Pozycjonowanie stron internetowych

Bezpłatny audyt

  NEED real SEO?
  Zostaw kontakt i zamów bezpłatną konsultację SEO z naszym doradcą.

  Pozycjonowanie to szereg działań, których celem jest zwiększenie pozycji strony internetowej w organicznych wynikach wyszukiwarek, w tym zwłaszcza Google. Chodzi o to, aby po wpisaniu przez użytkownika określonego słowa kluczowego, dana strona była jak najlepiej widoczna i internauci mogli ją bez trudu odnaleźć. Każdy pozycjoner dąży do tego, aby witryna jego klienta znalazła się na pierwszej stronie wyników wyszukiwarki, co ma doprowadzić do zwiększenia liczby odwiedzin.

  Pozycjonowanie obejmuje wiele etapów pracy nad stroną w celu jej dostosowania do algorytmów wyszukiwarki. Jest szerszym pojęciem od SEO (Search Engine Optimization), które odnosi się jedynie do działań wewnętrznych, polegających na optymalizacji kodu i treści strony. Pozycjonowanie obejmuje zarazem procesy zewnętrzne, czyli mające na celu pozyskanie wartościowych linków kierujących do witryny. Działania tego typu są określane jako link building. Terminów „SEO” oraz „pozycjonowanie” często używa się jednak zamiennie.

  Niemal każda współczesna firma ma swoją stronę w internecie. Dzięki niej może zaprezentować klientom własną ofertę. Aby stanowiła ona jednak skuteczne narzędzie marketingowe, powinna być widoczna w sieci. Do osiągnięcia tego niezbędny jest proces pozycjonowania. Wyjaśniamy, czym on jest, a także udzielamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z pozycjonowaniem stron.

  Co to jest pozycjonowanie, na czym polega i jak działa?

  Pozycjonowanie jest złożonym procesem, który polega na nieustannym dążeniu do zwiększenia zaufania do strony w ocenie algorytmów Google. Jeśli będzie ona postrzegana przez nie jako wartościowa, przełoży się to na poprawę jej widoczności, a w efekcie na zwiększenie ruchu. W pozycjonowaniu chodzi więc o to, aby usprawnić wszelkie elementy, które mogą mieć wpływ na pozycję strony w rankingu wyszukiwarki. Poprawa pozycji to jednak nie jedyny cel, na jakim powinno ci zależeć.

  Rozwiń

  Pozycjonowanie nie polega tylko na tym, aby na stronę trafiło jak najwięcej użytkowników. Ważne jest zarazem, aby pozyskany ruch cechował się wysoką jakością. Powinno to przełożyć się na wzrost konwersji, poprawę rozpoznawalności marki i zwiększenie sprzedaży twoich produktów lub usług. Dlatego dobry pozycjoner zadba o to, aby witryna pomagała jej właścicielowi osiągać konkretne cele biznesowe.

  Na uzyskanie wysokiej pozycji strony w wyszukiwarkach składa się wiele działań. Można dokonać ich podziału na aktywności on-site (wewnętrzne) oraz off-site (zewnętrzne).

  Działania on-site

  Polegają na dostosowaniu kodu witryny w taki sposób, aby roboty Google mogły sprawnie indeksować jej zawartość. Osoby odpowiedzialne za pozycjonowanie powinny zadbać m.in. o odpowiedni dobór słów kluczowych i fraz, ich prawidłowe rozmieszczenie w treści, a także o to, aby strona szybko się wczytywała oraz umożliwiała użytkownikom bezproblemową nawigację. Należy dążyć do tego, by byli oni w stanie jak najszybciej znaleźć interesujące ich informacje. Aby tak się stało, pozycjonowanie powinno obejmować zadbanie o przyjazną strukturę strony, w tym podział na podstrony i kategorie czy linkowanie wewnętrzne. Istotny jest także atrakcyjny wygląd serwisu oraz jego dostosowanie do wyświetlania na urządzeniach o różnej wielkości ekranu – strona powinna być responsywna. Ważny element SEO stanowi ponadto zadbanie o bezpieczeństwo witryny, np. poprzez jej zabezpieczenie szyfrowaniem SSL.

  Algorytmy oceniają również unikalność treści, czas spędzany na stronie i wiele innych parametrów. Dlatego tak ważne jest, aby zawartość serwisu była wartościowa dla odwiedzających. Pozycjonowanie może obejmować różnego typu działania content marketingowe, np. prowadzenie firmowego bloga z artykułami poradnikowymi, publikacja infografik, filmów, darmowych ebooków, zdjęć, ankiet itp. Wysokiej jakości treść pozwala w naturalny sposób pozyskiwać linki, ponieważ wzrasta szansa, że odwiedzający stronę będą ją spontanicznie polecać innym, np. w mediach społecznościowych, na swoich blogach czy serwisach.

  Działania off-site

  Działania zewnętrzne polegają na pozyskiwaniu linków pochodzących z innych serwisów. Powinny być to zwłaszcza strony powiązane tematycznie z pozycjonowaną witryną. Najczęściej link jest umieszczany w treści artykułów sponsorowanych.

  Liczba linków przychodzących stanowi istotny czynnik wpływający na pozycję, ale nie zawsze więcej równa się lepiej. Pozycjonowanie przyniesie pożądane rezultaty jedynie pod warunkiem wysokiej jakości domen linkujących – nie powinny być to strony, które zostaną uznane przez algorytmy za spam.

  Czy każdą stronę można dobrze wypozycjonować?

  Możliwe jest skuteczne pozycjonowanie każdej strony, jednak w im gorszym znajduje się ona stanie, tym trudniejszy i bardziej czasochłonny będzie to proces. Kluczowa okazuje się wtedy jej właściwa optymalizacja, m.in. poprzez dostosowanie kodu, poprawę struktury, wzbogacenie o wartościowe treści z zawartością słów kluczowych czy usunięcie zduplikowanego contentu. Trudno pozycjonuje się zwłaszcza serwisy zawierające głęboko ukryte podstrony, które ciężko jest odnaleźć zarówno użytkownikom, jak i robotom wyszukiwarek.

  Jak działa pozycjonowanie?

  Algorytmy Google nie są do końca przewidywalne, dlatego niezbędne jest nieustanne zgłębianie wiedzy na ich temat. Żaden pozycjoner nie może zagwarantować, że stosowane przez niego techniki pozwolą uzyskać czołowe pozycje.Ranking stron w wyszukiwarce jest ustalany na podstawie kilkuset czynników, których nie sposób do końca poznać. Dobra agencja powinna jednak znać ich możliwie jak najwięcej. Można do nich zaliczyć m.in. szybkość wczytywania się strony, liczbę i jakość linków przychodzących z innych serwisów, zagęszczenie słów kluczowych na stronie, strukturę linkowania wewnętrznego, wiek domeny, poprawność kodu strony, regularność dodawania nowych treści, unikalność contentu czy dostosowanie serwisu do urządzeń mobilnych.

  Pozycjonowanie jako usługa

  Pozycjonowanie jest długotrwałym procesem, wymagającym sporego nakładu pracy oraz zaangażowania wielu specjalistów, m.in. pozycjonerów, programistów, grafików, copywriterów, a także ekspertów social media czy link buildingu. Prowadzenie działań na własną rękę przez niedoświadczoną osobę bez zaawansowanej wiedzy może okazać się nieefektywne i przynieść więcej szkody niż pożytku. Doraźne czynności nie pozwolą osiągnąć trwałych efektów, lecz co najwyżej chwilowe wzrosty pozycji. Konieczne jest więc długofalowe spojrzenie na pozycjonowanie.
  Jeżeli strona będzie pozycjonowana z zastosowaniem technik SEO niedozwolonych przez Google, może zostać na nią nałożony filtr lub ban. Będzie to skutkować spadkiem pozycji, a nawet usunięciem domeny z wyników wyszukiwania. Dlatego najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zlecenie usługi pozycjonowania doświadczonej agencji SEO zatrudniającej wielu specjalistów.

  Skuteczne pozycjonowanie wymaga przyjęcia odpowiedniej strategii oraz bieżącego dostosowywania jej do zmieniających się algorytmów wyszukiwarki. Google co pewien czas wprowadza kolejne aktualizacje, aby coraz trafniej uzależniać pozycje stron od ich jakości oraz jak najlepiej dopasowywać wyświetlane wyniki do zapytań użytkowników.

  Może się zatem okazać, że techniki przynoszące obecnie dobre rezultaty za jakiś czas przestaną się sprawdzać, okażą się niewystarczające lub nawet szkodliwe. Agencja zajmująca się pozycjonowaniem stoi więc przed koniecznością ciągłego analizowania efektów podejmowanych działań, monitorowania trendów i wprowadzania zmian z uwzględnieniem nowych standardów.

  Pozycjonowanie powinno być usługą ciągłą. Oznacza to, że nie jest wskazane nagłe przerwanie działań. Po pewnym czasie mogłoby to skutkować spadkiem wypracowanych pozycji. Może się tak stać nie tylko z uwagi na zmieniające się algorytmy, lecz także działania konkurencyjnych firm, które nadal będą pozycjonować swoją stronę. Poza tym wraz z upływem czasu może dojść do utraty części linków zewnętrznych, np. z powodu usunięcia z sieci artykułów, w których zostały zamieszczone.

  Ile trwa pozycjonowanie?

  Proces pozycjonowania wymaga czasu, odpowiedniego planu i zaangażowania. Powinien rozpocząć się od przeprowadzenia audytu SEO, czyli szczegółowej analizy elementów strony www wpływających na jej widoczność w wyszukiwarce. Na tej podstawie pozycjoner może oszacować, ile czasu i wysiłku będzie wymagać osiągnięcie wysokich pozycji pod określone słowa kluczowe. Niezbędna jest także analiza konkurencji, a zwłaszcza działań podejmowanych przez firmy, których serwisy znajdują się na czele rankingu Google.

  Agencja SEO, której zlecisz pozycjonowanie swojej strony, nie będzie w stanie dokładnie stwierdzić, po jakim czasie pojawią się pierwsze efekty prowadzonych działań. Jest to uzależnione m.in. od początkowej kondycji strony, nasilenia konkurencji czy wybranych słów kluczowych. Pierwsze wzrosty pozycji w wyszukiwarce mogą być widoczne zarówno po tygodniu, jak i dopiero po kilku miesiącach. Musisz uzbroić się w cierpliwość zwłaszcza wtedy, gdy będzie ci zależało na pozycjonowaniu fraz o dużej popularności.

  Czymś całkowicie naturalnym są czasowe spadki w rankingu, dlatego nie trzeba się nimi przejmować. Dobra agencja szybko wyciągnie wnioski i po wprowadzeniu zmian strona powinna awansować w rankingu. Efekty prowadzonych działań będziesz mógł obserwować na podstawie dostarczanych przez agencję raportów, które powinny obejmować m.in. zestawienie przeprowadzonych czynności, pozycji w wyszukiwarce, liczby odsłon strony przez użytkowników czy dokonanych konwersji.

  Pozycjonowanie stron jest więc trudnym, czasochłonnym i skomplikowanym procesem, który wymaga specjalistycznej wiedzy, a także doświadczenia z zakresu SEO oraz różnych innych dziedzin marketingu internetowego. Na efekty pozycjonowania trzeba poczekać i być świadomym, że jest to usługa ciągła, której nie należy przerywać. Nasza agencja zatrudnia wielu doświadczonych specjalistów. Chętnie zajmiemy się kompleksowym pozycjonowaniem twojej strony.

  Jakie korzyści daje pozycjonowanie?

  Wielu właścicieli firm doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że pozycjonowanie strony internetowej jest niezwykle ważnym elementem każdej strategii marketingowej. Na konkurencyjnym rynku przedsiębiorcy muszą zadbać o to, by ich działalność online była doskonale widoczna. Jednak jedynym celem SEO nie jest wyłącznie wysoka pozycja w rankingu wyszukiwarki. Działania te zapewniają również szereg innych korzyści. Marka może w ten sposób budować swój wizerunek, łatwiej docierać do klientów z wartościowymi treściami i szybciej zdobywać ich zaufanie.

  Rozwiń

  Pozycjonowana strona przyciąga większą liczbę potencjalnych klientów

  Zacznijmy od podstawowej korzyści, czyli zdobywania pierwszych miejsc w rankingu Google. Większość całego ruchu w sieci pochodzi z bezpłatnych wyników wyszukiwania. Wielu użytkowników internetu nie szuka produktów, usług lub odpowiedzi na swoje pytania dalej niż na pierwszej stronie wyników. Znalezienie się na najwyższej pozycji w Google może praktycznie podwoić liczbę odwiedzin na stronie w stosunku do miejsca numer dwa. Dobre SEO ma więc olbrzymi wpływ na zwiększenie ruchu w witrynie, a to z kolei przekłada się na liczbę potencjalnych klientów.

  Wysoka pozycja buduje wiarygodność marki

  Pierwsze, drugie lub trzecie miejsce w rankingu Google tworzy wśród klientów wyobrażenie, że dana firma jest jednym z najważniejszych podmiotów w branży. W ten sposób zyskuje się wiarygodność i zaufanie. To niezwykle istotne w przypadku sklepów internetowych. Szerokie grono konsumentów oczekuje, że wyszukiwarka w pierwszej kolejności dostarczy im trafne, wartościowe treści lub wskaże firmy, którym zaufali już inni klienci. Większość polega na algorytmie, wybierając wypozycjonowane strony na najwyższych miejscach w Google. Jeśli SEO zostanie połączone z odpowiedniej jakości produktem lub usługą, marka szybko zbuduje swoją wiarygodność. A to z kolei sprawi, że klient chętniej ponowne skorzysta z jej oferty i poleci ją znajomym.

  Wdrożenie SEO poprawia doświadczenia użytkownika

  Kluczowym elementem w pozycjonowaniu jest optymalizacja witryn internetowych w takich sposób, by były one maksymalnie przyjazne osobom, które je odwiedzają. Dla Google wrażenia użytkownika to jeden z najważniejszych czynników rankingowych. Z tego powodu strony stają się coraz bardziej przejrzyste, uporządkowane, szybciej się ładują, doskonale działają na urządzeniach mobilnych i zawierają wartościowe treści. Nadając priorytety potrzebom klientów, można zyskać wyższą pozycję w rankingu, dłużej utrzymać ich w danej witrynie oraz poprawić konwersję.

  Pozycjonowana strona zapewnia nieustanną reklamę

  Efekty związane z pozycjonowaniem nie kończą się po godzinach pracy agencji. Treść nie znika po wyczerpaniu budżetu tak, jak w przypadku płatnych reklam. Wysokie miejsce w rankingu Google sprawia, że witryna jest promowana 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Co istotne, pozycjonowanie pozwala dotrzeć z ofertą firmy do użytkowników, którzy naprawdę potrzebują jej produktów lub usług. Nawet najlepiej sprofilowana reklama nie gwarantuje takiej skuteczności.

  Dzięki pozycjonowaniu można trafiać do lokalnych klientów

  W wielu biznesach nie trzeba od razu stawać w szranki z najsilniejszą konkurencją. Można skupić się na pozyskiwaniu klientów z lokalnego rynku. Dopasowana do tych wymagań strategia SEO sprawi, że oferta danej marki stanie się widoczna dla osób, które szukają produktów lub usług blisko miejsca swojego pobytu. Lokalne SEO jest korzystne przede wszystkim dla firm, obsługujących określony obszar geograficzny lub mających fizyczną lokalizację w konkretnym regionie. Zaczynając od tego rodzaju pozycjonowania, można małymi krokami budować swoją pozycję na rynku, aż do momentu zajęcia fotelu lidera.

  Pozycjonowanie pozytywnie wpływa na rozwój firmy

  Stopniowe umacnianie pozycji marki na rynku to nie wszystko. Dzięki dobrej strategii SEO można również efektywnie zwiększać przychody firmy, zyskując środki na dalszy rozwój. Wielu marketerów uważa, że ich najbardziej wartościowe leady pochodzą od klientów, którzy trafili na stronę marki właśnie dzięki odpowiedniemu pozycjonowaniu. Wysokiej jakości ruch łatwiej konwertować na sprzedaż. Co istotne – SEO jest również bardzo wymierne. Bez trudu można sprawdzić, które działania przynoszą dobre rezultaty, a które się nie sprawdzają i zoptymalizować strategię. W ten sposób maksymalizuje się zwrot z inwestycji w SEO.
  Nawet najlepsza oferta produktów lub usług zostanie niedostrzeżona, jeśli nie będzie odpowiednio promowana w sieci. Wdrożenie wysokiej jakości SEO na stronie internetowej zawsze przynosi marce wymierne korzyści. Działania warto zacząć wdrażać jak najszybciej – to proces, którego efekty zwykle są widoczne dopiero po kilku miesiącach, ale rezultaty dobrze wykonanej pracy mogą przynosić firmie korzyści przez wiele lat.

  Jakie korzyści płyną ze skutecznej kampanii SEO?

  Skutecznie wykonane działania SEO prowadzą do podniesienia widoczności strony w wyszukiwarce. Dzięki temu pozycjonowanie strony przełoży się na lepszą widoczność domeny oraz zwiększony ruch, który z kolei wpłynie pozytywnie na ilość zakupów ze strony. Oznacza to, że dobrze dopasowane działania SEO w długookresowej perspektywie przyczyniają się do wzrostu dochodów ze sprzedaży oraz do zwiększenia rozpoznawalności marki w branży.

  Ile kosztuje pozycjonowanie?

  Wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie: ile środków warto przeznaczyć na pozycjonowanie swojej firmowej strony? Niestety, odpowiedź nie jest wcale prosta. Cena dobrze prowadzonego SEO może różnić się w zależności od kilku czynników. Ważne jest m.in.: komu zlecimy tę usługę, jaki model rozliczenia wybierzemy, jak bardzo konkurencyjna jest nasza branża i wreszcie – jakich wyników oczekujemy. Wyjaśniamy ile może kosztować oraz od czego zależy wycena profesjonalnych działań SEO.

  Rozwiń

  Co wpływa na koszt pozycjonowania?

  Istnieje mnóstwo agencji SEO i freelancerów, którzy obiecują firmom pierwsze miejsca w rankingu wyszukiwarki Google w niskich cenach. Zwykle są to obietnice bez pokrycia. Dobrze zaprojektowana, a następnie profesjonalnie wdrażana strategia pozycjonowania będzie wymagała dużych nakładów pracy, wiążących się z odpowiednimi kosztami.

