeń,
 • materiały do pobrania.

Upewnij się też, że wszystkie publikowane na portalu treści są wiarygodne i aktualne. W przeciwnym razie możesz zostać uznany za niegodnego zaufania, co negatywnie wpłynie na Twoje wyniki.

Linki zwrotne

Linki zwrotne mają bezpośredni wpływ na pozycjonowanie portali informacyjnych i ruch w witrynie. Ważne jest zatem, aby zdobywać wartościowe łącza ze stron o wysokim autorytecie w branży. Pamiętaj jednak, że Google zwraca szczególną uwagę na wartość poszczególnych linków. Spam i podstępne metody link buildingu nie przyniosą więc oczekiwanych rezultatów. Zamiast tego postaw na sprawdzone techniki, dzięki którym zdobędziesz wiele skutecznych łączy. Są to:

 • blogowanie gościnne,
 • udzielanie się na tematycznych forach internetowych,
 • aktywność w mediach społecznościowych,
 • udostępnianie linków w katalogach branżowych,
 • współpraca z influencerami.

Optymalizacja techniczna

Optymalizacja techniczna ma na celu stworzenie funkcjonalnej, łatwej w użytkowaniu witryny, która zapewni odbiorcom pozytywne wrażenia i ułatwi wyszukiwarce indeksowanie serwisu. Proces ten bezpośrednio wpływa na pozycjonowanie portali informacyjnych, dlatego warto priorytetowo potraktować jego realizację.

Optymalizacja pod kątem technicznym opiera się na wdrożeniu działań w obrębie witryny, które usprawnią jej użytkowanie. Zwróć wówczas uwagę na takie aspekty, jak:

 • dostępność dla urządzeń mobilnych,
 • szybkość ładowania,
 • czytelność treści,
 • linkowanie wewnętrzne,
 • struktura nawigacji,
 • skuteczność przycisków CTA,
 • przekierowania.

Social media marketing

Z popularnych serwisów społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram, czy Twitter, każdego dnia korzysta wiele osób potencjalnie zainteresowanych Twoim portalem informacyjnym. Jeśli więc chcesz zwiększyć świadomość swojej marki i pozyskać nowych odbiorców, rozpocznij kampanię w mediach społecznościowych.

Aby działania reklamowe przyniosły oczekiwane rezultaty, przeprowadź dokładną analizę poszczególnych serwisów. Pamiętaj, że każda społeczność jest inna, ma inne oczekiwania i potrzeby. Jeśli dostosujesz do niej swój przekaz, możesz być pewien, że ruch na portalu informacyjnym znacznie wzrośnie, a Ty zbudujesz grono stałych czytelników.

Sprawdź: Pozycjonowanie stron z branży meblarskiej

Błędy SEO, których powinieneś unikać

Wielu właścicieli portali informacyjnych, chcąc uzyskać szybsze efekty, stosuje podstępne metody optymalizacyjne. Mowa tu o technikach z zakresu Black Hat SEO, które mają na celu oszukanie algorytmów wyszukiwarek i w ten sposób zdobycie przewagi nad konkurencją. Google szybko identyfikuje jednak tego typu zagrania, a marka, która się ich dopuściła, musi przygotować się na spadek w rankingu.

Trzeba jednak zaznaczyć, że realizacja technik Black Hat SEO często ma charakter przypadkowy. Oznacza to, że możesz niecelowo zastosować nieuczciwe praktyki. Warto więc znać podstawowe metody Black Hat SEO, aby ich świadomie unikać. Są to:

 • kopiowanie treści,
 • tworzenie niskiej jakości contentu,
 • korzystanie z farm linków,
 • spamowanie,
 • upychanie słów kluczowych,
 • tworzenie łańcuchów przekierowań,
 • maskowanie,
 • ukrywanie tekstu.

Aby pozycjonowanie portali informacyjnych przyniosło spektakularne efekty, upewnij się, że żadna z wyżej wymienionych metod nie została wykorzystana. Jeśli jednak okaże się, że strategia SEO uwzględnia tego typu praktyki, jak najszybciej pozbądź się spamerskich treści i linków, a wciąż będziesz mieć szansę na wysoką lokatę w wynikach wyszukiwania Google.

Pozycjonowanie portali informacyjnych – dlaczego warto?

Pozycjonowanie portali informacyjnych to jeden z najlepszych sposobów na promocję tego typu witryn w sieci. Wiele zalet tego procesu wynika ze specyfiki marketingu internetowego. Do najważniejszych zaliczamy możliwość bieżącej modyfikacji podejmowanych działań oraz dostęp do szczegółowych statystyk na temat ich efektywności. Co więcej, pozycjonowanie jest znacznie bardziej opłacalne niż tradycyjne środki reklamy, takie jak prasa czy telewizja.

Warto wspomnieć o typowych dla tego procesu korzyściach, jakich nie zapewni żadna inna strategia promocyjna. Oto kilka kluczowych zalet pozycjonowania, dzięki którym nawet małe i początkujące przedsiębiorstwa mają szansę na sukces:

 • większa świadomość marki w sieci,
 • większy ruch na portalu,
 • wyższy współczynnik konwersji,
 • większe zaufanie do marki,
 • dynamiczny rozwój biznesu na wielu obszarach.

Istotną zaletą tego procesu jest też wysoki poziom rentowności. Jako że działania promocyjne w sieci można skierować na ściśle określoną grupę odbiorców, inwestycja przynosi znacznie większe zyski. Jeśli więc chcesz zdobyć popularność w Internecie i pozyskać wielu nowych odbiorców, pozycjonowanie portali informacyjnych jest najlepszym rozwiązaniem.

