Pozycjonowanie WooCommerce

Bezpłatny audyt

  NEED real SEO?
  Zostaw kontakt i zamów bezpłatną konsultację SEO z naszym doradcą.

  Obecna sytuacja na rynku e-commerce (dotycząca ogromnej konkurencji) zmusza przedsiębiorców do wdrażania kolejnych działań w celu pozyskiwania nowych klientów. Dobrej jakości produkty czy atrakcyjna witryna zadowalająca użytkowników pod względem wizualnym i technicznym to nie wszystko. Jedną z najważniejszych kwestii jest stworzenie sklepu internetowego, który będzie przyjazny dla algorytmów wyszukiwarki, dzięki czemu zyska wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania.

  Odpowiednio przeprowadzone pozycjonowanie sklepu internetowego WooCommerce sprawi, że oferta dotrze do szerszego grona osób, co przełoży się na generowanie większych zysków. A do tego właśnie dąży każdy przedsiębiorca, prawda?

  Czym jest WooCommerce?

  Czym jest WooCommerce?

  WooCommerce – sposób na inne oblicze WordPressa

  Omawianie zagadnienia związanego z pozycjonowaniem stron WooCommerce warto zacząć od wyjaśnienia, czym właściwie jest WooCommerce.

  Każdy, kto choć trochę interesuje się działaniem w sieci i tzw. CMS-ami (systemami zarządzania treścią), z pewnością słyszał o WordPressie. To bowiem najpopularniejszy na świecie CMS, z którego już w 2018 roku korzystało ponad 30% wszystkich witryn internetowych.

  Rozwiń

  Początkowo cms wordpress przeznaczony był głównie do prowadzenia blogów czy prostych stron www, jednak w 2011 roku stał się też doskonałym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw chcących rozbudować swoją działalność o sektor e-commerce. Wszystko to za sprawą wtyczki WooCommerce, która umożliwia rozszerzenie witryny i uruchomienie na platformie sklepu internetowego oraz wdrażanie rozwiązań – pożądanych z punktu widzenia przedsiębiorstwa – takich jak np. skuteczne pozycjonowanie sklepu WooCommerce.

  WooCommerce to zatem wtyczka do WordPressa, która przystosowuje witrynę do prowadzenia sprzedaży internetowej – warto pamiętać że w panelu administracyjnym sklepu mamy dostęp do katalogu wtyczek,.

  Co oferuje wtyczka WooCommerce?

  Sklep internetowy oparty na WordPress WooCommerce służy do sprzedaży produktów, dlatego wtyczka umożliwia przede wszystkim zarządzanie asortymentem. Mowa tutaj m.in. o wprowadzaniu i opisywaniu produktów, ustawianiu cen, udostępnianiu zdjęć oraz wszystkich innych ważnych z perspektywy klienta informacji.

  Ogromna liczba darmowych rozszerzeń, motywów i innych dodatkowych funkcji pozwala na optymalizację sklepu WooCommerce i dostosowanie go do potrzeb nawet najbardziej wymagających odbiorców dodatkowo pozwala na ingerencję w zakresie wizualnej warstwie strony. Zawiera ona również podstawowe ustawienia pod kątem seo, które mogą być pomocne w zakresie sterowania ruchem robotów Google i zajęcią się indeksacją strony.

  Oprócz tego rozwiązanie open-source w postaci plugin do WordPressa pozwala zarządzać magazynem i wysyłką produktów do klientów, włączyć funkcję informowania o niskim stanie lub braku towarów czy skonfigurować metody płatności.

  Popularność wtyczki WooCommerce w Polsce i na świecie

  Podstawowa wersja zarówno całego WordPressa, jak i wtyczki WooCommerce to narzędzie bezpłatne, a jednocześnie niezwykle skuteczne. Właśnie dzięki temu taka forma prowadzenia sklepu internetowego jest obecnie najpopularniejszą na rynku e-commerce w Polsce i na całym świecie. W 2014 roku wtyczka została pobrana ponad 4 miliony razy.

  Z tego też względu temat pozycjonowania WooCommerce jest tak popularny i rozpatrywany pod różnymi względami. Wielu przedsiębiorców działających na rynku e-commerce korzysta z wtyczki do WP i stara się wyróżnić na tle konkurencji oraz dotrzeć do jak największej liczby odbiorców.

  Obecnie plugin do WordPressa jest nie tylko liderem na rynku, lecz także zostawia daleko w tyle pozostałe tego typu rozwiązania, a jego popularność stale rośnie.

  Wady i zalety popularnej wtyczki do WordPressa

  Możliwość bezpłatnego pobrania wtyczki i sprawne działanie całej platformy to nie jedyne zalety plugin do WordPressa. Ogromnym plusem z punktu widzenia właścicieli sklepu jest też opcja wyboru rozszerzenia wtyczki o funkcje wspierające pozycjonowanie. Sklep oparty na WordPressie warto wzbogacić o dodatkowe funkcjonalności. Mowa tutaj głównie o Yoast SEO oraz All In One SEO Pack, ten pierwszy pozwoli nam chociażby na stworzenie mapy strony. Co ważne powyższe wtyczki mogą podnieść naszą pozycję w wynikach wyszukiwania google.

  Oprócz darmowego dostępu, sprawnego działania i łatwego pozycjonowania WooCommerce istotną zaletę stanowi też rodzaj oprogramowania, czyli open-source. Jest to oprogramowanie otwarte, co oznacza, że kod źródłowy można dowolnie modyfikować. To czyni platformę jeszcze bardziej plastyczną i daje ogromne możliwości personalizacji twojego sklepu. Można nie tylko zmienić tytuł podstrony, lecz również prowadzić bardziej zaawansowane działania na stronie głównej czyli w całym serwisie jak na przykład wdrożyć wartościowe treści w obrębie całej domeny.

  Mamy już naszą wtyczkę woocommerce, jakie ma ona wady? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że jest to „tylko” wtyczka. Dlatego też nawet pomimo możliwości wzbogacenia platformy o wiele rozszerzeń, nie daje ona tylu rozwiązań co platformy abonamentowe i na pewnym etapie trzeba liczyć się z ograniczeniami.

  U kogo sprawdzi się wtyczka WooCommerce?

  Popularna wtyczka do WordPressa sprawdzi się przede wszystkim w przypadku małych i średnich firm, którym zależy na prostej i intuicyjnej platformie oraz na wysokiej skuteczności działań SEO i pozycjonowania. Wtyczka ta doskonale radzi sobie w każdej branży, dlatego bez względu na rodzaj oferowanych produktów, będzie dobrym wyborem dla przedsiębiorców, chcących pozostać niezależnymi od płatnych platform w zamkniętym oprogramowaniu.

  Na co jeszcze pozwoli nam ta wtyczka? Pomoże nam ona w:

  1. dodawaniu opisów produktów
  2. dodawaniu opisów kategorii
  3. edycję poszczególnych produktów
  4. poszczególne podstrony będzie można dzięki niej edytować – np. w wymiarze materiałów tekstowych

  Czy warto pozycjonować sklep na WooCommerce?

  Czy warto pozycjonować sklep na WooCommerce?

  Duża konkurencja na rynku e-commerce

  Pozycjonowanie stron to podstawa do osiągania celów finansowych i rozwojowych przedsiębiorstwa. Dlaczego? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto przeanalizować obecną sytuację na rynku między sklepami woocommerce, czy szerzej całego e-commerce. Z roku na rok przybywa firm działających w e-handlu, a do tego wiele istniejących już przedsiębiorstw rozszerza swoją działalność o sprzedaż internetową.

  Rozwiń

  Co ma to wspólnego z pozycjonowaniem sklepu internetowego WooCommerce? Otóż im większa konkurencja, tym mniejsza szansa na sukces, dlatego ważne jest wdrażanie odpowiednich rozwiązań. Dobór strategii marketingowych zależy przede wszystkim od grupy odbiorców, ponieważ to do nich powinny być dostosowane. Jednak w obecnych czasach, kiedy liczba internautów rośnie z dnia na dzień, każda branża może liczyć na to, że to właśnie w sieci zostanie zauważona przez potencjalnych klientów.

  Dlatego pozycjonowanie stron WooCommerce jest tak ważne. Nie wystarczy samo założenie sklepu internetowego. Warto wspomnieć o tym, że większość użytkowników internetu nie korzysta z drugiej strony wyników wyszukiwania. Oznacza to, że jeśli sklep nie pojawi się na kilku pierwszych pozycjach, to szansa, że ktoś do niego zajrzy, jest bardzo mała.

  Reklama dźwignią handlu

  „Reklama jest dźwignią handlu” – to popularne hasło każdy z nas z pewnością słyszał nie raz. Pomimo tego, że pierwszy raz zostało użyte kilkadziesiąt lat temu, wciąż jest tak samo prawdziwe i powinno być myślą przewodnią każdego biznesu. Bez dobrej reklamy nie ma sprzedaży, a bez sprzedaży nie ma zysków.

  Obecnie jednym z najlepszych sposobów na reklamę i promowanie swojej marki w sieci jest dopasowanie witryny internetowej do algorytmów wyszukiwarki, czyli właśnie pozycjonowanie. Sklep WooCommerce pod tym względem niczym nie różni się od innych witryn. Każda z nich musi znaleźć się na wysokiej pozycji, aby została zauważona przez użytkowników internetu.

  Tutaj warto wspomnieć, że optymalizacja sklepu WooCommerce, która jest elementem pozycjonowania, pozwala na dotarcie do osób znajdujących się niemalże na samym końcu tzw. lejka sprzedażowego. Przykładowo osoba, wpisująca w wyszukiwarce hasło „kask rowerowy damski”, zazwyczaj jest już przekonana do zakupu i szuka tylko miejsca, gdzie może dokonać zamówienia. Pozycjonując strony WooCommerce na odpowiednie frazy kluczowe, łatwiej dotrzeć do takich właśnie osób.

  Stworzenie sklepu internetowego przyjaznego dla algorytmów wyszukiwarki to zatem jeden z najlepszych sposobów na marketing, niezależnie od branży i charakteru działalności. Wywalczenie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania w pewnym sensie pozwala na dużą przewagę nad konkurencją. Dlatego odpowiedź na pytanie „Czy warto pozycjonować sklep na WooCommerce?” brzmi: zdecydowanie tak.

  Zalety pozycjonowania WooCommerce

  Największą zaletą pozycjonowania WooCommerce jest niewątpliwie lepsza widoczność w sieci. Wiemy już, że samo istnienie sklepu internetowego na niewiele się zda, jeśli będzie on niewidoczny dla odbiorców. Warto tutaj przytoczyć pochodzący z j.ang. termin AIDA (Attention, Interest, Desire, Action). Jest to model hierarchiczny w marketingu, który określa cztery etapy doprowadzające konsumenta do dokonania zakupu.

  Pierwsza litera to skrót od angielskiego słowa Attention, czyli po polsku Uwaga. Oznacza to, że na samym początku należy zwrócić uwagę klienta na markę, czy dany produkt. Pierwsze miejsce w wynikach wyszukiwania wywalczone za pomocą dobrego pozycjonowania stron WooCommerc to doskonały sposób na pokazanie się i zwrócenie na siebie uwagi.

  Wysoka pozycja w Google czy innej wyszukiwarce pomoże zwiększyć ruch na stronie, a także współczynnik konwersji. Im więcej osób dotrze do sklepu internetowego, tym większa szansa na pozyskanie nowych klientów. A to już bezpośrednio prowadzi do wygenerowania większych zysków i tym samym – do rozwoju firmy.

  Warto też wspomnieć, że pozycjonowanie sklepu internetowego WooCommerce to jedno z najtańszych i najskuteczniejszych rozwiązań marketingowych, które przynosi firmom realne i długofalowe korzyści.

  Jak rozpocząć pozycjonowanie WooCommerce?

  Jak rozpocząć pozycjonowanie WooCommerce?

  Samodzielne pozycjonowanie czy agencja SEO?