  Cena usług SEO zależy od wielu czynników, w tym m.in. od zakresu usług, których potrzebuje dany zleceniodawca. Załóżmy, że przedsiębiorca nie zamawiał do tej pory dla swojej firmy żadnych działań związanych z optymalizacją strony pod kątem wyszukiwarek. Powinien on spodziewać się, że zapłaci więcej, niż firma o podobnej wielkości, która w jakimkolwiek stopniu zainwestowała już w SEO i ma np. dużą liczbę istniejących linków zewnętrznych czy wysokiej jakości treści.

  Wśród czynników, od których zależy wycena pozycjonowania, możemy wymienić:

  – Aktualną sytuację firmy – ważne jest, które działania SEO były już prowadzone na danej stronie, gdzie aktualnie znajduje się w rankingu wyszukiwarki na konkretne frazy, w jakiej kondycji jest dana domena, jak konkurencyjna jest branża i na ile słów kluczowych będzie prowadzone działanie.

  – Cele firmy – trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, co chcemy osiągnąć poprzez optymalizację. Warto zastanowić się nad tym, czy SEO ma być lokalne, czy prowadzone na szeroką skalę. Ważny jest także horyzont czasowy. Pamiętajmy, że pozycjonowanie to inwestycja długoterminowa.

  – Wykonawca usługi – to, kogo wybierzemy, będzie determinowało nie tylko cenę usługi, ale także jej jakość. Koszt wynajęcia freelancera jest niższy, niż zatrudnienie doświadczonej agencji. W takim przypadku trzeba jednak liczyć się z tym, że działający w pojedynkę ekspert nie zapewni takich wyników, jak zespół wielu specjalistów, współpracujący nad określonym celem SEO. Ważna jest również renoma firmy.

  – Wybrany model rozliczania – na rynku można znaleźć agencje, proponujące kilka sposobów rozliczania usług SEO. Najpopularniejsze to miesięczny abonament, płatność za efekt lub opłata za godzinę pracy specjalisty.

  Co obejmuje wycena pozycjonowania?

  Decydując się na zlecenie pracy zewnętrznej firmie, możemy liczyć na kompleksowy pakiet usług. Dobre SEO w swojej cenie musi zawierać profesjonalny audyt stron internetowych i badanie słów kluczowych. Ważna jest również analiza konkurencji.

  Podstawą każdej oferty związanej z SEO powinno być także nakreślenie strategii optymalizacji strony, a następnie jej dokładna realizacja, związana m.in. z uporządkowaniem struktury witryny, przygotowaniem wysokiej jakości treści ze słowami kluczowymi czy zbudowaniem solidnej bazy wartościowego linkowania zewnętrznego.

  Dobra agencja zaproponuje również regularne raporty, związane z przeprowadzonymi pracami i efektami, wpływającymi na pozycjonowanie. Warto szukać firm SEO, które na początku współpracy oferują bezpłatne rozwiązania, takie jak np. audyt domeny klienta, branży lub konkurencji.

  Model abonamentowy czy płatność za efekty?

  SEO nie jest jednorazowym projektem – proces ten musi być stale aktualizowany, analizowany i dostosowywany do nowych warunków, aby zapewnić pożądane rezultaty. Dlatego rozliczenie na bazie opłacanego co miesiąc abonamentu w ustalonej wcześniej wysokości jest najpopularniejszym wyborem. Trudno jednak dokładnie oszacować jego widełki – mogą one zaczynać się na kilkuset złotych, a kończyć nawet na kilkunastu tysiącach.

  Z kolei płatność za efekty polega na wycenie usługi w zależności od wyników, które uzyskuje firma pozycjonująca. Im lepsze, tym koszty będą większe. To rozwiązanie wymaga sporej elastyczności finansowej po stronie zamawiającego. Wśród modeli rozliczania usług SEO możemy wymienić także płatności za godzinę pracy specjalisty. Ten sposób jest jednak przeznaczony dla przedsiębiorców, którzy potrzebują jedynie jednorazowego wsparcia w zakresie pozycjonowania, np. analizy słów kluczowych.

  Inwestycja czy koszt?

  W przeciwieństwie do płatnych kampanii reklamowych, pozycjonowanie nie przyniesie natychmiastowych rezultatów. Kompleksowa optymalizacja strony internetowej będzie polegała na połączeniu technicznego SEO, content marketingu i budowania linków, a to wymaga sporej ilości pracy. Google z kolei potrzebuje czasu, aby nagrodzić te wysiłki. Trzeba jednak przyznać, że ruch pozyskany dzięki tym działaniom daje często znakomity współczynnik konwersji, a efekty dobrego pozycjonowania mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy.

  Ile kosztuje dobre SEO?

  Pozycjonowanie oraz optymalizacja stron i sklepów internetowych, jak każda usługa marketingowa, ma swoją cenę. Jednakże w przypadku skutecznego pozycjonowania bardzo trudno jest określić uniwersalny koszt usługi. Każdy przypadek jest tutaj inny, dlatego profesjonalne agencje SEO rozpatrują potrzeby każdego klienta indywidualne. Dopiero po przeprowadzeniu audytu SEO strony oraz poznania wymagań i oczekiwań klienta, można ustalić dokładny budżet i wycenić wszystkie niezbędne usługi. Ostateczna cena zależy między innymi od ilości fraz, od konkurencyjności i nasycenia branży, od wielkości i potrzeb firmy, a także liczby tekstów do napisania oraz od tego, jak dużo pracy będzie wymagało zoptymalizowanie strony pod wyszukiwarkę. Na podstawie informacji, których dostarcza dobrze przeprowadzony audyt SEO z łatwością ocenić wszystkie te kwestie, dlatego jest to niezbędny element budowania strategii pozycjonowania strony internetowej. Audyt SEO w naszej firmie wykonywany jest za darmo i obejmuje analizę domeny klienta, branży oraz konkurencji.

  Frazy kluczowe a pozycjonowanie

  Teksty, które umieszcza się na stronach internetowych, powinny być stworzone w taki sposób, by były atrakcyjne zarówno dla odbiorców, jak i dla wyszukiwarki Google. Treści, niosące wartość dla klienta, odpowiednie formatowanie i poprawność językowa to nie wszystko! Równie istotne jest, by w artykułach pojawiały się odpowiednio dopasowane do branży klienta frazy kluczowe. Są to słowa, które wpisują internauci, szukając określonych produktów i usług. Wypozycjonowanie się na konkretne frazy jest tym trudniejsze, im większa jest liczba stron, na których dane słowa kluczowe już występują.

  Rozwiń

  Czym dokładnie są frazy kluczowe?

  Jeśli strona internetowa lub sklep online ma pojawiać się wysoko w naturalnych wynikach wyszukiwania, to niezbędny jest wybór odpowiednich słów kluczowych, które powinny być dopasowane do branży klienta, świadczonych przez niego usług oraz do jego lokalizacji, jeśli w grę wchodzi pozycjonowanie lokalne. Frazy kluczowe powinny zostać także dobrane do potencjalnych klientów i ich preferencji. Jest to ważne, aby wśród wyników wyszukiwania na słowo „fryzjer” użytkownik otrzymał wyniki związane z tą branżą, a nie z zupełnie inną dziedziną usług.

  Jak dopasować keywords do danej domeny?

  Optymalizacja treści na stronę, a przede wszystkim odpowiedni wybór słów kluczowych to trudne zadanie, które wymaga dobrej analizy branży, konkurencji oraz doskonałej znajomości grupy docelowej klienta. Na podstawie tych informacji specjalista SEO powinien dopasować frazy kluczowe, które będą wykorzystane w procesie pozycjonowania. Odpowiednio dobrane frazy są niezwykle istotne. W przypadku złych słów kluczowych, nawet jeśli strona zostanie odpowiednio wypozycjonowana na frazy, to cały proces nie da oczekiwanego efektu.

  Czy keyword density to relikt przeszłości?

  Pojęcie keyword density odnosi się do zagęszczenia fraz kluczowych w tekście. Oblicza się ją na podstawie stosunku ilości fraz kluczowych do ilości wszystkich słów występujących w tekście. Przez długi czas ten wskaźnik był uważany za niezwykle istotny w skutecznym pozycjonowaniu stron. Obecnie jednak to podejście przeszło do lamusa, a najważniejszą kwestią w marketingu treści pod SEO jest wartościowość tworzonych treści. Powinny być one również unikalne, a słowa kluczowe należy umieszczać w sposób naturalny, skupiając się przede wszystkim na przyjemnym dla czytelnika odbierze, a nie ilości fraz.

  Co wpływa na pozycjonowanie strony?

  Każda firma chce, aby na określone słowa kluczowe jej strona internetowa pojawiała się w pierwszej trójce pozycji w wynikach wyszukiwania Google. Dotarcie tam nie jest łatwe, ale na pewno możliwe, jeśli w odpowiedni sposób realizuje się strategię pozycjonowania. To długotrwały proces, koncentrujący się na wielu czynnikach. Według specjalistów, elementów wpływających na miejsce w rankingu wyszukiwarki jest nawet 200! Trudno wymienić je wszystkie, choć można wyszczególnić kilka tych ważniejszych. Podpowiadamy, o jakich działaniach nie należy zapominać i które czynniki mają duży wpływ na SEO.

  Rozwiń

  Dostępność i bezpieczeństwo witryny

  Przede wszystkim pozycjonowana witryna powinna być dostępna. Dzięki temu roboty Google mogą łatwo do niej dotrzeć i ją zaindeksować. Innymi słowy, wyszukiwarka musi być w stanie odwiedzić daną domenę, a następnie sprawdzić zawartość witryny, aby zrozumieć, czego ona dotyczy. Przydatna w tym przypadku będzie odpowiednio przygotowana mapa witryny oraz plik robots.txt, który pozwala na kontrolowanie dostępu robotów Google do poszczególnych elementów strony.
  Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, zaleca się instalację certyfikatu SSL. Dzięki niemu wyszukiwarka będzie wiedzieć, że dana witryna nie stanowi potencjalnego zagrożenia dla jej użytkowników. To szczególnie ważne w przypadku pozycjonowania stron, na których dokonuje się płatności, np. sklepów internetowych.

  Prędkość ładowania strony internetowej

  Nikt nie chce czekać wiecznie na wczytanie się witryny. Google, podobnie jak my, jest niecierpliwe. Jeśli strona ładuje się zbyt długo na komputerze stacjonarnym lub na urządzeniach mobilnych, oznacza to, że nie jest wystarczająco przyjazna dla użytkownika. Czynnik ten wpłynie na pozycjonowanie – witryna może stracić pozycję w wyszukiwarkach na rzecz szybszych konkurentów. Co można zrobić, aby strona ładowała się szybciej? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na liczbę i rozmiar obrazów w serwisie. Jeśli są zbyt duże pod względem wagi pliku, będą wymagały optymalizacji.

  Słowa kluczowe i treść w pozycjonowaniu

  Jeśli chcemy, by nasza strona znalazła się w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania, musimy najpierw wybrać właściwe słowa kluczowe, na które ma być ona wyświetlana. Frazy powinny być dopasowane do usług lub produktów firmy oraz odpowiadać temu, co ludzie wpisują, gdy szukają ich w Google. Gdy znajdziemy słowa kluczowe, trzeba zająć się przygotowaniem wysokiej jakości treści. Teksty mogą opisywać produkty lub usługi, a także odpowiadać na pytania potencjalnych klientów. Ważne, by niosły z sobą realną wartość. Należy również unikać duplikowania treści.

  Pozycjonowanie na urządzenia mobilne

  Jednym z istotnych czynników rankingowych jest także dostosowanie witryny do urządzeń mobilnych. Oznacza to, że treść powinna być tak samo czytelna i wygodna do przeglądania na smartfonie lub tablecie, jak na komputerze stacjonarnym. Co więcej, nie należy ograniczać treści w mobilnej wersji strony, ani też zaniedbywać tworzenia odpowiedniej struktury witryny. Wersja na urządzenia mobilne pod względem zawartości powinna być taka sama, jak wersja komputerowa.

  SEO a aspekty techniczne

  Jest również kilka niezwykle ważnych technicznych czynników, które należy wziąć pod uwagę, pozycjonując stronę internetową. W SEO znaczenie mają m.in. meta tytuły i meta opisy z frazami kluczowymi. Istotne jest używanie słów kluczowych w nazwach zdjęć oraz opisach alternatywnych. Trzeba także zadbać o dobrze dopasowaną strukturę nagłówków na każdej stronie. Czynników tych jest o wiele więcej, ale jeśli zadbamy o podstawy, na pewno przełoży się to na wyższe pozycje w wyszukiwarce.

  Budowanie bazy linków

  Pozycjonowanie bez konsekwentnego gromadzenia linków zewnętrznych może być nieskuteczne. Im bardziej wiarygodna witryna odsyła – np. w artykule na swoim blogu – do naszej strony internetowej, tym lepsza będzie pozycja w wynikach wyszukiwania. Oczywiście budowanie bazy linków jest bardziej skomplikowane, ale linki zewnętrzne są bardzo istotne dla algorytmów wyszukiwarek. Ważna jest zarówno ich jakość, jak i liczba. Czynnikiem wpływającym na pozycjonowanie będzie także linkowanie wewnętrzne. Odpowiednia struktura odsyłaczy pomiędzy poszczególnymi treściami ułatwia robotom Google m.in. poruszanie się w witrynie.
  Wymieniliśmy tylko kilka ważnych dla pozycjonowania czynników. Jednak jeśli zadbamy o najważniejsze elementy, istnieje duża szansa na zajęcie wysokich miejsc w wyszukiwarce. Warto pamiętać, że proces ten zajmuje sporo czasu. Praca nad SEO jest łatwiejsza, gdy mamy dostęp do przydatnych narzędzi. Dobrym wyborem może okazać się także zatrudnienie sprawdzonej agencji, dzięki której opiekę nad Twoją stroną przejmie doświadczony pozycjoner.

  Pozycjonowanie jako filar marketingu

  Jeśli marketing to sztuka rozpoznawania i zaspokajania potrzeb klientów i partnerów biznesowych, to SEO jest jednym z jego filarów. Prowadzenie skutecznych działań składających się na SEO pozwala lepiej poznać użytkowników strony i zrozumieć, co tak naprawdę jest dla nich ważne. Pozycjonowanie, które w świecie marketingu od lat jest słowem odmienianym przez wszystkie przypadki, nie może obyć się bez SEO. Optymalizacja strony internetowej, w tym działania związane z tworzeniem wartościowych treści, link building – dlaczego to tak ważne i jak przekłada się na skuteczny marketing firmy? Oto co warto wiedzieć!

  Rozwiń

  Prowadzisz firmę? Marketing zacznij od pozycjonowania

  Nie ma biznesu bez marketingu, choć w każdym przypadku marketing ma inną definicję. Na marketing składają się wielopoziomowe wysiłki mające na celu stworzenie lub zwiększenie wartości marki, produktów, a zarazem kreowanie pożądanych relacji z ich odbiorcami (tzw. marketing relacji). Gdzie w tym wszystkim miejsce dla SEO? SEO jest nieocenione jako proces mający sprawić, by wpisując w wyszukiwarkę zapytanie o produkt, klienci w gąszczu stron znaleźli właśnie Twoją (czyt. Twoje produkty zamiast produktów konkurencji). Skuteczne działania pozycjonerów skracają dystans pomiędzy Twoją firmą a klientami, co oznacza, że torują drogę do prowadzenia innych działań marketingowych online przekładających się na sukces strony i w efekcie samej marki (np. sklepu internetowego). Aby marketing miał rację bytu, najpierw musisz mieć odbiorców, a SEO to rodzaj drogowskazu, dzięki któremu klienci sami Cię znajdą. Właśnie dlatego wszelkie działania podejmowane przez pozycjonerów to pierwszy krok w e-marketingu.

  Pozycjonowanie nie takie straszne

  Dla wielu osób, które prowadzą firmy funkcjonujące w sieci, SEO to hasło równie zagadkowe, co wywołujące mieszane odczucia. Te zagadnienia odbierane są jako tajemnicze, niejasne, trudne do zrozumienia przez zwykłego śmiertelnika. To oczywiście złe podejście, choć prawdą jest, że prowadzenie działań SEO wymaga wiedzy, systematycznej pracy i czasu, a pozycjoner nie może być osobą z przypadku. Wszystko jest jednak w zasięgu ręki. Zatem od czego zacząć? W dużym uproszczeniu należy skupić się na dwóch aspektach: optymalizacji strony i realizacji strategii link buildingu. Nawet jeśli brzmi to poważnie, nie ma tu wielu tajemnic. Optymalizacja strony ma na celu sprawienie, by dana witryna była „przyjazna” użytkownikom i wyszukiwarkom. Poprzez optymalizację strony rozumiemy takie praktyki, które pozwalają piąć się stronie wysoko w wynikach wyszukiwania (SERP), ale też poprawiają doświadczenia odwiedzających ją osób (UX). To m.in. troska o to, by witryna była bogata w wysokiej jakości treści, możliwie czytelna, a także by poszczególne podstrony ładowały się w mgnieniu oka. Wszystko to ma związek z działaniami na stronie, a zatem jest to on-site SEO. Dla pozycjonowania mają znaczenie również działania poza stroną, będące przedmiotem off-site SEO. To przede wszystkim pozyskiwanie wartościowych linków, takich, które uwiarygodniają Twoją witrynę dla użytkowników i wyszukiwarek.

  Więcej niż sprzedaż

  Jeśli zadbasz o pozycjonowanie, a Twoja strona zacznie zajmować wysokie miejsca w wynikach wyszukiwania, z pewnością odnotujesz lepsze wyniki sprzedażowe. Najczęściej to właśnie główna motywacja, by zainwestować w tego rodzaju działania, ale w kontekście marketingowym SEO może zaoferować znacznie więcej korzyści. Marketing to więcej niż sprzedaż. W jego zakres wchodzi również poznawanie środowiska firmy, jego analiza ukierunkowana na lepsze zrozumienie przyzwyczajeń i upodobań klientów, ale też na próbę przewidzenia tego, jak będzie wyglądała przyszłość danej branży. Dzięki temu możliwe jest świadome kreowanie długotrwałych strategii. SEO to także sztuka pozyskiwania i analizowania danych, korzystania z nich w taki sposób, by osiągnąć zamierzone cele. Pomyśl o tym, gdy będziesz zastanawiać się nad tym, czy i w jaki sposób postawić na SEO.

  Pozycjonowanie z Grupą iCEA

  Pozycjonujemy strony naszych klientów od blisko 15 lat. W tym czasie nauczyliśmy się, że SEO to dziedzina pasjonująca, ale też wymagająca poświęcenia i stałego doskonalenia się, bo szczególnie dziś rzeczywistość bardzo szybko się zmienia. Dbamy o to, by być na czasie, opierając swoje działania wyłącznie o najlepsze, przynoszące naszym klientom wymierne korzyści działania z zakresu marketingu online. Bez względu na to, na jakim etapie prowadzenia biznesu jesteś i jaki jest Twój poziom wiedzy o SEO, pomożemy Ci osiągnąć więcej. Nasze podejście cechuje bezustanne dążenie do innowacji w działaniach podejmowanych przez pozycjonerów, ale też troska o bezpieczeństwo powierzanych nam stron. Stosujemy wyłącznie legalne i akceptowane przez Google praktyki, biorąc odpowiedzialność za naszą pracę. Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami i zamów bezpłatny audyt Twojej strony!

  Pozycjonowanie stron małych firm

  Działania on-site mogą znacznie poprawić jakość strony internetowej i podnieść komfort korzystania z niej. Bezpieczeństwo domeny i płynność jej działania budują pozytywne doświadczenie użytkownika i umożliwiają pojawienie się witryny wysoko w wynikach wyszukiwania. To z kolei buduje wiarygodność i rozpoznawalność marki. Gwarantuje także dotarcie z ofertą firmy do klientów, a większy ruch na stronie przekłada się na wyższą konwersję i wzrost sprzedaży. Czy mimo wszystkich tych zalet zdarzają się sytuacje, gdy inwestycję w pozycjonowanie należy przemyśleć lub przesunąć w czasie?

  Rozwiń

  Czy pozycjonowanie jest dla każdego?

  Prowadząc rozmowy z potencjalnymi klientami, często słyszymy, że pozycjonowanie w ich branży nie jest potrzebne, a strona internetowa to jedynie wizytówka, z której rzadko korzystają i jest tylko po to, aby dobrze wyglądała. Warto jednak w takiej sytuacji przypomnieć, że wizytówka pełni bardzo często źródło informacji dla osób potencjalnie zainteresowanych usługami lub produktami danej firmy. Dlatego jeśli przedsiębiorstwo już posiada stronę internetową, to warto wykorzystać jej potencjał do maksimum. Poprawa widoczności strony przyda się każdemu, a efekty pozycjonowania na pewno będą pozytywnym zaskoczeniem i przełożą się na większe zainteresowanie ofertą firmy.

  Przypadki w których SEO nie jest rozwiązaniem

  Mimo iż proces pozycjonowania może zdziałać wiele dobrego nawet dla niewielkich przedsiębiorstw, to nie będziemy kłamać, że każdy powinien koniecznie z tej opcji korzystać. Są sytuacje, kiedy nie opłaca się inwestować w pozycjonowanie. Dotyczy to między innymi niewielkich firm, które nie mają praktycznie wcale budżetu przeznaczonego na tego typu działania, a funkcjonują na mocno nasyconym rynku, na którym działają również duże firmy, które mają ogromne możliwości finansowe. Niestety w takiej sytuacji nawet najlepsi specjaliści nie będą w stanie zdziałać cudów i wybić niewielkiego przedsiębiorstwa na sam szczyt. Pozycjonowanie strony w takiej sytuacji okaże się stratą czasu oraz pieniędzy, bo pokonanie gigantów ostatecznie okaże się niemożliwe.

  Pozycjonowanie w e-commerce

  W sieci dostępnych jest wiele przewodników i samouczków, oferujących ogólne porady związane z pozycjonowaniem, ale trudniej znaleźć materiały, które dotyczą konkretnych potrzeb przedsiębiorców z branży e-commerce. Optymalizacja sklepów internetowych pod kątem SEO stanowi dziś duże wyzwanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę to, jak dynamicznie rozwija się sprzedaż w sieci. Na czym polega pozycjonowanie w e-commerce? Dlaczego jest tak istotne? Jak zacząć optymalizację sklepu internetowego? Udzielamy kilku praktycznych wskazówek, które pomogą poprawić wyniki sprzedaży w świecie handlu online.

  Rozwiń

  Definicja pozycjonowania w e-commerce

  SEO to dość złożony proces zwiększania widoczności danego sklepu internetowego na stronach wyników Google lub innej wyszukiwarki. Gdy użytkownicy poszukują w sieci konkretnych produktów, w pierwszej kolejności trafiają na dobrze wypozycjonowane witryny, zwiększając na nich ruch. Owszem – potencjalnych klientów można pozyskać również za pomocą płatnej reklamy w wyszukiwarkach, ale w ostatecznym rozrachunku dobra strategia SEO będzie tańszym rozwiązaniem. Ponadto nie dotyczą jej ograniczenia związane np. z wykorzystywaniem narzędzi do blokowania reklam.

  Działania pozycjonerów w e-commerce zwykle obejmują optymalizację nagłówków, opisów produktów, metadanych, struktury linków wewnętrznych i struktury nawigacji pod kątem wyszukiwania oraz wygody użytkownika. Każdy sprzedawany produkt powinien mieć dedykowaną stronę, zaprojektowaną w celu przyciągnięcia ruchu z wyszukiwarek. Nie można jednak zapominać również o optymalizacji innych elementów sklepu internetowego, takich jak: strona główna, FAQ, blog czy zakładka kontaktowa.

  Znaczenie SEO dla e-commerce

  Co robią konsumenci, gdy potrzebują produktu lub usługi? Wielu kieruje się prosto do Google’a. Szukają opcji, wskazówek, porównań i innych informacji, które pomogą im podejmować świadome decyzje. Jeśli nasza witryna nie pojawia się wysoko w wynikach Google, tracimy potencjalnych klientów, zainteresowanych ściśle określoną ofertą.

  W tym miejscu olbrzymią rolę odgrywają działania pozycjonujące w e-commerce. Umożliwia efektywne dotarcie do grupy docelowej bez płacenia za reklamy. Gdy już przyciągniemy użytkowników do swojej witryny, możemy sprzedawać im wysokiej jakości produkty, wykorzystując np. intrygującą treść czy skuteczne wezwania do działania.

  Pierwsze kroki w pozycjonowaniu sklepu internetowego

  Optymalizacja witryny e-commerce może wydawać się trudnym do wykonania zadaniem, zwłaszcza jeśli dysponujemy już sklepem wypełnionym mnóstwem produktów. Pozycjonowanie to czasochłonny proces, ale można go przyspieszyć i usprawnić, stosując dobrą strategię SEO. Na samym początku warto ustalić priorytety. Które strony w danej witrynie generują największy ruch? To od nich powinniśmy zacząć. Początek pracy pozycjonerów zwykle obejmuje również analizę konkurencji i badanie słów kluczowych – w tym drugim działaniu można wykorzystać takie narzędzia jak Google Trends czy Ubersuggest.

  Osoby, planujące dopiero założenie sklepu internetowego, powinny zastanowić się nad wyborem platformy, na której zostanie on uruchomiony. Gotowe szablony dla e-commerce często ograniczają skuteczne pozycjonowanie. Na etapie wyboru platformy warto także ułożyć podstawową strukturę sklepu internetowego. Idealna architektura witryny jest przejrzysta, logiczna oraz podzielona na kategorie i podkategorie. Dzięki odpowiedniemu uporządkowaniu struktury możemy zyskać nie tylko wyższą pozycję w Google, ale także poprawić doświadczenia klientów. Nie zapominajmy o szybkości ładowania się strony – jej optymalizacja również ma duży wpływ na pozycje w wyszukiwarkach.

  Stawiając pierwsze kroki w pozycjonowaniu sklepu internetowego nie można zapomnieć o takich podstawach, jak certyfikat SSL. Szyfrowanie zabezpieczające ma dziś olbrzymie znaczenie praktycznie dla wszystkich stron w sieci, ale jest szczególnie ważne w przypadku witryn, na których użytkownicy dokonują płatności. Roboty Google’a zwrócą uwagę na to, czy dany sklep ma zainstalowany certyfikat SSL.

  Kluczem do wysokich pozycji w rankingu wyszukiwarki będzie również wartościowa treść oraz przemyślana strategia budowania wewnętrznych i zewnętrznych linków. W przypadku treści ważne są dobrej jakości, nasycone słowami kluczowymi opisy produktów, a także artykuły na blogu, np. odpowiadające na częste pytania klientów i zawierające linkowanie wewnętrzne. Natomiast linki zewnętrzne warto regularnie pozyskiwać z innych cieszących się zaufaniem witryn.

  SEO dla sklepów internetowych nie jest czymś, co można opanować w jeden dzień. Zbudowanie oraz realizacja strategii zajmuje dużo czasu i wymaga poświęcenia sporej ilości energii. Dlatego też właściciele witryn e-commerce często decydują się na zlecenie zadań SEO zewnętrznej agencji, zatrudniającej specjalistów w tej dziedzinie. Pozwala to im osiągnąć świetne wyniki, oszczędzając cenny czas.

  Dlaczego nie ma e-commerce bez pozycjonowania?

  Zmiana nawyków konsumenckich – coraz częstsze wybieranie zakupów w sklepach internetowych zamiast stacjonarnych, wprowadziły kompletnie nowe zasady gry na polskim i światowym rynku. Z dnia na dzień, coraz więcej osób kupuje online oraz szuka odpowiedzi na swoje wyzwania w Internecie. Zachowania te wynikają z wygody, oszczędności czasu oraz dbałości o portfel. Marki, które chcą się rozwijać i realnie pozyskiwać e-klientów, mogą albo z pokorą przyjąć tę tendencję i zainwestować w marketing internetowy, albo dzień po dniu obserwować upadek swojego biznesu.

  Niestety nie wystarczy założyć sklepu internetowego i liczyć na to, że klienci w cudowny sposób się i nim dowiedzą. Nie dowiedzą się, nie ma takiej możliwości. Dla większości osób, internet kończy się na pierwszej stronie wyników Google i nikt nie liczy na to, że na stronie piątej czy ósmej znajdzie sklep internetowy z idealną ofertą. Pozycjonowanie stron to dbałość o to, aby dokładnie tam się znaleźć na różne frazy kluczowe. W innym wypadku pozbywasz się odwiedzin strony www, sklepu internetowego, zapoznania z ofertą i ostatecznie – sprzedaży.

  Co to jest on-site, a co off-site?

  Działania on-site to modyfikacje, których możemy dokonać w ramach konstrukcji strony www, w wyświetlanych treściach, opisach stron, opisach kategorii oraz na podstronach. Możemy dodawać lub usuwać zakładki, poszerzać lub zmniejszać długość opisów produktów itp. Dzięki temu roboty Google, które decydują o pozycji strony w wynikach wyszukiwania, ocenią ją jak najkorzystniej. Działania off-site wykonujemy z partnerami biznesowymi np. z większymi właścicielami stron o podobnej tematyce.

  Rozwiń

  W celu przeprowadzenia działań off-site możemy zwrócić się do partnerów biznesowych w celu umieszczenia na ich stronie artykułów, które będą mówiły o naszej witrynie i na nią kierowały. To spowoduje na niej większy ruch osób z naszej branży, potencjalnych obserwatorów, a nawet klientów. Za umieszczanie linków (tzw. link building) na witrynach wysokiej jakości pobierane są przez ich właścicieli opłaty.

  Artykuł sponsorowany na ich stronach spełni dwa główne zadania: dostarczy czytelników (potencjalnych klientów) oraz podniesie atrakcyjność strony w oczach Google bota. Aby wybrać odpowiedni serwis, na którym takie artykuły powinny się znaleźć, specjalista SEO powinien uwzględnić zaufanie do domeny, ilość unikalnych użytkowników, ilość wybranych linków itp.

  Jeśli chcemy uzyskać oczekiwane efekty pozycjonowania, to działania on-site i off-site powinny być zintegrowane i prowadzone równolegle. O tym, czy większy nacisk powinien iść na off-site czy on-site w danym decyduje specjalista SEO. Należy jednak pamiętać, że zarówno jeden, jak i drugi rodzaj optymalizacji powinien być nieodłączną częścią każdego procesu pozycjonowania stron.

  Pozycjonowanie krok po kroku

  Do efektywnego prowadzenia biznesu online nie wystarczy już dzisiaj samo założenie strony internetowej. Przedsiębiorcy muszą także znaleźć sposób, by skutecznie docierać do szerokiego grona klientów. Płatne kampanie reklamowe nie zawsze realizują ten cel. Często o wiele lepszym wyborem jest pozycjonowanie. Choć to długoterminowa inwestycja, jej efekty mogą znacznie przekroczyć oczekiwania. W SEO trzeba jednak uważnie stawiać pierwsze kroki. Mają one duży wpływ na to, czy strona internetowa zacznie gromadzić ruch i przynosić sprzedaż. Wyjaśniamy, dlaczego w pozycjonowaniu warto korzystać ze wsparcia specjalistów oraz jak realizowane są działania profesjonalnej agencji SEO.

  Rozwiń

  Jakie zalety ma zlecenie pozycjonowania zewnętrznej firmie?

  Optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarek nie jest prostym procesem. Osoba, która nie dysponuje odpowiednią wiedzą, umiejętnościami i narzędziami, realizując strategię SEO na własną rękę może popełnić wiele błędów. Dlatego też warto korzystać z usług specjalistów.
  Dobra agencja zatrudnia doświadczonych ekspertów z kilku kluczowych dla SEO dziedzin. Osoby te wzajemnie się uzupełniają, zapewniając wysokiej jakości usługi. Dzięki temu budowanie bazy linków, analiza słów kluczowych, tworzenie treści i kodowanie jest o wiele bardziej efektywne, niż robienie tego samodzielnie. Przedsiębiorcy, korzystający z usług pozycjonerów, oszczędzają również czas, który mogą przeznaczyć na rozwijanie swojego biznesu w innych obszarach.

  Czym kierować się, zlecając pozycjonowanie?

  Wybór dobrej agencji SEO nie będzie wyzwaniem, jeśli zwrócimy uwagę na kilka podstawowych kwestii. Przede wszystkim warto stawiać na firmy, które mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem w tej dziedzinie. Agencje o ugruntowanej pozycji na rynku, które realizowały strategię SEO dla podmiotów z różnych branż, zwykle będą w stanie spełnić oczekiwania przedsiębiorcy. Dobrą praktyką jest także wybór specjalistów posiadających standardowe certyfikaty, np. Google Analytics.
  Natomiast czerwona lampka powinna zapalać się w przypadku firm, których oferta brzmi zbyt dobrze. Jeśli jakaś agencja obiecuje błyskawiczne osiągnięcie pierwszego miejsca w wyszukiwarce, należy dobrze zastanowić się nad podjęciem takiej współpracy. SEO to proces długotrwały i nie zawsze prowadzący na sam szczyt rankingu Google.

  Jak realizowany jest proces pozycjonowania krok po kroku?

  Gdy już wybierzemy odpowiednią agencję SEO i ustalimy warunki współpracy, specjaliści rozpoczną proces optymalizacji strony internetowej. Ich pierwszym krokiem będzie przeprowadzenie profesjonalnego audytu witryny oraz badania słów kluczowych. Dobre firmy, szukając fraz, na które będzie prowadzone pozycjonowanie, wykorzystują sprawdzone narzędzia, pozwalające dokładnie określić listę najważniejszych słów kluczowych. Często również na tym etapie dokonuje się analizy konkurencji – warto sprawdzić, jakie działania w zakresie SEO realizują inne firmy.

  Po audycie i określeniu strategii pozycjonowania następuje etap wdrożenia zaplanowanych rozwiązań. Strona internetowa jest optymalizowana pod kątem technicznym – poprawia się lub projektuje od nowa jej strukturę, dodaje mapę witryny, hierarchizuje nagłówki, uzupełnia meta opisy i prowadzi wiele innych istotnych działań. To także odpowiedni moment na przygotowanie wysokiej jakości treści, zawierających określone wcześniej słowa kluczowe. Dobre agencje zatrudniają zazwyczaj doświadczonych copywriterów, którzy piszą wartościowe dla potencjalnych klientów firmy teksty. Mogą być to np.: opisy produktów i kategorii, treści na bloga, historia i misja firmy lub opis jej działalności.

  Agencja SEO będzie regularnie weryfikować skuteczność przyjętej strategii pozycjonowania i modyfikować ją tak, by przynosiła jak najlepsze rezultaty. Firma powinna również przygotowywać raporty, w których dzieli się z klientem wynikami prowadzonych prac. Dobry zespół, zajmujący się optymalizacją, musi być na tyle elastyczny, aby działać zawsze w zgodzie z aktualnymi wymaganiami wyszukiwarek internetowych i potrzebami biznesowymi danego przedsiębiorcy. Klient powinien mieć możliwość pozyskania merytorycznego wsparcia specjalistów agencji na każdym etapie procesu pozycjonowania.

  Jakie efekty zapewnia dobre pozycjonowanie?

  Efektywna realizacja strategii SEO prowadzi przede wszystkim do osiągania wysokich pozycji w rankingu wyszukiwarki, a to przekłada się na wzrostu wartościowego ruchu na stronie firmy lub w sklepie internetowym. Skutkiem tych działań jest większa liczba konwersji i wzrost zysków. SEO wpływa także na wizerunek danej marki. Buduje jej wiarygodność oraz pozwala zdobyć przewagę nad konkurencją. Choć na efekty tego procesu trzeba trochę poczekać, zazwyczaj są one warte zainwestowanego czasu i środków.

  Działaj tu i teraz, czyli dlaczego pozycjonowanie stron warto rozpocząć jak najszybciej

  Użytkownicy poszukując informacji na temat firm oferujących interesujące ich produkty lub usługi w pierwszej kolejności poszukują informacji w internecie. Wiemy doskonale jak ważne jest, aby domena firmy znalazła się wysoko w wynikach wyszukiwania i jak duży wpływ ma to na możliwość dotarcia do szerokiej grupy odbiorców. Dlatego my pozycjonowanie stron prowadzimy skutecznie i zdecydowanie. Wszystko po to, aby Twoja domena wyróżniała się na tle stron innych firm z branży i mogła osiągnąć wysokie pozycje w Google.

  Czy można samodzielnie wypozycjonować stronę www?

  Czy pozycjonowanie strony lub sklepu się opłaca? Oczywiście, że tak. Czy można to zrobić samemu? Tak. Czy warto to robić samemu? Raczej nie. Jest dużo sposobów, dzięki którym można wywindować stronę na wysokie pozycje w wyszukiwarkach. Od kilku czynników i strategii zależy jednak, jak to zrobić. Bez względu jednak na metodę, potrzebujesz trzech rzeczy. Pierwsza to czas, druga to narzędzia, a trzecia to ogromna wiedza. Jeśli posiadasz to wszystko, najpewniej jesteś specjalistą SEO i możesz zająć się nim samodzielnie. Jeśli nie, najprawdopodobniej stracisz czas nie osiągając zakładanych wyników. Dlatego warto powierzyć tę sprawę specjalistom.

  Rozwiń

  Jeżeli dążysz do tego, żeby Twoja strona miała więcej odbiorców lub sprzedawała więcej produktów – musisz być widoczny w Google. W celu zwiększenia widoczności, musisz mieć dobrze zoptymalizowaną pod kątem SEO stronę, aby po wpisaniu w wyszukiwarkę fraz, które najlepiej będą się identyfikowały z Twoją stroną, znaleźć się przynajmniej w pierwszej dziesiątce wyszukiwania, a najlepiej w pierwszej trójce. W zależności od popularności fraz związanych z Twoją branżą, może być to bardzo trudne lub przeciwnie – stosunkowo proste. Czy jednak oznacza to, że możesz samodzielnie wcielić się w rolę specjalisty pozycjonera?

  Skuteczność

  Chcąc samodzielnie zająć się pozycjonowaniem, musisz zgłębić podstawową wiedzę z tej dziedziny. Pamiętaj przy tym, że uniwersalne metody dotyczące tej dziedziny dobrze jest znać, ale tak naprawdę jest to tylko podstawa. Przede wszystkim warto się dowiedzieć, które metody są postrzegane przez Google jako niedozwolone, ponieważ ich stosowanie nie tylko jest nieetyczne, ale przede wszystkim po prostu nielegalne i może spotkać się z karami od Google. Po drugie musisz pamiętać, że nawet profesjonalni pozycjonerzy muszą ciągle się rozwijać, odbywać szkolenia i szybko odnajdywać się w nowych trendach, ponieważ najlepsze strategie ciągle się zmieniają. Kto szybko tego nie zauważy, nie będzie w stanie skutecznie wyprowadzić strony na szczyt wyszukiwań. Wynika to z tego, że wymogi Google ciągle się aktualizują, a zmiany algorytmów wpływają na zmiany w wyszukiwaniu. Zatem nawet jeśli sam nauczysz się, jak tu i teraz poradzić sobie z wyzwaniami pozycjonowania, za pół roku efekt Twojej pracy może już być niewiele warty.

  Google stawia na jakość, pozycjoner też musi

  W ostatnich latach widać, że Google coraz skuteczniej walczy z nieetycznym SEO, stawiając na merytoryczne i wartościowe dla użytkownika teksty. Z tego względu znacznie łatwiej wypozycjonować stronę z wartościowymi treściami. Dbałość o stałą rozbudowę contentu jest więc obecnie jednym z najistotniejszych wyzwań związanych z pozycjonowaniem. Pamiętaj, że teksty muszą zawierać frazy kluczowe i spełniać wymogi SEO, a przede wszystkim być merytoryczne, poprawne i interesujące dla użytkowników. Zatem nawet jeśli jesteś specjalistą w swojej branży i wiesz o niej wszystko – to może nie wystarczyć. Potrzebujesz również czasu i umiejętności, aby stale uzupełniać swoją stronę o wartościowe teksty.

  Bezpieczeństwo i cierpliwość

  Pamiętaj, że pozycjonując swoją stronę, nie uzyskasz oczekiwanego wyniku po dwóch dniach. Szybki efekt możesz osiągnąć tylko stosując zakazane praktyki, co w najlepszym razie skończy się tym, że szybko spadniesz w wynikach wyszukiwania. Słowo „optymalizacja” jest w tej branży kluczowe. Profesjonalne pozycjonowanie obejmuje rozwiązania odpowiednie dla konkretnego klienta. Potrzebne są również kontrola i szczegółowe analizy, na podstawie których ciągle optymalizuje się rozwiązania. Należy więc nastawić się na długofalową strategię, która przyniesie efekt w dłuższej perspektywie czasowej oraz konieczność ciągłego aktualizowania i optymalizowania działań. Zapewnią Ci one nieco wolniejszy, ale stały wzrost, bez ryzyka nagłego cofnięcia trendu czy nawet zablokowania domeny.

  Powierz to zadanie specjalistom

  Powyżej nakreśliliśmy kilka podstawowych problemów, z którymi będziesz się mierzyć, jeśli zdecydujesz się na samodzielne pozycjonowanie swojej strony. Zastanawiając się więc nad tym, czy chcesz sam zająć się swoją stroną, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: czy chcesz być ekspertem SEO, czy raczej zająć się swoją dziedziną, a resztę pozostawić specjalistom. Nie ulega wątpliwości, że najlepszy efekt przyniesie taka praca, w której każdy będzie zajmował się tym, w czym jest ekspertem.

  Czym jest audyt SEO?

  Chcesz, by Twoja strona przyciągała klientów, partnerów biznesowych lub po prostu odbiorców, na których najbardziej Ci zależy? W takim wypadku warto postawić na pozycjonowanie. Od czego zacząć ten newralgiczny dla prowadzenia skutecznej działalności w sieci proces? Najlepiej od przeprowadzenia rzetelnego audytu SEO, czyli analizy Twojej domeny, jej profilu linkowego i ogólnego stanu technicznego witryny. Kompleksowy audyt SEO to jednak znacznie więcej. Dlaczego go potrzebujesz i co musisz wiedzieć przed jego zleceniem? Zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące audytu SEO.

  Rozwiń

  Poznaj swoją pozycję

  Jeśli Twoja strona nie cieszy się satysfakcjonującą popularnością w sieci, a Twoja marka nie rozwija się przez to tak, jak można by tego oczekiwać, warto postarać się zmienić ten stan rzeczy. Skorzystanie z pomocy wyspecjalizowanych pozycjonerów może okazać się strzałem w dziesiątkę. Zanim jednak zaczniesz wprowadzać jakiekolwiek zmiany, musisz dowiedzieć się, co nie funkcjonuje tak, jak powinno, jakie są słabe, a jakie mocne strony witryny. Innymi słowy potrzebujesz przeprowadzić audyt SEO. Audyt SEO to jedno z najważniejszych pojęć związanych z pozycjonowaniem. Jego zakres może być różny w zależności od know how pozycjonera lub agencji. Profesjonalny audyt SEO powinien koncentrować się na dokładnej analizie profilu linkowego strony, jakości znajdujących się na niej treści i frazach kluczowych w kontekście trafności ich doboru, częstotliwości ich występowania itp. To jednak zaledwie wierzchołek góry lodowej. Audyt SEO umożliwiający efektywne pozycjonowanie strony musi również obejmować rzetelną analizę branży i konkurencji. Należy pamiętać, że żadna strona www nie funkcjonuje w odosobnieniu. Aby stworzyć dobrą strategię jej pozycjonowania, trzeba poznać czynniki zewnętrzne rzutujące na związane z tym tematem szanse i zagrożenia.

  Więcej niż analiza profilu linkowego i treści

  Pozycjonowanie nie może ograniczać się wyłącznie do budowania silnego profilu linkowego i regularnego tworzenia wysokiej jakości treści. Choć wciąż są to kluczowe aspekty dla tego, jakie wyniki w wyszukiwarkach notuje strona, coraz większe znaczenie mają również czynniki stricte techniczne. Ostatnie aktualizacje algorytmów Google, zwłaszcza głośna aktualizacja Core Web Vitals, kładą szczególny nacisk na stan witryny w kontekście takich kwestii, jak czas ładowania strony, responsywność i stabilność wizualna. Nie bez znaczenia jest też posiadanie przez witrynę certyfikatu SSL i brak uciążliwych pop-upów bez możliwości natychmiastowego wyłączenia. Co ważne, czynniki te – oprócz tego, że są brane pod uwagę przez Google przy pozycjonowaniu stron – w bezpośredni sposób przekładają się także na ogólną funkcjonalność strony i doświadczenia wynikające z korzystania z niej z perspektywy użytkowników. Z tego powodu kompleksowy audyt SEO powinien zawierać dokładny raport dotyczący warstwy technicznej strony. To po prostu konieczne, bo jeśli strona zawiera poważne błędy, a niestety wiele witryn ma z tym problem, nawet najbardziej wzmożone wysiłki pozycjonerów związane z pozyskiwaniem wartościowych linków i tworzeniem unikalnych treści mogą okazać się bezcelowe i przynieść mnóstwo niepotrzebnej frustracji.

  Pozycjonowanie bez spójnej strategii rzadko kończy się sukcesem

  Dlaczego jeszcze potrzebujesz audytu SEO? Podejmując działania z tego zakresu, nie możesz poruszać się po omacku. Audyt SEO da Ci pewność, że idziesz w dobrym kierunku. Dla pozycjonerów i autorów treści, z którymi nawiążesz współpracę, audyt SEO będzie z kolei bazą do podejmowania najważniejszych decyzji, ustalenia priorytetów i weryfikacji przyjętych założeń już na etapie realizowania wypracowanej strategii. Dobrej jakości, czytelny audyt SEO to podstawa transparentnej, udanej współpracy pomiędzy klientem a agencją, dlatego lekceważenie tego etapu współpracy to błąd z punktu widzenia obu stron.

  Audyt SEO i konsultacje w Grupie iCEA

  W Grupie iCEA idziemy o krok dalej. Oprócz starannie przygotowanych bezpłatnych audytów SEO proponujemy zainteresowanym również konsultacje z naszymi specjalistami. Audyty SEO często ograniczają się do wyliczenia błędów na stronie. W czasie konsultacji patrzymy szerzej, robiąc wszystko, by jak najlepiej zrozumieć specyfikę danej strony i obszaru, w jakim strona funkcjonuje. W naszym przypadku audyt SEO nie jest narzędziem sprzedażowym. Poświęcamy klientom tyle czasu i energii, ile to potrzebne, niezależnie od tego, czy umowa zostanie podpisana. Przekonaj się o tym, korzystając z zaangażowania naszych doświadczonych specjalistów. Nie masz nic do stracenia, a wiedza z zakresu pozycjonowania jest dziś na wagę złota!

  Analiza konkurencji SEO

  Sukces strony zależy od wielu czynników. Niektóre są związane z marketingiem, inne z aspektami czysto technicznymi, a jeszcze inne – z umiejętnością zrozumienia specyfiki branży, klientów i partnerów. Zawsze szukamy dla naszych klientów indywidualnych rozwiązań i radzimy im, by nie kopiowali bezrefleksyjnie działań, jakie podejmują inni. Nie oznacza to jednak, że nie należy prowadzić analizy konkurencji. Wręcz przeciwnie – analiza konkurencji to zabieg, który w procesie pozycjonowania jest nie do przecenienia. Pozwala lepiej zrozumieć branżę i zweryfikować, czy dane praktyki są w jej przypadku skuteczne, dobrze postrzegane przez użytkowników i warte tego, by rozważyć ich stosowanie na własnej stronie. Do czego jeszcze może przydać się analiza konkurencji?

  Rozwiń

  Pozycjonowanie bez analizy konkurencji to zły pomysł

  Są zabiegi, które zawsze się sprawdzają, gdy idzie o pozycjonowanie strony. Nasycenie strony wysokiej jakości treściami z dobrze dobranymi frazami kluczowymi, pozyskiwanie wysokiej jakości linków czy optymalizacja techniczna – jeśli się o to zatroszczysz, efekty powinny pojawić się błyskawicznie. Mimo to pewne niuanse są uzależnione od tego, jaka jest Twoja branża, kim są Twoi klienci i partnerzy. To, jaki produkt czy usługę sprzedajesz przy pomocy swojej strony, również nie jest bez znaczenia. Każda strona funkcjonuje w innym otoczeniu i wymaga indywidualnego podejścia. Jak sprawdzić, na co warto położyć nacisk, a czego unikać? Wiele odpowiedzi przynosi analiza konkurencji. Pozycjonowanie bez niej to zły pomysł. Prowadząc rzetelny, kompleksowy monitoring działań konkurencji, dowiesz się, które aspekty w przypadku stron poszczególnych firm przełożyły się na ich sukces, a które zadecydowały o porażce. Niektórzy pozycjonerzy powtarzają, że skuteczna strona to taka, która powiela to, co dobre na konkurencyjnych stronach, jednocześnie unikając ich największych błędów. My jednak podchodzimy do analizy konkurencji inaczej. Traktujemy ten aspekt raczej jako formę niezbędnego przygotowania do wypracowania skrojonego na miarę planu pozycjonowania witryny.

  Analiza konkurencji to nic złego

  Analiza konkurencji nie jest czymś, z czym powinniśmy się kryć. To raczej brak jej przeprowadzenia świadczy o powierzchownym, niekompetentnym podejściu do SEO. Taka analiza pozwala pozycjonerom zorientować się, jakie frazy kluczowe są mocno „oblegane”. Dzięki niej można oszacować, ile wysiłku będzie wymagało pozycjonowanie strony na daną frazę kluczową. Analiza konkurencji może dać odpowiedź na pytanie, na jakie frazy warto się pozycjonować, a jakie z różnych względów lepiej odpuścić. I bynajmniej nie chodzi o to, by unikać najtrudniejszych, najpopularniejszych fraz kluczowych. W pozycjonowaniu trzeba być sprytnym i podejmować właściwe decyzje na poszczególnych etapach. To oczywiście nie wszystko. Prowadząc analizę konkurencji, masz ponadto możliwość poznania profilu linkowego stron Twoich bezpośrednich konkurentów. W ten sposób dowiesz się, skąd możesz pozyskać cenne linki. Być może warto wykupić artykuł sponsorowany w tym samym medium, by wzmocnić swoją witrynę? A może dany bloger lub konkretne medium chętnie sięga po opinie ekspertów z akurat Twojej dziedziny, odwdzięczając się mocnym linkiem, o który warto powalczyć, tak jak zrobili to Twoi konkurencji? Taka wiedza może okazać się bezcenna i znacząco ułatwić pozycjonowanie!

  Czego jeszcze dowiesz się z analizy konkurencji?

  Analiza konkurencji to więcej niż prześwietlenie treści i profili linkowych konkurentów. Dobrze wypozycjonowana strona to połowa sukcesu. Nie mniej ważna jest konwersja, czyli w skrócie to, na ile liczba odwiedzin na stronie przekłada się na sprzedaż. Konwersja może być uzależniona od wielu czynników. W każdym, nawet najdrobniejszym aspekcie powinniśmy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów. Jeśli zastanawiasz się, jakie rozwiązania wdrożyć, by Twoi klienci to docenili, zorientuj się, na co narzekają klienci Twojej konkurencji. Być może jakieś elementy strony uznają za niefunkcjonalne? A może jest coś, co przeszkadza im w procesie zakupowym? Przeglądając komentarze u innych, lepiej poznasz potencjalnych klientów. To także element analizy konkurencji.

  Jak wybrać agencję SEO?

  SEO (Search Engine Optimization) jest procesem zmierzającym do optymalizacji strony (i strategii pozycjonowania) pod kątem wyszukiwarek internetowych. Dzięki niemu możemy sprawić, że użytkownik internetu wpisując w wyszukiwarkę konkretne zapytanie zobaczy Twój serwis w czołówce uzyskanych wyników, a nie konkurencję. Ma to ogromne przełożenie na przykład na sprzedaż czy ilość wyświetleń. Ale żeby osiągnąć ten cel, musisz znaleźć odpowiednią agencję, która pomoże Ci do niego dotrzeć. Na co powinieneś zwrócić uwagę? Jak wyglądają umowy z agencjami SEO? Jakie cechy powinna mieć dobra agencja, a czego unikać przy jej wyborze? Jakie kanały kampanii marketingowej będą najskuteczniejsze i przełożą się na najlepsze pozycjonowanie Twojej strony?

  Rozwiń

  Pozycjonowanie a wybór agencji

  Wybierając agencję warto postawić przede wszystkim na jej doświadczenie i zadowolonych klientów, których ma w portfolio. Nie chcesz przecież, żeby agencja uczyła się na Tobie. Pierwsze, co powinna zrobić dobra agencja, to dokładny research Twojej branży. Pozwoli to na znalezienie odpowiednich fraz i słów kluczowych, które będą dla Ciebie najkorzystniejsze w kontekście wypozycjonowania, pozwoli to też nakreślić wstępny kosztorys. Szczegółowa analiza Twojej strony pozwoli agencji na wypracowanie optymalnej dla Ciebie strategii i w następnym kroku zoptymalizuje Twoją stronę pod kątem SEO w taki sposób, aby pomagała, a nie przeszkadzała w oczekiwanym przez Ciebie wypozycjonowaniu. Z dobrze przygotowanym serwisem osiągniesz jeszcze lepsze wyniki, a pozycjonerzy będą mieli mniej pracy, żeby ten wynik osiągnąć, co przełoży się również na Twoje koszty. Trzecim krokiem jest już sama walka o odpowiedni wynik w wyszukiwarce..

  Wybór agencji zajmującej się pozycjonowaniem?

  Pierwsza rzecz, o której często myślimy to koszt usługi. Firmy stosują w tym względzie dwa rozwiązania (często obie formy są możliwe w jednej firmie, a Ty wybierzesz tę opcję, która bardziej Ci odpowiada). Jest to stałe wynagrodzenie, zazwyczaj miesięczne, lub koszt zależny od wyników pozycjonowania określany za pomocą konwersji lub liczby sesji. Druga ważna rzecz to bezpieczeństwo. Problem pojawi się, jeśli agencja będzie chciała pójść na skróty, podejmując działania nielegalne lub na granicy legalności. Zwróć więc uwagę na to, czy agencja wszystkie swoje działania przedstawia Ci czarno na białym, aby mieć pewność, że współpracujesz z bezpieczną godną zaufania agencją. Istotne jest również to, czy agencja zatrudnia swoich analityków, copywriterów i grafików, ponieważ ich zatrudnienie z zewnątrz może zwiększyć koszty pracy agencji, a co za tym idzie – Twoje koszty. Ważne jest też, jakiego rodzaju kampanie prowadzi agencja, co proponuje, w czym czuje się najlepsza. Dobrze byłoby, gdyby specjalizowała się w kampaniach banerowych, facebookowych, youtubowych i przede wszystkim, żeby korzystała z Google AdWords. Są to najważniejsze kanały, które będą miały wpływ na pozycjonowanie Twojego serwisu.

  Umowa z agencją SEO

  Umowę z agencją pozycjonerską, jak każdą umowę – warto dokładnie przeczytać, a jeśli masz wątpliwości co do któregoś z zapisów, upewnij się, co oznacza. Dobre agencje SEO nie boją się krótkiego okresu wypowiedzenia. Wiedzą, że da Ci to poczucie bezpieczeństwo, a jednocześnie zdają sobie sprawę z tego, że nie będziesz chciał z niego skorzystać. Ważne jest, czy otrzymasz swojego indywidualnego opiekuna. Jeśli tak, masz pewność, że pozycjoner, z którym pracujesz wie wszystko o Twojej stronie i jest właściwą osobą do kontaktu, która odpowie Ci na wszystkie pytania i wątpliwości. Jeżeli Twoja agencja jest pewna, że jej działania są optymalne i będą przynosiły zamierzony afekt związany z pozycjonowaniem, zawrze w umowie możliwość codziennego wglądu w statystyki z wyszczególnieniem pozycji wybranych kluczowych fraz, dzięki czemu będziesz na bieżąco wiedzieć, czy to, co wypracuje agencja spełnia Twoje oczekiwania i czy przekłada się na konwersję lub sprzedaż. Współpraca z dobrą agencją może sprawić, że Twoja pozycja w wyszukiwarkach zmieni się na lepsze, a za tym podąży zwiększenie zysków, nie ufaj jednak tym, którzy obiecają Ci, że stanie się to z dnia na dzień.

  To kiedy zobaczymy efekty pozycjonowania?

  Pozycjonowanie stron wpływa na wyniki wyszukiwania pokazywane użytkownikom. Jest to fakt, któremu nikt, kto choć trochę orientuje się w zasadach działania wyszukiwarek oraz algorytmów, na których są one oparte, nie będzie zaprzeczał. Jednakże należy pamiętać, że trudno określić, kiedy konkretnie będzie można zauważyć pierwsze efekty pozycjonowania. Zależy to od tego, jak skomplikowane będzie pozycjonowanie strony danego klienta oraz od konkretnej branży i nasilenia konkurencji. W niektórych przypadkach efekty pozycjonowania zaczną być zauważalne już po kilku tygodniach, w innych może to potrwać kilka miesięcy.

  Pozycjonowanie to złożony proces. Aby przyniosło zamierzone rezultaty, należy zatroszczyć się o kilka kluczowych aspektów, które w bezpośredni sposób przekładają się na indeksowanie naszej strony przez wyszukiwarki. Link building to jeden z newralgicznych elementów procesu pozycjonowania. Sposób, w jaki powinno się tworzyć profil linkowy strony, na przestrzeni ostatnich lat ewoluował. Dziś liczy się sprawdzone know how, a praktyki mające na celu sztuczne „pompowanie” strony przypadkowymi linkami mogą sprawić, że nasza witryna na długie miesiące zostanie wyeliminowana z gry o wysokie pozycje. Czym jest link building i co warto wiedzieć na ten temat? Sprawdź nasz krótki przewodnik!

  Rozwiń

  Nie ma pozycjonowania bez linków

  Być może pamiętasz czasy, gdy pozycjonowanie opierało się o pozyskiwanie linków – bez względu na źródło pochodzenia, za to w każdej ilości. Pamiętamy tę słusznie minioną epokę w dziejach pozycjonowania, ale to już przeszłość. Wraz z wprowadzeniem algorytmu Google Pingwin nastała nowa era, promująca przede wszystkim jakość w podejściu do link buildingu. Od tej pory (algorytm Google Pingwin zadebiutował w 2012 r.) niskiej jakości zaplecza przeszły do lamusa, podobnie jak pozyskiwanie linków przy pomocy tzw. Systemów Wymiany Linków. Pozycje stron korzystających z tych reliktów przeszłości zostały szybko obniżone, a mnóstwo firm radykalnie zmieniło swoją politykę link buildingu. Algorytm Google Pingwin nie przekreślił jednak sensu tworzenia mocnych profili linkowych. Sprawił jedynie, że off-site SEO, czyli dziedzina pozycjonowania najbardziej związana z linkami, stała się bardziej transparentna, zaczęła funkcjonować według bardziej uczciwych reguł i przestała przyciągać osoby, których działalność często negatywnie wpływała na wizerunek pozycjonowania i zajmujących się nim freelancerów i wyspecjalizowanych agencji.

  Link building, czyli co warto wiedzieć o linkach, zanim zabierzesz się za pozycjonowanie strony

  Zacznijmy od podstaw. Link building to jeden z procesów składających się na pozycjonowanie strony. Polega na zdobywaniu linków prowadzących z zewnętrznych stron (linki zewnętrzne), ale też na optymalizowaniu organizacji linków wewnątrz strony (linki wewnętrzne). Czym w ogóle jest link? To inaczej odnośnik zamieszczany na stronie lub w dokumencie elektronicznym, który po kliknięciu przekierowuje użytkownika na inną stronę bądź do innego miejsca w obrębie danego dokumentu. Linkiem może być adres URL, choć często odnośniki mają postać klikalnego tekstu, działającego dokładnie tak, jak każdy inny link (anchor tekst). Funkcję linku może pełnić również obraz. Linki pod różnymi postaciami mogą być także wyświetlane podczas odtwarzania treści video, np. w serwisie YouTube, na Facebooku lub Instagramie. Linki dzieli się według kilku kategorii. W kontekście pozycjonowania – obok przywołanego wcześniej podziału na linki zewnętrzne i linki wewnętrzne – niezwykle ważny jest podział na linki naturalne i nienaturalne. Te pierwsze to linki umieszczane na stronach bezinteresownie. Takie linki na ogół pozyskuje się, gdy ktoś uzna, że treści na naszej stronie są wartościowe i warto się nimi podzielić. Bardzo często to najcenniejsze i przynoszące najwięcej korzyści linki. Ich przeciwieństwem są linki nienaturalne. To głównie spam i nachalna reklama na forach, w komentarzach i wszędzie tam, gdzie da się „upchnąć” link. Tego rodzaju linki zazwyczaj przynoszą więcej szkody niż pożytku…

  Jak pozyskiwać wartościowe linki?

  Pozycjonerzy wiedzą, że moc SEO przekazywana jest przez stronę linkującą stronie docelowej. Każdy link ma inną moc. Określamy ją pojęciem link juice. „Soczyste” linki to te, które posiadają atrybut „dofollow”, wskazujący robotom Google, że mają za nimi „podążać”. Nie bez znaczenia jest też profil strony linkującej. Jak pozyskiwać wartościowe linki? Najlepszą drogą jest tworzenie wartościowych treści, chętnie udostępnianych przez innych – pomocnych dla innych użytkowników, angażujących i poprawnych. Wpisuje się to w długofalowe działania związane z tworzeniem treści. Pozycjonowanie drogą na skróty może okazać się wykupienie artykułu sponsorowanego zawierającego aktywny link „dofollow” na wartościowej stronie. Są jednak też inne, nieco mniej popularne sposoby. Aktywność w mediach, współpraca z innymi stronami czy chociażby publikowanie referencji w imieniu swojej strony – to zaledwie kilka alternatywnych metod. Potrzebujesz wsparcia w zakresie link buildingu? Chcesz upewnić się, że Twoja strategia jest dobra, a może dopiero chcesz zacząć tworzyć profil linkowy swojej strony i potrzebujesz fachowego wsparcia? Możesz na nas liczyć. Zapraszamy do kontaktu!

  Linki, które mają moc

  Linki, które mają moc to przekierowania. Mogą one pochodzić ze źródeł zewnętrznych, a także wewnętrznych domeny. Przekierowania pod adres domeny zwiększają znacznie moc jej adresu URL i sprawiają, że strona jest lepiej oceniana przez wyszukiwarkę. Jest to także świetny sposób na zwiększenie ruchu na stronie, który jest niezwykle istotny. Dobrze zaimplementowane przekierowania stałe oraz tymczasowe są również korzystnym rozwiązaniem dla użytkowników, którzy dzięki temu unikną otwierania nieaktywnych stron i usuniętych podstron. Na usługę pozycjonowania składa się szereg działań związanych z uzyskaniem linków przychodzących, wychodzących oraz innych typów, które pozwolą zwiększyć ruch na stronie oraz przyczynią się do wyższej pozycji domeny w wynikach wyszukiwania Google. Budowa profilu linkowego strony jest bardzo ważnym elementem skutecznych działań SEO. Bez tego strona lub sklep internetowy nie utrzyma się na wysokich pozycjach w wyszukiwarce.

  Content marketing a pozycjonowanie

  Skupiając się na pozycjonowaniu swojej strony dbamy głównie o wysokie miejsce w wyszukiwarkach. Bardzo istotne jest jednak, żeby w ten sposób docierać przede wszystkim do osób, które na naszej stronie skończą poszukiwania tego, na czym im zależy – mówiąc wprost znajdą u nas treść, o którą pytali wyszukiwarkę. Tu wielką rolę odgrywa właśnie content marketing. Dotyczy to nie tylko standardowych serwisów internetowych, ale też blogów, sklepów internetowych, wpisów w social mediach, newsletterów, e-booków, aubiobooków, infografik, podcastów, zdjęć, gifów, wideo, webinariów, prezentacji multimedialnych, mailingów, krótko mówiąc wszystkiego, co robimy w sieci z nadzieją na odpowiednią odpowiedź użytkownika.

  Rozwiń

  Ta długa lista jest tylko częścią tego, co możemy nazwać content marketingiem. Content możemy tłumaczyć jako treść, zawartość. Jest nim zatem wszystko to, co zamieszczamy w sieci, a z racji coraz bardziej przyspieszającego rozwoju internetu rodzajów zawartości ciągle przybywa. Bez względu na to, czy zależy Ci na pozycjonowaniu Twojej witryny, dobrym obrocie w sklepie internetowym, dużej liczbie czytelników Twojego serwisu albo słuchaczy podcastu – cokolwiek robisz w internecie, chcesz, żeby odbiór tej treści był jak największy. Celem content marketingu jest to, aby wszystko, co zamieszczasz w internecie przyciągnęło jak najwięcej osób, które potencjalnie będą tą tematyką zainteresowane.

  Pozycjonowanie a wartościowy content

  Pozycjonowanie to nie tylko wysokie miejsce w wyszukiwarce, ale też zadowolenie użytkownika z treści, którą znalazł na stronie. Jeśli użytkownik nie znajdzie tego, czego szukał, nie tylko on ma problem. W sytuacji, w której Twoja strona nie będzie odpowiadała na zadawane pytania, jej pozycja będzie się obniżała w wyszukiwarce. Musimy więc nie tylko zwrócić uwagę użytkownika dobrym wypozycjonowaniem, ale też zachęcić go do zainteresowania się udostępnionymi przez nas treściami. Dopiero połączenie tych dwóch rzeczy sprawi, że pozyskamy zaangażowanego odbiorcę. Jakie treści są dobrze postrzegane przez algorytmy Google? Przede wszystkim unikalne oraz zachowujące wysoką jakość.

  Wartościowy content, czyli jaki?

  Wartościowy content musi spełniać następujące cechy: wysoka jakość, obszerność, przejrzystość, brak błędów. Ważna jest również struktura tekstów, czyli wykorzystanie odpowiednich nagłówków, akapitów, boldów czy kursywy. Oczywiście ocena wizualna witryny zależy także od wszelkiego rodzaju grafik: zdjęć, wykresów, a także filmów. Kopiowanie treści z innych stron internetowych jest niedopuszczalne i ryzykowne z punktu widzenia pozycjonowania. Bez względu na to, w jakiej kategorii tematycznej tworzysz swój content, bardzo ważne jest, aby prezentowane przez Ciebie treści miały bardzo wysoki poziom w swojej dziedzinie. Pozwoli to Tobie lub Twojej firmie na zdobycie zaufania, a co za tym idzie na zbudowanie dobrego wizerunku marki. Takie podejście sprawi też, że osoby zainteresowane tematem w przyszłości zamiast wpisywać kolejne zapytania w wyszukiwarkę (dając szansę dobrze wypozycjonowanym serwisom o podobnej tematyce), wejdą od razu na Twoją stronę generując na niej już bezpośredni ruch.

  Jak często dodawać treści do witryny?

  Częstotliwość dodawania treści bezpośrednio wpływa na pozycjonowanie. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze dodawanie nowych treści do stron i podstron jest dobrym pomysłem. Użytkownicy nie lubią tzw. ścian tekstu i zbyt długiego scrollowania ekranu w poszukiwaniu informacji, po którą weszli na naszą stronę. Pozycjonerzy są zgodni co do tego, że jeśli zbyt duża ilość lub nieprzejrzysta struktura treści zniechęcą użytkownika, szybko opuści stronę, a witryna odnotuje tzw. “pustą odsłonę”.

  Artykuły jako najważniejszy nośnik treści

  Artykuły są obecnie jednym z najważniejszych narzędzi promocji content marketingu, a także pozycjonowania. Tworząc tego rodzaju content, należy pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze artykuł musi być unikalny. Jego treść nie można być tożsama z niczym, co zostało już opublikowane w internecie. Nawet jeśli plagiatujemy samych siebie – takie zabiegi mogą mieć opłakane skutki z punktu widzenia pozycjonowania. Po drugie artykuł musi proponować użytkownikowi unikalną wartość. Jeśli content na podobny temat lub o podobnej zawartości można znaleźć w wielu innych miejscach w internecie, internauci nie będą mieli powodu, by wejść właśnie na naszą stronę. Po trzecie musimy pamiętać, że nasz przekaz kierujemy do potencjalnego klienta, który ma określone cechy. Pisząc tekst, powinniśmy odpowiadać na jego potrzeby i oczekiwania.

  Długość tekstu, a pozycjonowanie

  Jak już niejednokrotnie wspominaliśmy, na skuteczność pozycjonowania strony internetowej wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest długość tekstów umieszczonych w domenie. Długie powinny być przede wszystkim artykuły oraz teksty blogowe. Szacuje się, że optymalną długością takiego tekstu, aby miał on korzystny wpływ na działania SEO, jest liczba powyżej 2000 znaków ze spacjami. Należy jednak pamiętać, że tak długi tekst musi być wartościowy oraz napisany w sposób ciekawy, aby nie tylko wspierał efekty pozycjonowania, ale także przyciągał czytelników.

  Real Time Marketing

  W marketingu chodzi o to, aby zawsze być na bieżąco i reagować szybko. Tego właśnie dotyczy pojęcie Real Time Marketingu, które oznacza działania marketingowe podejmowane w czasie rzeczywistym, dosłownie tu i teraz. Jest to bardzo istotne ze względu na niezwykle dynamiczne otoczenie w większości branż oraz przede wszystkim ze względu na stale rosnącą konkurencję. Dlatego trzeba trafić w odpowiedni moment i wykorzystać konkretną chwilę. Podobnie wygląda sytuacja w kwestii pozycjonowania stron.

  Rozwiń

  Ciągła wymiana informacji

  Internet przyczynił się do dużego przyspieszenia w pozyskiwaniu informacji i ta fala ciągle przyspiesza zabierając nas ze sobą i zmieniając nasze życie. Otrzymując szybką reakcję żądamy, aby wszystko działo się jeszcze szybciej i takiego zwrotu oczekujemy korzystając coraz częściej z więcej niż jednego ekranu jednocześnie. Skutkuje to tym, że informację zdobytą w jednym źródle szybko dalej przekazujemy w innym, chcąc jeszcze bardziej rozśmieszyć odbiorcę lub zainteresować tematem, podnosząc jednocześnie jego wartość. Tak działa zwykły użytkownik internetu dokładnie to samo robią coraz częściej blogerzy, youtuberzy i firmy, aby zwiększyć obrót.

  RTM w zastępstwie pozycjonowania?

  Strategie oparte na założeniach RTM mogą wywindować stronę w wyszukiwarkach, w dodatku dużo szybciej niż pozycjonowanie i ze zdobyciem świadomej sympatii klienta. Przykładem RTM może być sponsor naszej reprezentacji piłkarskiej – NIVEA, który po porażce Polaków w pierwszym meczu MŚ 2018 z Senegalem zamieścił słynną reklamę z hasłem „To tylko draśnięcie”. Przykład ten jest ciekawy również z innego powodu. Każda firma będąca sponsorem chce się kojarzyć ze zwycięstwem. Jednak w tej sytuacji paradoksalnie to porażka dała największy sukces w kampanii, tym samym budując przestrzeń porozumienia z rozczarowanymi kibicami. A przecież budowanie relacji z klientem, jest w marketingu nie do przecenienia. Jednak nie możemy zapominać, że chwilowy skok w wynikach wyszukiwania nie ma szans na trwałą tendencję bez ciągłego pozycjonowania i strategii opartej na stałych, przemyślanych działaniach pozycjonerów.

  Wykorzystanie RTM w budowaniu strategii pozycjonowania

  Real Time Marketing to również sztuka wykorzystania bieżącej sytuacji do celów biznesowych firmy. Przykładem może być case study pufy.pl, producenta mebli, który za naszą namową na starcie pandemii zaczął produkować… maseczki. Strategia pozycjonowania real time nie tylko pozwoliła naszemu klientowi o krok wyprzedzić konkurencję, ale przede wszystkim zwiększyć widoczność strony. Oferta naszego klienta trafiła do szerszej grupy użytkowników, a ruch na stronie podwoił się. Dzięki dalszym działaniom pozycjonerów, pozytywny trend pozostał z naszym klientem na dłużej.

  Kiedy jest odpowiedni czas na pozycjonowanie?

  Pozycjonowanie to działanie, którego nie warto odkładać w czasie. Im szybciej zaczniesz wdrażać optymalizacje oraz nowe procesy pod SEO, tym lepiej dla Twojej domeny. O wiele łatwiej jest utrzymać dobrą pozycję niż nadganiać to, co Twoi rywale budowali przez lata. Pojawienie się na pierwszej stronie w Google z dnia na dzień jest niemożliwe, dlatego należy cierpliwie czekać na pierwsze efekty skutecznego procesu pozycjonowania mając na uwadze, że im później pozycjonowanie stron zostanie rozpoczęte, tym trudniej będzie nadgonić braki względem konkurencji.

  Dlaczego warto prowadzić bloga w e-commerce?

  Zalety rozwijania bloga w ramach prowadzenia działalności internetowej, na przykład jako części sklepu internetowego, są znane pozycjonerom już od dawna, ale wciąż nie każdy zdaje sobie sprawę, jak duże przynosi to korzyści. Tymczasem posiadanie bloga wpływa na pozycjonowanie, na większą liczbę odwiedzin na stronie i zwiększa zaufanie klienta do Twojej firmy. Jest to też miejsce, w którym możesz przekonać potencjalnego klienta bez nachalnej reklamy, że Twój produkt i sklep są lepsze od konkurencji. Jak prowadzenia bloga w e-commerce wpływa na pozycjonowanie? Na co zwrócić szczególną uwagę tworząc treści na takiego bloga?

  Rozwiń

  W tekstach blogowych zamieszczonych na stronie sprzedażowej możesz zamieścić długie i wyczerpujące opisy danego produktu, podczas gdy na samą stronę z produktem trafią tylko informacje najważniejsze i link do tekstu blogowego. Co oczywiste, to bardzo duża zaleta w procesie pozycjonowania. Klient otrzyma w ten sposób nie tylko przejrzystą i czytelną podstawową informację na temat produktu, ale również drugie źródło, w którym obieca mu się dużo bardziej szczegółowe dane na temat produktu, opis, rekomendacje, być może unboxing, newsy, ciekawostki, opinie ekspertów i użytkowników.

  Blog a pozycjonowanie

  Fachowe artykuły na blogu dołączonym do strony sprzedażowej pokażą Twoim klientom, że jesteś kimś więcej, niż producentem lub po prostu sprzedawcą. Klient czytając wpisy będzie wiedział, że sklep prowadzą osoby, które doskonale znają swój towar i robią coś więcej, niż sprzedaż, interesują się nim. To pozwoli zbudować Twój ekspercki wizerunek, a także wzbudzi zaufanie i szacunek u klientów. Poza tym blog pozwala na nawiązanie relacji, na przykład przez odpowiedź mailową na zamieszczony artykuł, w której potencjalny klient będzie chciał o coś dopytać lub coś szczególnie go zainteresuje. Bezpośredni kontakt zwiększy szansę na sprzedaż. Jest też ogromna zaleta związana z pozycjonowaniem Twojej strony – wpis czy artykuł możesz zbudować w odpowiedni sposób, zamieszczając w nim kluczowe słowa lub frazy, co pozwoli lepiej wypozycjonować sklep, a klienci znajdą go w wyszukiwarce nie tylko poprzez Twój asortyment, ale też trafiając na niego przez bloga. Tworząc wpis można też wykorzystać zalety tak zwanego „długiego ogona”. Jest to metoda pozwalająca na wplecenie do tekstu kilku fraz, na które w standardowym, krótkim opisie produktu nie będzie miejsca, a klient wpisując w wyszukiwarkę dokładnie taką samą frazę łatwiej Cię odnajdzie. Bardzo przydatnymi narzędziami często stosowanymi przez pozycjonerów są na przykład: SurferSEO, Ahrefs, Senuto i Google Keyword Planner. Należy jednak pamiętać, żeby nie przesadzić. Budowanie tekstu wyłącznie pod algorytmy może sprawić, że nie będą one przyjazne w czytaniu.

  Kreowanie wizerunku

  Tworząc wpisy blogowe w branży e-commerce przede wszystkim musisz postawić na profesjonalizm, ale warto też dobrze się zastanowić, kto będzie stanowił target wpisów i zadbać o to, żeby forma i treść pasowała do grupy docelowej. Profesjonalny, branżowy język jest oczywiście zawsze mile widziany, ale kierując wpis np. do młodzieży postawimy inne akcenty, niż kierując go do osób starszych. W kreowaniu wizerunku może Ci pomóc sam odbiorca. Dobrze przygotowany, branżowy, ale jednocześnie trafiający idealnie w gust czytelnika wpis może być później przez niego linkowany i udostępniany (warto pamiętać o dodawaniu do wpisów odpowiednich buttonów), a to przełoży się nie tylko na pozycjonowanie, ale także na zwiększenie zasięgu i zdobycie kolejnych klientów. Nawet, jeśli Twój sklep będzie odpowiednio wypozycjonowany, klient znajdzie przynajmniej kilka sklepów z podobnym lub nawet identycznym asortymentem. Przy niewielkich różnicach w cenie to nie klient kupuje Ciebie, ale Ty klienta – zaufaniem, profesjonalizmem, odpowiednim podejściem i budową marki.

  Jak pozycjonować stronę lokalnie?

  Pozycjonowanie lokalne (local SEO) ma bardzo dużo wspólnego z ogólnymi zasadami pozycjonowania. W tym przypadku również najpierw trzeba zoptymalizować swoją stronę pod kątem algorytmów Google, a następnie zrobić research w branży, która Cię interesuje, zaplanować i wprowadzić za pomocą odpowiednich narzędzi indywidualny plan, którego efektem będzie wysokie miejsce Twojego serwisu w wyszukiwarkach. Co to jest pozycjonowanie lokalne? Jak działa w Google? Jak Google rozpoznaje lokalizację użytkownika? Jakie są korzyści płynące z pozycjonowania lokalnego? Jak Google tworzy ranking stron lokalnych?

  Rozwiń

  Dane wskazują na to, że prawie połowa zapytań w Google dotyczy spraw lokalnych. Pokazuje to, jak ważna jest możliwość pozycjonowania strony w regionie i z jak wielkimi korzyściami może się wiązać. Kluczowe jest więc wysokie miejsce w przeglądarce na lokalnym rynku, co zresztą przekłada się na ranking serwisu również w skali globalnej.

  Korzyści płynące z pozycjonowania lokalnego

  Dobre wypozycjonowanie strony na lokalnym rynku zwiększa liczbę potencjalnych klientów, umożliwia zdobycie przewagi nad konkurencją, wspomaga rozwój firmy, buduje rozpoznawalność i wizerunek oraz promuje firmę na lokalnym rynku poprawiając jej możliwości finansowe. Bardzo często szukając czegoś w sieci użytkownik dopisuje do zapytania nazwę miejscowości czy województwa, a nawet konkretną nazwę ulicy, co doprowadza do zawężenia wyników wyszukiwania przez algorytmy Google do wskazanego rejonu. Te same algorytmy często nawet bez podpowiedzi ze strony użytkownika lokalizują go i podają wyniki wyłącznie zgodne z miejscem jego przebywania na podstawie adresu IP, miejsca logowania się czy pozycji wynikającej z lokalizacji GPS.

  Jak wygląda pozycjonowanie lokalne?

  Aby uzyskać wysokie wypozycjonowanie swojej witryny potrzebna jest jej optymalizacja pod kątem regionu w taki sposób, aby algorytmy Google mogły stronę do danego regionu przypisać. Najważniejszym elementem tej optymalizacji jest przypisanie stronie konkretnego miasta. Bardzo istotne jest w tym przypadku również uzyskanie podlinkowań wysokiej jakości. Kolejnym etapem jest (podobnie jak w przypadku standardowego pozycjonowania) dobre rozpoznanie konkurencji, zrozumienie intencji użytkowników dokonujących interesujących go wyszukań i ustalenie słów oraz fraz kluczowych, które będą dla Twojego serwisu najważniejsze. Po ustaleniu kluczowych fraz Twoja strona zostanie odpowiednio zoptymalizowana poprzez budowanie wokół nich widoczności serwisu w sieci. Pozwala to również na opracowanie strategii związanej z optymalnym linkowaniem. Bardzo istotne jest stworzenie grupy słów kluczowych dla każdej z podstron, co pozwoli wygenerować dodatkowy ruch. Sprawna agencja SEO nie będzie miała z tym problemu, pozostanie czekać Ci na wyniki. Warto zwrócić uwagę na to, że wysokie miejsce w wyszukiwarce na poziomie lokalnym jest łatwiej uzyskać, niż na poziomie globalnym. Z jednej strony wydaje się to oczywiste, z drugiej działania w obu przypadkach są bardzo podobne. Na lokalnym rynku przy odpowiedniej opiece agencji SEO wysokie miejsce w wyszukiwarce uda nam się uzyskać po prostu szybciej. Wszystko zależy od tego, jak duża jest konkurencja.

  Dodatkowe wsparcie w walce o wysokie miejsce w wyszukiwarce

  Lokalne SEO możesz dodatkowo wspomóc upakowaniem informacji na temat lokalizacji w danych strukturalnych. Bardzo dużym wsparciem dla Twojej strony będą również eksperckie i sponsorowane artykuły w lokalnych serwisach internetowych będące reklamą Twojego serwisu. Muszą być oczywiście odpowiednio wyposażone w linki przenoszące do Twojej strony. Podczas prowadzenia lokalnego pozycjonowania bardzo duże znaczenie ma również stworzenie wizytówki Google, w której znajduje się zakładka z adresem. Wypełnienie wizytówki wpłynie na jeszcze lepsze powiązanie algorytmów Google z lokalizacją Twojej firmy. Dodatkowo wyświetlająca się w osobnym oknie wizytówka Google jest czytelnym i wiarygodnym źródłem informacji dla potencjalnego klienta. Poza informacjami o lokalizacji w zakładce można zamieścić takie dane, jak między innymi nazwa firmy, godziny otwarcia, numer telefonu, oferowane usługi czy produkty.

  Pozycjonowanie zagraniczne

  Internet jest siecią ogólnoświatową i daje największe możliwości handlu i przekazywania treści w historii ludzkości. Z tej okazji korzystają głównie duże firmy, dla których pierwszym zadaniem przed wejściem na zagraniczny rynek internetowy jest wielojęzyczność ich stron. Bez możliwości wybrania angielskiej czy niemieckiej wersji językowej strony pozycjonowanie zagraniczne nie ma w zasadzie sensu. Z drugiej strony umożliwienie potencjalnym zagranicznym klientom poznania Twojej oferty w ich języku to zdecydowanie za mało, żeby móc konkurować na rynku zagranicznym. Niezbędne do tego jest dobre wypozycjonowanie serwisu na obcym rynku, co nie jest łatwe, ale możliwe.

  Rozwiń

  Jak to się robi?

  Podstawą jest przeprowadzenie profesjonalnego audytu Twojej strony pod kątem optymalizacji oraz dogłębna analiza specyfikacji rynku, na którym Ci zależy takimi narzędziami, jak na przykład Google Search Console, Ahrefs czy PageSpeed Insights. W przeciwieństwie do tradycyjnego SEO sama analiza branży nie wystarczy. Po skończonym audycie obejmującym indeksowanie stron dojdzie do optymalizacji Twojego serwisu zarówno w języku polskim, jak i w tych, które będą Ci potrzebne na wybranych rynkach. Bardzo ważna będzie również optymalizacja kodu i struktury strony oraz odpowiednie linkowanie, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Pozycjoner będzie musiał zadbać o użycie słów oraz kluczowych fraz we wszystkich interesujących Cię językach. Musisz pamiętać, że nawet wypozycjonowanie Twojej strony na pierwszym miejscu w danej branży w Polsce absolutnie nie oznacza, że już jesteś (lub bardzo szybko staniesz się) liderem na rynku zagranicznym. Tam walka o Twoją pozycję zacznie się niemal od zera, a dobrze poprowadzić ją może tylko profesjonalna i doświadczona agencja SEO.

  Niespodzianki na zagranicznych rynkach

  Wydaje się, że różnica między SEO krajowym i zagranicznym jest niewielka – audyt branży (tyle że za granicą kraju) i optymalizacja strony (tyle, że w języku obcym). Sprawa jest jednak dużo bardziej skomplikowana. Nasz rynek od zagranicznego mogą różnić również kwestie gospodarcze, finansowe, kulturowe, prawne, a nawet drobne różnice w sposobie odpowiedzi wyszukiwarek na zadane im pytania. Taka niewielka różnica w każdej z tych dziedzin, której nie zauważy pozycjoner, może doprowadzić do tego, że jego praca nie przyniesie pożądanych efektów, a w skrajnych sytuacjach może doprowadzić nawet do nałożenia filtrów na Twoją stronę, co byłoby już dużym problemem. Musisz wziąć też pod uwagę, że na rynkach państw wysokorozwiniętych Twoją konkurencją mogą być firmy, które korzystają z profesjonalnego pozycjonowania od lat i na starcie będziesz mieć dużą stratę, a dogonienie obecnych liderów będzie trwało dłużej i wymagało większych nakładów finansowych, niż na krajowym rynku.

  Czy zatem warto walczyć o zagraniczne rynki?

  Oczywiście, że tak. Rozwój, zwłaszcza na rynku anglojęzycznym daje niemal nieograniczone możliwości (również finansowe), jeśli więc chcesz się rozwijać zdobywając zagraniczne rynki i jesteś w stanie nieco zainwestować, jedyne o co musisz zadbać to wybór bardzo dobrej agencji SEO, która ma doświadczenie w pracy na zagranicznych rynkach. Taka agencja zwróci uwagę na bardzo ważne aspekty danego rynku, jak na przykład pozycjonowanie Twojego serwisu nie tylko w Google, ale też innych wyszukiwarkach. Bardzo ważne dla dobrego pozycjonowania Twojej strony będzie również ustawienie metatagów za pomocą atrybutu hreflang. Pozycjoner przenoszący Twoją stronę na nowy rynek musi doskonale znać język tego rynku, ponieważ proste tłumaczenie kluczowych fraz na inny język może nie przynieść zamierzonych efektów. Każdy język jest specyficzny i ma swoją grupę idiomów i zwrotów potocznych

  Inna specyfika

  Mimo, że na rynku krajowym i zagranicznym pozycjoner dąży dokładnie do tego samego – żeby Twoja firma była wysoko pozycjonowana w wyszukiwarkach, podejmowane działania mogą się bardzo różnić w zależności od rynku. W najlepszych agencjach pracują specjaliści, którzy zajmują się np. wyłącznie rynkiem brytyjskim lub wyłącznie francuskim. Każdy kraj ma swoją specyfikę i mimo, że sedno pozostaje to samo, to nie przyniesie oczekiwanego efektu jeżeli pominięty lub niedopracowany zostanie którykolwiek z drobiazgów. Wejście na zagraniczny rynek z odpowiednim partnerem może się okazać największym z Twoich sukcesów.

  Jak sprawdzić pozycję strony w wyszukiwarce Google?

  Wysoka pozycja strony internetowej w rankingu wyszukiwarki zapewni firmie wzrost ruchu oraz zwiększy liczbę konwersji. Prowadząc biznes w sieci, nie można ignorować tego faktu. Jedną z najczęściej używanych wyszukiwarek w Polsce i na świecie jest Google. Warto więc skoncentrować działania SEO właśnie na jej algorytmach. Wielu przedsiębiorców często zastanawia się, w jaki sposób sprawdzić, na którym miejscu w wyszukiwarce znajduje się ich strona internetowa. Nie jest to trudne zadanie, a umożliwia np. kontrolowanie efektów pracy agencji. Podpowiadamy, jak to zrobić i które narzędzia będą w tej sytuacji przydatne.

  Rozwiń

  Czym jest pozycja w wyszukiwarce Google?

  Pozycja w Google to zasadniczo miejsce, na którym wyświetla się witryna, gdy użytkownik wyszukuje określone słowo kluczowe lub frazę. Im wyżej jest strona, tym lepsza jest jej pozycja w wyszukiwarce. Idealnym miejscem w rankingu, do którego warto dążyć, będzie przynajmniej pierwsza strona wyników wyszukiwania, ponieważ większość użytkowników w sieci często nie przechodzi dalej. Google określa pozycje witryn za pomocą procesu zwanego indeksowaniem. Można na niego wpłynąć poprzez pozycjonowanie strony internetowej.

  To właśnie wspinanie się w rankingu wyszukiwarki na coraz wyższe miejsca stanowi główny cel działań SEO. Warto jeszcze wspomnieć, jak nazywana jest lista wyników, które wyświetla Google po wpisaniu odpowiedniego słowa kluczowego – pozycjonerzy często posługują się terminem Search Engine Results Page (SERP).

  W jaki sposób sprawdzić widoczność strony dla pojedynczego słowa?

  W tym przypadku mamy zazwyczaj dwa rozwiązania – manualne sprawdzanie pozycji strony na daną frazę w Google lub wykorzystanie praktycznych narzędzi, stosowanych także w pozycjonowaniu. Skupmy się na razie na ręcznej metodzie. To czasochłonne działanie, zwłaszcza jeśli pozycjonujemy witrynę na wiele słów kluczowych. Polega ono na wpisywaniu w wyszukiwarkę poszczególnych fraz i przeglądanie wyników tak długo, aż znajdziemy naszą stronę.

  By jednak rozwiązanie to dawało jakiekolwiek miarodajne efekty, należy wcześniej odpowiednio się do niego przygotować. Przede wszystkim poszukiwania trzeba prowadzić w trybie prywatnym wyszukiwarki. Ważne jest także wylogowanie się z wszelkich aplikacji Google i wyłączenie udostępniania lokalizacji. Gdy tego nie zrobimy, wyniki wyszukiwania będą spersonalizowane, nie dając tym samym rzeczywistych rezultatów.

  Które narzędzia wykorzystywane są w pozycjonowaniu do badania SERP-ów?

  Jeśli nie mamy pewności, jak nasza firma wypada pod względem pozycji w wyszukiwarce Google, istnieje wiele różnych internetowych narzędzi, które mogą pomóc ją określić. Większość z nich jest bardzo przyjazna dla użytkownika i nie wymaga dużego doświadczenia w pozycjonowaniu. Niektóre z tych stron lub aplikacji generują czytelne raporty online o pozycji strony w wyszukiwarce na określone słowa kluczowe, podczas gdy inne dostarczają także informacji o tym, jak można poprawić miejsce w rankingu.

  Szukając odpowiednich narzędzi do określania pozycji w wyszukiwarce, na pewno warto zwrócić uwagę na Google Search Console. Narzędzie to powstało, aby pomóc pozycjonerom sprawdzać stan indeksowania strony i optymalizować witrynę pod kątem lepszej widoczności. Konsola oferuje funkcje raportowania, które mierzą ruch związany z wyszukiwaniem, wydajność witryny i bieżące rankingi wyszukiwania. Pozycjonowanie nie może obejść się dziś również bez takich narzędzi, jak Senuto, SEMSTORM, Ahrefs czy SERPWatcher.

  Pozycjonowanie a regularna kontrola rankingu Google – dlaczego warto?

  Sprawdzanie, na których miejscach w wyszukiwarce na określone słowa kluczowe znajduje się nasza strona jest bardzo ważne dla mierzenia efektów SEO oraz utrzymania dużego ruchu w witrynie. Pozycjonowanie nie jest jednorazowym działaniem. Warto w tym procesie trzymać rękę na pulsie i reagować np. na ruchy konkurencji. Innym powodem, dla którego powinno się regularnie kontrolować ranking wyszukiwarki, jest częsta zmiana algorytmów Google. Nowe zasady indeksowania mogą w znacznym stopniu wpływać na pozycję witryny w SERP-ach.

  Jeśli wiemy, jak sprawdzać miejsce witryny w wyszukiwarce Google, możemy także lepiej oceniać skuteczność pozycjonowania, prowadzonego przez zewnętrzną firmę. W ten sposób przekonamy się, czy inwestycja w realizację strategii SEO jest opłacalna lub czy wybraliśmy właściwego wykonawcę. Dobrze, gdy agencja, zajmująca się pozycjonowaniem, sama wskazuje nam pozycję strony w wyszukiwarce Google na poszczególne słowa kluczowe np. w comiesięcznych raportach.

  Synergia SEO i UX

  Algorytmy wyszukiwarek, które mają wpływ na pozycje stron po wpisaniu konkretnych fraz, stale się zmieniają. Z tego względu firmy pozycjonujące muszą się ciągle dostosowywać do nowych warunków i zmieniać sposoby działania. Kiedyś jedna, odpowiednio dobrana metoda wystarczała. Dzisiaj, kiedy samo sztuczne windowanie strony na szczyty wyszukiwań to za mało, potrzebne jest szukanie nowych wielotorowych rozwiązań. W ten sposób powstało SXO, czyli połączenie strategii pozycjonowania i SEO z UX. SEO pozwala przyciągnąć klienta na stronę, a UX zatrzymać go na niej jak najdłużej, dzięki czemu możemy liczyć nie tylko na większą liczbę unikalnych odwiedzin, ale też większą sprzedaż w sklepie internetowym.

  Rozwiń

  SEO (Search Engine Optimization) ma sprawić, że Twoja strona będzie lepiej wypozycjonowa, a przez to widoczna w wyszukiwarkach. SEO ma więc ogromny wpływ na to, jak dużo osób wejdzie na Twoją stronę. Kiedyś głównym narzędziem, które na to wpływało była liczba linkowań do strony na serwisach zewnętrznych, przez co część pozycjonerów przyjmowała strategię polegającą na sztucznym pozyskiwaniu linków z różnych stron, co w żaden sposób nie przekładało się na faktyczną wartość najlepiej pozycjonowanych serwisów. Dzisiaj algorytmy skupiają się przede wszystkim na tym, na ile dana strona spełnia oczekiwania osoby, która wpisała zapytanie do wyszukiwarki. Z kolei zadaniem UX (User Experience) jest przede wszystkim to, żeby użytkownik po wejściu na stronę był zadowolony z jej korzystania. Strona powinna nie tylko odpowiedzieć na nasze pytanie, ale też mieć intuicyjną nawigację, ergonomię, powinna być atrakcyjna wizualnie, co w generalnym rozrachunku sprawi, że użytkownik korzystający z niej będzie usatysfakcjonowany pod każdym względem i chętnie na nią wróci.

  Jak to ze sobą połączyć?

  Dzisiaj skuteczne pozycjonowanie to przede wszystkim SXO (Search Experience Optimization), czyli kompleksowe podejście do obu tych zagadnień. Do uzyskiwania odpowiednich wyników nie wystarczy już kliknięcie w link – użytkownik musi być zadowolony nie tylko z informacji, którą otrzymał. Musi chcieć do nas wrócić. Tylko wtedy pozycjonowanie będzie miało sens, a wyniki witryny nie będą sztucznie podbijane – zaczną żyć. Jeśli zarządzanie witryną będzie uwzględniać wielopłaszczyznowe zalecenia SXO, przyniesie to efekt w postaci oszczędności czasu i pieniędzy oraz zwiększenia efektywności strategii marketingowej czy sprzedażowej. SXO to również oszczędność czasu i pieniędzy. Bardziej przyjazna i intuicyjna, a jednocześnie lepiej wypozycjonowana strona powinna być celem każdej osoby prowadzącej biznes w internecie.

  Skuteczne SXO a strona internetowa

  Aby strategia SXO pozwoliła na dobre pozycjonowanie Twojej strony, sama witryna musi być odpowiednio przygotowana. Przede wszystkim poza dobrze dobranymi słowami kluczowymi musi mieć wysoką wartość merytoryczną, przejrzysty design i czytelne informacje, na co składają się między innymi odpowiednia czcionka, odstępy między wierszami, stosowanie akapitów, a w przypadku danych dobrze zestawione tabele i wykresy. Strona musi się szybko wczytywać, warto więc odpuścić sobie grafiki czy zdjęcia, które nie wnoszą ważnej informacji lub zadbać o ich rozmiar lub kompresję. Użytkownicy coraz częściej surfując po internecie korzystają z urządzeń mobilnych, strona musi być więc responsywna – jeśli nie będzie się jej dobrze odbierało na przykład na smartfonie, to nawet dobre pozycjonowanie nie zapewni Tobie zakładanych wyników. Użytkownik musi też szybko i swobodnie móc poruszać się po Twojej stronie. Jeśli dwa kliknięcia nie pozwolą mu na dotarcie do każdej informacji w serwisie, a jedno na powrót do strony głównej, nie zapewnisz swojemu odbiorcy satysfakcji, a raczej – poczucie straconego czasu.

  Jak to zrobić?

  Kiedyś pozycjonowanie było dużo łatwiejsze i w pewnym stopniu można było samemu wypozycjonować swój serwis na bardzo wysokie miejsca w wyszukiwarkach. Dzisiaj tylko specjaliści są w stanie zrobić to skutecznie, a autor strony powinien odpowiadać wyłącznie za jej merytoryczną zawartość lub zarządzanie asortymentem e-sklepu. W dalszym ciągu jednak przewagę mają ci, którzy zdają sobie sprawę, jak ważne jest wysokie miejsce w wyszukiwarce. Ci, którzy to wiedzą, są już tylko o krok od tego, aby tam się znaleźć. SXO jest obecnie najlepszą strategią na wysokie miejsce, która po wyciągnięciu strony z wyszukiwarkowego niebytu może zauważalnie zwiększyć ruch na stronie i obroty sklepu.

  Pozycjonowanie grafiki i filmów

  Google to przede wszystkim wyszukiwarka tekstowa, ale umożliwia wyszukiwanie także treści wizualnych. Nowoczesne strony internetowe coraz częściej opierają się o grafiki, zdjęcia i filmy. W efekcie ich optymalizacja to jeden z najgorętszych tematów w świecie pozycjonowania. Na co zwrócić uwagę, gdy umieszczamy na stronie treści wizualne? Jak sprawić, by dzięki nim znajdowali nas nasi potencjalni klienci i partnerzy? Postanowiliśmy nieco przybliżyć to zagadnienie. Oto co warto wiedzieć o optymalizacji grafik, zdjęć i filmów w kontekście pozycjonowania strony!

  Rozwiń

  Treści wizualne w kontekście pozycjonowania

  Gdy dwie dekady temu zaprezentowana została wyszukiwarka Grafika Google, treści wizualne stały się przedmiotem pozycjonowania. Początkowo traktowana powierzchownie, dziś optymalizacja grafik, zdjęć i filmów ma ogromne znaczenie dla wyników, jakie osiąga dana strona. Z pewnością nie raz zdarzyło Ci się przeglądać zdjęcia za pośrednictwem Grafiki Google. Być może w ten sposób udało Ci się nawet trafić na strony, które okazały się przydatne lub po prostu ciekawe czy inspirujące. Pozycjonowanie treści wizualnych jest bardzo dobrym sposobem na zwiększenie ruchu na stronie. To jednak nie wszystko. Obecnie jednym z najważniejszych czynników strony jest prędkość ładowania, ta zaś w bezpośredni sposób jest związana z plikami graficznymi, a dokładniej: z ich optymalizacją. Ciężkie grafiki i zdjęcia mogą sprawić, że czas ładowania strony wydłuży się. To samo dotyczy filmów. Czy zatem powinniśmy rezygnować z tego rodzaju treści? Absolutnie nie! Obraz ma dziś ogromne znaczenie, a strona powinna prezentować się atrakcyjnie z punktu widzenia odwiedzających. Pliki graficzne na stronie nie są niczym złym i wcale nie muszą jej spowalniać. Wszystko zależy od ich optymalizacji, która jeśli idzie o pozycjonowanie stron, jest absolutnie nieodzowna.

  Optymalizacja plików graficznych i video. O czym należy pamiętać?

  W kwestii optymalizacji plików graficznych i video podstawa to odpowiedni dobór formatów, rzutujących na wagę pliku, który będzie później ładowany na stronie. Jakich formatów należy unikać? Częstym błędem jest obciążanie strony zdjęciami w popularnym formacie .png. Sam w sobie format ten nie jest oczywiście niczym złym, ale jest znacznie cięższy niż np. format .jpg, który w większości przypadków sprawdzi się znacznie lepiej, oferując wyraźnie lżejszy plik przy zachowaniu podobnej jakości. Pozycjonerzy zwracają uwagę, że Google promuje formaty dla sieci: .webp dla plików graficznych i .webm dla filmów. Ich zaletą jest zachowywanie zadowalającej jakości przy wysokim stopniu kompresji. Rozmiar pliku to jednak przede wszystkim jego rozdzielczość. Tę najlepiej jest ustalić w oparciu o najpopularniejsze rozdzielczości ekranów, z jakich korzystają użytkownicy naszej strony. Zawsze zalecamy klientom przygotowywanie skrojonych na miarę plików graficznych oraz plików video. Zwłaszcza te drugie mogą mocno obciążyć stronę. Jeśli chcemy, by odwiedzających stronę witał efektowny film, zastanówmy się, na jaką rozdzielczość postawić. Nawet jeśli dysponujemy świetnym materiałem w rozdzielczości 4K, lepiej będzie przeskalować go do Full HD czy HD, a najlepiej – dociąć do wymiarów sekcji przeznaczonej na naszej stronie na film, z czym bez problemu poradzi sobie wiele programów do obróbki video (np. Adobe Media Encoder). Oczywiście zawsze możemy osadzić film z zewnętrznego serwisu, takiego jak YouTube.

  Pozycjonowanie filmów na YouTube

  YouTube to najpopularniejszy serwis video na świecie. Należąca do Google platforma video to doskonałe miejsce, by promować swoją markę i produkty. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że również w obrębie YouTube można się pozycjonować – i to bardzo skutecznie! Treści z tego serwisu często są wyświetlane na najwyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania. O czym trzeba pamiętać, pozycjonując filmy na YouTube? W tym kontekście zdecydowanie najważniejsze są nazwa i opis filmu, a także zdefiniowanie słów kluczowych, przypisanie do odpowiedniej kategorii i dodanie napisów, których wartość cały czas rośnie. Pojawiają się głosy, że Google zaczyna analizować napisy w filmie, a ich obecność ma wpływ na pozycjonowanie treści video na konkretne frazy. W ten sposób filmy mają większe szanse na pojawienie się w organicznych wynikach wyszukiwania. Na to, czy dany materiał odniesie sukces na YouTube, przekładają się też m.in. liczba wyświetleń, tzw. łapki w górę, łączny czas oglądania oraz liczba subskrypcji danego kanału. Jedno jest pewne: walka o wysokie pozycje na YouTube wymaga zaangażowania. Mimo to warto ją podjąć.

  Dane strukturalne w sklepach internetowych

  Pozycjonowanie jest szczególnie ważne dla osób prowadzących sklepy internetowe, ponieważ bezpośrednio przekłada się na zwiększenie sprzedaży. Aby nasz sklep pojawiał się wysoko w wynikach wyszukiwania nie wystarczy, jak przy zwykłych stronach internetowych, standardowa optymalizacja strony poparta dobrze wykonaną pracą agencji SEO. W tym przypadku będziesz potrzebować czegoś więcej. Chodzi o coś, co sprawi, że algorytm i roboty Google będą same Cię szukały. W jaki sposób możesz to osiągnąć? Co to jest RDF, Microdata, Replace Bullets oraz JSON-LD i jak możesz je wykorzystać, aby Twój sklep internetowy był najlepiej wypozycjonowanym sklepem w branży?

  Rozwiń

  Czym różni się pozycjonowanie sklepów internetowych od pozycjonowania wszystkich innych stron internetowych? Główną różnicą są dane strukturalne (nazywane również danymi uporządkowanymi lub Schema), mające w przypadku sklepów internetowych szczególne znaczenie. Dane strukturalne to krótko mówiąc specjalny kod wplatany na stronę – RDF, Microdata lub JSON-LD, którego zadaniem jest pokazanie wyszukiwarkom zawartości naszego serwisu w sposób bardziej zrozumiały i uporządkowany, czego wynikiem (nieco upraszczając) jest to, że wyszukiwarka chętniej dobrze wypozycjonuje stronę, z którą będzie potrafiła się „dogadać”.Pozycjonowanie a dane strukturalne

  Podstawowa zasada związana właściwie ze wszystkimi działami związanymi z pozycjonowaniem, a szczególnie tymi, które będą wymagały od Ciebie ingerencji w kod źródłowy strony, to oddanie sprawy specjalistom. Aby przynieść oczekiwane przez Ciebie rozwiązania, typy danych strukturalnych muszą być dostosowane do rodzaju i tematyki Twojej strony. Inne dane powinny znaleźć się na stronie, jeśli prowadzisz lokalny serwis, inne – jeśli Twoja strona należy do instytucji, organizacji, czy też jest sklepem internetowym, a więc z założenia nie ma działać wyłącznie na lokalnym rynku – przeciwnie, im szerszy zasięg osiągnie, tym lepiej. Błędne użycie danych, które wprowadzi wyszukiwarkę w błąd, może wręcz doprowadzić do obniżenia pozycjonowania Twojej strony.

  Kluczowe dane w zależności od branży

  Skoro już wiesz, dlaczego dane strukturalne przydadzą się szczególnie na stronie Twojego sklepu internetowego, warto jeszcze dokładniej przyjrzeć się, jakich danych najlepiej użyć do uzyskania odpowiedniego efektu. Pozycjonowanie w e-commerce wyróżnia się tym, że możesz zastosować nawet kilkanaście schematów, z których skorzysta wyszukiwarka pozycjonując Twój sklep w czołówce wyników wyszukiwania w Twojej branży. Do wdrożenia danych strukturalnych na stronie najczęściej używa się HTMLU (microdata), JavaScript (Json-LD) oraz HTML5 (RDF). Wybór schematu zależy oczywiście od tego, co sprzedajesz i jakie wartości będą dla Ciebie najważniejsze. Mogą to być na przykład: cena, liczba produktów dostępnych w magazynie, objętość, waga, opinie, krótko mówiąc wszystko to, co według Ciebie najlepiej określi dany produkt. Dobrze jest zwrócić przy tym uwagę na dwie rzeczy i odpowiednio je wyważyć. Pierwszą jest to, co jest najsilniejszą stroną Twojego sklepu, aby klient już z pozycji wyszukiwarki mógł zauważyć, że np. sprzedajesz produkty najwyższej jakości. Z drugiej jednak strony nie możesz pominąć ceny, ponieważ to ona zazwyczaj będzie jedną z najważniejszych informacji dla użytkownika – jeśli ta informacja nie będzie objęta danymi strukturalnymi, wyszukiwarka nie wypozycjonuje Twojej strony tak wysoko, jak tego oczekujesz, jeżeli w zapytaniu użytkownik zwróci uwagę właśnie na cenę, a najpewniej to zrobi. Mamy tu więc do czynienia z marketingiem na poziomie kodu źródłowego strony.

  Produkt, czyli Product

  Najważniejszą rzeczą w budowie danych strukturalnych, jaką musisz zawrzeć jest Product – to od tej informacji zależy, czy wyszukiwarka będzie pozycjonować Twoją stronę jako bloga, artykuł naukowy czy sklep internetowy. Od kilku kolejnych danych będzie zależało, jakie informacje przekaże na temat Twojego produktu wyszukiwarka. Do najważniejszych należą Name (nazwa produktu), Brand (marka), Price (cena – tutaj warto dodać dodatkową wartość – walutę), Availability (dostępność produktu) i Rating – Value; Count; Best/Worst (odpowiednio średnia ocena; ilość ocen; najlepsze/najgorsze oceny).

  Okruszki – menu nawigacyjne

  Jeśli już Twoja strona jest idealnie zbudowana pod kątem danych strukturalnych i plasuje się w czołówce wyszukiwań, warto zadbać o to, żeby klient nie musiał zbyt długo szukać na Twojej stronie tego, o co zapytał wyszukiwarkę. Służy do tego po pierwsze tzw. nawigacja okruszkowa lub menu nawigacyjne, które pokazuje użytkownikowi, w którym miejscu hierarchii struktury aktualnie się znajduje, a po drugie linkowanie do podstron, dzięki którym potencjalny klient będzie mógł przejść na konkretną podstronę już z pozycji wyszukiwarki. To sprawi, że nie będzie się irytował koniecznością wpisania zapytania po raz drugi, już po wejściu na Twoją stronę korzystając z wyszukiwania produktów.

  Z jakich narzędzi korzystają pozycjonerzy?

  Duża konkurencja w sieci i wzrost znaczenia pozycjonowania sprawiają, że działania związane z SEO muszą być prowadzone wielotorowo. Na sukces strony pracują całe zespoły, a aby wyjść przed szereg, trzeba postawić na odpowiednie narzędzia. Jakie dokładnie? Staramy się pracować możliwie transparentnie, dlatego nie boimy się zdradzić, z jakich narzędzi korzystają nasi pozycjonerzy. Narzędzia Google, Ahrefs, MajesticSEO, Senuto, Semstorm, Semrush czy SurferSEO – to zaledwie niektóre spośród wykorzystywanych przez nas narzędzi. Chcesz dowiedzieć się o nich więcej? Zapraszamy do lektury!

  Rozwiń

  Przede wszystkim narzędzia Google!

  Jasne, narzędzia Google są dostępne dla wszystkich, ale to nie znaczy, że nie należy z nich korzystać. Oficjalne narzędzia Google to nieodłączny element pracy pozycjonera. Bez ich znajomości lepiej nie zabierać się za proces pozycjonowania stron. O jakich dokładnie narzędziach mowa? Jedno z najważniejszych to Google Analytics, które pozwala monitorować ruch na stronie, a także analizować zachowania osób odwiedzających ją. Dane dostępne w Google Analytics są prezentowane w ujęciu czasowym. Google Analytics ułatwia optymalizowanie treści, a w szerszym kontekście – tworzenie opartych o konkretne dane, skutecznych planów contentowych. Innym niezwykle ważnym narzędziem Google jest Google Search Console. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, jakie frazy kluczowe sprawiły, że odwiedzający znaleźli naszą stronę. Google Search Console prezentuje frazy wraz z liczbami odwiedzin na stronie, na jakie się przełożyły. Aby znaleźć nowe frazy, nieodzowne są dedykowane narzędzia. Najpopularniejsze to planer słów kluczowych Google udostępniany wraz z możliwością tworzenia płatnych kampanii GoogleAds. My jednak do tego celu wykorzystujemy keywordtool (KWT). Głównie ze względu na jego szybkość, wygodę użytkowania i bazę słów kluczowych. KWT świetnie sprawdza się przy wyszukiwaniu dodatkowych fraz, na które dany serwis nie jest widoczny w momencie analizy. Wracając do narzędzi Google, ostatnim, jakie możemy wyróżnić, jest Pagespeed Insight. To jeden z najlepszych sposobów na pomiar czasu ładowania strony. Pagespeed Insight pozwala zidentyfikować elementy spowalniające stronę. Przyśpiesza to optymalizację techniczną witryny oraz ułatwia jej efektywne pozycjonowanie.

  Analiza profilu linkowego konkurencji

  Pozycjonowanie strony bez pogłębionej analizy konkurencji rzadko przynosi dobre efekty. Żadna strona nie funkcjonuje w odosobnieniu. Mając oko na działania konkurencji, możemy zdobyć cenną wiedzę o funkcjonowaniu najpopularniejszych stron z tej samej branży. Szczególnie istotne jest poznanie ich profili linkowych. Najcenniejsza jest wiedza, skąd pochodzą najmocniejsze linki naszej bezpośredniej konkurencji. Możemy ją zdobyć dzięki dwóm specjalistycznym narzędziom: Ahrefs i MajesticSEO. To niekwestionowani liderzy branży. W przypadku polskich domen jeszcze lepiej naszym zdaniem sprawdzają się narzędzia Senuto i Semstorm. Często też sięgamy po Semrush. Pracujemy ze wszystkimi z wymienionych narzędzi, posiłkując się przy realizacji konkretnych projektów tymi programami, które uznajemy za najbardziej odpowiednie w danym momencie. Oczywiście analiza konkurencji w naszym przypadku nie sprowadza się wyłącznie do link buildingu. To, co ważne w pozycjonowaniu, to również inne newralgiczne aspekty, w tym przede wszystkim treść strony, na jaką zawsze zwracamy szczególną uwagę. Najlepsze i niezastąpione narzędzie do analizy treści konkurencji to SurferSEO. SurferSEO bardzo dokładnie analizuje treść stron na topowych pozycjach w wynikach wyszukiwania dla wybranej frazy kluczowej. Dzięki temu mamy możliwość zaplanować to, jakie frazy i w jakiej ilości należy zamieścić w treści konkretnej podstrony, aby zwiększyć szansę, by nasza podstrona wysoko pozycjonowała się na daną frazę.

  Crawlery stron i wtyczki w przeglądarce ułatwiające pozycjonowanie

  Pozycjonowanie stron wymaga kompleksowych metod. Oprócz specjalistycznych narzędzi przeznaczonych do konkretnych zastosowań wykorzystujemy crawlery stron, czyli narzędzia, które z dużą dokładnością analizują całe strony wraz z ich pełną zawartością. Crawlery pozwalają dostrzec i wyeliminować błędy mogące przejść niezauważone przy ręcznej weryfikacji. Stosowane przez nas crawlery to Sitebulb i ScreamingFrog. Oprócz tego korzystamy również z wtyczek w przeglądarce wspomagających bieżącą analizę stron i ułatwiających ich pozycjonowanie. SEO Minion, Detailed SEO Extension czy Web Developer to zaledwie kilka przykładów. Pracujemy też z wewnętrznymi narzędziami, ale te są naszą tajemnicą.

  Technologia w e-commerce

  Znajomość najważniejszych technologii stosowanych w e-commerce ma kluczowe znaczenie w procesie pozycjonowania. Każda z dostępnych platform ma swoje mocne i słabsze strony, a ich świadomość ułatwia tworzenie efektywnych, skutecznych strategii. W Grupie iCEA zawsze szeroko patrzymy na kwestie związane z pozycjonowaniem, dlatego jesteśmy w stanie prowadzić kampanie na różnych platformach sprzedażowych. PrestaShop, Shoper czy WooCommerce – to zaledwie kilka obsługiwanych przez nas środowisk e-commerce.Chcesz wiedzieć więcej o technologii w e-commerce i platformach sprzedażowych, z jakimi regularnie pracują nasi pozycjonerzy? Zapraszamy do lektury!

  Rozwiń

  Wybór technologii ma znaczenie

  Funkcjonujemy w świecie zdominowanym przez technologie cyfrowe, a ostatnie wydarzenia na świecie zwiększyły ich znaczenie. Z technologii w pracy, w szkole, a także na zakupach, które coraz częściej są dziś zakupami online. Sektor e-commerce z roku na rok rośnie, a wraz z nim rozwijają się platformy sprzedażowe, będące technologicznym zapleczem sklepów internetowych bez względu na skalę ich działalności, branżę czy sposób komunikacji z klientami. Jeśli prowadzisz sklep internetowy lub zamierzasz spróbować swoich sił w sektorze e-commerce, z pewnością wiesz, że to, jaką platformę sprzedażową (czyt. jaką technologię) wybierzesz, będzie miało ogromny wpływ na Twoją działalność. Technologia ma ogromny wpływ również na pozycjonowanie. Pewne aspekty związane z SEO są uniwersalne, np. konieczność zatroszczenia się o wysoką jakość treści czy optymalizację techniczną strony, ale nawet w tych kwestiach każda platforma sprzedażowa posiada nieco inne możliwości. W przypadku niektórych z nich wszystkie niezbędne zmiany można wprowadzać niemal automatycznie, korzystając z dostępnych wtyczek, podczas gdy na innych platformach sprzedażowych aby osiągnąć podobny efekt, trzeba sięgać po zaawansowane, dedykowane rozwiązania. Wybór technologii może więc znacząco ułatwić lub utrudnić pozycjonowanie. Ma też bezpośrednie przełożenie na jego koszt. Warto o tym pamiętać przy podejmowaniu jakichkolwiek wiążących decyzji.

  Platforma sprzedażowa w kontekście pozycjonowania

  O ile off-site SEO, czyli przede wszystkim proces link buildingu, jest niezależny od technologii, w jakiej wykonana jest nasza strona, o tyle dla działań on-site będzie ona miała fundamentalne znaczenie. Ostatnie lata to wyraźny wzrost znaczenia treści i optymalizacji technicznej stron w pozycjonowaniu witryn. Co do tworzenia treści – nasycenie nimi poszczególnych podstron wraz z uwzględnieniem wybranych fraz kluczowych to podstawa, zakładając oczywiście, że zależy nam o walce o topowe pozycje w wynikach wyszukiwania Google. W tej kwestii niestety nie wszystkie platformy sprzedażowe dają te same możliwości dla pozycjonerów. Są przypadki, gdy dana platforma posiada frustrujące ograniczenia, związane np. z możliwościami dodawania opisów dla poszczególnych kategorii produktów. W innych przypadkach problematyczne może okazać się odpowiednie ukształtowanie tekstu na podstronach. Pokonanie tych ograniczeń wymaga wiedzy i sprawdzonego know how. To samo dotyczy optymalizacji technicznej stron, czyli m.in. sprawienia, by strona ładowała się szybko, co ma znaczenie zarówno dla użytkowników, jak i dla algorytmów Google, traktujących czas ładowania strony jako jeden z czynników rzutujących na pozycjonowanie strony. Pamiętaj, że wybierając daną platformę, zawsze wybierasz konkretną technologię, bezpośrednio przekładającą się także na czas ładowania strony. Nie zawsze wszystkie skrypty da się zoptymalizować tak, by osiągnąć najlepsze rezultaty. Wiele zależy od tego, na ile pozwalają dostawca platformy i możliwości danego szablonu (niekiedy jest to związane również z warunkami zapisanymi w umowie). Planujesz stworzenie nowego sklepu lub migrację z jednej platformy na drugą? Skorzystanie z rad doświadczonych pozycjonerów to bardzo dobry pomysł!

  Współpraca z platformami sprzedażowymi to u nas standard

  Pozycjonowanie stron opartych o różne technologie nauczyło nas elastyczności. Jesteśmy w stanie pracować na takich platformach sprzedażowych, jak ClickShop, CStore, GoShop, IAI Shop/Idosell, Joomla, GoShop, Magento, OpenCart, PrestaShop, Selly, Shoper, Shopify, ShopGold, Shoplo, SkyShop, SoteShop czy WooCommerce. Nie zamykamy się na obsługę żadnych platform. Stale rozwijamy dział relacji partnerskich. Udało nam się nawiązać współpracę z ponad 200 partnerami, których klienci skorzystali z naszego wsparcia. Korzystamy z pomocy dostawców technologii dla e-commerce tak, by móc oferować usługi pozycjonowania na najwyższym poziomie. Jesteśmy w stanie tworzyć też całe machiny e-commerce całkowicie od zera. Jesteśmy ukierunkowani na najlepsze technologie i posiadamy własne zaplecze. Potrzebujesz wsparcia? Możesz liczyć na naszą pomoc!

  Postaw na profesjonalizm i zgłoś się do nas!

  Samodzielne pozycjonowanie strony jest bardzo ryzykowne. Brak wiedzy i czasu, zbyt późne reagowanie na zmiany w algorytmach i niedopracowane działania, w których nie znajdzie się optymalizacja treści lub kodu strony mogą sprawić, że witryna firmy zamiast poszybować w górę w wynikach pozycjonowania, spadnie na niższą pozycję. Dlatego jeśli zależy Ci, aby wyniki wyszukiwania na konkretne frazy ukazywały Twoją stronę na wysokiej pozycji, to zgłoś się do naszej agencji SEO i pozwól, aby pozycjonowaniem zajęli się dla Ciebie profesjonaliści, dla których działania zapewniające wysokie pozycje strony w Google to chleb powszedni.

  Rozwiń

  Co musisz wiedzieć o współpracy z Grupą iCEA?

  Grupa iCEA to agencja SEO z wieloletnim doświadczeniem. Nasza firma powstała w 2007 roku i od tego czasu stale się rozwijamy. Gwarantujemy wysokiej jakości pozycjonowanie stron internetowych, sklepów ecommerce oraz innych rodzajów witryn online dla klientów z różnych branż. Oferta pozycjonowanie w firmie Grupa iCEA jest zróżnicowana i zawsze dopasowywana do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Dzięki temu jesteśmy skuteczni i wydajni, a efekty naszej pracy doskonale pokazują statystyki i profesjonalne narzędzia do mierzenia efektywności działań SEO. Z naszych usług zadowolone są firmy różnej wielkości i z różnych branż, co dodatkowo podkreśla naszą wszechstronność oraz indywidualne podejście do każdej strony internetowej.

  Dlaczego my, czyli jak wybrać agencję SEO?

  Wybór odpowiedniej firmy pozycjonerskiej to ważna decyzja, którą należy starannie przemyśleć. W firmie Grupa iCEA gwarantujemy usługi SEO dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Współpracę rozpoczynamy od audytu SEO , który pozwala nam dokonać dokładnej analizy konkurencji w branży oraz sprawdzić domenę klienta pod kątem potencjały SEO. Audyt SEO z wykorzystaniem m.in. narzędzi, takich jak Ahrefs, Google Search Console czy Google Analytics pozwala na uzyskanie wartościowych informacji na temat domeny. Na tej podstawie wytyczamy ogólny plan działania oraz wyznaczamy cele, które chcemy osiągnąć w konkretnym okresie czasu. Na tyle, na ile to możliwe w przypadku pozycjonowania stron, staramy się wyznaczać realne daty tego, kiedy można będzie zauważyć pierwsze efekty podjętych działań.

  Postaw na doświadczenie i partnerskie relacje

  W agencji pozycjonerskiej iCEA Zajmujemy się pozycjonowaniem od lat i wiemy, że we wszystkich działaniach na pierwszym miejscu powinny być zawsze potrzeby naszego klienta. Może brzmi to jak banał, ale jego zadowolenie jest dla nas najważniejsze. Dlatego właśnie stawiamy na transparentne relacje partnerskie. Zatrudniamy specjalistów z doświadczeniem, którzy posiadają fachową wiedzę i dążymy do stałego rozwoju naszych pracowników, aby być na bieżąco z wszelkimi aktualizacjami. Wszystko po to, aby zagwarantować naszym klientom pozycjonowanie i usługi SEO na możliwie jak najwyższym poziomie.

  Jak wygląda nasza praca?

  Nasza firma składa się ze specjalistów z różnych dziedzin. W zespole, który pracuje w biurze w Poznaniu, znajdują się profesjonaliści z branży SEO oraz SEM, a także z copywriterzy, graficy, web developerzy, handlowcy oraz pracownicy działu administracyjnego i kadrowego. Wszystkie działy w Grupie iCEA ściśle ze sobą współpracują, aby wspólnie osiągać oczekiwane efekty i spełniać wymagania klientów. Nasza praca wymaga czasu i cierpliwości, a także doświadczenia i specjalistycznej wiedzy. Wiemy jednak, że nasze wysiłki się opłacą i pozwolą osiągnąć założone wcześniej cele.

  W firmie Grupa iCEA skupiamy się na usługach SEO. Od samego początku istnienia naszej firmy nasza oferta była oparta na pozycjonowaniu stron i tego się trzymamy. Wyznajemy zasadę, że specjaliści od wszystkiego są tak naprawdę specjalistami od niczego, dlatego zamiast próbować swoich sił w innych dziedzinach marketingu, to postanowiliśmy znaleźć sprawdzonych partnerów biznesowych. Dzięki współpracy z profesjonalnymi agencjami oferującymi uzupełniające działania z zakresu marketingu internetowego, które wspierają pozycjonowanie, możemy zagwarantować naszym klientom nie tylko wysokiej jakości pozycjonowanie, ale również dodatkowe działania, które pomogą szybciej osiągnąć oczekiwane efekty pozycjonowania.

  Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, czym jest pozycjonowanie stron oraz pozycjonowanie lokalne i jak wygląda zwiększenie widoczności strony z naszą pomocą?? Skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy chętnie wyjaśnią Ci o co tak właściwie chodzi w SEO i dlaczego pozycjonowanie domeny jest tak istotne. Sprawdź nas i przekonaj się, że pozycjonowanie może skutecznie wpłynąć na wyniki wyszukiwania i sprawić, że Twoja strona na wybrane frazy trafi do TOP 10, TOP 3 lub nawet na pozycję lidera.

  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 48

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  FAQ - najczęściej zadawane pytania

  Klient, który chce rozpocząć proces pozycjonowania, musi posiadać działającą domenę internetową oraz znać hasła dostępu do jej panelu. To tak naprawdę wszystko, co jest potrzebne, aby móc rozpocząć pracę nad poprawieniem pozycji strony internetowej lub sklepu online w rankingu Google. Adres domeny oraz wszystkie dane dostępu należy przekazać pozycjonerowi.

  Pozycjonowanie to proces ciągły i bardzo wymagający. Aby efekty zaczęły być widocznie, niezbędne jest prowadzenie działań z zakresu SEO na wielu płaszczyznach oraz duże zaangażowanie ze strony pozycjonera. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że Google stale nanosi poprawki i zmiany w swoich algorytmach, do których pozycjoner musi dopasowywać domenę klienta.

  Cena za pozycjonowanie jest trudna do jednoznacznego ustalenia, ponieważ zależy ona od wielu zmiennych. Na to, ile kosztuje pozycjonowanie wpływa między innymi kondycja domeny oraz jej jakość i wiek. Ważną rolę w wycenie odgrywa również branża i poziom konkurencji, ponieważ im lepiej wypromowana konkurencja, tym trudniejsze jest zadanie pozycjonera.

  To, kiedy efekty z działań SEO będą widoczne, zależy od wielu zmiennych. Na przykład, jeśli strona internetowa nie jest w najlepszym stanie i będzie wymagać wprowadzenia licznych zmian, to okres wdrażania podstawowych optymalizacji może się wydłużyć. Duży wpływ na czas pojawienia się wysoko w wynikach wyszukiwania ma również trudność branży i konkurencja, co sprawia, że wypozycjonowanie fraz wybranych dla klienta wymaga większego nakładu pracy.

  Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę słów kluczowych. Można wybrać ich dowolną ilość, która najczęściej wynosi minimum kilkanaście fraz. Górne ograniczenie nie istnieje, ale należy pamiętać, że im więcej fraz, tym większego nakładu pracy będzie wymagało pozycjonowanie. Warto mieć również na uwadze, że pojawienie się strony w TOP3 lub TOP5 na wszystkie wybrane frazy, jeśli będzie ich kilkadziesiąt albo nawet kilkaset, jest niemożliwe.

  Wiemy, że obecnie rynek zmienia się bardzo dynamicznie i wymaga stałego dopasowywania się oraz oferowania rozwiązań ciekawszych od konkurencji, aby uzyskać i utrzymać przewagę. Dlatego też istnieje możliwość zmiany fraz kluczowych w trakcie współpracy. Trzeba mieć jednak na uwadze, że pozycjonowanie, w tym także optymalizacja treści, to złożony proces, który wymaga dużych nakładów pracy. Dlatego też wszelkie zmiany w działaniach SEO, w tym również nowe frazy kluczowe, należy wprowadzać w sposób rozważny i w konsultacji z pozycjonerem.

  Kampanie Google AdWords wpływają na nieorganiczne wyniki wyszukiwania. Oznacza to, że domena na wybraną frazę pojawia się w wyszukiwarce wysoko, ale obok nazwy domeny znajduje się dopisek, iż jest to reklam. Znika ona wraz z wyczerpaniem budżetu przeznaczonego na kampanię. Niestety działania z zakresu Google Ads nie mają wpływu na organiczne wyniki wyszukiwania i po zakończeniu kampanii nie pozostaje po nich żaden ślad.

  Nie zawsze jest to konieczne, jednak bardzo często działania SEO obejmują również zmiany graficzne na stronie internetowej klienta. Czasami są to tylko drobne zmiany kosmetyczne związane z optymalizacją struktury domeny pod SEO, a innym razem strona wymaga gruntownego przerobienia, aby była bardziej funkcjonalna i estetyczna. Wszelkie zmiany graficzne wprowadzane są po konsultacji i zaakceptowaniu ich przez klienta, aby wygląd strony był zgodny nie tylko z zasadami SEO, ale także z wizją jej właściciela.

  Efektywność działań SEO wykonywanych przez pozycjonera doskonale obrazuje pozycja domeny klienta po wpisaniu wybranych fraz w wyszukiwarkę. Rezultaty widać również w statystykach, takich jak liczba odwiedzin oraz dokonanych transakcji na stronie. Ponadto każdy nasz klient otrzymuje regularnie raport zawierający wszystkie najważniejsze informacje na temat pozycji strony oraz wykonanych optymalizacji i działań z zakresu pozycjonowania.

  Niestety żadne działania z zakresu pozycjonowania stron WWW nie dają pewności osiągnięcia pierwszej pozycji w wyszukiwarce. Proces pozycjonowania jest bardzo złożony, a na to, czy domena wejdzie na pierwszą pozycję, wpływa wiele kwestii niezależnych od pozycjonera, takich jak chociażby brak dostępności informacji od Google na temat funkcjonowania algorytmów oraz ciągłe zmiany wprowadzane przez wyszukiwarkę.

  Bezpłatny audyt

   Powiedz nam jaki zakres usług Cię interesuje,
   a skontaktujemy się w odpowiednim dla Ciebie terminie

    Jeżeli chciałbyś dołączyć do naszego zespółu, ale masz wątpliwości - skontaktuj się z nami.
    Wypełnij formularz kontaktowy: