DARMOWY AUDYT SEO

Pozycjonowanie stron z branży turystycznej

8 min czytania
Pozycjonowanie stron z branży turystycznej
Kategoria Branże

Promowanie marki w sieci to jeden z najlepszych sposobów na zwiększanie sprzedaży i pozyskiwanie nowych klientów. Nic więc dziwnego, że właściciele firm z branży turystycznej coraz częściej decydują się na marketing cyfrowy, rezygnując z tradycyjnych środków promocji, takich jak prasa, telewizja czy radio. Najważniejszym procesem w ramach tej koncepcji jest pozycjonowanie stron internetowych. Jak wygląda to w branży turystycznej i dlaczego warto zdecydować się na SEO?

Spis treści:

Pozycjonowanie stron z branży turystycznej – na czym polega?

Pozycjonowanie stron z branży turystycznej to złożony proces marketingowy polegający na zwiększaniu widoczności witryny danej marki w wynikach wyszukiwania Google. Opiera się na wykorzystywaniu różnorodnych technik optymalizacyjnych i narzędzi reklamowych mających na celu poprawę doświadczeń odbiorców i rozszerzenie świadomości marki na wielu obszarach w sieci.

W skład pozycjonowania wchodzą różnorodne techniki SEO, których wybór powinien być uwarunkowany celami danej firmy oraz aktualnym stanem strony internetowej. Niemniej jednak każda strategia optymalizacyjna powinna zawierać metody z następujących obszarów:

  • on-page SEO,
  • off-page SEO,
  • optymalizacji technicznej.

On-page SEO polega na promowaniu marki za pośrednictwem wysokiej jakości treści, które, dzięki właściwym słowom kluczowym, docierają do osób zainteresowanych usługami danej marki.

Off-page SEO dotyczy z kolei działań promocyjnych przeprowadzanych poza obszarem strony internetowej, wśród których najważniejsze to link building i social media marketing.

W skład optymalizacji technicznej wchodzą natomiast praktyki ukierunkowane na zwiększanie użyteczności witryny oraz poprawę indeksowania.

Dzięki zastosowaniu technik ze wszystkich tych obszarów pozycjonowanie stron z branży turystycznej z pewnością przyniesie oczekiwane rezultaty, a marka zyska wielu nowych klientów.

Sprawdź: Najczęstsze błędy pozycjonowania i SEO

Od czego zacząć pozycjonowanie stron w branży turystycznej?

Pozycjonowanie stron z branży turystycznej musi być przemyślane i kompleksowe. W pierwszej kolejności powinieneś przeprowadzić dokładne badania rynku docelowego, identyfikując przy tym jego najważniejsze cechy.

Aby dobrze przygotować się do pozycjonowania, musisz przede wszystkim zbadać potrzeby potencjalnych klientów. Dzięki takim informacjom, jak: wiek, płeć, zainteresowania, oczekiwania, problemy czy preferencje docelowych odbiorców, znacznie łatwiej będzie opracować skuteczny plan działania i stworzyć silnie angażujący content.

Ważna jest także kompleksowa analiza konkurencji. Wiedząc, co sprawdziło się w przypadku innych marek w branży turystycznej oraz znając techniki, które nie przyniosły im oczekiwanych rezultatów, ryzyko popełnienia ewentualnych błędów spadnie do absolutnego minimum, a stworzenie skutecznego planu nie będzie żadnym problemem.

W ramach przygotowań do pozycjonowania powinieneś też przeprowadzić dokładny audyt SEO. Mowa tu o szczegółowej analizie strony internetowej pod kątem użyteczności i funkcjonalności. Jej celem jest identyfikacja wszelkich błędów oraz zebranie informacji na temat rozwiązań nieprzynoszących pożądanych efektów.

Dzięki szczegółowym informacjom o panujących na rynku warunkach pozycjonowanie stron z branży turystycznej będzie maksymalnie skuteczne, a koszty realizacji tego procesu z pewnością nie przekroczą zaplanowanego przez Ciebie budżetu.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Jak skutecznie pozycjonować branżę turystyczną?

Znając zalety pozycjonowania stron, coraz więcej właścicieli firm z branży turystycznej decyduje się na realizację tego procesu w ramach swojej strategii marketingowej. Musisz jednak pamiętać, że jego skuteczność uwarunkowana jest przede wszystkim rodzajem wykorzystywanych technik SEO. Jakie metody powinieneś wdrożyć do swojego planu?

Content marketing

Content marketing to jeden z najważniejszych aspektów pozycjonowania stron internetowych. Wartościowe treści nie tylko zachęcają odbiorców do zakupu, ale są też doskonałym pośrednikiem na drodze do budowania trwałych relacji z konsumentami. Jeśli więc chcesz zaistnieć w sieci, musisz tworzyć oryginalny, przydatny content.

Realizując strategię content marketingu, pamiętaj o wykorzystywaniu słów kluczowych popularnych w branży turystycznej. Możesz je zidentyfikować za pośrednictwem takich narzędzi, jak Google Search Console, Ahrefs czy Keyword Tool. Wskazują one nie tylko skuteczne frazy, ale też prezentują ważne statystyki związane z ich pozycjonowaniem, dzięki czemu opracowanie rentownej strategii jest o wiele łatwiejsze.

Kiedy już znajdziesz słowa kluczowe, możesz przystąpić do tworzenia treści. Oto kilka sprawdzonych form, dzięki którym pozycjonowanie stron z branży turystycznej przyniesie oczekiwane rezultaty:

  • newsletter,
  • treści wideo,
  • infografiki,
  • blog,
  • poradniki,
  • e-booki,
  • materiały do pobrania.

Link building

Link building jest ważny zarówno w kontakcie budowania widoczności strony w Google, jak i zwiększania ruchu w witrynie. Tworząc profil linków zwrotnych, musisz jednak pamiętać, że dla wyszukiwarki liczy się jakość, a nie ilość pozyskanych łączy. Podczas pozycjonowania skup się więc na sprawdzonych metodach budowania linków.

Jednym z najlepszych sposobów na pozyskiwanie łączy jest naturalne budowanie linków. Technika ta polega na tworzeniu oryginalnych treści, zachęcających innych twórców do linkowania. Niestety, duża konkurencyjność rynku sprawia, że metoda ta w większości przypadków okazuje się niewystarczająca. Warto wówczas wzbogacić strategię SEO o następujące praktyki:

  • blogowanie gościnne,
  • udzielanie się na forach internetowych o tematyce turystycznej i podróżniczej,
  • aktywność w mediach społecznościowych,
  • udostępnianie linków w katalogach branżowych.

Optymalizacja techniczna

Jeśli chcesz zwiększyć konwersję i zdobyć zaufanie konsumentów, optymalizacja techniczna powinna być Twoim priorytetem. Dbając o użyteczność witryny, nie tylko zdobędziesz nowych klientów, ale też ułatwisz botom wyszukiwarek indeksowanie jej zawartości. Dzięki temu szanse na dobrą widoczność w Google znacznie wzrosną.

Jedną z najważniejszych praktyk optymalizacji pod kątem UX jest przyspieszenie czasu ładowania strony. Klienci nie lubią czekać, dlatego, jeśli nie uzyskają dostępu do serwisu w ciągu kilku sekund, prawdopodobnie zrezygnują z jego użytkowania. Aby przyspieszyć stronę, pozbądź się zbędnych treści, skompresuj obrazy lub zmień usługi hostingu.

Aby zwiększyć użyteczność strony, musisz też zoptymalizować ją pod kątem urządzeń mobilnych. Jako że większość współczesnych użytkowników korzysta z Internetu z poziomu swoich telefonów komórkowych, każda witryna powinna być dostosowana zarówno do komputerów stacjonarnych, jak i smartfonów czy tabletów.

Optymalizacja techniczna jest dość złożona. Oto kilka innych aspektów, na które powinieneś zwrócić uwagę, aby poprawić pozycjonowanie stron z branży turystycznej w Google:

  • czytelność treści,
  • struktura linków wewnętrznych,
  • intuicyjność nawigacji,
  • system przekierowań,
  • jakość plików multimedialnych,
  • poziom zabezpieczeń.
Sprawdź: Jak opinie wpływają na SEO – element pozycjonowania wizerunkowego

Dlaczego warto pozycjonować strony w Google?

Jak już wspomnieliśmy, pozycjonowanie stron z branży turystycznej to jeden z najlepszych sposobów na promowanie swojego biznesu w Internecie. Niezależnie od tego, czy prowadzisz małe, czy duże przedsiębiorstwo, SEO z pewnością pomoże Ci zwiększyć sprzedaż i pozyskać nowych klientów.

Wiele zalet pozycjonowania wynika ze specyfiki marketingu cyfrowego. Jedną z najważniejszych jest możliwość bieżącej analizy efektywności podejmowanych działań oraz wdrażania niezbędnych modyfikacji. Co więcej, promocje internetowe są znacznie skuteczniejsze niż masowe przekazy telewizyjne czy radiowe, gdyż można je ukierunkować na ściśle określoną grupę odbiorców.

Warto jednak zaznaczyć, że najważniejsze korzyści zapewnia marce wysoka pozycja na liście wyników wyszukiwania Google. Oto kilka przykładów:

  • większa świadomość marki w sieci,
  • lepsze wyniki sprzedażowe i wyższy współczynnik konwersji,
  • większe zaufanie do marki i świadczonych przez nią usług,
  • większy ruch w witrynie,
  • wysoki zwrot z inwestycji,
  • nieustanny rozwój biznesu.

Czy pozycjonowanie stron z branży turystycznej jest trudne?

Jeśli rozważasz pozycjonowanie stron z branży turystycznej, musisz wiedzieć, że jest to dość wymagający i czasochłonny proces. Na pierwsze efekty działań SEO trzeba zwykle czekać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy, a ich uzyskanie wymaga sporych nakładów pracy i pieniędzy.

Niemałą trudnością jest też wybór odpowiednich technik optymalizacyjnych. Często zdarza się, że niedoświadczeni przedsiębiorcy decydują się na nieuczciwe metody, które nie tylko nie przynoszą pożądanych efektów, ale też poważnie szkodzą reputacji marki w Internecie. Mowa o następujących praktykach:

  • maskowanie,
  • ukrywanie treści na stronie,
  • kupowanie linków,
  • tworzenie łańcuchów przekierowań,
  • upychanie słów kluczowych,
  • kopiowanie treści.

Musisz też wiedzieć, że algorytmy wyszukiwarek nieustannie się zmieniają, a konkurencyjność internetowego rynku dynamicznie wzrasta. Uzyskanie widoczności w Google może więc okazać się trudniejsze, niż myślisz.

Sprawdź: Wskaźniki SEO poza stroną – na jakie zwrócić uwagę?

Pozycjonowanie stron z branży turystycznej – samodzielnie czy z agencją?

Wiesz już, że pozycjonowanie stron z branży turystycznej nie należy do najłatwiejszych zadań. Pojawia się więc pytanie: czy warto realizować ten proces samodzielnie?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Z jednej strony samodzielne pozycjonowanie jest lepsze niż jego brak. Musisz jednak pamiętać, że działając na własną rękę, nigdy nie osiągniesz efektów, jakie gwarantują specjaliści.

Agencja SEO to zespół doświadczonych ekspertów, którzy kompleksowo zadbają o wizerunek Twojej marki w sieci. Do najważniejszych usług świadczonych w ramach współpracy zaliczamy takie działania, jak:

  • badanie rynku docelowego,
  • analiza konkurencji,
  • identyfikacja skutecznych słów kluczowych,
  • pozycjonowanie stron i sklepów internetowych,
  • skuteczne pozycjonowanie lokalne,
  • optymalizacja pod kątem UX,
  • bieżąca analiza efektywności podejmowanych działań.

Dzięki wsparciu specjalistów pozycjonowanie stron z branży turystycznej będzie nie tylko znacznie prostsze, ale też przyniesie szybsze efekty. Jeśli więc chcesz osiągnąć sukces w Internecie, skontaktuj się z nami już dziś i poznaj szczegóły strategii, dzięki której Twoja strona pojawi się na szczycie wyników wyszukiwania Google!

FAQ dotyczące pozycjonowania stron z branży turystycznej

Jakie są zalety pozycjonowania stron z branży turystycznej?

Pozycjonowanie stron z branży turystycznej to świetny sposób na promowanie swojej marki w Internecie. Do najważniejszych zalet tego procesu zaliczamy: wzrost świadomości marki, lepsze wyniki sprzedażowe, większe zaufanie do świadczonych usług oraz nieustanny rozwój biznesu.

Od czego zacząć pozycjonowanie stron z branży turystycznej?

Aby pozycjonowanie stron z branży turystycznej było skuteczne, proces ten należy zacząć od przeprowadzenia dokładnych badań rynku docelowego. Wiedząc, co sprawdziło się w przypadku branżowych rywali oraz znając potrzeby potencjalnych klientów, znacznie łatwiej będzie opracować skuteczny plan działania i uniknąć wszelkich błędów.

Ile trwa pozycjonowanie lokalne w branży turystycznej?

Pozycjonowanie lokalne w branży turystycznej jest dość wymagające i czasochłonne. Jako że w skład tego procesu wchodzą: analiza rynku, content marketing, link building i optymalizacja techniczna, na pierwsze efekty strategii trzeba zwykle czekać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy.

Magdalena Antoń
Studentka ekonomii na UWM w Olsztynie, którą przygoda z SEO, mimo że rozpoczęta stosunkowo niedawno, pochłonęła bez reszty. Specjalizuje się w tworzeniu wartościowych treści, a jej marzeniem jest napisanie własnej powieści. Uwielbia się rozwijać, a zamiłowanie do copywritingu podziela z sympatią do ekonomii i matematyki.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 2

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Pozycjonowanie branży fotograficznej
Pozycjonowanie branży fotograficznej
Każdy współczesny fotograf powinien pozycjonować swoją stronę w Google. Warto więc wiedzieć, na czym polega ten proces i jakie zapewnia efekty.
Pozycjonowanie software house
Pozycjonowanie software house
Pozycjonowanie software house to świetny sposób na promowanie usług IT w sieci. Warto więc wiedzieć, jak wykorzystać ten proces w swojej strategii.
Pozycjonowanie branży produkcyjnej, przemysłowej
Pozycjonowanie branży produkcyjnej, przemysłowej
Pozycjonowanie to bardzo skuteczna technika promowania biznesu w sieci. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozycjonować branżę przemysłową.

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

  • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
  • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
  • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
  • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę