Google Grafika – wyszukiwanie obrazów w Internecie

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Autor: Grupa iCEA

Pierwsza Agencja SEO360 działająca na rynku od 2007 roku. Firma ma status Partnera Google oraz jest zdobywcą drugiego miejsca w kategorii agencji SEO/SEM w konkursie Dream Team. Dzięki zespołowi na... Więcej

5 marca 2018

Google Grafika to wyszukiwarka internetowa służąca do szybkiego i sprawnego wyszukiwania obrazów w sieci. Po raz pierwszy została uruchomiona w lipcu 2001 roku pod angielską nazwą Google Images Search. W polskiej wersji językowej pojawiła się 9 listopada 2002. Dzięki niej, użytkownicy są w stanie przeszukiwać pliki graficzne znajdujące się na stronach internetowych.

Proces ten jest możliwy dzięki robotowi Google, wyspecjalizowanemu w przeszukiwaniu stron internetowych i indeksowaniu znajdujących się na nich zdjęć i obrazów. Robot po wyszukaniu zdjęcia kategoryzuje je pod odpowiednie słowa kluczowe, a następnie wysyła jego miniaturkę na serwer Google. Obrazy te są wyświetlane użytkownikom wraz z odnośnikiem do pełnej wersji grafiki oraz strony, z której pochodzi.

Wyszukiwarkę Google Grafika można znaleźć pod tym adresem: https://images.google.pl

Wyszukiwanie obrazem – do jakich celów używać, komu może się przydać?

Zdarzyło Ci się kiedyś, że znalazłeś w internecie obraz, który był niskiej jakości lub w niskiej rozdzielczości? Dzięki wyszukiwaniu po obrazie bez problemu odnajdziesz go w innych rozmiarach. Jesteś fotografem i chciałbyś się dowiedzieć, czy ktoś używa Twoich zdjęć bez Twojego pozwolenia? Wyszukaj swój obraz i sprawdź, czy znajduje się na innych stronach. Będąc na spacerze znalazłeś kwiat, który bardzo Ci się spodobał i chciałbyś się dowiedzieć jak się nazywa? Zrób mu zdjęcia, a następnie wyszukaj, używając wyszukiwarki obrazów Google.

Zastosowań jest naprawdę wiele, a sama wyszukiwarka obrazów jest tak samo (lub bardziej) zaawansowana od tej używanej do wyszukiwania stron.

4 sposoby wyszukiwania obrazów w Google Grafice

Obrazy można wyszukiwać na 4 różne sposoby:

  • Podając link do obrazu
  • Przesyłając obraz z komputera
  • Klikając na znalezioną w internecie grafikę prawym przyciskiem myszy (opcja dostępna tylko dla użytkowników Google Chrome)
  • Przeciągając i upuszczając obraz w pole wyszukiwania https://images.google.pl/

Google Grafika pozwala na zaawansowane wyszukiwanie, dzięki któremu możesz ustalić rozmiar, współczynnik proporcji, format obrazu, a nawet możesz szukać obrazów tylko w wybranym kolorze.

Wyszukane obrazy a prawa autorskie

Biorąc pod uwagę możliwości Google Grafiki oraz łatwość z jaką wyszukuje się w niej obrazy, łatwo zapomnieć o tym, że każdy ze znalezionych obrazków może być zastrzeżony prawami autorskimi. Za każdym razem kiedy odnajdziemy zdjęcie, które nam się podoba musimy upewnić się, że jest ono opatrzone licencją, która pozwala na użytek komercyjny – oczywiście, jeżeli chcemy go w taki sposób użyć. Dzięki zaawansowanym opcjom jesteśmy w stanie wyszukiwać obrazy z odpowiednią licencją.

Ostatnie zmiany – znika przycisk “pokaż obraz”

Niedawno Google wycofało przycisk “pokaż obraz” z panelu, który wyświetlał się przy wyszukanym obrazie. Stało się to głównie na skutek skarg fotografów, którzy narzekali na to, że użytkownicy często “zapominali” o tym, iż obrazy znalezione w wyszukiwarce często są chronione prawami autorskimi. Zmiana weszła 15 lutego i od tej pory obejrzenie zdjęcia w pełnym rozmiarze możliwe jest tylko w kontekście strony, na której się znajduje.

Dodatkowo, pod obrazkiem znajduje się teraz informacja o prawach autorskich oraz możliwościach użycia zdjęcia.

Ciekawostka – Google Image Labeler, czyli w jaki sposób Google uczyło swoją wyszukiwarkę

Google Image Labeler to dwuosobowa gra internetowa, której celem jest jak najszybsze przypisanie etykiet do zdjęcia. Pozyskane dane z gry używane były do wspomagania wyszukiwarki grafik Google. Była to jedyna oficjalna gra stworzona przez Google. Ostatecznie została wyłączona dnia 16 września 2011 roku.