Czym są dane FTP i dlaczego są potrzebne firmie pozycjonerskiej?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Autor: Grupa iCEA

Pierwsza Agencja SEO360 działająca na rynku od 2007 roku. Firma ma status Partnera Google oraz jest zdobywcą drugiego miejsca w kategorii agencji SEO/SEM w konkursie Dream Team. Dzięki zespołowi na... Więcej

10 sierpnia 2018

Internet to złożona globalna sieć komputerowa, która służy do wymiany informacji oraz sprawia, że różnego rodzaju pliki krążą po całym świecie. W czasach, gdy Internet był w początkowym stadium rozwoju, utworzono specjalny protokół służący do transmisji plików. Protokół został nazwany FTP (File Transfer Protocol) i funkcjonuje już od 1971 roku.

Ponieważ protokół FTP opiera się na przesyłaniu i pobieraniu plików, ma on również zastosowanie przy publikowaniu i aktualizacji stron internetowych na serwerze hostingowym. Przy pomocy odpowiednio skonfigurowanego programu, który zwany jest również klientem FTP, użytkownik ma możliwość zamieszczania, modyfikacji oraz usuwania treści w obrębie swojego serwera WWW.

Najpopularniejszymi klientami FTP są programy Total Commander oraz FileZilla. Po zainstalowaniu klienta FTP należy skonfigurować połączenie, czyli wprowadzić do programu dane dostępowe:

  • serwer – wprowadzenie nazwy serwera bądź jego adresu IP
  • nazwę użytkownika – często jest to login, którego używamy podczas logowania do panelu hostingowego
  • hasło – indywidualnie przypisane hasło do każdego użytkownika
  • port – w tym przypadku w polu należy wpisać wartość 21

FTP to 8-bitowy protokół, który umożliwia przesyłanie plików przez sieć TCP/IP w dwustronnym kierunku klient-serwer. Protokół FTP to najpowszechniejsza metoda w Internecie służącą do tego celu. Pozwala dokonywać dowolne operacje w plikach na dysku lokalnym i serwerze. Zapewnia kontrolę poprawności transmisji oraz określa prawa dostępu do danych. FTP w celu nawiązania połączenia wykorzystuje dwa porty. W trybie aktywnym wykorzystywany jest port o numerze 21, tak zwany port kontrolny służący do nawiązania połączenia z serwerem FTP oraz port o numerze 20 do przesyłania danych. W aktywnym trybie klient wysyła polecenie PORT w celu poinformowania serwera, z jakiem portem klienta powinien się on połączyć. Następnie serwer łączy ze wskazanym portem, tworząc połączenie danych. Natomiast tryb pasywny używa port 21 do poleceń, a do transmisji danych wykorzystuje port większy od 1024. W tym przypadku klient wysyła polecenie PASV, następnie serwer odpowiada tworząc nowe gniazdo nasłuchowe oraz informuje o nim klienta. Klient łączy się na podane gniazdo oraz numer IP i tworzy transmisję danych.

Dane dostępowe do serwera FTP możemy uzyskać w panelu hostingowym. Po zalogowaniu mamy możliwość tworzenia nowych kont (np. dla webmastera lub firmy pozycjonerskiej) oraz zarządzania obecnymi. Większość hostingów umożliwia tworzenie kilku kont FTP, dlatego każdej osobie która ma mieć dostęp do plików źródłowych strony powinniśmy założyć osobne konto.

FileZilla

Logowanie umożliwia również zarządzanie plikami – tworzenie i usuwanie katalogów, przenoszenie plików oraz wgrywanie nowych z dysku komputera. Co ważne, nieumiejętnie wprowadzone zmiany lub przypadkowe usunięcie jednego z plików może uszkodzić lub całkowicie unieruchomić stronę, dlatego bardziej zaawansowane prace, na przykład te związane z optymalizacją kodu strony najlepiej zlecić specjaliście.

Często zdarza się, że firma pozycjonerska prosi swojego Klienta o udostępnienie danych FTP. Dlaczego? Aby pozycjonowana strona mogła pojawić się na jak najwyższym miejscu w wynikach wyszukiwarki, niezbędne jest zoptymalizowanie jej kodu w sposób zgodny z wytycznymi Google dla webmasterów, przez co strona będzie przyjazna dla wyszukiwarek internetowych.

Jeżeli system CMS nie przewiduje możliwości np. edycji meta danych lub strona jest oparta na plikach HTML, to udostępnienie firmie pozycjonerskiej danych do FTP jest niezbędne do jej skutecznego działania.