Sprawdź: Pozycjonowanie branży EKO

Jak zwiększyć efektywność działań SEO?

Na skuteczność działań optymalizacyjnych wpływa wiele czynników. To między innymi: konkurencyjność branży, trudność słów kluczowych, rodzaj wykorzystywanych technik SEO czy aktualna pozycja w wynikach wyszukiwania. Przedsiębiorcy realizujący proces pozycjonowania często dochodzą jednak do momentu, w którym przestaje on generować pożądane efekty. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Najlepszym sposobem na utrzymywanie skuteczności pozycjonowania stron internetowych jest bieżąca analiza efektywności podejmowanych działań. Dzięki niej szybko zidentyfikujesz wszelkie błędy i będziesz w stanie je naprawić. Co więcej, badając efekty SEO, ustalisz też, jakie techniki przynoszą najlepsze rezultaty i będziesz mógł rozszerzyć ich oddziaływanie na nowe obszary.

Realizując pozycjonowanie portali informacyjnych, postaw na content marketing opierający się na aktualnych wydarzeniach. Postaraj się jak najszybciej udostępniać wiarygodne treści. Dzięki temu zbudujesz zaufanie do marki i zdobędziesz nowych odbiorców.

Zadbaj też o wizerunek swojego portalu w Internecie. Upewnij się, że posiada pozytywne opinie na forach internetowych i postaraj się na bieżąco rozwiązywać problemy zgłaszane przez rynek docelowy.

Czy samodzielne pozycjonowanie ma sens?

Jak widać, pozycjonowanie to dość skomplikowany proces. Ponadto na pierwsze efekty SEO trzeba zwykle czekać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Wielu przedsiębiorców jest zniechęconych tym faktem, przez co wybiera inne formy promocji cyfrowej. Niemniej jednak, rezygnując z pozycjonowania, pozbawiają się oni szansy na długotrwałe rezultaty i dynamiczny rozwój biznesu online. Jak temu zaradzić?

Jeśli chcesz uzyskać najlepsze efekty pozycjonowania, skonsultuj się z profesjonalną agencją SEO. Specjaliści kompleksowo zoptymalizują Twój portal informacyjny, wykorzystując przy tym wyłącznie sprawdzone, skuteczne techniki SEO. W ramach współpracy możesz ponadto spodziewać się wielu innych usług, takich jak:

 • pozycjonowanie stron i sklepów internetowych,
 • content marketing,
 • link building,
 • optymalizacja techniczna,
 • działania pod kątem UX,
 • kampanie Google Ads,
 • audyt SEO,
 • bieżąca analiza efektywności podejmowanych działań.

Dzięki agencji SEO pierwsze efekty pojawią się nieco szybciej, a Twój portal informacyjny zdobędzie wielu nowych odbiorców. Jeśli więc chcesz osiągnąć sukces w Internecie i zadbać o rozwój marki, postaw na skuteczne pozycjonowanie portali informacyjnych.

FAQ dotyczące pozycjonowania portali informacyjnych

Jakie są zalety pozycjonowania portali informacyjnych?

Pozycjonowanie portali informacyjnych to jeden z najlepszych sposobów na promowanie tego typu witryn w Internecie. Do najważniejszej zalet tego procesu zaliczamy wzrost świadomości marki w sieci, większy ruch na stronie oraz stale rosnące zaufanie do udostępnianych treści.

Od czego zacząć pozycjonowanie portali informacyjnych?

Aby pozycjonowanie portali informacyjnych przyniosło oczekiwane efekty, proces ten należy zacząć od przeprowadzenia dokładnych badań. Znając podstawowe potrzeby docelowych odbiorców oraz wiedząc, jakie techniki sprawdziły się w przypadku konkurencyjnych marek, znacznie łatwiej będzie opracować skuteczną strategię i uniknąć wszelkich błędów.

Ile trwa pozycjonowanie portali informacyjnych?

Pozycjonowanie portali informacyjnych jest dość wymagające i długotrwałe. Na pierwsze efekty trzeba czekać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy, a czasochłonność tego procesu wynika z konkurencyjności branży, trudności słów kluczowych, bieżącej pozycji w Google oraz aktualnego stanu witryny.

Magdalena Antoń
Studentka ekonomii na UWM w Olsztynie, którą przygoda z SEO, mimo że rozpoczęta stosunkowo niedawno, pochłonęła bez reszty. Specjalizuje się w tworzeniu wartościowych treści, a jej marzeniem jest napisanie własnej powieści. Uwielbia się rozwijać, a zamiłowanie do copywritingu podziela z sympatią do ekonomii i matematyki.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 1

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Pozycjonowanie branży erotycznej
Pozycjonowanie branży erotycznej
Pozycjonowanie branży erotycznej nie należy do najłatwiejszych zadań. Warto więc wiedzieć, jak zwiększyć popularność firmy i zdobyć zaufanie klientów!
Pozycjonowanie stron notariusza
Pozycjonowanie stron notariusza
Pozycjonowanie zawodów zaufania publicznego to wymagające zadanie. W tym artykule przedstawiamy branżę notarialną i ograniczenia, które ją obowiązują. Czytaj dalej.
Pozycjonowanie branży obuwniczej
Pozycjonowanie branży obuwniczej
Promowanie lokalnych firm w Internecie to świetny sposób na zwiększenie sprzedaży. Podpowiemy więc, jak skutecznie pozycjonować branżę obuwniczą!

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę