Jaki system zarządzania treścią (CMS) wybrać na początek?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Autor: Grupa iCEA

Pierwsza Agencja SEO360 działająca na rynku od 2007 roku. Firma ma status Partnera Google oraz jest zdobywcą drugiego miejsca w kategorii agencji SEO/SEM w konkursie Dream Team. Dzięki zespołowi na... Więcej

26 września 2017

Systemy zarządzania treścią (z ang. Content Management Systems) to systemy, które pozwalają na tworzenie stron internetowych bez konieczności posiadania wiedzy technicznej. Jeżeli chciałbyś stworzyć stronę dla siebie lub swojej firmy, ale nie chcesz płacić małej fortuny za jej stworzenie – CMS jest zdecydowanie dla Ciebie. Stosowane są one zarówno przez profesjonalistów, jak i początkujących.

Systemów CMS jest naprawdę sporo, jednakże w tym artykule skupimy się na trzech najpopularniejszych: Drupal, Joomla! oraz WordPress. Wszystkie trzy są darmowe i znacznie przyspieszają tworzenie strony oraz ułatwiają zarządzanie nią. Wybranie jednego z nich może być trudne, ponieważ wszystkie oferują wiele zalet. Istnieje jednak szansa, że jeden z nich będzie pasował do Twojej sytuacji lepiej niż pozostałe: bo może chcesz stworzyć zwykłą stronę-wizytówkę, a może w pełni funkcjonalną skrzynkę pocztową, i tak dalej.

Trzy popularne CMS-y w skrócie

Każdy z systemów okaże się odpowiedni w nieco innej sytuacji.

 • WordPress – najlepszy wybór dla początkujących. Bardzo łatwy w obsłudze. Sprawdza się wyjątkowo dobrze przy blogach, małych i średnich stronach oraz mniejszych sklepach e-commerce.
 • Joomla! – świetnie się sprawdza przy tworzeniu sklepów internetowych lub bardziej zaawansowanych stron, takich jak portale społecznościowe. Do korzystania z niego przydadzą się podstawowe umiejętności techniczne.
 • Drupal – najtrudniejszy z całej trójki, ale jednocześnie najmocniejszy. Aby go używać, potrzebna jest znajomość HTML, CSS oraz PHP.

Który z nich będzie dla Ciebie najlepszy? Przeczytaj nasze szczegółowe zestawienie.

WordPress

WordPress jest najpopularniejszym systemem zarządzania treścią na świecie. Mimo, że projekt z początku był przeznaczony głównie dla blogów, WordPress bardzo szybko stał się najpopularniejszym CMS-em do różnych zastosowań. Ponad 30% wszystkich stron bazuje na tym systemie. Żaden inny nawet nie zbliża się do tej liczby.

Kilka powodów, dla których WP jest tak popularny:

 • łatwa instalacja – wiele firm hostingowych pozwala na automatyczną, niemal natychmiastową instalację WordPressa na swoich serwerach. Oznacza to, że Twoja strona może zaistnieć w internecie w ciągu zaledwie 5 minut.
 • duża elastyczność – WordPress posiada najwięcej wtyczek spośród systemów CMS, motywów oraz innych modułów pozwalających na swobodną modyfikację strony. Wynika to z jego popularności – to dzięki niej wiele osób tworzy narzędzia i motywy, które pozwolą Ci zaprojektować bardzo dobrze wyglądającą stronę niskim kosztem,
 • brak kosztów – WordPress jest w 100% – bez żadnych haczyków – darmowy,
 • duża społeczność – wielka popularność WordPressa sprawia, że uzyskanie pomocy na temat Twojej nowej strony postawionej z wykorzystaniem tego systemu jest bardzo łatwe. Na forum WordPressa znajdziesz mnóstwo ludzi, którzy chętnie Ci pomogą. Za darmo.

Niestety, WordPress nie jest idealny. Posiada również wady. Wprowadzanie głębszych zmian w funkcjonalność strony jest możliwe, nie jest już tak proste. Z drugiej strony, WordPress jest bardzo przyjazny dla osób początkujących między innymi właśnie dlatego, że “utrudnia” dostęp do rzeczy, które wymagają większej wiedzy technicznej (innymi słowy: nie tak łatwo jest coś zepsuć). Jeszcze jedną wadą, o której warto wspomnieć, jest… popularność WP. Fakt, znajdziesz dzięki niej wiele osób, które chętnie Ci pomogą, ale jest też druga strona tej monety. Popularność systemu sprawia, że strony na nim utworzone są często atakowane przez hakerów. Można jednak temu zapobiec, odpowiednio zabezpieczając witrynę.

Joomla!

Joomla to drugi pod względem popularności CMS. Jest poniekąd w pół drogi pomiędzy WordPressem a Drupalem. Jest na tyle zaawansowany, że można na nim stworzyć większość stron internetowych bez większych problemów, a jednocześnie nie wymaga takich umiejętności technicznych, jak Drupal. Jako drugi pod względem popularności CMS (zaraz po WordPressie), Joomla również posiada wiele pluginów oraz motywów, które pozwolą Ci na szybkie stworzenie wymarzonej strony.

Kilka argumentów, które mogą Cię przekonać do Joomli:

 • spora elastyczność – jeżeli planujesz stworzyć coś bardziej rozbudowanego niż blog czy wizytówka firmy, Joomla może być właśnie dla Ciebie. Dzięki większej kontroli nad tym, jak działa Twoja strona, będziesz w stanie stworzyć zarówno zwykłe, statyczne witryny, jak i (na przykład) serwis obsługujący skrzynki mailowe,
 • średni poziom trudności – Joomla znalazła kompromis pomiędzy łatwością zarządzania znaną z WP a mocą Drupala. Nawet niezbyt biegłe w technologiach osoby potrafią stworzyć na niej stronę,
 • pomoc techniczna – Joomla oferuje świetnie działający dział pomocy, który pozwala na uzyskanie szybkiej odpowiedzi na rozmaite pytania.

Użytkownicy Joomli chwalą sobie fakt, że ich strona może “robić wszystko” lub “być wszystkim” bez konieczności poświęcania łatwości obsługi.

Drupal

Drupal jest trzecim pod względem popularności systemem zarządzania. Wykorzystywany jest przez małe, średnie i duże portale. Jest jednym z najmocniejszych dostępnych narzędzi open source: co, niestety, oznacza czasem, że początki pracy z nim mogą być trudne.

Największe zalety Drupala:

 • poziom zaawansowania – Drupal jest najbardziej technicznie zaawansowanym systemem CMS spośród całej trójki. Przeznaczony jest głównie dla ludzi, którzy posiadają sporą wiedzę techniczną i lubią mieć kontrolę nad każdym aspektem swojej strony,
 • duża wydajność – strony stawiane na Drupalu najczęściej ładują się szybciej i mają krótszy czas odpowiedzi niż te budowane na WordPressie czy Joomli. Głównym powodem jest to, że Drupal już na starcie nie posiada zbędnych funkcjonalności. Osoba tworząca stronę może zdecydować, które pluginy są jej potrzebne.
 • elastyczność – Drupal posiada wiele darmowych pluginów oraz motywów, które są gotowe do ściągnięcia. Oferuje również możliwość edycji całego kodu źródłowego, co pozwala na wprowadzanie dużych zmian.

Drupal jest najmocniejszym, najszybszym systemem zarządzania treścią, ale za to traci na łatwości obsługi. Każdy, kto chciałby używać Drupala, musi mieć choć podstawową znajomość HTML, PHP i innych języków programowania używanych do tworzenia aplikacji webowych. Nie musi być ekspertem, ale np. umiejętność odczytywania błędów i posługiwania się kodami błędów na pewno będzie dużą zaletą.

Kiedy Twoja strona zacznie się rozrastać i przekształcać, prawdopodobnie będziesz musiał zatrudnić kogoś, kto zajmie się koniecznymi zmianami. To może jednak okazać się problemem. Na pewno łatwiej będzie Ci znaleźć kogoś, kto zna się na WordPressie, niż osobę obeznaną w trudniejszym w obsłudze Drupalu.

Co więc wybrać?

Każdy z tych trzech CMS-ów jest bardzo dobrym wyborem, ale warto zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujemy do stworzenia naszej strony. W większości sytuacji jeden z tych systemów będzie lepszy niż pozostałe.

Chciałbyś szybko stworzyć bloga lub prostą stronę firmową? Wybierz WordPressa i nie szukaj dalej.
Potrzebujesz czegoś bardziej złożonego lub patrzysz w przyszłość i wiesz, że Twoja strona będzie ciągle rosła – wybierz Drupala.
Nie możesz się zdecydować ani na jedno, ani na drugie albo potrzebujesz czegoś unikalnego, choć łatwego w obsłudze? Joomla będzie dla Ciebie najlepsza.

Wszystkie trzy platformy oferują wiele motywów, wtyczek i modułów/pluginów. Każda z nich jest darmowa. W najgorszym wypadku, jeżeli w pewnym momencie stwierdzisz, że popełniłeś błąd i chciałbyś zmienić swój CMS, zawsze będziesz mógł to w miarę łatwo zrobić.