  W pierwszej kolejności należy podjąć decyzję, czy pozycjonowanie będziemy przeprowadzać samodzielnie, czy też zlecimy to zadanie agencji SEO. Warto pamiętać, że pomimo wszystkich dodatkowych funkcji wtyczki do WordPressa, które pomagają w wywalczeniu wysokiej pozycji strony w wynikach wyszukiwania, cały proces jest długotrwały, skomplikowany i wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy. Dlatego wiele firm decyduje się na współpracę ze specjalistami w dziedzinie pozycjonowania i optymalizacji.

  W podjęciu decyzji dotyczącej tego, kto zajmie się pozycjonowaniem sklepu internetowego WooCommerce, pomoże określenie budżetu, jaki firma jest w stanie przeznaczyć na działania marketingowe. Oprócz tego warto też określić cel, do jakiego mają doprowadzić wprowadzone działania. Duże oczekiwania związane z pozycjonowaniem wymagają zatrudnienia kogoś z fachową wiedzą, dlatego w takim wypadku decyzja nie powinna stanowić problemu.

  Rozwiń

  Dlaczego warto skorzystać z pomocy specjalistów?

  Skorzystanie z pomocy agencji SEO przy pozycjonowaniu stron WooCommerce to przede wszystkim większa skuteczność. Specjaliści oferujący usługi pozycjonowania i optymalizacji są w stanie dobrać strategie odpowiednie dla branży, w jakiej działa firma; charakteru działalności oraz grupy odbiorców.

  Jednak większa skuteczność to nie jedyny powód, dlaczego bez odpowiedniej wiedzy lepiej samodzielnie nie przeprowadzać pozycjonowania WooCommerce. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nieumiejętnie dobrane narzędzia i rozwiązania pozycjonerskie nie tylko nie przyniosą zamierzonego efektu, ale mogą również zaszkodzić.

  Działania, które nie spodobają się wyszukiwarce Google, przyczynią się do dużego spadku pozycji sklepu w wynikach wyszukiwania. Niektóre zmiany wprowadzane na stronie są wręcz zabronione, dlatego Google szybko „ukarze” taką witrynę i sprawi, że jej szansa na widoczność w sieci będzie bardzo niska.

  Jak wybrać agencję SEO?

  Pozycjonowanie i optymalizację sklepu WooCommerce najlepiej powierzyć agencji, która może pochwalić się nie tylko fachową wiedzą, ale również doświadczeniem. Dlatego, jeśli jest taka możliwość, warto zapoznać się z poprzednimi projektami agencji SEO. Zadowoleni klienci to znak, że stosowane rozwiązania przynoszą efekty i będą miały realny wpływ na widoczność sklepu w internecie. Wiele agencji umieszcza na swoich stronach internetowych referencje otrzymane od klientów.

  Oprócz tego ważną kwestią jest zapoznanie się z wszystkimi rozwiązaniami, jakie zamierza wdrożyć wybrana agencja SEO. Jeśli pozycjonowanie ma być niezgodne z polityką Google, to warto dobrze zastanowić się, czy chcemy współpracować z taką firmą i narażać pozycję swojego sklepu internetowego.

  Należy też pamiętać, że pozycjonowanie stron WooCommerce to złożony proces, a na efekty trzeba trochę poczekać. Dlatego, jeśli agencja SEO obiecuje błyskawiczną poprawę pozycji w wyszukiwarce to znak, że nie jest ona wiarygodna i współpraca nie będzie dobrym pomysłem.

  Samodzielne pozycjonowanie – jak zacząć?

  Jeśli mimo wszystko zapadnie decyzja, aby samodzielnie przeprowadzić proces pozycjonowania strony opartych o WooCommerce, dobrze jest podszkolić się nieco w tej dziedzinie. Pomocne będą tutaj kursy, webinary, podcasty czy artykuły eksperckie pochodzące ze sprawdzonych źródeł.

  Warto pamiętać, że algorytm Google stale jest ulepszany, dzięki czemu może coraz lepiej rozpoznawać wartościowe witryny i spełniać zmieniające się potrzeby internautów. Wyszukiwarka regularnie dokonuje aktualizacji, które są istotne pod względem pozycjonowania i praktyk SEO. Dlatego warto na bieżąco monitorować pojawiające się aktualizacje. To pozwoli zapobiec nagłemu spadkowi pozycji naszego WooCommerce, a do tego pozycjonowanie sklepu będzie łatwiejsze.

  Pozycjonowanie WooCommerce krok po kroku

  Pozycjonowanie WooCommerce krok po kroku

  Przeprowadzenie audytu SEO i UX

  Pierwszym krokiem w całym procesie pozycjonowania WooCommerce jest przeanalizowanie, co właściwie jest z daną witryną nie tak, czyli jakie błędy na niej występują i co powoduje, że nie funkcjonuje ona tak, jak powinna. W tym celu służą audyt SEO oraz audyt UX.

  Audyt SEO to wnikliwa analiza elementów, które znajdują się zarówno na stronie (on-site), jak i poza nią (off-site) i które wpływają na jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Po przeprowadzeniu analizy sporządzany jest szczegółowy raport, który zawiera wszelkie informacje o błędach na stronie. Dzięki temu wiadomo, co trzeba poprawić i na czym skupić się przy pozycjonowaniu WooCommerce.

  Rozwiń

  Audyt UX dotyczy natomiast wrażeń i doświadczeń osób odwiedzających daną stronę. Analiza pod kątem UX pozwala przeanalizować, czy sklep internetowy jest przyjazny i atrakcyjny dla użytkowników. Błędy, jakie mogą występować to zbyt długie ładowanie się strony, nieatrakcyjny wygląd, nieczytelna treść, brak najważniejszych informacji na pierwszym planie. To wszystko jest istotne pod względem pozycjonowania stron WooCommerce, ponieważ Google „faworyzuje” właśnie te strony, które są wartościowe i atrakcyjne dla użytkowników.

  Naprawienie istniejących błędów

  Kolejnym krokiem po przeprowadzeniu audytów i przeanalizowaniu raportów jest naprawienie wszystkich wykrytych błędów na stronie WooCommerce. Pozycjonowanie sklepu będzie wówczas skuteczniejsze. O jakich błędach mowa?

  Audyt SEO wykrywa przede wszystkim takie błędy jak: źle dobrane frazy kluczowe, nieodpowiednia liczba lub rozmieszczenie fraz kluczowych, duplikaty, nieodpowiednie formatowanie treści, nieodpowiedni kod źródłowy, niepoprawny tytuł i meta description, nieodpowiednie rozmieszczenie nagłówków, zbyt długi czas ładowania strony. Audyt UX natomiast wskazuje wszystko, co może być nieatrakcyjne z punktu widzenia użytkownika.

  Na tym etapie wszystkie błędy powinny zostać usunięte, a problemy rozwiązane. Jest to konieczne, aby kolejne kroki pozycjonowania sklepu internetowego WooCommerce miały sens.

  Wdrożenie zaplanowanych działań

  Kolejny etap to zaplanowanie, a następnie wdrożenie rozwiązań dopasowanych do danej witryny. Warto pamiętać, że każda strona czy sklep internetowy wymaga nieco innych strategii, dlatego tak ważna jest analiza w postaci audytów. Dzięki temu można dobrać narzędzia i rozwiązania, które odpowiedzą na potrzeby naszej strony i pomogą osiągnąć zamierzone cele.

  Pozycjonowanie WooCommerce może odbywać się np. poprzez wykorzystanie content marketingu, czyli dystrybucji treści. Jedną z najpopularniejszych form content marketingu jest prowadzenie bloga. Regularne umieszczanie na stronie artykułów samo w sobie pomaga poprawić pozycję strony (ponieważ Google lubi witryny, które są stale rozszerzane), a do tego daje większe możliwości, jeśli chodzi o nasycenie strony frazami kluczowymi.

  Warto podkreślić, że w content marketingu kluczową rolę odgrywa jakość dostarczanych treści. Muszą być one przede wszystkim wartościowe dla odbiorcy.

  Bezpośrednie odnośniki do strony czyli Inne rozwiązanie w procesie pozycjonowania, tzw. link building, czyli linkowanie zewnętrzne. Mające na celu wzmocnić cały skl

  Monitorowanie zmian i analizowanie skuteczności

  Każdy proces wymaga monitorowania i sprawdzania postępu. Tylko dzięki temu można sprawdzić skuteczność wprowadzanych zmian. Nie inaczej jest w przypadku pozycjonowania sklepu WooCommerce.

  Dobra agencja SEO będzie na bieżąco mierzyć progres i analizować, jak przyjęte strategie wpływają na widoczność sklepu w wynikach wyszukiwania lub czy pomagają osiągnąć inny zamierzony cel. Regularne monitorowanie całego procesu pomaga też błyskawicznie odpowiadać na pojawiające się potrzeby użytkowników oraz wspomniane wcześniej aktualizacje wyszukiwarki Google.

  Ile trwa pozycjonowanie sklepu WooCommerce?

  Ile trwa pozycjonowanie sklepu WooCommerce?

  Jak już wiemy, pozycjonowanie stron WooCommerce to nie jednorazowa czynność, a długotrwały proces, na który składa się wiele elementów. Dlatego też nie można oczekiwać, że efekty przyjdą błyskawicznie, i po kilku dniach sklep pojawi się na pierwszej pozycji w wynikach wyszukiwania.

  Rozwiń

  Pierwsze drobne efekty można zazwyczaj zauważyć po kilku tygodniach, jednak większe zmiany lub zyskanie pierwszej pozycji w wyszukiwarce może zająć kilka miesięcy, pół roku, a nawet rok. Skąd taka rozbieżność? Otóż to, ile trwa pozycjonowanie sklepu internetowego WooCommerce, zależy od wielu różnych czynników, które opisane są poniżej.

  Konkurencyjność branży

  Pozycjonowanie sklepu internetowego to rywalizacja o pierwsze miejsce w wynikach wyszukiwania. A w tej rywalizacji przeciwnikami są konkurencyjne przedsiębiorstwa. Im większa konkurencyjność branży, tym pozycjonowanie WooCommerce będzie niestety trwało dłużej.

  Dodatkowe opóźnienia mogą stwarzać działania w obrębie SEO, jakie podejmują inne firmy. Trzeba pamiętać, że w dzisiejszych czasach reklama w sieci to jeden z najskuteczniejszych sposobów pozyskiwania nowych klientów. Dlatego inne firmy z pewnością też dbają o pozycjonowanie.

  Dobór słów i fraz kluczowych

  Jedną z najistotniejszych kwestii przy pozycjonowaniu stron WooCommerce są słowa i frazy kluczowe. Treść na stronie sklepu powinna być nimi nasycona, ale tutaj łatwo popełnić błąd. Jeśli będzie ich za dużo, Google uzna to za Keyword Stuffing, czyli nienaturalne upychanie słów kluczowych do tekstu. Taka praktyka jest potępiana przez wyszukiwarkę i z pewnością nie wpłynie dobrze na widoczność strony.

  Oprócz tego na prędkość pozycjonowania WooCommerce wpływ będzie miała też konkurencyjność słów kluczowych. Bardzo trudno pozycjonować sklep na frazy przynależące do popularnych branż.

  Doświadczenie i umiejętności pozycjonera

  Dobre pozycjonowanie wymaga posiadania fachowej wiedzy i doświadczenia. Nieumiejętne prowadzenie działań SEO będzie trwało znacznie dłużej lub nie przyniesie efektu wcale. Dlatego tak ważne jest to, aby do pozycjonowania WooCommerce wybrać agencję lub fachowca, który po prostu się na tym zna i wie, jak dopasować witrynę do algorytmów Google, działając zgodnie z polityką wyszukiwarki.

  Im większa wiedza i doświadczenie pozycjonera, tym efekty przyjdą szybciej i będą bardziej zadowalające.

  Wynik raportu z audytu SEO i UX

  Na prędkość pozycjonowania sklepu WooCommerce mają wpływ również wyniki z przeprowadzonych audytów SEO oraz UX. Im więcej błędów zawiera witryna oraz im trudniejsze są one do naprawienia, tym cały proces pozycjonowania będzie dłuższy.

  Przykładowo, jeśli sklep internetowy wygląda dobrze pod względem wizualnym oraz technicznym, ale brakuje mu konkretnych strategii takich jak np. content marketing, to zyskanie wysokiej pozycji potrwa kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Rozwijanie bloga, który jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi do pozycjonowania WooCommerce to proces długotrwały. Dlatego w takich przypadkach warto uzbroić się w cierpliwość.

  Historia sklepu WooCommerce

  Google bardzo chętnie promuje witryny internetowe z długą historią. Dlatego im starsza jest domena, tym łatwiej ją pozycjonować. Wydawać by się zatem mogło, że długa historia sklepu internetowego to ogromna zaleta. Trzeba jednak wziąć pod uwagę pewne utrudnienia. Przede wszystkim, jeśli pozycjonowanie strony WooCommerce odbywało się już wcześniej, ale działania były prowadzone nieumiejętnie, to trudniej będzie się pozbyć błędów, przez co cały proces się wydłuży.

  Oprócz tego znaczenie ma także to, czy na daną witrynę nałożone zostały w przeszłości kary od Google. Jeśli pozycjoner, który zajmował się wcześniej stroną sklepu, stosował zakazane praktyki, czyli Black Hat SEO, potrzebne będzie dużo czasu, aby odbudować zaufanie wyszukiwarki do takiej witryny.

  Aktualizacje algorytmu Google

  Przy pozycjonowaniu WooCommerce trzeba wziąć pod uwagę również aktualizacje algorytmu Google, które odbywają się nawet kilka razy w roku. Wprowadzane przez wyszukiwarkę zmiany mogą wydłużać proces pozycjonowania, a nawet błyskawicznie spowodować, że strona straci wysoką pozycję.

  Optymalizacja SEO WooCommerce

  Optymalizacja SEO WooCommerce

  Czym się różni pozycjonowanie od optymalizacji?

  Pozycjonowanie i optymalizacja to pojęcia, które bardzo często są ze sobą mylone. Pomimo tego, że cel obu tych działań jest taki sam, czyli zwiększenie widoczności witryny w sieci, to jest między nimi sporo różnic. Przede wszystkim optymalizacja sklepu WooCommerce to element całego procesu pozycjonowania.

  Rozwiń

  Pozycjonowaniem sklepu WooCommerce nazwiemy wszelkie działania wykonywane zarówno na stronie, jak i poza nią, które mają poprawić widoczność witryny w wynikach wyszukiwania. Do takich działań zalicza się właśnie optymalizację strony, pozyskiwanie linków, czy promowanie strony w mediach społecznościowych.

  Optymalizacja, czyli inaczej SEO (z j.ang. Search Engine Optimization) to działania wykonywane na stronie. Ich celem jest dostosowanie witryny do wyszukiwarki internetowej. Algorytm Google bierze pod uwagę ok. 200 czynników. Niektóre z nich są owiane tajemnicą, jednak większość jest znana i należy brać je pod uwagę przy optymalizacji sklepu WooCommerce.

  Sklep woocommerce a jego optymalizacja jako podstawa do dalszych działań

  Optymalizacja SEO to tylko element całego procesu pozycjonowania WooCommerce, jednak nie oznacza to, że jest mało ważny i można go pomijać. Wręcz przeciwnie. Działania SEO na stronie sklepu są tak naprawdę podstawą do kolejnych kroków. Bez zoptymalizowanej strony, przyjaznej dla wyszukiwarki, a jednocześnie dla użytkowników, działania off-site takie jak promowanie marki na portalach społecznościowych czy pozyskiwanie linków nie miałyby sensu.

  Dobry pozycjoner powinien w pierwszej kolejności przeanalizować, co jest nie tak na stronie i zająć się optymalizacją sklepu WooCommerc, a następnie przejść do innych elementów, które składają się na pozycjonowanie.

  Optymalizacja strony pod kątem technicznym

  Optymalizacja pod kątem technicznym to wszystkie czynności, które pomagają usprawniać działanie strony, a także sprawić, że jej indeksowanie przez roboty Google będzie łatwiejsze. Jedną z najważniejszych kwestii jest szybkość ładowania się witryny. Jeśli zajmuje to więcej niż 3-5 sekund, to trzeba liczyć się z tym, że Google zepchnie taką stronę na niską pozycję.

  Inne czynności, które zalicza się do optymalizacji sklepu WooCommerce pod kątem technicznym to stworzenie przejrzystej struktury wszystkich stron, uproszczenie kodu HTML, zadbanie o przyjazne adresy URL, usunięcie błędów i duplikatów, ustawienie prawidłowego meta tytułu oraz meta opisu.

  Treści SEO na stronie sklepu internetowego

  Istotnym elementem wszystkich działań SEO jest umieszczenie na stronie sklepu wartościowej treści. Mogą to być opisy kategorii czy produktów a także artykuły blogowe. Takie działanie jest korzystne pod kątem optymalizacji sklepu WooCommerce z kilku powodów. Przede wszystkim im więcej treści, tym więcej fraz kluczowych można umieścić na stronie.

  Drugim powodem jest to, że wyszukiwarka Google promuje strony wartościowe dla użytkownika, a właśnie regularne dostarczanie wysokiej jakości treści czyni stronę bardziej wartościową.

  Linkowanie wewnętrzne i optymalizacja obrazów

  Ważną częścią pozycjonowania WooCommerce, która zalicza się do optymalizacji, jest linkowanie wewnętrzne. Ten rodzaj linkowania wpływa nie tylko na widoczność poszczególnych podstron czy kategorii, ale również pomaga w nawigacji po stronie.

  Przykładem takiej strategii jest umieszczanie linków do konkretnych produktów w opisie kategorii lub w treści artykułów blogowych.

  Oprócz tego przy optymalizacji sklepu WooCommerce ważne są też obrazy, a dokładniej ich opisy. Treść opisu powinna być krótka i przejrzysta, zawierać słowo kluczowe oraz opisywać to, co znajduje się na obrazie. Szczególnie istotne są tutaj opisy atrybutów alt, czyli tekstów, które są niewidoczne dla użytkownika, jeśli obraz wczytuje się prawidłowo.

  Jak pozycjonować WooCommerce?

  Jak pozycjonować WooCommerce?

  Czym się różni pozycjonowanie sklepu internetowego od pozycjonowania strony www?

  Zarówno w pozycjonowaniu sklepu internetowego WooCommerce, jak i zwykłej strony www głównym celem wszystkich działań jest zwiększenie widoczności witryny w sieci. Wydawać by się zatem mogło, że oba procesy wyglądają tak samo. Jednak to nie do końca prawda i istnieje pomiędzy nimi kilka różnic. Pozycjonowanie, a raczej optymalizacja sklepu WooCommerce jest przede wszystkim bardziej problematyczna. Dlaczego?

  Rozwiń

  Wynika to z różnic pomiędzy tymi dwiema witrynami, a dokładniej – zadań, jakie mają one spełniać. Strona internetowa służy głównie jako wizytówka firmy, a jej zadaniem jest dostarczanie odbiorcom ważnych informacji lub umożliwienie nawiązania kontaktu.

  Sklep internetowy służy natomiast do prowadzenia sprzedaży, dlatego cała witryna jest bardziej wymagająca. Dziesiątki, setki, a czasem nawet tysiące produktów mogą spowolnić działanie sklepu, co negatywnie wpłynie na doświadczenia użytkowników oraz na pozycje witryny w wynikach wyszukiwania. Dlatego w pozycjonowaniu WooCommerce, czy innego sklepu warto szczególną uwagę zwrócić na aspekty techniczne.

  Co jest najważniejsze w pozycjonowaniu sklepu WooCommerce?

  Wszystkie wspomniane wcześniej elementy pozycjonowania stron WooCommerce są istotne i mają wpływ na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania. Dlatego najlepiej stosować je razem, a nie wybierać pojedynczych metod. Kompleksowe działanie niewątpliwie przynosi lepsze efekty.

  O czym jeszcze warto pamiętać przy optymalizacji sklepu WooCommerce? Jako że w sklepie internetowym umieszcza się produkty, to nieodłącznym elementem są też ich opisy, które muszą być unikalne. Właśnie tutaj wiele osób popełnia duży błąd. Niektórzy właściciele sklepów kopiują opisy od producentów, a inni umieszczają ten sam opis pod kilkoma produktami, zmieniając tylko małe szczegóły takie jak np. kolor produktu. To wszystko jest oczywiście niekorzystne z punktu widzenia SEO.

  Dlatego warto pamiętać, że wszystkie opisy powinny być unikalne, nawet jeśli w sklepie znajdują się tysiące produktów.

  Black Hat SEO – co trzeba wiedzieć?

  Oprócz tego, jak pozycjonować WooCommerce warto też wiedzieć, jak tego nie robić. Tutaj istotne jest wspomniane wcześniej Black Hat SEO, czyli praktyki niedozwolone przez Google. Należą do nich m.in.: ukrywanie treści i elementów w kodzie; Keyword Stuffing; Cloacking, czyli przedstawianie robotom innych treści niż te, które widzi odbiorca; ukryte przekierowania.

  Takie działania dają szybkie efekty, ale są to efekty krótkoterminowe. Optymalizacja sklepu WooCommerce w taki sposób może doprowadzić do kary nałożonej przez Google w postaci np. filtru algorytmicznego. Taka witryna będzie miała marne szanse na widoczność w sieci przez długi czas.

  Recenzje i opinie użytkowników

  Warto umożliwić klientom umieszczanie na stronie sklepu recenzji i opinii o produktach, cenach, sposobie dostawy, czasie realizacji itp. Wiele osób chętnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami, a dzięki temu w witrynie będzie pojawiało się coraz więcej oryginalnej treści, co – jak już wiemy – jest przyjazne dla algorytmu Google i może skutecznie pomóc w pozycjonowaniu stron WooCommerce.

  Cierpliwe oczekiwanie na rezultaty

  Ważną kwestią jest również to, aby cierpliwie czekać na rezultaty. Oczywiście, jeśli po kilku miesiącach nie widać żadnych zmian, to jest to powód do niepokoju i przeanalizowania wprowadzanych metod. Ważne jest jednak to, aby nie zmieniać co chwilę strategii tylko dlatego, że po tygodniu strona nie jest na pierwszej pozycji.

  Pozycjonowanie WooCommerce wymaga czasu, zwłaszcza jeśli okoliczności są niesprzyjające.

  Efekty pozycjonowania sklepu WooCommerce

  Efekty pozycjonowania sklepu WooCommerce

  Ustalenie głównych celów pozycjonowania

  Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań związanych z pozycjonowaniem stron WooCommerce należy zastanowić się, jakie cele chcemy osiągnąć i czym właściwie są dla nas efekty. Wbrew pozorom nie każdej firmie zależy na tym, aby praktyki SEO przyczyniły się do poprawienia pozycji strony w wynikach wyszukiwania, a przynajmniej nie tylko o to. Cele mogą być różne.

  Rozwiń

  Dlatego tak ważne jest, aby na początku współpracy z agencją SEO lub przed rozpoczęciem działań wykonywanych samodzielnie, dokładnie określić czego oczekujemy w związku z optymalizacją sklepu WooCommerce, czy też całym procesem pozycjonowania.

  Należy też pamiętać, aby w trakcie weryfikacji efektów nie skupiać się wyłącznie na jednym aspekcie, ponieważ może dać nam to błędny obraz całej sytuacji. Aby nie wyciągnąć złych wniosków, warto patrzeć na projekt z szerszej perspektywy.

  Jakie efekty daje odpowiednio przeprowadzone pozycjonowanie?

  Pomimo tego, że każdy właściciel sklepu oczekuje nieco innych rezultatów, można wyróżnić kilka stałych aspektów, które są wynikiem działań pozycjonera. Do efektów pozycjonowania WooCommerce zaliczyć można przede wszystkim wzrost widoczności sklepu na najbardziej konkurencyjne frazy kluczowe. To z kolei pozwala wyprzedzić konkurencje i dotrzeć do szerszego grona odbiorców.

  Wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania nie tylko bezpośrednio wpływa na zwiększenie ruchu na stronie, ale również pomaga budować profesjonalny wizerunek marki i zwiększa jej wiarygodność w oczach potencjalnych klientów. Internauci wybierają witryny z pierwszych miejsc na liście nie tylko ze względu na łatwy dostęp. Liczy się również renoma marki.

  Oprócz tego efektami pozycjonowania stron WooCommerce mogą być też: wzrost wyświetleń czy kliknięć w wynikach wyszukiwania; większa liczba zapytań od potencjalnych klientów oraz wzrost konwersji, czyli działań wykonywanych przez użytkowników na stronie.

  Ten ostatni aspekt dotyczy głównie optymalizacji sklepu WooCommerce, czyli praktyk SEO wykonywanych bezpośrednio w witrynie. Przejrzysta struktura, atrakcyjny wygląd, ważne informacje umieszczone w widocznym miejscu, a także nieskomplikowane formularze zachęcają odbiorców do podejmowania działań.

  Większe zyski ze sprzedaży, czyli to, do czego dąży każda firma

  Najbardziej oczywistym i najłatwiejszym do zweryfikowania efektem pozycjonowania WooCommerce jest po prostu wzrost sprzedaży, a tym samym generowanie większych zysków. Niezależnie od tego, jakie strategie dobierze pozycjoner, zawsze nadrzędnym celem jest właśnie „zarabianie pieniędzy” przez sklep.

  Większe zyski generuje się oczywiście poprzez pozyskiwanie kolejnych klientów. A wszystkie praktyki pozycjonowania i optymalizacji sklepu WooCommerce do tego właśnie dążą, i można powiedzieć, że działają jak kula śnieżna. Wzrost widoczności witryny w wynikach wyszukiwania to większa liczba odwiedzin; większa liczba odwiedzin to więcej konwersji i lepsza sprzedaż; lepsza sprzedaż to większe zyski.

  Oczywiście, aby wszystko działało jak należy, pozycjoner musi zadbać o każdy element procesu.

  Jak sprawdzić efekty pozycjonowania WooCommerce?

  Wspomniany wzrost sprzedaży można zweryfikować bez problemu, ponieważ jest to zazwyczaj widoczne np. w raportach sporządzanych każdego miesiąca. W przypadku małych sklepów internetowych nie potrzeba nawet dokumentacji, aby zauważyć zwiększenie sprzedaży.

  A jak sprawdzić inne efekty pozycjonowania WooCommerce? Do tego pomocne będą specjalne narzędzia do monitorowania pozycji i widoczności strony w sieci. Jednym z najskuteczniejszych narzędzi jest obecnie Google Search Console, czyli platforma stworzona oczywiście przez Google. Pozwala ona na sprawdzenie m.in. pozycji strony, liczby wyświetleń, liczby kliknięć, czy współczynnika CTR (z j.ang. Click Through Rate). Innym narzędziem od Google jest Google Analytics, które pozwala na analizowanie ruchu na stronie, a także zachowań użytkowników.

  Efekty pozycjonowania sklepu internetowego WooCommerce można również zmierzyć za pomocą płatnych narzędzi, nieudostępnianych przez Google. Niektóre pozwalają na analizowanie sytuacji konkurencji, co również jest istotne z punktu widzenia pozycjonera.

  Pozycjonowanie WooCommerce – wyzwania

  Pozycjonowanie WooCommerce – wyzwania

  Wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania to nie wszystko

  Wiele osób, które stawiają swoje pierwsze kroki w pozycjonowaniu, niestety źle podchodzi do tematu, przez co same sobie stwarzają problemy. Mowa tutaj o osobach, których działania ograniczają się wyłącznie do tego, aby doprowadzić stronę na wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania. Jest to błąd. Nie bez powodu elementem całego procesu pozycjonowania sklepu WooCommerce jest optymalizacja.

  Rozwiń

  Jeśli nawet witryna będzie dobrze pozycjonowana na najbardziej konkurencyjne frazy, przez co trafi na nią duża liczba osób, ale działania na stronie związane np. z atrakcyjnym wyglądem czy przejrzystą strukturą zostaną pominięte, to cały proces nie będzie miał sensu. Co z tego, że dużo osób trafi na stronę, jeśli współczynnik konwersji będzie zerowy i wraz z liczbą wyświetleń nie przybędzie klientów?

  Właśnie dlatego tak ważna jest optymalizacja sklepu WooCommerc i zadbanie o to, co znajduje się na stronie.

  Opisy produktów – SEO-friendly czy user-friendly?

  Jednym z najważniejszych aspektów przy optymalizacji sklepu internetowego są opisy produktów. Bez nich trudno byłoby rywalizować z konkurencją. Tutaj jednak na pozycjonerów czeka pułapka. Opisy produktów muszą wspierać działania SEO, czyli np. zawierać frazy kluczowe, ale jednocześnie powinny być atrakcyjne dla użytkownika, dostarczać mu niezbędnych informacji, a także przekonywać do zakupu, czyli być napisane językiem korzyści.

  Połączenie tych aspektów i równowaga między nimi może być trudna. Dlatego jednym z największych wyzwań pozycjonowania WooCommerc jest stworzenie opisów odpowiednich jednocześnie pod względem SEO i zadowolenia użytkownika pamiętając przy tym jaki jest temat strony, produktu.

  Sklep internetowy dostosowany do urządzeń mobilnych

  Mówiąc o pozycjonowaniu stron WooCommerce, nie sposób nie wspomnieć o responsywności. Responsywna strona www to taka, która bez problemu dopasowuje się do rozdzielczości urządzenia. W dzisiejszych czasach jest to szczególnie istotne, ponieważ znaczna część internautów korzysta częściej z telefonów, niż z komputerów.

  Wyzwaniem jest to, że niekiedy trudno jest zoptymalizować sklep WooCommerce tak, aby jego przeglądanie było komfortowe na małym ekranie smartfona, zwłaszcza jeśli zawiera on tysiące produktów. Oczywiście nie jest to niemożliwe, ale wymaga fachowej wiedzy, czasu i cierpliwości.

  Stale zmieniające się okoliczności

  Pozycjonując zarówno sklep WooCommerce, jak i każdą inną stronę, trzeba liczyć się ze stale zmieniającymi się okolicznościami, które mogą negatywnie wpłynąć na pozycje witryny w wynikach wyszukiwania. Mowa tutaj przede wszystkim o aktualizacjach algorytmu Google oraz o działaniach konkurencji.

  Trzeba pamiętać, że nie tylko my pozycjonujemy sklep – inne firmy prawdopodobnie też to robią. A jeśli ich działania okażą się skuteczniejsze, to pozycja naszej strony błyskawicznie może się zmienić. Tak samo jest w przypadku aktualizacji algorytmu Google, o których mowa była już wcześniej. Zmiany, które wprowadza wyszukiwarka, również mogą zmienić pozycję sklepu. Dlatego warto podkreślić, że pozycjonowanie stron WooCommerce to nie jednorazowa czynność, a proces, którego niektóre praktyki powinny odbywać się regularnie.

  Nadgorliwość w pozycjonowaniu stron WooCommerce

  Pułapką może być też nadgorliwość związana z pozycjonowaniem czy optymalizacją sklepu WooCommerce. Mowa tutaj przede wszystkim o nasycaniu treści frazami kluczowymi. Trzeba pamiętać, że więcej nie zawsze znaczy lepiej. Zbyt duża liczba fraz umieszczona w jednym tekście czy na jednej stronie z pewnością nie spodoba się wyszukiwarce Google, co może skończyć się spadkiem pozycji lub nałożeniem kary.

  Oprócz tego trzeba uważać na kanibalizację słów kluczowych, czyli sytuację, kiedy kilka podstron zoptymalizowanych jest na jedną frazę. Może to powodować duże zmiany w pozycji sklepu.

  Wybór dodatków do sklepów woocommerce

  Wybór dodatków do sklepów woocommerce

  WooCommerce samo w sobie jest wtyczką do WordPressa, jednak kiedy uruchomimy sklep, możemy rozszerzać go o dodatkowe wtyczki. Właściciele sklepów internetowych mają do wyboru mnóstwo funkcji zarówno darmowych, jak i płatnych. Wszystko po to, aby usprawnić działanie sklepu zarówno z perspektywy właściciela, jak i konsumenta.

  Rozwiń

  Sklep można rozszerzyć o wtyczki wspierające pozycjonowanie WooCommerce, ułatwiające rozliczanie się z klientami, czy usprawniające proces dostawy. Wybór zależy od potrzeb i preferencji właściciela sklepu. Poniżej kilka przykładowych wtyczek, które przydadzą się w większości sklepów.

  Yoast SEO

  Yoast SEO to jedna z najpopularniejszych wtyczek do WordPressa. Jest to wtyczka, która wspiera optymalizację sklepu i pomaga dostosować witrynę do wymagań wyszukiwarki pod wieloma względami. Jest to doskonała opcja zwłaszcza dla osób, które nie są doświadczonymi pozycjonerami. Wtyczka Yoast SEO udziela wskazówek dotyczących optymalizacji każdej strony, a do tego umożliwia połączenie się z narzędziami takimi jak np. Google Search Console. To trównież tutaj może być dodana mapa strony, czy krótki opis twojego sklepu

  Yoast SEO dostępna jest zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej.

  Faktury WordPress

  Pozycjonowanie WooCommerce to nie wszystko. Ważne jest też to, aby prowadzenie sklepu było wygodne dla właściciela lub w przypadku większych działalności – dla całego zespołu. Dlatego warto też pomyśleć o wtyczkach, które w tym pomagają.

  Faktury WordPress to wtyczka, która pozwala wystawiać, edytować i zapisywać faktury. Zainstalowanie takiego dodatku znacznie usprawnia prowadzenie księgowości i rozliczanie się z konsumentami.

  Przelewy24

  Jednym z elementów optymalizacji sklepu WooCommerce jest dostosowanie stron do użytkownika. Dla konsumentów, którzy korzystają ze sklepu online, bardzo ważna jest bezpieczna i wygodna metoda płatności. Jeśli odwiedzany sklep tego nie zapewni, internauci bardzo szybko z niego zrezygnują i przejdą do konkurencji.

  Wtyczka Przelewy24 pozwala skonfigurować system płatności elektronicznej, dzięki czemu klient w łatwy i bezpieczny sposób może dokonać zakupu. Wtyczka ta uważana jest obecnie za jedną z najlepszych tego typu.

  Heraldbee

  Pozycjonowanie sklepu internetowego WooCommerce pozwala zyskać wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania, co jest pewnego rodzaju reklamą. Jednak promowanie marki czy produktów może odbywać się też poprzez inne sposoby takie jak np. wykorzystanie dodatków do e-sklepu.

  Wtyczka Heraldbee służy do tworzenia i optymalizacji kampanii reklamowych Google Shopping. Dzięki temu, że automatycznie pobiera informacje o produktach, pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Reklama skonfigurowana przez wtyczkę Heraldbee skutecznie generuje ruch na stronie i pomaga pozyskiwać nowych klientów.

  FedEx WooCommerce i UPS WooCommerce

  Wtyczki FedEx i UPS może nie wpływają bezpośrednio na pozycjonowanie WooCommerce, ale za to – podobnie jak wtyczka Faktury WordPress – pomagają usprawnić działanie sklepu, a tym samym ułatwiają wykonywanie codziennych czynności pracownikom.

  FedEx WooCommerce i UPS WooCommerce to dodatki, dzięki którym możliwa jest wygodna współpraca z firmami kurierskimi. Oprócz tego są korzystne również z punktu widzenia konsumentów, ponieważ pozwalają na automatyczne dostosowanie kosztów i sposobu dostawy.

  Antispam Bee

  Żaden użytkownik internetu nie lubi spamu na stronie, którą odwiedza. Dlatego, aby w pełni zadbać o komfort odbiorców, a tym samym o optymalizację sklepu WooCommerc pod kątem technicznym warto wykorzystać wtyczkę Antispam Bee.

  Została ona stworzona po to, aby zwalczać spam pojawiający się w komentarzach. Gdy wtyczka wykryje komentarz z linkiem do dziwnej strony lub nietypową treść, od razu pozbywa się niechcianego wpisu.

  Oceń tekst

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Bezpłatny audyt

   Powiedz nam jaki zakres usług Cię interesuje,
   a skontaktujemy się w odpowiednim dla Ciebie terminie